Jarosława Kaczyńskiego nie opuszcza przekonanie, że 15 października 2023 r. doszło do pomyłki. W wyniku nieporozumienia Polacy dali się wtedy nabrać i przekazali jego wrogom władzę nad państwem. To przekonanie widać było także na kongresie PiS w Przysusze.
Polityka duraczeje, choć po 15 października miała zmądrzeć. Pozostaje nadzieja, że jeśli nie udało się po tamtym październiku, to może po tym? Jeśli nie po tamtej, to może chociaż po naszej stronie?
Przemysław Sadura i Sławomir Sierakowski, autorzy raportu „Ukryty kryzys koalicji. Na kłopoty Trzaskowski”, o nastrojach społecznych rok po wyborach 15 października, o tym, jak trzyma się nowa władza, kto ją popiera, a kto jest rozczarowany, skąd wciąż wysokie notowania PiS i co to oznacza na przyszłość.
Szybko nie znaczy sprawiedliwie, podejrzany ma prawo do obrony, a do czasu prawomocnego skazania jest niewinny. Ale wyborcy rządzącej koalicji pytają, jak długo funkcjonariusze PiS będą wymykać się prawu i sprawiedliwości.
Jeśli wrócą – a nie jest to wcale nieprawdopodobny scenariusz – będzie to PiS 3.0: jeszcze bardziej zdeterminowany w dziele przejmowania państwa na prywatną własność Jarosława Kaczyńskiego.
Lokalne media wytropiły, że Karolina Karwicka, żona prezydenta Legnicy Macieja Kupaja zatrudniona w KGHM na szeregowym stanowisku w biurze prasowym, awansowała.
Legendarny amerykański dziennikarz Bob Woodward, demaskator afery Watergate, znów odsłania kulisy Białego Domu.
Miał być szczyt w Ramstein z przywódcami kilkudziesięciu krajów, w tym z prezydentem USA, ale reguły amerykańskiej kampanii prezydenckiej są nieubłagane.
UNIFIL, czyli siły ONZ stacjonujące w południowym Libanie, znalazły się w samym środku walk między Izraelem a Hezbollahem.
Pokojową Nagrodę Nobla przyznano Nihon Hidankyo, japońskiej organizacji działającej na rzecz rozbrojenia atomowego i skupiającej tych, którzy przeżyli jądrowe ataki na Hiroszimę i Nagasaki.
O zagubionym na Oceanie Indyjskim bezludnym archipelagu Czagos niewiele kto by słyszał, gdyby nie drobiazg: wielka amerykańska baza wojskowa Diego Garcia, o strategicznym znaczeniu, na największej z 60 wysp.
Czy wyborcy antyPiSu mogą być tak radykalni i bezkompromisowi jak zwolennicy Kaczyńskiego? Czy wypada im zdecydowanie popierać jedną z partii i jej lidera? To budzi duże kontrowersje, zwłaszcza gdy chodzi o Platformę i Donalda Tuska.
Miasto u podnóża Sudetów żyje w obliczu ryzyka. Traumatyczne wspomnienia z 1997 roku, z Wielkiej Powodzi jaka przeszła przez Czechy i Polskę i zalała wiele miast, wróciły w połowie września.
Jak to się stało, że lex Kamilek, ustawa, która weszła w życie przed rokiem, nagle sparaliżowała wszystkie instytucje mające kontakt z dziećmi?
Związkami na odległość rządzą paradoksy, a kluczowy sprowadza się do pytania: jak być blisko, gdy jest się tak daleko? Od odpowiedzi zależy to, czy związek przetrwa.
Powódź budzi grozę, niesie zniszczenie, ale też wywołuje pragnienie pomocy jej ofiarom. Hieny więc zwąchały żer i ruszyły na łowy. Oszustw „na powódź” i fałszywych zbiórek „na powodzian” wciąż przybywa.
Czego naprawdę potrzebują osoby niepełnosprawne? Rozmowa z Tomaszem Matczakiem, niewidomym felietonistą i youtuberem.
Bariera językowa, napięcia w relacjach z lokalnymi społecznościami i degradacja zawodowa nie powstrzymują Ukrainek w integracji zawodowej w Polsce.
1 października br. ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu, który wesprze rodziców małych dzieci w aktywności zawodowej i wychowaniu dziecka.
