Na początku lat 90., gdy wyłaniała się nowa klasa polityczna, opublikowaliśmy na naszych łamach „atlas ptaków politycznych”. Pierwszą kategorię tworzyły orły. Jak by ten atlas wyglądał dziś?
W wyścigu do Pałacu Prezydenckiego stanęło aż 53 chętnych – to więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Czy mamy do czynienia z siłą demokracji, czy raczej jej kryzysem?
Andrzej Duda przez dekadę sprawowania funkcji prezydenta nie przyswoił sobie zasad dyplomacji, przez co ośmiesza i siebie, i kraj. Dziś naruszył zasadę dyskrecji, jedną z najważniejszych.
Andrzej Duda zawetował ustawę incydentalną; kim jest nowy premier Kanady; Hołownia wzywa Muska do przeprosin; Sierakowski i Snyder zbierają na karetki dla Ukrainy; w Polsce jest już 50 tys. paczkomatów.
Stanowisko koalicji rządzącej, zwłaszcza Koalicji Obywatelskiej, w sprawie sytuacji w Ukrainie mocno różni się od nastawienia Andrzeja Dudy, a zwłaszcza Marcina Mastalerka.
Mariuszowi Błaszczakowi i jego propagandowym pomocnikom najwyraźniej myli się strzałka czasu, tj. przeszłość z teraźniejszością i przyszłością.
Oczywiście, gdyby Duda usłyszał od Trumpa to samo w cztery albo pięć minut, jego sukces byłby jeszcze bardziej spektakularny, ale i tak sądzę, że mamy się z czego cieszyć.
Donald Trump chce mieć „sukces”, obojętnie czyim i jakim kosztem. O niepewnej przyszłości i ryzykach dla Europy Karolina Lewicka rozmawia z Jędrzejem Winieckim.
Prezydent Francji spotkał się z Donaldem Trumpem; Michał Fiszer namawia do przywrócenia poboru; 10-minutowa audiencja Andrzeja Dudy; Katarzyna Lubnauer o reformie szkół; zmarła Roberta Flack.
W obliczu zagrożenia każde działanie zwiększające szanse na podtrzymanie amerykańskiego parasola ochronnego nad Polską jest cenne i potrzebne. Honor mało się liczy, za to chimeryczne sympatie i antypatie Trumpa liczą się bardzo.