W wyborach prezydenckich startują dla żartu albo całkiem na serio. Żeby wprowadzić jakieś tematy do debaty publicznej. Żeby walczyć z systemem. Żeby wypromować swoje mikropartie. Bez wiary albo wręcz przeciwnie – z nadzieją, że nagle przyjdzie fala, na którą wskoczą i powtórzą sukces Pawła Kukiza czy Szymona Hołowni.
Właśnie obserwujemy próbę reaktywacji – zamęczonego już przez PiS i Macierewicza – mitu smoleńskiego. Bardzo to niebezpieczne, zwłaszcza w obliczu moskiewskiego zagrożenia.
Dawniej rocznice 10 kwietnia stanowiły kluczową pozycję pisowskiego kalendarza. W tym roku rocznicę potraktowano jednak zdecydowanie po macoszemu, spychając ją w cień „wielkiego marszu”. Trochę jak z majówką po upadku PRL.
Czym w polskiej historii był hołd pruski 10 kwietnia 1525 r.? Chwalebnym zwycięstwem czy przyczyną późniejszej katastrofy?
Analitycy Res Futura, badający reakcję sieci, nie odnotowali odpływu fanów po wywiadzie w Kanale Zero, dostrzegli za to mechanizm oblężonej twierdzy.
Kwalifikacje wojskowe dla kobiet. Panie chcą służyć w armii, ale ta nie bardzo wie, co z nimi zrobić.
Podwyższone cła, wprowadzone przez Donalda Trumpa, odczuje również polska gospodarka.
Zmiana na stanowisku prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Węgry porzucą Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK). Premier Viktor Orbán ogłosił tę decyzję, przyjmując z ceremonialną pompą swojego izraelskiego odpowiednika.
Fiński prezydent Alexander Stubb w zeszłym tygodniu zapowiedział, że jego kraj wystąpi z konwencji ottawskiej, która zakazuje użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych. Tym samym Finlandia dołączy do Polski i trzech państw bałtyckich, które 18 marca wspólnie zapowiedziały podobny ruch w odpowiedzi na rosyjskie zagrożenie.
Od 2 kwietnia Wielka Brytania wprowadziła ETA, elektroniczną autoryzację podróży, dla przyjezdnych z Unii Europejskiej. Przypomina amerykański system ESTA i wcześniej obowiązywał już podróżnych z 48 państw, którzy także nie potrzebowali wizy wjazdowej.
„Wolałbym pozostać zapomnianym i nigdy więcej nie być w telewizji”. Tak zakończył rozmowę z Laurą Kuenssberg, czołową dziennikarką BBC, Justin Welby (ur. 1956 r.), anglikański arcybiskup Canterbury, pierwszy wśród równych prymasów światowej Wspólnoty Anglikańskiej skupiającej 85 mln wyznawców.
Rozmowa z dr. Michałem Kotnarowskim, socjologiem i politologiem, o tym, jaki obraz Polaków rysuje wielki Europejski Sondaż Społeczny.
Problem z każdym rokiem robi się coraz poważniejszy. Brakuje lekarzy chętnych do sporządzania opinii dla sądów. Procesy więc ciągną się latami, a sędziowie desperacko szukają kogokolwiek, kto zgodzi się na rolę biegłego. Sytuacja wymaga natychmiastowych zmian.
Nikoś, zwany ojcem chrzestnym gdańskiej mafii, zastrzelony niemal 30 lat temu na Pomorzu, wrócił jako bohater popkultury. Okazało się nawet, że książkę o nim napisał kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki. Pełną kłamstw i błędów, jak twierdzi żona Nikosia.
Samorządy z bliska nie wyglądają najlepiej. W Polsce lokalnej sporo korupcji, nepotyzmu i dyktatorskich rządów miejscowej władzy. Czy to czas na nową reformę?
A gdyby miliarderzy sprzątali w DPS-ach? Reżyser operowy Michał Znaniecki opowiada o podejściu do starości w różnych kulturach i o swoich spektaklach realizowanych z seniorami.
Nowe władze Zakopanego obiecują, że dadzą odpór deweloperom i podejmą walkę z powszechnym przekonaniem, że w stolicy Tatr prawo budowlane nie obowiązuje. Ale co one mogą?
Donald Trump mianował bitcoina strategicznym aktywem USA. W Polsce Rafał Brzoska obiecał kryptowalutowym inwestorom deregulację. Mimo to spór, czy kryptowaluty są rewolucyjnym osiągnięciem ery internetu, czy też gigantyczną piramidą finansową, wciąż pozostaje nierozstrzygnięty.
Wyrok na Marine Le Pen zawiera niełatwy paradoks: kto przyklaskuje stawianiu populistów przed sądem, pracuje na ich przyszłe zwycięstwa.
Demokraci wciąż nie pozbierali się po zwycięstwie Donalda Trumpa. Nie mają tak zdolnego lidera ani dobrego pomysłu. Pozostaje czekać?
Rozmowa z izraelskim psychologiem społecznym Danielem Bar-Talem o tym, dlaczego Izraelczycy nie interesują się dramatem w Strefie Gazy. I o co chodzi premierowi Netanjahu.
Serbscy studenci już od stu dni okupują uczelnie w proteście przeciwko korupcji i autorytarnej władzy Aleksandra Vučicia. Ich siłą i jednocześnie słabością jest apolityczność.
Social media żerują na instynktach, by nas uzależnić, i jak się przed tym inteligentnie bronić – opowiada psychiatra Anders Hansen, autor książki „Twój SuperMózg”.
Mark Zuckerberg ogłosił przełomową decyzję w sprawie Facebooka z zegarkiem wartym milion dolarów na ręce. Jak obnosiliśmy się z symbolami prestiżu w przeszłości?
Błędne dane, fałszywe wyniki, zmowa i bezkarność. Badania nad cywilizacyjną chorobą ujawniają przy okazji patologie, jakie trawią środowisko naukowe.
Przyszłego króla uroczyście wprowadzano do kościoła nagiego. Symbolicznie: miał na sobie tylko tunikę. Przed ołtarzem wraz z atrybutami władzy otrzymywał święcenia kapłańskie. Tak wyglądała tysiąc lat temu koronacja Bolesława Chrobrego.
Władze PRL dbały o polowania i polujących. Zarabiały na nich i przy okazji załatwiały interesy polityczne. Jak wtedy, kiedy 50 lat temu strzelać do żubra zapragnął przywódca bratniej Jugosławii.
Pierwszy sezon „The Last of Us” (2023 r.) okazał się sukcesem na miarę gry cenionej za fabułę i kreację postapokaliptycznego świata, przede wszystkim zaś za psychologię bohaterów, ich skomplikowane relacje i dylematy moralne, przed jakimi stają – oni, a wraz z nimi gracze.
Kto dziś pamięta, że fantastyczną wyobraźnię Schulza niektórzy nazywali majaczeniem w malignie? A jednak to niechciane określenie powraca w czasie oglądania gabinetu osobliwości wyczarowanego na ekranie przez braci Quay, sławnych Amerykanów od dekad inspirujących się twórczością autora „Sklepów cynamonowych”.
Półtoragodzinny spektakl jest w dużej mierze audiobookiem.
Spektakl w satyrycznej konwencji pokazuje problemy, przed którymi możemy wkrótce stanąć.
Spisane pędzlem, pełne zadumy elegie o tym, co odeszło.
Nowa książka Marii Poprzęckiej to publikacja mająca niewiele wspólnego z klasyczną historią sztuki śledzącą z uwagą dzieła, choć przecież autorka z profesorskim tytułem ów zawód z wielkimi sukcesami od dawna uprawia.
To pierwszy zbiór napisany przez Yan Ge po angielsku, a zatem nie tylko test dla bohaterów i czytelnika, ale i dla samej autorki.
Niezliczeni pisarze mierzyli się ze spuścizną Arthura Conan Doyle’a, na każdy możliwy sposób parodiując, trawestując i miksując jego prozę.
Wykonania dwóch kwartetów fortepianowych Brahmsa są perfekcyjne, ale nie jest to perfekcja chłodna, lecz adekwatna dla tych dzieł, bardzo emocjonalnych i głębokich.
Jedna z ciekawszych młodych brytyjskich grup rockowych wychodzi z ostrego zakrętu: odejścia lidera.
Bogusław Polch w Muzeum Karykatury, Wojciech Jerzy Has w całym kraju i muzyka dawna na Wawelu.
Gdy inni podbijali Afrykę, my walczyliśmy o niepodległość, ale Polacy naśladowali pewne wzorce kolonialnego świata – mówi Magdalena Wróblewska, dyrektorka Państwowego Muzeum Etnograficznego.
Był gwiazdą seriali, zanim przyszła współczesna wielka moda na seriale. A przede wszystkim gwiazdą polskiej prasy kolorowej, zanim stała się naprawdę kolorowa.
Nie rozliczam Polaków, nie piętnuję Niemców. Po prostu opowiadam historię, która mówi, że wybierając miłość, wybierzesz życie – mówi reżyser Michel Hazanavicius, autor oscarowego „Artysty”, a teraz animacji „Bezcenny pakunek”.
Marcin Wicha, Marek Bieńczyk i Stanisław Łubieński w nowych książkach zabierają nas na wędrówkę po Warszawie, odnajdują peryferie pośrodku miasta i piękno miejsc niepozornych.
Moda na tkaninę i haft odżywa. To nawiązanie do tradycji, dzieła sztuki, ale i uznanie dla pracy rąk.
Niewinna z pozoru zabawa zaczęła przybierać niepokojący obrót.
Okazji do wykorzystania nowego słowa nie brakuje, najczęściej sportowych.
W północnej Hiszpanii podczas karnawałowego festiwalu Mascaravila na ulice wychodzą setki przebierańców, część z nich w wojskowych mundurach. Co symbolizują machureros?
Czy amerykańskie cła zmienią światowy krajobraz winiarski?
Wyobraź sobie podróż, która nie bombarduje Cię milionami bodźców, ale pozwala cieszyć się łagodnością krajobrazów, poczuciem harmonii i otaczającą równowagą. Właśnie po takie doznania jedzie się do Mongolii.
Pogrzeb Krystyny Lubelskiej (związanej z „Polityką” w latach 1999–2012) odbędzie się w czwartek 10 kwietnia o godzinie 12:30 na Cmentarzu Komunalnym Północnym.
Rosła w ruinach wbrew pożodze, starannie hodowana przez starego mężczyznę. W czasie bombardowania Aleppo zdjęcie róży stało się wiralem.
Populistyczni politycy oskarżają elity o korupcję i obiecują „oczyszczenie bagna”. A gdy tylko sami dojdą do władzy, kradną pieniądze jeszcze bardziej bezwstydnie.
Łapy precz od moich grzejników!
Szczególną uwagę opinii publicznej zwracają, jak wiadomo, słowa obraźliwe.
24/7, czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty
Pakiet mitów
Właśnie obserwujemy próbę reaktywacji – zamęczonego już przez PiS i Macierewicza – mitu smoleńskiego. Bardzo to niebezpieczne, zwłaszcza w obliczu moskiewskiego zagrożenia.