Podkast o rowerach
Szalony jak kolarz. Zresztą sami posłuchajcie
Nie ma emerytowanych kolarzy, bo to stan umysłu, a nie pozycja w ZUS. Oto przykład: Tomasz Marczyński.
Nie ma emerytowanych kolarzy, bo to stan umysłu, a nie pozycja w ZUS. Oto przykład: Tomasz Marczyński.
Prof. Antoni Dudek o debatach prezydenckich pełnych kandydatów, którzy w ogóle nie powinni przejść przez sito wyborcze. A także o bieżących i przeszłych problemach z polityką historyczną.
O tym, jak się żyło od kryzysu do kryzysu, opowiada Andrzej Krajewski, autor książki „Rzeczpospolita kryzysowa. Dwadzieścia lat spaceru po linie”.
Przed zalewem dezinformacji i fake newsów można się zabezpieczyć. Jak?
Co się zmienia, gdy historię opowiada ten, kto wcześniej milczał? Z Wojciechem Szotem i Kają Gucio rozmawiamy o „Jamesie” Percivala Everetta.
Dlaczego wysiedzieliśmy w kinie na filmie o „Minecrafcie”. I co z niego wynieśliśmy.
W wyścigu do Pałacu Prezydenckiego stanęło aż 53 chętnych – to więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Czy mamy do czynienia z siłą demokracji, czy raczej jej kryzysem?
Prof. Piotr Węcowski, mediewista z Uniwersytetu Warszawskiego, tłumaczy, na ile obraz, który poznajemy w szkole, jest prawdziwy, a na ile mamy do czynienia z legendami.
W jakim wieku wysyłać na lekcje języków dzieci i od którego momentu w dorosłym życiu szanse na biegłość są stracone?
Jak festiwal się zmieniał, dlaczego ani Berlin, ani Wenecja nie mogą się z nim równać i na czym polega magia La Croisette.
Osoby bagatelizujące wyczyn prosi się o zwrócenie uwagi, że gwiazda tego odcinka w życiu nie tylko jeździ na rowerze. Ma jeszcze pracę i, jak twierdzi, życie prywatne.
„Dojrzewanie” to tylko wierzchołek góry lodowej. A ta jest tak masywna, że może się o nią rozbić całe pokolenie. Karolina Lewicka rozmawia z Joanną Cieślą.
Jak było naprawdę, opowiada dr Kamil Kijek, historyk i socjolog, kurator wystawy „1945. Nie koniec, nie początek”, opowiadającej o powojennych losach polskich Żydów.
Zostawienie jasnych dyspozycji i „ład w papierach” to szansa, by zachować dłuższy niż życie wpływ na codzienność naszych bliskich, na trwanie naszego dorobku i majątku.
Dlaczego stajemy w obliczu porażki? Najsłabszym elementem jest ludzka psychika – absolwent medycyny Stanisław Lem przewidział to już dawno.
Lubię w przyrodzie to, że jest wszędzie, nawet na jałowym dachu budynku „Polityki” – mówi Stanisław Łubieński, autor książki „Drugie życie Czarnego Kota”.
Czy producentom grozi bankructwo, o co chodzi z aferą wokół filmu „Ministranci” i jak naprawić sytuację polskiego kina. Rozmowa z Leszkiem Bodzakiem, założycielem firmy producenckiej Aurum Film.
Podkast o książkach, które warto znać. Rozmowy z autorami, recenzje i głębsze spojrzenie na literaturę, które poszerza perspektywy. Zaprasza Justyna Sobolewska: co dwa tygodnie w sobotę.
Rozmowy z dziennikarzami „Polityki”, nie tylko o polityce. Co tydzień o najważniejszym temacie tygodnia. Analizy, komentarze i kontekst dla tych, którzy chcą być na bieżąco z kluczowymi tematami w Polsce i na świecie. Zaprasza współpracowniczka tygodnika „Polityka”, Karolina Lewicka. Nowe odcinki co tydzień, w środę rano.
Najciekawsze wydarzenia w kulturze omawiane przez dziennikarzy „Polityki”. Premiery kinowe, muzyczne i literackie. Wnikliwe komentarze i rekomendacje dla wszystkich, którzy chcą lepiej orientować się w świecie kultury. Zapraszają Bartek Chaciński i Janusz Wróblewski. Nowe odcinki w każdy piątek rano.
Podkast o historii i ich wpływie na współczesny świat. Rozmowy z historykami, archeologami i badaczami przeszłości. Podkast dla tych, którzy chcą zrozumieć przeszłość, by lepiej rozumieć teraźniejszość. Zapraszają dziennikarze tygodnika „Polityka”: Agnieszka Krzemińska i Marcin Zaremba. Nowe odcinki co tydzień, we wtorek rano.
