Ścieżki pod górę
Alfred Hitchcock pochwaliłby tegoroczną galę Nagród Naukowych POLITYKI. Można się było trochę przestraszyć, ale też zadumać i wzruszyć.
Alfred Hitchcock pochwaliłby tegoroczną galę Nagród Naukowych POLITYKI. Można się było trochę przestraszyć, ale też zadumać i wzruszyć.
W niedzielę 20 października wręczyliśmy stypendia i nagrody finałowe kolejnym 15 osobom. 24. edycję programu zamykamy kwotą blisko 7 mln 138 tys. zł, przekazanych w ręce 392 utalentowanych młodych naukowców.
Publikujemy treść apelu wystosowanego przez naszych stypendystów 3 października 2024 r. do Premiera Donalda Tuska i Ministra Nauki Dariusza Wieczorka w sprawie NCN i IDEAS NCBR.
Jej badania koncentrują się na odkrywaniu biomarkerów głosowych, które umożliwią wykrywanie zaburzeń oraz monitorowanie leczenia chorób neurodegeneracyjnych.
Jego badania obejmują obok kardiologii i kardiochirurgii także anatomię, histologię i biologię molekularną serca.
Prowadzi badania tzw. proteomu, czyli ogółu białek obecnych, powstających i zmieniających się w ciągu cyklu życia organizmu.
Jego badania pomagają odpowiedzieć na pytania o to, jak identyfikować instytucje, jak je mierzyć, co ma wpływ na ich funkcjonowanie i jakie są skutki (nie)działania instytucji.
W orbicie jej zainteresowań naukowych jest polska emigracja w XX w., ze szczególnym uwzględnieniem emigracyjnych biografii kobiet.
Zajmuje się rzeczywistą dostępnością architektoniczną, skupiając się na potrzebach przestrzennych osób z niepełnosprawnością wizualną.
Opracowuje samonaprawialne materiały hydrożelowe umożliwiające monitorowanie ruchów stawów, a także nanokompozytowy organożel do konserwacji dzieł sztuki.
W swojej pracy naukowej zajmuje się projektowaniem i analizą algorytmów przetwarzających grafy.
Wykorzystuje metody uczenia maszynowego w celu określenia pochodzenia oraz struktury genetycznej pierwszych Piastów.
Opracowuje metody, które uproszczą i przyspieszą rozpoznawanie takich zaburzeń neurorozwojowych u dzieci jak autyzm, zespół Tourette’a czy ADHD.
W swej działalności naukowej zmierza do dekonstrukcji stereotypów i przesądów na temat islamu i świata arabskiego.
Jako jedna z niewielu osób w Polsce przeprowadziła wywiady biograficzne z aktywistami nacjonalistycznymi. Zajmuje się też badaniem mechanizmów odtwarzania się podziałów klasowych.
Bada zachowania prospołeczne, takie jak intencje i trwałość podejmowania się wolontariatu.
Wprowadził do literaturoznawstwa kategorię maranizmu, zapowiada całościową rewizję polskiej kultury pod kątem jej „nietożsamości”.
Zajmuje się paradoksami dotyczącymi wiedzy i przekonań, jak np. paradoks Moore’a, w którym stwierdza się, że coś jest prawdą, a równocześnie się w to nie wierzy.
Partnerzy Nagród 2024
Patron medialny
firmy i fundacje, które chciałyby z naszą pomocą dobrze zainwestować swoje pieniądze. Do tej pory przekazaliśmy w ręce młodych, zdolnych ludzi nauki ponad 7 mln złotych. Dowiedz się więcej »
Dominika Nowak-Kajtowska
Członek Zarządu Fundacji
tel: (022) 451 62 02
e-mail: d.nowak@polityka.pl
ul. Słupecka 6, 02-309 Warszawa
Bank PEKAO SA 15 1240 6003 1111 0000 4942 6458
Na fundusz stypendialny można też przekazać 1,5% podatku dochodowego:
Fundacja Tygodnika POLITYKA, KRS 0000104137
Sprawozdanie Fundacji za rok 2023
Sprawozdanie Fundacji za rok 2022
Sprawozdanie Fundacji za rok 2021
Sprawozdanie Fundacji za rok 2020
Sprawozdanie Fundacji za rok 2019
Sprawozdanie Fundacji za rok 2018
Sprawozdanie Fundacji za rok 2017
Sprawozdanie Fundacji za rok 2016
Sprawozdanie Fundacji za rok 2015
Sprawozdanie Fundacji za rok 2014
Czym jest przemoc wobec maszyn? Jak powinna być skodyfikowana? Tymi kwestiami zajmuje się dr Kamil Mamak, laureat Nagrody Naukowej POLITYKI 2023 w kategorii Nauki humanistyczne.
Ludzie pozbawieni kontaktów z innymi odczuwają wrogość i nieufność wobec świata, gorzknieją, nie interesują się życiem publicznym. Na tym właśnie zależy wszelkim autokratom – mówi dr hab. Łukasz Okruszek, laureat Nagrody Naukowej POLITYKI 2023 w kategorii Nauki Społeczne.
Wybory albo negocjacje – jak zadbać o to, by były sprawiedliwe? Odpowiedzi szuka dr hab. Piotr Skowron, laureat Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki ścisłe.
Opracowaliśmy bezpieczniejsze paliwo kosmiczne, budujemy też w Polsce coraz większe rakiety – mówi dr inż. Adam Okniński, laureat Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki Techniczne.
Większość pacjentów z rakiem prostaty wcale na niego nie umrze – uspokaja dr hab. n. med. Paweł Rajwa, laureat Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki o Życiu.
Radioterapia skraca czas leczenia, da się łączyć z innymi terapiami i jest szansą dla chorych nie tylko w zaawansowanych stadiach nowotworu – mówi dr n.med. Mateusz Spałek, tegoroczny laureat Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki o życiu.
O sensie życiowych niepowodzeń i walorach głębokich sieci neuronowych rozmawialiśmy z dr hab. inż. Żanetą Świderską-Chadaj, laureatką Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki techniczne.
O mechanizmach kontestacji politycznej, rosnących wpływach kultury przemocy i błędach policji w trakcie demonstracji mówi dr hab. Joanna Rak, laureatka Nagród Naukowych POLITYKI w kategorii Nauki społeczne.
Próbuję odtworzyć biografię rzeczy, głównie poniemieckich, i zrozumieć ich znaczenie dla poprzednich i obecnych właścicieli – mówi dr Karolina Ćwiek-Rogalska, laureatka Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki humanistyczne.
Możemy stworzyć komórki rakowe i otaczającą je tkankę, a następnie badać, jak bardzo nowotwór jest progresywny. Pod tym względem mamy niesamowite możliwości modelowania – mówi dr inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun, tegoroczna laureatka Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki ścisłe.