Rafał Trzaskowski zaczyna kampanię na pozycji wyraźnego lidera. Ale taka rola powoduje presję, pod której wpływem można popełniać błędy. Czy kandydat Koalicji Obywatelskiej zdoła ich uniknąć?
Jak śpią współcześni Polacy, jak próbujemy poprawić jakość naszego snu i jak dziś interpretujemy marzenia senne.
Oczywiście o wyniku wyborów zdecydują nie tylko rozliczenia okresu władzy PiS. Ale jeżeli zostanie zduszona założycielska legenda zwycięstwa nad partią Kaczyńskiego w obronie demokracji, o nowe zwycięstwo będzie trudno.
PiS jest wciąż mocny, a o tej sile zaświadczają nie tylko zwartość tego środowiska oraz stabilne sondaże – ugrupowanie, które oddało ster, powinno przecież słabować – ale też szereg wydarzeń pobocznych.
Gruzja ma już dwóch prezydentów. Jednego – z międzynarodowym uznaniem, drugiego – z rosyjskim.
Gdyby istniała lista najokrutniej pesymistycznych państw świata, Afganistan byłby na niej bardzo wysoko.
Z Korei wycofują się inwestorzy, won słabnie, obniżono też prognozę wzrostu gospodarczego.
Czy Donald Trump dotrzyma obietnicy i zakończy wojnę w Ukrainie? Na razie nie odsłania kart.
Ostatniego dnia 2024 r. nad ranem odszedł po ciężkiej chorobie Piotr Pytlakowski. Znakomity dziennikarz. Dla bardzo wielu osób znacznie więcej niż kolega po fachu: Mistrz po prostu, Mentor. Dla wielu z nas więcej niż niezawodny, wieloletni kumpel: Prawdziwy Przyjaciel.
Rejs po Rodanie i Saonie to wyjątkowa podróż, która zabiera uczestników w magiczną podróż przez serce południowej Francji.
Do rywalizacji o wielki pałac dołączyła kandydatka Lewicy. Co Magdalena Biejat szykuje na kampanię i o co tak naprawdę walczy?
Rodzina kandydata na prezydenta może pomóc w zdobyciu głosów, ale może też utrudnić drogę do Pałacu Prezydenckiego. Kim są bliscy Karola Nawrockiego?
Widać jak na dłoni tę przewrotną pułapkę, którą sami sobie wykopali. Rozmowa z Zenonem Kruczyńskim, byłym myśliwym, obecnie aktywistą ekologicznym.
Ubogich seniorów nie dostrzega system opieki społecznej i zdrowotnej, a to tak, jakby ślepe było całe państwo.
Wraca temat największej powojennej katastrofy polskiego statku. Wraca podwójnie – w książce i w serialu.
Strava zastąpiła mi Instagram – wyjaśnia Michał. – Wrzucam tam zdjęcia z biegania: jakiś widoczek, zdjęcie butów, zmęczona twarz, kawka po bieganiu, same istotne rzeczy.
Europa planuje przesiadkę z aut spalinowych do elektrycznych, ale zapomniała, że poza autami potrzebuje też baterii. Uzależniona od azjatyckich dostawców stara się od nich uwolnić. Polska, którą azjatyckie tygrysy wybrały na bateryjny przyczółek w UE, nagle znalazła się między młotem a kowadłem.
Narodowy przewoźnik pobił rekord sprzed pandemii, ale powinien urosnąć dwukrotnie, zanim ruszy CPK. Łatwo nie będzie, bo konkurencja na polskim niebie jest ogromna, a politycy nie chcą zostawić linii w spokoju.
Zbiegły z Syrii Baszar Asad prawdopodobnie zamieszka teraz w podmoskiewskiej Barwisze, czyli na politycznym cmentarzysku rosyjskiej polityki imperialnej.
Polityczny sukces kryptowaluciarzy wykracza znacznie poza zwycięstwo Trumpa. W kampanię wyborczą do Kongresu zainwestowali 245 mln dol.; dzięki ich wsparciu na Kapitolu pojawi się prawie 300 życzliwych dla branży kryptowalutowej deputowanych i senatorów. Skąd to wiemy?
Donald Trump znów chce, aby Stany Zjednoczone kupiły Grenlandię. Pytanie, czy również Grenlandczyków?
Słowacka minister kultury Martina Šimkovičová chce uratować rodaków przed homoseksualistami, demokracją liberalną i zgniłym Zachodem. Ramię w ramię z Putinem.
Technologiczne zaawansowanie nie zmienia istoty zbrojnego starcia polegającego na zaangażowaniu ludzkich mas. I na gotowości ludzi do walki i umierania w skali, jaka – wydawałoby się – powinna być już nie do wyobrażenia.
Giganci technologiczni są głodni energii. Chcąc rozwijać sztuczną inteligencję, muszą inwestować miliardy w energetykę nuklearną i odnawialną.
Czy wirus, który spowodował pandemię Covid-19, uciekł z laboratorium, czy też naturalną drogą przeskoczył ze zwierząt na ludzi? Dyskusja politycznie zaraźliwa.
Były prezydent USA Jimmy Carter zmarł 29 grudnia, mając 100 lat. Amerykanie dawno mu wybaczyli kompromitującą tajną operację w Iranie, przez którą przegrał wybory. I nauczyli się go doceniać.
Czym żyła w 2024 r. światowa historia? Oto przegląd wybranych przez nas nagrodzonych publikacji.
Największy i najbardziej niespodziewany hit Netflixa, południowokoreański krwawy horror z ambicjami krytyki kapitalizmu, a może nawet ludzkiej natury, powraca po trzech latach od premiery pierwszej serii morderczych gier w cukierkowych dekoracjach.
Poniżana kobieta bierze sprawy w swoje ręce i zostaje królową porno.
„Wzgórze psów” wystarczająco mocno trzyma w napięciu, a głębi dodaje mu świetne aktorstwo.
Film ma uniwersalny charakter, skłania do refleksji na temat ludzkich nadziei, celów, życiowej strategii.
Intymne widowisko o wierze w sztukę i prawie do umierania na własnych warunkach.
Jedna z najlepszych książek ubiegłego roku ukazała się pod sam jego koniec.
Po serii udanych kryminałów Anna Kańtoch przed bohaterką swojej nowej powieści ponownie stawia zagadkę do rozwiązania, wykraczając daleko poza reguły gatunku.
Książka tajemniczego autora ukrywającego się pod pseudonimem Jakub Jarno przeszła bez echa – do czasu, kiedy Onet wyśledził, że może nim być Remigiusz Mróz.
Ze środowiskowej bańki Zofia Rydet wyskoczyła efektownie – w 2015 r., kiedy stołeczne Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprezentowało jej monumentalny tworzony przez kilkanaście lat i wieńczący karierę cykl fotografii „Zapis socjologiczny”.
Powstała w 1927 r. „Mahagonny. Ein Songspiel” Kurta Weila i Bertolda Brechta, trzy lata później rozbudowana do trzyaktowej opery „Rozkwit i upadek miasta Mahagonny”, jest 45-minutowym śpiewanym obrazkiem z miasta, które miało być rajem na ziemi, a skończyło się jak zawsze.
Wystawa „Figury szaleńca” w paryskim Luwrze, na którą wypożyczono naszego „Stańczyka”, spogląda w historię, ale zadaje pytania bardzo współczesne.
Reżyseria to proces długoletni. Pochłania olbrzymie ilości energii. Nie ma sensu tracić czasu na rzeczy błahe, pozbawione znaczenia – mówi Magnus von Horn, autor duńsko-polsko-szwedzkiego filmu „Dziewczyna z igłą”.
Historia sukcesu rynkowego nowej serii o Panu Kleksie przypomina o tym, że nie wystarczy zrobić dobry film dla dzieci. Trzeba go jeszcze sprzedać.
Dużo szczęścia i siły daje mi to, że rano siadam i gram preludia Bacha – mówi Zygmunt Krauze, wybitny polski pianista i kompozytor.
Dawne kolędy, a do tego szalone stroje i młodzi ludzie z różnych stron świata. Po Podlasiu od kilku lat chodzą wyjątkowi kolędnicy.
Młodych mają przyciągnąć m.in. influencerzy, powołani do istnienia za pomocą sztucznej inteligencji, fikcyjni, ale atrakcyjni.
Cętkoza to ostentacyjny nadmiar cętek sygnalizujący luksus w tanim wydaniu.
Coraz więcej biur turystycznych specjalizuje się w podróżach niespodziankach, które mają zapewnić nie tylko piękne widoki, ale też dreszczyk emocji.
Wegańska wersja meksykańskiego specjału rozgrzewa i syci. Tego nam właśnie trzeba, kiedy nadciąga zimowy chłód.
Ski Tour to rosnący trend wśród miłośników zimowych aktywności. Łączy wysiłek fizyczny z odkrywaniem górskich szlaków, pozwalając cieszyć się naturą i pięknymi widokami.
60 lat temu, a dokładnie w nr 2 w 1965 r., słynny AKW, czyli Andrzej Krzysztof Wróblewski, opisywał kolejkę po samochody („Warszawa – godzina 16!”).
Chodzi się teraz na nowego Almodóvara, tego z Tildą Swinton i Julianne Moore. Poszłam i ja. Dostaliśmy do rąk estetyczny przedmiot, w którym coś żywego tłucze się tylko między dwiema aktorkami.
W 1945 r. toczyła się słynna debata o tym, co zrobić na terenie byłego obozu Auschwitz. Jak zmierzyć się z tym straszliwym wydarzeniem w naszej historii, z tym miejscem? Może muzeum? A może zburzyć? Zaorać?
„Am, am!” – woła do nas marketing. „Am, am!” – odpowiadamy gromko. I do tego w zasadzie nasza społeczna komunikacja się sprowadza. Reszta jest milczeniem albo zgiełkiem, bez różnicy.
Po słowach krytyki, jakie padają pod adresem Tuska, wiele osób zastanawia się, czy wygranie przez niego wyborów w ogóle miało sens. W końcu tak samo rozczarowującą politykę, jaką on prowadzi, mógłby z powodzeniem prowadzić duet Kaczyński-Morawiecki.
24/7, czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty