Premier Donald Tusk ogłosił stan klęski żywiołowej w związku z katastrofalną powodzią na południu Polski. Ewakuowano co najmniej kilkanaście tysięcy ludzi, ale straty, także liczba ofiar, będą dokładnie znane dopiero wtedy, gdy opadnie woda.
W łóżku wikariusza z diecezji płockiej znaleziono zwłoki młodego mężczyzny. To nie pierwszy taki przypadek i prawdopodobnie nie ostatni. Co się dzieje na polskich plebaniach?
Biało-czerwona staje się jedną z ulubionych bander atlantyckich przemytników narkotykowych. Polskie władze wciąż są odurzone tym „sukcesem”.
Racibórz Dolny to coraz rzadszy w Polsce przypadek dużej i udanej inwestycji toczącej się obok politycznych podziałów. Dziś trudno byłoby w jakiejkolwiek sprawie zbudować międzypartyjny trwały konsens; wszystko jest okazją do konfliktu i polaryzacji. Polityka nie cofnie się przed powodzią.
Wstydu, czyli „przykrego uczucia spowodowanego świadomością niewłaściwego postępowania” u Czarneckiego, recydywisty w kombinowaniu, ze świecą szukać; ten typ tak ma.
Donald Tusk „uchylił” kontrasygnatę na prezydenckiej nominacji neosędziego Krzysztofa Wesołowskiego. Zrobił zatem coś, czego nie zrobił dotąd żaden premier. I się zaczęło.
Malowana była nie tylko szefowa urzędu. Innym przedstawicielom kierownictwa też nie żałowano na urodę. Od września 2021 r. do grudnia 2023 r. wydano na ten cel ponad 60 tys. zł. Aż sprawą zainteresował się NIK i zrobiło się brzydko.
Rosjanie już odsunęli swoje zaplecze od frontu, a jeśli Ukraina wraz ze zgodą dostanie nową broń, będą musieli odsunąć się bardziej. Czy poza spektakularnymi trafieniami zmieni to dysproporcję sił?
Od 16 września obowiązują tymczasowe kontrole na wszystkich lądowych granicach Niemiec. Patrole policji federalnej będą sprawdzać wybrane pojazdy i weryfikować tożsamość podróżnych.
PiS biednieje, ale ma bogate plany na jesień: kongres 28 września, zmianę statutu partii, fuzję z Suwerenną Polską i wybory prezesów okręgów. No i jeszcze trzeba wskazać kandydata na prezydenta.
Kariera Ryszarda Czarneckiego była typowa dla mechanizmów rządzących PiS. Koniec tej kariery również.
Rozmowa z dr. Marcinem Staneckim, szefem Państwowej Inspekcji Pracy, o tym, jak zepsuliśmy naszą pracę i czy da się ją jeszcze naprawić, oraz o tym, czy naprawdę chcemy mieć obozy pracy.
Iga Świątek wciąż jest na szczycie kobiecego tenisa i polskiego sportu. Ostatnio sprawia jednak wrażenie coraz bardziej wyizolowanej, funkcjonującej według trybu ustawionego przez jej agencję menedżerską i psycholożkę.
Mimo lżejszego politycznego klimatu oraz perspektywy reform życie w szkołach zmienia się zbyt wolno. To jeden z powodów utrzymującego się przepływu uczniów do edukacji domowej.
Bulwersujące dywagacje Donalda Trumpa o etniczno-rasowej identyfikacji Kamali Harris pokazały tylko, jak złożone są dziś ludzkie tożsamości. Dotyczy to także Polaków.
Stworzony w Polsce system płatności BLIK odniósł ogromny sukces: liczba transakcji przekracza już półtora miliarda rocznie. W Polsce skutecznie konkuruje z kartami. Pytanie: czy uda się planowana ekspansja na świat?
Wiosenną falę protestów rolników przerwały żniwa. Te już się kończą. Chociaż ceny skupu są jeszcze niższe niż w zeszłym roku, sprzeciwu jakoś nie słychać. Czyżby postulaty zostały spełnione? I jak?
Według badań, w Polsce znajduje się kilka tysięcy obiektów, które wymagają podjęcia pilnych działań naprawczych. Zlokalizowane są najczęściej w obrębie dużych aglomeracji, jak: Warszawa, Kraków, Trójmiasto czy Wrocław. Odzyskiwanie tych terenów poprzez rewitalizację, stanowi warunek konieczny zrównoważonego rozwoju oraz przywracania harmonii szybko rozwijającym się obszarom miejskim. Są firmy, które odnajdują te przestrzenie i oddają miastom w nowych formach i funkcjach. Jedną z nich jest Moderna Holding.
