O co właściwie chodzi prezydentowi Andrzejowi Dudzie, co chce osiągnąć takimi wystąpieniami jak ostatnie sejmowe orędzie? Czy naprawdę sądzi, że po zakończeniu swojej drugiej kadencji pozostanie ważnym politycznym graczem?
Po październikowych wyborach nastał dwuletni okres przejściowy – do czasu zmiany w Pałacu Prezydenckim, z czego połowa minęła. Jednak to trochę zwodnicze alibi. Bierność w oczekiwaniu na „swojego prezydenta” może spowodować, że tego „swojaka” nie będzie.
W zmieniających się dekoracjach, ale to ciągle teatr jednego aktora. Właśnie zaczął się nowy akt monodramu, w którym Donald Tusk wprawił wielu widzów w konsternację.
Teoretycznie azyl jest jednym z najprecyzyjniej zdefiniowanych pojęć w prawie międzynarodowym. W praktyce każdy interpretuje je inaczej.
Wszędzie wysypiska popowodziowe. Jak zapis pamięci dawnego życia: święte obrazy, stosy łóżek i ubrań, telewizory, rodzinne fotografie, ogórki w wekach. I tony rzecznego mułu zebranego z zatopionych ulic i mieszkań.
Dokąd ma nas doprowadzić spacer rozpoczęty, gdy Tusk stanął ponownie na czele polskiego rządu? Nie jest bowiem tym celem zmiana gospodarza Pałacu Prezydenckiego na takiego, który będzie dla odmiany notariuszem PO.
Spór o prawybory jest w istocie sporem o kurs partii i o wpływ na nią. Przemysław Czarnek byłby sygnałem, że PiS idzie do prawej ściany, że w II turze liczy przede wszystkim na przyciągnięcie elektoratu Konfederacji (i trochę PSL). Przeciwnicy argumentują z kolei, że byłaby to prosta droga do przegranej.
Przerażeni spacerowicze patrzyli z niedowierzaniem, jak mężczyźni zsiadają z sześciokołowych quadów Outlanderów i łapią chwytakami oswojone zwierzęta.
Ta kasa rozchodzi się w mgnieniu oka. Trzeba m.in. płacić pensje i regulować rachunki na rzecz komitetu organizacyjnego paryskich igrzysk – mówi pracownik olimpijskiej centrali.
Zachodni przywódcy na spotkaniu w Berlinie nie przyjęli zaproponowanego przez Wołodymyra Zełenskiego „planu zwycięstwa”, choć nikt go wprost nie odrzucił.
Izraelscy żołnierze w poprzednią środę zabili Jahiję Sinwara, tymczasowego szefa Hamasu, odpowiedzialnego za atak na Izrael z 7 października 2023 r.
Prezydentka Maia Sandu wprost zarzuca Moskwie próbę przekupienia wyborców. Miał w tym pośredniczyć Ilan Şor, oligarcha skazany zaocznie m.in. za pranie brudnych pieniędzy.
Ma 183 m długości i ograniczoną manewrowość. Przypłynął pod maltańską banderą z 20 tys. ton saletry amonowej, popularnego nawozu mineralnego oraz składnika licznych materiałów wybuchowych.
„To nie jest twój kraj, nie jesteś moim królem” – tak przywitała Karola III jedna z aborygeńskich senatorek podczas wizyty brytyjskiego monarchy w australijskim parlamencie.
Najsłynniejsze małżeństwo poselskie nie złamało prawa, pobierając z Sejmu podwójny dodatek na mieszkanie w Warszawie, ale ściągnęło na siebie ostrą krytykę. Chociaż inni parlamentarzyści też kombinują i nie widzą potrzeby samoograniczenia.
Miasto u podnóża Sudetów żyje w obliczu ryzyka. Traumatyczne wspomnienia z 1997 roku, z Wielkiej Powodzi jaka przeszła przez Czechy i Polskę i zalała wiele miast, wróciły w połowie września.
Stan niemal 40 kamienic znajdujących się na trasie budowy łódzkiego tunelu kolejowego wykonawca inwestycji zakwalifikował jako agonalny. Większość jest zamieszkana. Jedna niedawno runęła.
Ludzie od wieków wyobrażali sobie śmierć jako zakapturzoną kostuchę bez twarzy, z kosą w ręku. A może byśmy tak spojrzeli na nią jak na piękną kobietę, która zabiera ze świata, na którym dzieje się teraz tyle parszywych rzeczy – mówi pogrzebnik Robert Konieczny.
Żył w świetle kamer i tak samo został zatrzymany. Znanemu youtuberowi grozi wiele lat więzienia.
Bariera językowa, napięcia w relacjach z lokalnymi społecznościami i degradacja zawodowa nie powstrzymują Ukrainek w integracji zawodowej w Polsce.
Spółki Skarbu Państwa informują, co ujawniły audyty otwarcia: miliardy wyrzucane w błoto, tysiące działaczy PiS, ich krewnych i znajomych na wysokopłatnych stanowiskach, milionowe kwoty transferowane do zaprzyjaźnionych firm, fundacji i mediów. Następcy obiecują, że tacy nie będą. A jacy będą?
Ekonomiczny Nobel trafił w ręce trzech badaczy, którzy twierdzą, że wiedzą, skąd się biorą postęp i dobrobyt społeczeństw. Czy o czymś jednak nie zapomnieli?
Odbywający się właśnie w rosyjskim Kazaniu szczyt BRICS ma być dla Władimira Putina dowodem na to, że Rosja wychodzi z gospodarczej izolacji. I że nie jest sam.
Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) zyskuje na znaczeniu nie tylko jako wyraz troski o naszą planetę.
Od przyszłego roku znaczna część producentów napojów będzie musiała osiągać wymagane prawem i przepisami unijnymi poziomy selektywnej zbiórki opakowań po napojach, które obecnie wprowadza na polski rynek. Czyli w praktyce, dokonać ich zbiórki z rynku.
Zamiast wyrzucać i ciągle kupować nowe produkty, lepiej je naprawiać, przerabiać albo przekazać innym. Te proste reguły pomogą nam ograniczyć zużycie energii i cennych zasobów planety.
Czy wojujący na tak wielu frontach Beniamin Netanjahu, który właśnie kończy 75 lat, ma szanse – na przekór niemal wszystkim – utrzymać się przy władzy?
Na dwa tygodnie przed amerykańskimi wyborami Kamala Harris złapała zadyszkę. Nikt już nie zwraca uwagi na to, co mówi i robi Donald Trump, podczas gdy demokratka wciąż jest pod lupą.
W sobotnim głosowaniu, najważniejszym od lat, Gruzini i Gruzinki mają prosty wybór. Albo Zachód i obietnica lepszej przyszłości. Albo Rosja i trochę więcej grosza już teraz.
Mohamed Al-Fayed. Egipcjanin, miliarder, właściciel ikonicznych marek: Harrodsa w Londynie i Ritza w Paryżu, aranżujący związek rozwiedzionej księżnej Diany ze swym synem. W rok po śmierci okazał się jeszcze seksualnym drapieżnikiem.
O niezależności badaczy od władzy – i ich zależności od finansów. Rozmowa z ministrem nauki Dariuszem Wieczorkiem.
Czy kobiety gadają trzy po trzy, a mężczyźni prawią mądrości? One używają eufemizmów, a oni klną jak szewcy? Odpowiada prof. Jolanta Szpyra-Kozłowska, językoznawczyni.
Alfred Hitchcock pochwaliłby tegoroczną galę Nagród Naukowych POLITYKI. Można się było trochę przestraszyć, ale też zadumać i wzruszyć.
25 października 1415 r. wojska Henryka V rozgromiły rycerstwo francuskie w bitwie pod Azincourt. Zwycięstwo to jest dla Anglików równie symboliczne jak dla nas pokonanie krzyżaków w 1410 r.
O Państwowym Muzeum na Majdanku w 80. rocznicę jego utworzenia opowiada dyrektor dr Tomasz Kranz.
Rzecz zdecydowanie powinni zobaczyć fani „Gry o tron”, mocno zresztą inspirowanej Szekspirem.
Jedna z najlepszych animacji sezonu, mądrzejsza i o niebo bardziej poruszająca niż „W głowie się nie mieści 2”.
Być może szeregowym pracownikom wielkich studiów filmowych nie jest do śmiechu, lecz każdy, kto odsiadywał niekończące się godziny w jakiejkolwiek korporacji, dostrzeże tu odpryski dobrze znanych realiów.
Zbrodnia ta wstrząsnęła opinią publiczną nie mniej niż zabójstwa dokonane przez Sławomira Sikorę i Artura Brylińskiego, a przedstawione w głośnym „Długu” Krzysztofa Krauzego.
Alfonso Cuarón, zdobywca Oscara za monumentalne „Grawitację” i „Romę”, przeniósł na mały ekran bestsellerowy thriller psychologiczny Renée Knight sprzed dekady.
Odnaleziony maszynopis Ryszarda Kapuścińskiego z 1984 r. nie jest jednolitym utworem, tylko zbiorem myśli, notatek, cytatów i aforyzmów.
Z argumentacją „Potworów” nie trzeba się zgadzać, na pewno jednak warto się z nią skonfrontować.
‚‚Kairos” domyka świetną, starannie dopracowaną śląsko-grecką trylogię Macieja Siembiedy.
Sun Ra Arkestra jest wydarzeniem na scenach jazzowych od 70 lat.
Poprzednia płyta Saagary, wydana siedem lat temu, niedługo po tym, jak lider tej formacji Wacław Zimpel odebrał Paszport POLITYKI, to już dawne dzieje.
Trudno dziś wskazać zespół, który realizuje albumy za wielomilionowe budżety przy udziale całej plejady współkompozytorów i producentów z równie przeciętnym efektem.
Historia 83-letniego Tuckera Zimmermana wygląda jak modelowe dzieje utalentowanych ludzi, którym historia podstawia nogę.
Blisko dwie dekady czekało warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej na docelową siedzibę. Jak spożytkowało te minione lata i co zaoferuje pod nowym dachem od 25 października?
Latem sąd pracy uznał, że w krakowskiej galerii Bunkier Sztuki, kierowanej przez Marię Annę Potocką, doszło do mobbingu. Wyrok był głośny, ale dopiero gdy Adam Michnik podczas nagrody Nike ruszył Potockiej na odsiecz, rozpętała się burza.
Metafizyczny epos „Megalopolis”, zapowiadany jako perła w koronie twórczości 85-letniego Francisa Forda Coppoli, arcydziełem nie jest. Okazuje się ambitnym, ale zaskakująco nieudolnie opowiedzianym filmem.
Nie chciałbym być częścią Ameryki z wyobrażeń Trumpa – mówi S.A. Cosby, popularny autor thrillerów, których akcja toczy się w stanach Południa.
Tymczasem w sprawie Zygmunta Solorza wniosek jest prosty. Lepsze są spółki córki niż synowie w zarządzie.
Przed nami zmiana czasu – na zimowy – i kolejna odsłona dyskusji, czy to ma sens. Ale emocje wywołuje także ogólnoświatowa moda na wstawanie o piątej rano. Ma być kluczem do spełnionego życia.
Wygląda na to, że korporacja Uber właśnie ponownie wymyśliła… transport publiczny.
„Filmowanie się” oznacza wpadanie w histerię, okazywanie przesadnych emocji, a nawet – jak podpowiada Obserwatorium Językowe UW – wmawianie sobie czegoś.
Wśród rasowych torebek damskich jedna, dzięki charakterystycznemu kształtowi, jest bardziej rasowa od innych.
Los Angeles jako miasto ma wiele problemów. Jeden z największych jest też jego symbolem.
Do wykonania roślinnych kalmarów będzie niezbędny konjac, czyli pasta z korzenia o niezwykłych właściwościach.
Kilka razy w tygodniu sport uprawia prawie połowa Polaków, a codziennie niemal jedna czwarta. W dodatku blisko dwie trzecie z nas pomaga sobie w treningach, używając smartwatcha lub opaski sportowej, a zdecydowana większość słucha wtedy muzyki ze słuchawek Bluetooth.
Zaplanowanie narciarskiego wyjazdu z dziećmi wymaga wielkiej staranności. Ale efekt może pozostać w pamięci całej rodziny na lata.
O fotel prezesa polskiej piłki ręcznej walczą niedawni członkowie medalowej drużyny: bramkarz Sławomir Szmal oraz trener Bogdan Wenta. Na sportowej emeryturze uwikłali się w politykę.
I tak to stare spory plemion o to, czyje bóstwo jest większe, przeistoczyły się w problem istnienia Boga. No bo przecież skoro dom stoi, to ktoś musiał go postawić, czyż nie?
Ja psycholożką nie jestem, ale umiem czytać i widzę, czego w książce Eribona nie widzą jego wrogowie. A jest tam wiele – wszystko! – na jego obronę.
Nawet jeśli traci na aktualności przytoczone przez Miłosza zdanie, że „Polska jest to kraj bagnisty, w którym mieszkają Żydzi”, to może się okazać, że większość obywateli świata zapytana dziś o Polskę odpowie, że to kraj graniczący z Ukrainą.
Jak sądzę, przytłaczająca większość Polaków z zadowoleniem i ulgą przyjęłaby fakt, że Duda przestał wygłaszać orędzia. Nie oszukujmy się, gdy robi najgroźniejsze miny, wywołuje jedynie rozbawienie i uśmiechy politowania.
Etap prawdy
Po październikowych wyborach nastał dwuletni okres przejściowy – do czasu zmiany w Pałacu Prezydenckim, z czego połowa minęła. Jednak to trochę zwodnicze alibi. Bierność w oczekiwaniu na „swojego prezydenta” może spowodować, że tego „swojaka” nie będzie.