Dziś prezydentem USA znów został Donald Trump. Już wie, że nie spełni najważniejszych obietnic z kampanii, dlatego jest w stanie obiecać Amerykanom nawet Grenlandię.
Jeśli jesteś matką lub ojcem dziecka w wieku szkolnym, prawdopodobnie narzekasz na rozciągnięte zimowe wolne dni, z którymi nie wiadomo, co zrobić i skąd wziąć na to pieniądze. Może czas na zmianę feryjnego harmonogramu.
Przydadzą nam się pomysły i przekora, jakie oferuje kultura, w najbliższych miesiącach być może bardziej niż kiedykolwiek. O tym są Paszporty POLITYKI, o tym być może będzie cały rok. Trolli z pewnością przybędzie, potrzebujemy więcej piesełów.
Pytanie o to, czy jedna osoba może zastosować algorytmy w sposób, który zmieni świat, przestało być hipotetyczne. W Polsce, gdzie nawet premier prowadzi politykę głównie w mediach społecznościowych, znalezienie na nie odpowiedzi wydaje się wyjątkowo istotne.
Lubię, jak Polska, mój kraj, trafia na szpalty gazet na świecie. Ale przecież nie w takiej sprawie!
Policja poinformowała o zatrzymaniu w Małopolsce człowieka podejrzewanego o kierowanie gróźb pod adresem szefa Orkiestry. To około siedemdziesięcioletni mężczyzna.
Do końca kadencji obecnego prezydenta pozostało niespełna 29 tygodni – Andrzej Duda opuści urząd 6 sierpnia.
Rządzący Pocztą Polską Sebastian Mikosz nie zamierza zmieniać swoich planów. Znaczna redukcja zatrudnienia to jedna z metod na ograniczenie gigantycznych strat.
Wprawdzie cel: nie dać PiS pieniędzy, na razie jest realizowany, ale za cenę wzmożenia chaosu i niepewności prawnej przed wyborami, a także ośmieszania organów państwa i podważania ich wiarygodności.
Pożary w Kalifornii pochłonęły 15 tys. ha, ewakuowano 180 tys. mieszkańców, żywioł strawił co najmniej 12 tys. budynków.
Po raz pierwszy od ponad roku Liban ma nowego prezydenta. Joseph Aoun, dotychczasowy szef sił zbrojnych, został wybrany na najwyższe stanowisko w kraju.
Mark Zuckerberg ogłosił koniec moderacji treści przez zespoły Mety – ich miejsce zajmą notatki społecznościowe. Firma porzuca dotychczasowe wartości na rzecz nowych politycznych sojuszy
Europa szykuje się na Herberta Kickla w roli austriackiego kanclerza i najbardziej prawicowego szefa rządu na kontynencie. Jego Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ), nieodcinająca się od nazistowskich korzeni, wygrała we wrześniu wybory.
Oto piękno północy w najczystszej postaci! Przyroda i wspaniała natura na Islandii zachwyci nawet najbardziej wymagających turystów.
Narty czy snowboard? W Ski Team czeka na Ciebie sprzęt idealny do zimowych szaleństw!
Politycy PiS otwarcie grożą rządowi Tuska i jego administracji miażdżącą zemstą, kiedy powrócą do władzy: aresztowaniami, długoletnimi wyrokami, surową odpowiedzialnością finansową, Trybunałem Stanu. Mocno wpływa to na sytuację polityczną i jest dla rządzącego obozu rosnącym problemem.
Pięć lat temu miał szanse, ale się nie odważył. Startując na prezydenta w tym roku, Adrian Zandberg już tylko walczy o przetrwanie swojego środowiska. Czy to finał Partii Razem, która na własne życzenie wymaszerowała na polityczny margines?
Cała Europa ma problem z prawem do azylu. I nie chodzi o takie kurioza jak udzielenie schronienia na Węgrzech posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu, ale o to, jak i do jakich gier politycznych jest wykorzystywany problem migracji. Także w Polsce.
Awantura, jaka wybuchła wobec planów wprowadzenia podstaw edukacji seksualnej do szkół, dobitnie pokazuje skalę seksualnego analfabetyzmu. U nauczycieli, sędziów, urzędników, prokuratorów, a nawet pielęgniarek.
Rozmowa z lekarką Mileną Słoń, specjalistką w dziedzinie geriatrii, chorób wewnętrznych i medycyny ratunkowej, o starości cudzej i naszej. I tym, że musimy o niej pomyśleć wcześniej niż po sześćdziesiątce.
Pierwsza instancja skazała Roberta J. na dożywocie. Sąd apelacyjny uniewinnił go, podkreślając, że wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść oskarżonego. A tych w procesie o bestialskie morderstwo i obdarcie ze skóry nie dało się jednoznacznie wyjaśnić.