Narastający konflikt w rodzinie Zygmunta Solorza może ostatecznie wykoleić jego największy biznesowy projekt – budowę prywatnej elektrowni jądrowej w Pątnowie. Jemu jest potrzebna, ale czy jest potrzebna także nam?
Kłopot z pustostanami jest też taki, że z jednej skrajności przeszliśmy w inną. Najpierw przez wiele lat nie zwracaliśmy na nie specjalnej uwagi. Teraz zaś rozpalają one wyobraźnię i jawią się jako cudowne remedium na bolączki naszego, rzeczywiście pełnego absurdów, rynku mieszkaniowego.
1 stycznia 2025 r. rusza w Polsce system kaucyjny. Kluczowa rola została w nim powierzona podmiotom reprezentującym. Krajowy System Kaucyjny Zwrotka SA to pierwszy taki podmiot.
Trudno sobie wyobrazić nowoczesny dom z poddaszem użytkowym bez okien dachowych. Ich zalety są niezastąpione. Producenci nie spoczywają jednak na laurach.
Ta zmiana dotknie praktycznie każdego. Żeby ulice były czystsze, a zużyte opakowania trafiały do recyklingu, nowe przepisy muszą wpłynąć na nasze nawyki konsumenckie – puste butelki i puszki trzeba będzie od przyszłego roku oddawać w sklepach, aby odzyskać kaucję.
Gdzie jest rząd? – pytają bombardowani przez Izrael Libańczycy. Ich państwo to irytująca wszystkich fikcja, ale jej brak byłby jeszcze większym zagrożeniem dla regionu.
Żyjący coraz dłużej Chińczycy muszą pracować dłużej. Dlatego Pekin zapowiedział rewolucję w systemie emerytalnym obowiązującym od 70 lat.
Polonia jest podzielona jak całe amerykańskie społeczeństwo. Starsi, konserwatywni katolicy, ciążą ku Donaldowi Trumpowi. Młodzi, wykształceni i liberalni, wolą Kamalę Harris. O głosy polskich Amerykanów opłaca się zawalczyć.
Oficjalnie dwa największe Kościoły, rzymskokatolicki i ewangelicko-reformowany, są niezależne. Mimo to wielu duchownych otwarcie nawołuje do głosowania na Fidesz, szerzy jego propagandę i utrzymuje relacje prywatne z elitą rządową.
1,1 mld kobiet na świecie przechodzi teraz lub przeszło klimakterium. Wciąż jednak się je stygmatyzuje, lekceważy ich objawy i straszy skutkami terapii hormonalnej. Warto byłoby to zmienić.
AI nic nie rozumie, nie myśli, nie jest kreatywna. Nie może być świadoma i nie ma zdolności odczuwania emocji. To bowiem potrafi tylko człowiek. Czy na pewno?
Aleksiej Nawalny, rosyjski opozycjonista, który w lutym tego roku został otruty w łagrze, zdążył napisać wspomnienia. Ukazują się 22 października w 12 krajach jednocześnie. Publikujemy ich fragment.
Ludzie do dziś się boją o tym mówić. To jest religia ucieleśniona – mówi Katarzyna Roman-Rawska, autorka książki „Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach”.
Część budżetu „Wybrańca” pokrył z własnej kieszeni Dan Snyder, miliarder aktywnie wspierający sztab Trumpa, przekonany, że będzie to właściwa promocja idola amerykańskiej prawicy.
Wszystko się tu miesza ze wszystkim, a Wrocław, gdzie każdy czuje się przyjezdnym albo emigrantem z innej planety, gra rolę egzotycznego tła.
„Uzumaki” działa zagęszczającą się atmosferą osaczenia i strachu, a nie racjonalnością. To opowieść niesiona fantastyczną animacją i świetną muzyką.
Część scen rozgrywa się na ołtarzu: tu ksiądz Grandier (Przemysław Kosiński) udziela sobie ślubu z Magdaleną, z którą wkrótce będzie miał dziecko.
Mijający rok wypadałoby okrzyknąć muzealnym sezonem porcelany.
Autorka potrafi sprawić, że lokalna katastrofa urasta do rangi niemalże kosmicznej.
Kolejne rozdziały to kolejne wyjazdy i przygody korporacyjne, do opowiadania przy piwie, coraz mniej ciekawe.
