Zdaniem Andrzeja Dudy „nic nie zapowiada tego, żeby USA miały się wycofać z Europy”. Takiego przeświadczenia nabrał po spotkaniu z emerytowanym generałem Keithem Kelloggiem, wysłannikiem Donalda Trumpa ds. Ukrainy i Rosji.
Sondowana wielkość ewentualnego europejskiego kontyngentu w Ukrainie to 25–40 tys. żołnierzy, którzy musieliby mieć wsparcie USA m.in. w obronie powietrznej i gwarancje pomocy w razie frontalnego ataku Rosji.
Spór o przyszłość USAID stał się częścią szerszej walki o amerykańską politykę zagraniczną.
Donald Trump obiecał: „Ameryka odzyska należne jej miejsce największego, najpotężniejszego i najbardziej szanowanego państwa na Ziemi”. Na co Donald Tusk przypomniał: „Europa była, jest i będzie wielka”. Tyle słowa. A jakie są fakty?
„Tak daleko od Boga – tak blisko Stanów Zjednoczonych”. To powiedzenie przywódcy Meksyku sprzed ponad stu lat odżywa dziś za sprawą Donalda Trumpa.
Rozmowa z bliskim współpracownikiem Donalda Trumpa Kennethem R. Weinsteinem o nowym ambasadorze USA w Polsce, twarzy Putina i o największym problemie z Europą.
„Forbes” w 2023 r. szacował wartość ukraińskich zasobów na 15 bln dol. Jest tylko pewien kłopot, większość leży w trzech obwodach – dniepropietrowskim, donieckim i ługańskim, czyli w rejonach, gdzie toczą się walki lub są pod rosyjską okupacją.
Hawajka i hinduistka Tulsi Gabbard jako szefowa służb wywiadowczych ma szansę stać się największą ze wszystkich osobliwości w gabinecie Donalda Trumpa. A konkurencja jest silna.
Marcin Mastalerek publicznie przyznał, że „zawalił i nie dograł terminu” spotkania Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Wiele razy zapewniał, że ma doskonałe kontakty z najbliższym otoczeniem Trumpa, a do USA – jak ustaliła „Polityka” – latał ostatnio bardzo często. I to nie sam. Mamy dowody.
Jak ustaliła „Polityka”, w polskim rządzie po konferencji w Monachium nastąpił podział ról. Premier udaje się na dzisiejszy szczyt w stolicy Francji z przesłaniem o konieczności budowania europejskiej jedności. Rośnie też pozycja szefa MSZ.