Malarstwo, XIX-wieczne zeszyty nutowe czy kartki pocztowe. Kolekcjonujących takie rzeczy łączy pasja, pchająca czasem do niecodziennych decyzji.
Donald Trump obiecuje amerykańskiej gospodarce cudowne lekarstwo: taryfę celną. To zapowiedź światowej wojny handlowej, której USA nie wygrają.
Kawiarniany rynek w Polsce trzyma się mocno. Przybywa lokali znanych sieci oraz miejsc serwujących kawę z wyższej półki. To ten segment rynku ma przed sobą najlepsze perspektywy. Ale jeśli chodzi o ceny, zbliżamy się do ściany.
Syryjczycy i nowe władze kraju są na etapie oswajania się ze sobą. Na razie zwycięscy islamiści stawiają choinki chrześcijanom.
Premier Justin Trudeau wygrał w zasadzie wszystkie wojny kulturowe z prawicą. I Kanadyjczycy najwyraźniej uznali, że nie jest już im potrzebny.
Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow ma własną armię i miliardy dolarów, które zarobił na okradaniu Rosji. Dlaczego Władimir Putin mu na to pozwala?
Chiny stają się liderem badań podmorskich. Wypierają Amerykanów, których słynny statek badawczy właśnie kończy służbę.
Czy wiadomo, kto naprawdę napisał Ewangelie? Czy prześladowania chrześcijan były tak brutalne, jak nas uczono? Wiedza o początkach chrześcijaństwa jest niezwykle schematyczna i zmitologizowana.
Algorytmy mediów społecznościowych służą dziś głównie interesom ich właścicieli. Ale jak w „Matrixie” powstaje też opozycja przeciw imperiom Elona Muska czy Marka Zuckerberga. Takim schowkiem dla niezależnych twórców chce być platforma Substack.
W 2025 r. Wigilia będzie dniem wolnym od pracy podobnie jak w średniowieczu. Aż do XX w. czas wytchnienia zależał od decyzji Kościoła i należało go przeznaczyć na obowiązki religijne. Świecki i prywatny czas wolny to świeży wynalazek.
Ulubiony historyk prezydenta Macrona, kochający Republikę, ale zafascynowany autorytaryzmem Marc Bloch, spocznie w Panteonie. To mauzoleum dawno nie witało kogoś tak współczesnego.
Takich Niemiec chciała Europa – bardziej z Wenus niż Marsa. Ale demontaż patriarchalnych norm przebiegał tu szczególnie drastycznie.
„Dziewczyna z igłą” zmusza do zastanowienia nad drakońskim prawem w krajach takich jak nasz, gdzie nadal obowiązuje niemal całkowity zakaz aborcji.
Półtoragodzinne przedstawienie to teatr tradycyjny, można by rzec – do bólu, gdyby nie to, że słuchanie Pilcha to wciąż przyjemność.
„Rozdzielenie”, czyli serial, jakiego nie było i nie będzie.
Stacja FX, której produkcje u nas można oglądać na platformie Disney+, słynie z seriali oryginalnych i nieoczywistych.
Nie pierwszy raz w przypadku podobnych produkcji całość muszą ratować aktorzy.
Powieść niezwykle gęsta, trudno wejść w ten świat, ale kiedy damy się prowadzić narracji, okazuje się wciągający i bujny.
Jak w dobrej rybie, ości nie przeszkadzają, liczy się mięso.
Powieść można odczytać jako ostrzeżenie przed światem, w którym triumfują egoizm i pycha.
Nowy rok witamy płytą nieznacznie wyrastającą ponad przeciętną, co oddaje stan dzisiejszej sceny rockowej, regularnie proponującej płyty dobrej jakości, rzadziej nowatorskie.
Dość nieoczekiwaną konsekwencją wojny w Ukrainie jest szansa, jaką dostali… rodzimi miłośnicy sztuki. Szybko się bowiem okazało, że muzealne zbiory ze Lwowa czy z Kijowa bezpieczniejsze będą w Polsce niż w tamtejszych magazynach, o salach wystawowych nie wspominając.
Najnowszy film Clinta Eastwooda, powrót ulubieńców młodszych i starszych widzów. I dwóch znakomitych polskich zespołów sceny metalowej.
Portretując osoby jednocześnie kruche i zdeterminowane, by stawić czoło traumatycznej przeszłości, dają nadzieję i inspirują. To właśnie łączy laureatów i laureatki 32. edycji Paszportów POLITYKI.
Za dojrzałe operowanie niedopowiedzeniami tam, gdzie emocje domagają się krzyku. Za konsekwentnie przedstawiony i przekonujący obraz procesu przepracowywania traum i fascynujące portrety kobiet w kryzysie.
Za spektakle, w których wykonawcza wirtuozeria łączy się z przemyślaną próbą oddania osobistego doświadczenia, a sprawy rangi najwyższej – z poczuciem humoru i dystansem.
Za największe zaskoczenie literackie roku, za odwagę i szerokie horyzonty, za śmiech i wzruszenie.
Za sztukę, która bawi, ale i mobilizuje. Za działania, które zbliżają ludzi do sztuki, a sztukę do ludzi. Za umiejętne łączenie artyzmu z aktywizmem oraz codziennego życia z odświętnością. Za brawurowe wprowadzenie haftu na salony sztuki.
Za zasłużone sukcesy konkursowe i sceniczne, za wzruszenia i emocje ofiarowywane publiczności, za piękny głos, osobowość i poruszające role Micaëli w „Carmen” i Mimi w „La Bohème”.
Za odwagę w przekraczaniu granic muzycznych gatunków. Za ciekawość w zgłębianiu różnych obszarów twórczej aktywności: od komponowania i wykonywania utworów jazzowych po produkcję nagrań raperów.
Za skuteczne zwalczanie rosyjskiej propagandy, także błyskotliwym humorem, za niesienie wartej miliony dolarów pomocy żołnierzom broniącym Ukrainy, za zjednoczenie 200 tys. ludzi dobrej woli pod sztandarem psich sił specjalnych.
Jedna z najwszechstronniejszych aktorek pokolenia trzydziestolatków, która teraz zbiera świetne recenzje za tytułową rolę w „Simonie Kossak” w reżyserii Adriana Panka.
W swojej arcypolskiej, budzącej ozdrowieńczy śmiech twórczości dokonał bolesnej dekonstrukcji mitu inteligenta III RP.
Do takiej Ameryki nie mam zamiaru wracać. Czułbym się tam źle – mówi dziś Jacek Tylicki, który jako artysta podbił Nowy Jork, ale wrócił do domu. I do wyprzedzającego epokę pomysłu malowania naturą.
Młodego Boba Dylana z nowego filmu „Kompletnie nieznany” trudno polubić, ale łatwiej zrozumieć. I tu nie znajdziemy prawdy o bohaterze muzycznego świata, możemy za to wyłapywać mity.
Na ekrany kin wraca „Nienawiść” Mathieu Kassovitza, jeden z najważniejszych filmów lat 90. Wciąż elektryzujący i niestety wciąż aktualny.
Cokolwiek powiedzieć o „Putinie” Patryka Vegi, może to zadziałać jak reklama, na którą ten film nie zasługuje.
Coraz częściej odżegnujemy się i od dorocznych podsumowań, i od planów na kolejny rok. Nie robimy postanowień. Z góry zakładamy porażkę?
Dua Lipa nie jest pierwszą zagraniczną gwiazdą, która przyznała się do zachwytu literaturą Tokarczuk.
Sieć Bubbleology powstała w Wielkiej Brytanii, a 13 lat temu weszła do Polski.
Muminki kończą 80 lat. To dobra okazja, żeby zajrzeć do Helsinek i przemierzyć je śladami ich twórczyni Tove Jansson.
Dzięki kilku chudszym latom Amarone wróciło na należne sobie miejsce: superintensywnego wina o fascynujących smakach, po które sięga się jednak z respektem.
50 lat temu, a dokładnie w nr. 3 w 1975 r., Andrzej Mozołowski (w tekście „Na weekend do sklepu”) pochylał się nad kwestią wolnych handlowych… sobót.
Czy znalazł się premier Słowacji Robert Fico? A sprawdzaliście u mnie na biurku? Parę razy już premierował i jaka ta Słowacja dla nas jest, każdy widzi. Ależ zmienne te wiatry w słowackich i polskich Tatrach dują.
Gdzie tu wolność słowa? Gdzie ochrona przed dezinformacją? Nigdzie. Gdyby to nie był felieton w szanującym się tygodniku, tylko dyskusja w internecie, ująłbym to nieco dosadniej, ale tradycyjne media podlegają innym ustawom.
Francja od miesięcy żyje sprawą Gisèle Pelicot, monstrualną jak zbrodnie Belga Marca Dutroux, seryjnego zabójcy, gwałciciela i pedofila. Tyle że Pelicot jest ofiarą, która dłużej być nią nie zamierza.
Pisowskie media alarmują, że działań sprzecznych z cywilizacją łacińską jest coraz więcej. Chodzi nie tylko o oskarżenia wobec kard. Dziwisza czy publiczne kwestionowanie przez kobiety słusznego prawa Kościoła do współdecydowania o ich ciałach.
24/7, czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty