Zbliżający się przemarsz prawicy przez Warszawę to dla narodowców cykliczna okazja do pokazania siły, a dla PiS pretekst, aby wykazać się radykalizmem, który ma pomóc kandydatowi tej partii w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Wiadomość, że lekarz rekordzista wystawił publicznemu szpitalowi fakturę na 299 tys. zł, wywołała furię zarówno u pacjentów, jak i lekarzy. Pierwsi pytają, dlaczego kolejki do leczenia są coraz dłuższe, drudzy uważają, że szczucie na ich środowisko ma na celu odwrócenie uwagi od prawdziwych winowajców.
Trump przerobił politykę na wrestling, błazeńskie zapasy, kiedyś zwane wolnoamerykanką, i Demokraci na ten ring weszli. Była to najgorsza, najgłupsza kampania we współczesnej historii USA.
Jarosław Kaczyński tak intensywnie szuka kandydata na kandydata, że sytuacja zaczyna przypominać tę z opowieści A.A. Milne’a: „Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej tam Prosiaczka nie było”.
To bodaj najważniejsze od paru pokoleń wybory. Kto zamieszka w Białym Domu po 20 stycznia 2025 r., kiedy kończy się kadencja Joe Bidena?
Zełenski chce, żeby Chiny zdyscyplinowały sojuszników z Rosji i KRLD. Pekin faktycznie jest najsilniejszym wierzchołkiem tego antyzachodniego trójkąta.
Politycy brytyjscy wyrażają smutek i żal, ale mniej chętnie mówią o „reparacyjnej sprawiedliwości” i oficjalnych przeprosinach.
New Delhi wraz z nadejściem listopada odzyskało niechlubny tytuł miasta z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie.
Zbliżająca się kampania prezydencka powoduje, że pojawiają się liczne przekazy – te płynące z Nowogrodzkiej, ale też od przeciwników rządu Tuska w obozie demokratycznym – które budują obraz chylącej się ku upadkowi władzy i nostalgii za starymi dobrymi czasami. Oto kilka z nich.
Partia Szymona Hołowni, Polska 2050, przeżywa trudny okres. Ma kłopoty wewnętrzne, a formuła sojuszu z PSL w ramach Trzeciej Drogi coraz szybciej się zużywa. Czym to się skończy?
Wielu ludom się nie udało, a nam tak. I to, powiedzmy wprost, w dość konkurencyjnym otoczeniu – mówi o polskiej państwowości, polskości, Marcin Napiórkowski, p.o. dyrektor Muzeum Historii Polski, współautor musicalu „1989”.
Po ośmiu latach od jednej z najbardziej makabrycznych zbrodni w Polsce Kajetan Poznański wciąż nie traci nadziei, że jeszcze wyjdzie na wolność. O sprawie znowu jest głośno: obrońcy złożyli wniosek o kasację wyroku, a na rynku pojawiła się książka.
Przed pandemią i brexitem za granicą studiowało ponad 50 tys. Polaków. Teraz o połowę mniej. Anglię zastąpiła Holandia i Dania.
Nastolatki trafiają na oddziały psychiatryczne za złe zachowanie. To jeszcze jeden z efektów działalności dawnego resortu Zbigniewa Ziobry. A młodzi nie są chorzy, tylko „zdemoralizowani” – mówi dyrektor jednej z placówek.
Pewne historie będą wracały jak bumerang. Rozmowa z kryminologiem prof. Pawłem Waszkiewiczem, autorem książki „Niesłuszne skazania”, o tym, czy w więzieniach siedzą niewinni.
Kiedy 35 lat temu Polska zaczęła przebudowywać się nie tylko w sensie politycznym, ale też społecznym, dość powszechnie wróżono i wierzono, że tu kapitalizm będzie miał ludzką, inteligencką twarz, bo wykształcenie to jego jedyny kapitał założycielski. Ma? Jak inteligenci sprawdzili się w biznesie?
W ostatnich miesiącach cudem udało się uniknąć kilku katastrof kolejowych. Maszyniści jeżdżą bez właściwego nadzoru, a prace nad zapewniającym bezpieczeństwo automatycznym systemem kontroli ruchu stanęły. I mogą już nie ruszyć.
Aluprof, jeden z czołowych producentów architektonicznych systemów aluminiowych w Europie, z sukcesem rozszerza swoją działalność na inne kontynenty.
Bez względu na wynik amerykańskich wyborów jedna wiadomość jest fantastyczna: skończyła się trwająca półtora roku kampania, która była bodaj najgorsza we współczesnej historii USA.
Izrael błędnie uznał, że utrzymywanie przy władzy Sinwara i pozwalanie na zagraniczne transfery ogromnych sum dla Hamasu osłabi konkurującą z nim Autonomię Palestyńską i utrzyma względny spokój w Gazie. W tym czasie Hamas szykował swój morderczy plan, który umknął izraelskim służbom.
Dlaczego sojusz Niemiec i Polski jest kluczowy dla bezpieczeństwa Europy? Rozmowa z Martinem Schulzem Wesselem, historykiem i doradcą niemieckich chadeków ds. wschodnich.
Poszukiwanie skarbów z przeszłości stało się patriotyczną odmianą grzybobrania. Polskie państwo sprzyja, archeolodzy załamują ręce.
Czy współczesne systemy AI naprawdę zaczynają myśleć jak ludzie? Naukowcy ostro się o to spierają.
Ilu informacji o zdrowiu może dostarczyć analiza głosu i czy stanie się łatwo dostępnym narzędziem diagnostycznym? Odpowiada dr inż. Daria Hemmerling, laureatka tegorocznej Nagrody Naukowej w kategorii Nauki techniczne.