Joanna Cieśla i Ewa Wilk rozmawiają z psychologami, edukatorami o psychologii, terapii i o tym, jak żyć lepiej w trudnych czasach. Nowe odcinki, co dwa tygodnie w poniedziałek rano.
Joanna Cieśla w podkaście „Jak się (na)uczyć” rozmawia z nauczycielami, edukatorami i praktykami o tym, co zmienia się w polskich szkołach i co jeszcze powinno się zmienić. Rozmawiamy też o tym, jak zdobywać wiedzę, rozwijać umiejętności i skutecznie przekazywać je dalej, bo na naukę nigdy nie jest za późno! Nowe odcinki co dwa tygodnie: w poniedziałek rano.
Podkast nie tylko o środku transportu, ale też o stylu życia. Rowerowe trendy, praktyczne wskazówki i kulturowe konteksty, które czynią rower czymś więcej niż tylko pojazdem. Zaprasza Juliusz Ćwieluch, co dwa tygodnie, w czwartek rano.
O tym, co warto wiedzieć, aby uchronić siebie i swoich bliskich przed śmiercią lub inwalidztwem. Także o mechanizmach funkcjonowania opieki zdrowotnej i o medycznych aspektach wielu ważnych zjawisk społecznych. Zaprasza dr Stefan Karczmarewicz, a czasami także jego goście. Nowe odcinki – nie rzadziej niż w drugą niedzielę miesiąca.
Co tydzień Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego, Krzysztof Izdebski, Paweł Marczewski z Forum Idei Fundacji Batorego i Alicja Zaczek-Żmijewska z programu Masz Głos Masz Wybór rozmawiają z zaproszonymi gośćmi o problemach, szansach i wyzwaniach, jakie stawia przed nami zmieniająca się rzeczywistość. Nowy odcinek – w każdą sobotę.
Rozmowy przygotowywane przez dziennikarzy „Polityki" na wyjątkowe, aktualne tematy wymagające wnikliwego spojrzenia. Pogłębione rozmowy z ekspertami, analizy i odpowiedzi na pytania, które pojawiają się w obliczu bieżących wydarzeń, pozwalają lepiej zrozumieć otaczający nas świat.
Dzisiejsza prawica próbuje wykorzystać tysiąclecie koronacji Chrobrego do antyunijnej ofensywy. Ale nietrudno sobie wyobrazić, że jeśli 12 kwietnia Chrobry patrzył z góry na marsz Kaczyńskiego kontestujący legalną władzę, to czynił to z odrazą.
Najważniejszą cechą młodych urodzonych w latach 1995–2006 jest malejąca liczebność kolejnych roczników, a więc i coraz mniejsze znaczenie ich głosu w polityce. Mimo to nie tracą przekonania, że demokracja jest najlepszym ustrojem.
2 kwietnia 2025 r., kiedy w ogrodzie różanym Białego Domu prezydent USA wypowiedział wojnę handlową całemu światu, przejdzie do historii niczym 11 września 2001 r. Nic już w światowej gospodarce nie będzie takie, jakie było. Ale jakie będzie?
Narodziły się w XIX w., w PRL urosły do rangi symbolu, w kapitalizmie co rusz doświadczają kuchennych rewolucji. Czy fenomen barów mlecznych przetrwa?
Schyłek życia bez cierpienia? Tak, to możliwe. Oto nasz przewodnik po zdrowym starzeniu się – z uśmiechem (i nauką) w tle. Im wcześniej wprowadzisz te zasady, tym więcej zyskasz.
Według sondaży Polska kojarzy się za granicą z Janem Pawłem II, na drugim miejscu jest Robert Lewandowski. Trzecie miejsce zajmuje polska wódka. Ile jest warta nasza najbardziej rozpoznawalna marka towarowa? Dla polskich producentów nic.
Złoto kupuje ostatnio wiele banków centralnych, ale tylko nasz tak się tym chwali. NBP ma już niemal 500 ton kruszcu, jednak nie znaczy to, że wszyscy staliśmy się bogaczami.
Od 400 lat mieszkańcy Oberammergau u podnóża Alp inscenizują najsłynniejszą Mękę Pańską świata. Jeszcze całkiem niedawno grający Żydów nosili na głowach diabelskie rogi. A kolejne pokolenia Niemców debatują, czy można się pozbyć antysemityzmu z Ewangelii.
Stany Zjednoczone to jedyny kraj na świecie, w którym nie ma dowodów osobistych i nie trzeba mieć żadnych dokumentów, żeby zagłosować w wyborach albo kupić rewolwer. Ale to się może wkrótce zmienić.
W Watykanie po proroku chyba przyszedł czas na dyplomatę. Czy w związku z tym sekretarz stanu Pietro Parolin na następne konklawe wejdzie jako faworyt?