Są tu znajome elementy: pogranicze, duchy Łemków wygnanych przed laty, sąsiedzi, którzy dobrze się nawzajem znają, ale siłą rzeczy żyją w oddaleniu.
To muzyka szorstka, transowa i – jak sam tytuł płyty podpowiada – niepokojąca.
Cała płyta „Doskonale” gra motywami zdecydowanie bardziej ciemnymi niż jasnymi mimo oczywistych nawiązań do dyskotekowej estetyki muzycznej.
Zbiór felietonów Masłowskiej „Sen o Warszawie” ukazał się w Wydawnictwie Literackim w ubiegłym roku, a w tym w serwisie Storytel pojawia się w formie audiobooka, w genialnym, pełnym emocji wykonaniu Krystyny Jandy.
„Nasza szkapa” miała się nieźle, a Maria Konopnicka była świetną reporterką – przekonuje Magdalena Grzebałkowska, biografka autorki „Roty”.
Chciałem się pokazać bez ozdób, makijażu i zbroi. Na zasadzie: patrzcie, oto moje miękkie podbrzusze, możecie mnie w nie dźgać – mówi Krzysztof Zalewski, jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, autor wydanego właśnie albumu „Zgłowy”.
Cate Blanchett, dziś gwiazda serialu „Sprostowanie”, stała się specjalistką od ról kobiet władczych, skrywających jednak tajemnice i słabości. Jej występ winduje każdy tytuł do wyższej ligi, ale jej ambicje są większe.
Nobel w dziedzinie literatury pierwszy raz trafił do Korei Południowej. Nagroda dla Han Kang zaskakuje i cieszy. A Polska prędko się na niej poznała.
Żeby zrozumieć współczesnego mężczyznę i wszystko, co sobie zmyślił na swój temat, warto sięgnąć do historii wykluwania się męskości i męstwa.
Tymczasem projektant Dawid Woliński poproszony o wybór najgorzej ubranego Polaka wskazał Krzysztofa Rutkowskiego. Padły słowa o „islamskim dyktatorze z kartą rabatową TK Maxx”.
Smugi lakieru, neony i tapicerka z kosmatego kolorowego futra – motywy z lat 90. wróciły do naszych wnętrz.
W sieci pełnej negatywnych emocji raz na jakiś czas pojawia się wiral, który dostarcza pozytywnych wrażeń.
Słowo „sigma” opisuje mężczyznę, który doskonale radzi sobie w życiu, czyniąc to z większą finezją oraz mniejszym nastawieniem na siłę fizyczną i wygląd niż samiec alfa.
Jesienne porządki trwają nie tylko w ogrodach, ale i w szafach. Przy okazji warto wrzucić stare koszulki do kompostownika, by nakarmiły nasze przyszłe plony.
Czerwone flagi w związku łatwo dostrzec, tych żółtych często jednak nie zauważamy, choć także powinny dać nam do myślenia.
W starożytnych ruinach na terenie zachodniej Turcji można dotknąć historii z greckiej i rzymskiej mitologii, Biblii czy ksiąg Herodota. I to bez tłumu turystów wokół.
Zepsute wino to koszmar winomanów – niektóre zapachy trudno usunąć z pamięci.
OK, miewam czasem większą wiedzę od pięknych dwudziestoletnich, ale czy jest aktualna? Dlaczego młodsze osoby oczekują ode mnie, że mam je pytać, jak się do nich zwracać?
Ochrona zwierząt wzbudza wiele emocji, o dziwo, natury ideologicznej. Lewa strona ma „psiecko” i „osoby nieludzkie”, a prawa chce „jeść wszystko, co się rusza”.
Czy zakazać prac domowych? Zostawiłbym tę decyzję szkole. Czy połączyć nauki przyrodnicze w jeden przedmiot? Zostawiłbym tę decyzję szkole. Czy zakazać smartfonów? Zostawiłbym tę decyzję szkole.
Fakt, że przy okazji dostarczania Polsce Abramsów i Patriotów w pakiecie dostarczana jest propaganda dewiacji i zboczeń, to dla Brauna skandal ocierający się o molestowanie.
Zduraczenie
Polityka duraczeje, choć po 15 października miała zmądrzeć. Pozostaje nadzieja, że jeśli nie udało się po tamtym październiku, to może po tym? Jeśli nie po tamtej, to może chociaż po naszej stronie?