W okresie PRL – jak i wcześniej – Polacy byli narodem migrantów. Jedni byli przez państwo wypędzani, inni o wyjeździe marzyli.
Karol Marks w połowie XIX w. pisał, że religia to opium ludu. Tymczasem lud zażywał opium częściej, niż się modlił. Dostęp do narkotyku zawdzięczał nowoczesnej cywilizacji.
Delikatny niczym piórko, z łamiącym serce przesłaniem drugi pełnometrażowy film wyreżyserowany przez Jessego Eisenberga jest neurotyczną, kameralną i bardzo osobistą podróżą amerykańskiego gwiazdora w głąb rodzinnej pamięci.
Trzymająca w napięciu intryga naświetlająca okoliczności machinacji niektórych duchownych gotowych zrobić wiele, by zasiąść na Tronie Piotrowym.
Główna bohaterka „Imago”, Ela, próbuje żyć według własnych zasad. Ignoruje społeczne normy, nie boi się ryzyka, szuka kolejnych sposobów, by wyrazić siebie poprzez sztukę i muzykę.
Ibsena cenimy raczej za inne sztuki, a „Peer Gynt” został unieśmiertelniony właściwie głównie dzięki powszechnie znanym i lubianym dwóm suitom, jakie stworzył z oryginalnej muzyki do spektaklu Edvard Grieg.
Na gorzowskiej wystawie pokazano prace z różnych cyklów artysty, ale jedno je łączy – niezgoda na niesprawiedliwość losu.
„Wróg” jest okrutny, brutalny, a zarazem liryczny, pełen czułości, przejmująco smutny.
W książkach Pavola Rankova, jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy słowackich, niezwykle istotne były zawsze kontekst historyczny i wątek zniewolenia jednostki oraz całych społeczeństw.
Czasem to thriller z domieszką powieści obyczajowej, czasem na odwrót. Działa w każdych proporcjach.
Tematem przewodnim interdyscyplinarnego festiwalu Ars Cameralis, zbierającego szeroką publiczność Górnego Śląska, jest tym razem miłość.
Właściwie wszystko to, co zwykle na letnim festiwalu pod gołym niebem – z tą różnicą, że najpierw trzeba zostawić płaszcz w szatni.
Nauczyłam się przerabiać własne demony na piękne rzeczy. To chyba najlepsze, co mogło mnie spotkać. Przekuć wewnętrzne traumy na sztukę – mówi Sandra Drzymalska, grająca tytułową rolę w filmie „Simona Kossak”.
W przededniu Kongresu Kultury oceniamy kadrową politykę ministerstwa. Widać w niej, co odróżnia Hannę Wróblewską od poprzedników.
W gry wideo gra już ponad 3 mld ludzi. Anonimowi autorzy tych gier stają się globalnymi inżynierami dusz, silniejszymi niż wszyscy pisarze czy twórcy filmowi. Ale kto rządzi nimi?
To zawsze był magazyn gniewu, frustracji, niezgody na rzeczywistość. Dzisiaj ta złość jest inna, ale wciąż obecna – Michał „Śledziu” Śledziński, jeden z czołowych polskich komiksiarzy, opowiada o reaktywacji kultowego pisma „Produkt”.
Tymczasem TVP pokaże program z, uwaga, katolickimi influencerami „Rodzina (nie od) święta”. Przypomina mi się cytat z Woody’ego Allena.
Specjalnie dla Storytel Jakub Żulczyk stworzył pierwsze w swoim dorobku słuchowisko oryginalne. “Arkę. Niebo” inspirowały prawdziwe historie polskich sekt. Współautorem scenariusza jest Piotr Rogoża, a w głównej roli wystąpił Jakub Gierszał.
Silna presja społeczna, aby wziąć ślub i założyć rodzinę, to jeden z powodów anuptafobii, czyli lęku przed byciem singlem.
Biały klocek w sieci to dziś jasny (nomen omen) sygnał, że mowa o Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
„Aura” została właśnie młodzieżowym słowem roku w Niemczech, jak będzie u nas – wkrótce się przekonamy, plebiscyt trwa.
Media społecznościowe podbija woda z wymoczoną okrą – okropna w konsystencji i dyskusyjna w smaku.
Te kompozycje nie przypominają europejskich bukietów. To niemal rzeźby próbujące opowiedzieć jakąś historię.
Nazaré, niewielka miejscowość na portugalskim wybrzeżu, łączy tradycje dawnej wioski rybackiej z kosmopolitycznym światem surferów. Właśnie zaczyna się sezon na wielkie fale.
Dynia sama w sobie ma niewiele smaku, posiada za to atuty, których inne warzywa nie mają. Warto je pokazać.
Trump w Białym Domu: co to oznacza dla Polski i świata?
Słowo na „ż” nadal drży i brzydzi, jak „dżdży” i „dżdżownica”. Ale od czego dobry stary „syjonista”? Mój ojciec wyleciał z uniwersytetu za syjonizm, bo w 1968 r. też już nie było „antysemityzmu”. Ależ skąd!
Heterycy, którzy kręcą nosem na ślub, a chcą zabezpieczeń prawnych, dostają do dyspozycji jeszcze związek partnerski i pełne prawo wyboru. Tymczasem „uszczęśliwiane” związkami partnerskimi osoby LGBTQ żadnego wyboru nie mają.
Niesamowity jest w tej chwili widok z MSN na plac Defilad. Przypomina to rozbebeszone jelita podczas skomplikowanej operacji gastrologicznej. Nasze miasto nigdy nie było „Wenecją Północy”.
Prezes PiS czeka na wyniki badań, tymczasem poseł Przemysław Czarnek, żeby nie tracić czasu, sam się zbadał i uznał, że czuje się tak dobrze, że „rusza w tournée po Polsce”.