Kręgosłup nie może boleć kogoś, kto nie ma jeszcze sześćdziesiątki? Nic bardziej mylnego. Oto najczęstsze powody dolegliwości dorosłych.
Na dolegliwości kręgosłupa uskarża się już ponad 85 proc. dorosłych Polaków. 60–90 proc. przynajmniej raz w życiu odczuje ostry ból, który będzie się utrzymywał od 3 do 6 tygodni.
Kręgosłup składa się z kości zwanych kręgami, które łącząc się ze sobą, tworzą elastyczny słup będący osią tułowia.
Mięśnie szkieletowe (w odróżnieniu od mięśnia sercowego i mięśni gładkich, które wchodzą w skład ścian naczyń i narządów wewnętrznych) pracują zgodnie z wolą człowieka, a więc kurczą się lub rozluźniają w zależności od wykonywanego ruchu.
Często nazywa się ją wadą postawy, ale jest to już choroba, w której kręgosłup wygina się do boku powyżej 10 stopni.
Bóle szyjnego odcinka kręgosłupa to coraz częstsza plaga wśród młodzieży i osób dorosłych. Kiedyś mówiono o wdowim garbie, ale dzisiaj dużo częściej w fachowej nomenklaturze używa się określenia garb smartfonowy.
Tą nazwą określa się wypadnięcie krążka międzykręgowego. To najczęstszy problem z kręgosłupem wynikający z nadmiernych jego przeciążeń.
Opisywana jest jako ostry, rwący, kłujący lub piekący ból dolnej części kręgosłupa, promieniujący do pośladków, uda, a nawet do stopy.
Choroba nazywana złodziejką kości. Doprowadza do licznych urazów i złamań zwłaszcza w starszym wieku. Ale jej pierwsze sygnały pojawiają się z reguły w kręgosłupie dużo wcześniej, zanim dojdzie do nieszczęśliwego upadku i złamania ręki lub biodra.
Kto może pomóc w przypadku bólu pleców.
Nie ma jednego standardu rozmowy podczas wizyty u lekarza lub terapeuty. Zwłaszcza że w przypadku bólów kręgosłupa i pleców mogą to być bardzo różni specjaliści. Ale przebieg wizyty trzeba dobrze zaplanować, aby nie był to czas stracony.
Katarzyna Kicior-Kołłątaj o tym, jak napięcie zmienia ciało, dlaczego w razie kłopotów w pracy nie pomoże mu urlop i czy można się uzdrowić, odważając się na zmiany.
Ciąża to okres wielu dynamicznych zmian w całym organizmie. Mogą one sprawić plecom wiele kłopotów. Jak tego uniknąć albo przynajmniej zminimalizować dolegliwości?
Kręgosłup po 60. roku życia nie przypomina już elastycznej kolumny, na której wspiera się całe ciało. Bo człowiek przez długie lata często go maltretuje. Ale na zmianę postępowania zawsze jest czas.
Nie powoduje bólu. Nie daje o sobie znać do momentu upadku i złamania biodra lub ręki. Może dlatego mało kto przyjmuje do wiadomości, że po 50. roku życia każdy powinien sprawdzić gęstość swojego kośćca. Czyli: czy nie dotknęła go osteoporoza.
Dr Barbara Dobies-Krześniak o tym, jak się rozwija i na co jest narażony kręgosłup dziecka oraz jak go w prawidłowym dorastaniu mądrze wspomagać.
Co dziecko może dźwigać na plecach lub za sobą ciągnąć, żeby jego kręgosłup nie cierpiał.
Człowiek w pracy zwykle siedzi, a i w domu najchętniej zalega przed telewizorem lub komputerem. Jego kręgosłup odczuwa to wyjątkowo boleśnie. Niewiele trzeba, żeby to zmienić.
Gdyby kobiety przestały chodzić na szpilkach, ich kręgosłupy byłyby im dozgonnie wdzięczne.
Ruch jest dla kręgosłupa zbawienny. Trzeba tylko wybrać najbardziej dla niego korzystny.
Jak dbać o swój kręgosłup, by z wiekiem nie zawodził? Ćwiczenia proponują fizjoterapeuci mgr Magda Sobol-Jarkiewicz i mgr Jacek Jan Sobol wraz z zespołem z Centrum Orto w Warszawie.
Dr n. med. Maria Rell-Bakalarska o tym, jakie marzenia mają reumatolodzy, i jaką wagę przywiązują do czasu oraz kiedy zalecają rozsądne branie przeciwbólówek.
Prof. dr hab. Beata Tarnacka o tym, dlaczego po weekendzie kręgosłup jest w niebezpieczeństwie, na co muszą uważać otyłe kobiety i co trzeba robić, żeby nie musieć spotykać się z neurologiem.
Prof. dr hab. Jan Krzysztof Podgórski o tym,dlaczego nie warto się bać neurochirurgów, czy po operacji kręgosłupa można zdobyć medal olimpijski i jak sobie nie szkodzić na rowerze albo w wodzie.
Dr n. med. Piotr Syrówka o tym, co słyszy i widzi ortopeda, jak groźna dla kręgosłupa może być grypa i dlaczego operacja to nie wszystko.
Ból odbiera siły i poczucie godności. Jak sobie z nim poradzić? Oto przewodnik po lekach przeciwbólowych.
Wystawianie na światło? Kąpanie w borowinie? Rozgrzewanie? Co – także w sanatorium – może złagodzić ból kręgosłupa?
Dr n. biol. Zbigniew Wroński o tym, co fizjoterapeuta ma wspólnego z dentystą, do jakich ćwiczeń może zachęcić i czy wszystkie mają sens.
W fizjoterapii stosuje się różne metody, by pomóc pacjentom. Jakie? Tłumaczą wyspecjalizowani w nich terapeuci.
Dr hab. Krzysztof Kassolik o tym, co jest masażem leczniczym, a co na taką nazwę nie zasługuje, jakie skutki może przynieść głaskanie i czy warto czasami pojechać do SPA.
Dr Arkadiusz Sosnowski o tym, dlaczego czasami warto leczyć całe ciało, a nie tylko jego część, kiedy się nie operować, choć nie widzi się innego wyjścia, oraz o powolnym znikaniu nieufności do osteopatów.
Lekarz Mariola Pawłowicz-Pawłowska o tym, czego zachodnich medyków nauczyli chińscy wojownicy, dlaczego ból kręgosłupa leczy się w stopie i jakich narzędzi używa się w gabinecie akupunkturzysty.
Łukasz Matusiewicz o tym, co kręgosłup ma wspólnego z zębami, dlaczego w Polsce chiropraktycy nie budzą zaufania i po co przychodzić do nich z niemowlętami.
Trzymajmy się zdrowo
Na dolegliwości kręgosłupa uskarża się już ponad 85 proc. dorosłych Polaków. 60–90 proc. przynajmniej raz w życiu odczuje ostry ból, który będzie się utrzymywał od 3 do 6 tygodni.