Skok temperatury Ziemi zdumiał nawet klimatologów. Przyczyny szukają w… chmurach. To one mogą finalnie zdecydować o losie planety.
Nie tylko zamek i katedra. Na wzgórzu wawelskim życiem tętniło całe miasteczko. Ślady po nim można zobaczyć na otwartej właśnie wystawie w Małej Baszcie.
Jak rzeczywiście wyglądał koronowany tysiąc lat temu Bolesław Chrobry i co o pierwszym polskim królu mówią nam jego wizerunki?
Od posługi słowa do posługi stołu. O tym, jak przez wieki chrześcijaństwa ograniczano rolę kobiet – i jak szybko może się to teraz zmienić.
Twórców nowego serialu Netflixa „Projekt UFO” zainspirowało najsłynniejsze polskie spotkanie z przybyszami z kosmosu. Nasza narodowa historia jest jednak pod tym względem bardziej obfita.
W wyborach prezydenckich startują dla żartu albo całkiem na serio. Żeby wprowadzić jakieś tematy do debaty publicznej. Żeby walczyć z systemem. Żeby wypromować swoje mikropartie. Bez wiary albo wręcz przeciwnie – z nadzieją, że nagle przyjdzie fala, na którą wskoczą i powtórzą sukces Pawła Kukiza czy Szymona Hołowni.
Dawniej rocznice 10 kwietnia stanowiły kluczową pozycję pisowskiego kalendarza. W tym roku rocznicę potraktowano jednak zdecydowanie po macoszemu, spychając ją w cień „wielkiego marszu”. Trochę jak z majówką po upadku PRL.
Rozmowa z dr. Michałem Kotnarowskim, socjologiem i politologiem, o tym, jaki obraz Polaków rysuje wielki Europejski Sondaż Społeczny.
Nikoś, zwany ojcem chrzestnym gdańskiej mafii, zastrzelony niemal 30 lat temu na Pomorzu, wrócił jako bohater popkultury. Okazało się nawet, że książkę o nim napisał kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki. Pełną kłamstw i błędów, jak twierdzi żona Nikosia.
A gdyby miliarderzy sprzątali w DPS-ach? Reżyser operowy Michał Znaniecki opowiada o podejściu do starości w różnych kulturach i o swoich spektaklach realizowanych z seniorami.
Nowe władze Zakopanego obiecują, że dadzą odpór deweloperom i podejmą walkę z powszechnym przekonaniem, że w stolicy Tatr prawo budowlane nie obowiązuje. Ale co one mogą?
Donald Trump mianował bitcoina strategicznym aktywem USA. W Polsce Rafał Brzoska obiecał kryptowalutowym inwestorom deregulację. Mimo to spór, czy kryptowaluty są rewolucyjnym osiągnięciem ery internetu, czy też gigantyczną piramidą finansową, wciąż pozostaje nierozstrzygnięty.
Wyrok na Marine Le Pen zawiera niełatwy paradoks: kto przyklaskuje stawianiu populistów przed sądem, pracuje na ich przyszłe zwycięstwa.
Wojna trwa, bo służy Netanjahu w utrzymaniu władzy. W tym celu zaangażował całą machinę państwową, zmanipulował media, chce wyrzucić prokurator generalną. Zaczął nawet sugerować, że wybory zaplanowane na przyszły rok odbędą się później – mówi izraelski psycholog społeczny Daniel Bar-Tal.
Błędne dane, fałszywe wyniki, zmowa i bezkarność. Badania nad cywilizacyjną chorobą ujawniają przy okazji patologie, jakie trawią środowisko naukowe.
Mark Zuckerberg ogłosił przełomową decyzję w sprawie Facebooka z zegarkiem wartym milion dolarów na ręce. Jak obnosiliśmy się z symbolami prestiżu w przeszłości?
Był gwiazdą seriali, zanim przyszła współczesna wielka moda na seriale. A przede wszystkim gwiazdą polskiej prasy kolorowej, zanim stała się naprawdę kolorowa.
Przyszłego króla uroczyście wprowadzano do kościoła nagiego. Symbolicznie: miał na sobie tylko tunikę. Przed ołtarzem wraz z atrybutami władzy otrzymywał święcenia kapłańskie. Tak wyglądała tysiąc lat temu koronacja Bolesława Chrobrego.
Czym w polskiej historii był hołd pruski 10 kwietnia 1525 r.? Chwalebnym zwycięstwem czy przyczyną późniejszej katastrofy?
Marcin Wicha, Marek Bieńczyk i Stanisław Łubieński w nowych książkach zabierają nas na wędrówkę po Warszawie, odnajdują peryferie pośrodku miasta i piękno miejsc niepozornych.