Po debacie Harris i Trump wyruszyli w teren, do kluczowych stanów swingujących. Ten wyścig jest bardziej wyrównany, niż zdawało się to optymistom z obozu Kamali w czasie karnawału po zastąpieniu przez nią Bidena w roli kandydatki Demokratów.
Obie swoim radykalizmem tworzą swoiste polityczne kleszcze, którymi ściskają partie środka pozbawione już werwy, zdecydowania, ideowo zmurszałe. Ani Weidel, ani Wagenknecht nie da się już pominąć, obejść ani na wschodzie, ani na zachodzie.
Przedstawiamy fragment nowej książki o Ameryce Łacińskiej pisarza i naszego reportera Artura Domosławskiego „Rewolucja nie ma końca”.
Duńskie gangi ściągają do kraju szwedzkie dzieci w roli płatnych morderców. Bo taniej. A młodym przestępcom ze Szwecji niewiele grozi w ich ojczyźnie.
MDMA, składnik tabletek Ecstasy, może pomagać w terapii poważnych problemów psychicznych. A jednak pozostaje na liście substancji zakazanych.
Mityczni herosi powracają niezmiennie od blisko trzech tysięcy lat – dziś także w powieściach, filmach, a ostatnio również w serialach. Skąd ta nieśmiertelność? Odpowiadają dr hab. Tomasz Mojsik i dr Maciej Paprocki.
Pełni ciekawości i pasji. Młodzi, ale już w swoich dziedzinach wybitni. Po raz 24. Kapituła Profesorska wybrała spośród pół tysiąca kandydatów piętnastkę finalistów naszych Nagród Naukowych.
Śmiała operacja „Market-Garden” miała doprowadzić do pokonania Niemiec już jesienią 1944 r. Zakończyła się klęską, a winę zrzucono na Polaków. Niesłusznie. Plan był pełen kardynalnych błędów.
Akcja Socjalistyczna, paramilitarna przybudówka PPS, dawała odpór prawicowym bojówkom. Na przemoc odpowiadała przemocą.
Balansujący na granicy groteski i dosadnej satyry film trafia idealnie w swój czas.
Ten romans science fiction wykorzystuje pomysł osobliwej psychodramy.
„Bokser” kilka ciosów wymierza celnie, ale ostatecznie wyraźnie przegrywa na punkty.
„Douglas Is Cancelled” zauważa współczesne problemy.
Porywająca, zrealizowana z perfekcją, niepozbawiona humoru opowieść o uwolnieniu od wstydu i walce o własne miejsce w kraju, w sztuce, w historii.
Nowa powieść Zadie Smith jest wielowarstwowa jak cebula – i jest to zaleta, ale też pewna trudność w lekturze.
O Rosji wszystko zostało już powiedziane i napisane.
Cosby daje dużo rozrywki i mało nadziei.
Po bardzo udanym „Obrazie złotego wieku” (2023 r.) otrzymujemy kolejną z wystaw historyczno-artystyczno-edukacyjnych przybliżających, ale i rozszerzających wiedzę o dworsko-królewskim życiu w okresie, gdy zamek w Krakowie przeżywał czasy świetności.
Towarzyszący Balińskiemu chór to uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Frajda”. I sporo tej (dość zaraźliwej) frajdy w tym materiale słychać.
Hasło tegorocznej edycji festiwalu jest wyjątkowo uniwersalne.
Za parę lat możemy mieć wojnę światową. Do głosu dochodzą ekstremiści. A w kinie tego nie widać albo jest to skwitowane kilkoma słusznymi banałami – mówi Agnieszka Holland.
Urodziły się w odstępie tygodnia, jako dwudziestolatki zostały ekranowymi boginiami – odpowiedzią na powojenną potrzebę życia, radości i seksu. Dziś Sophia Loren i Brigitte Bardot kończą 90 lat.
Moim mottem w pracy nauczyciela jest cytat z Łony: wezwanie, by znaleźć w sobie ciekawość – mówi Piotr Szwed, polonista, dziennikarz i autor książki „Patrz trochę szerzej. Hip-hopowy kurs literatury”.
Wymyślony przez Koreańczyków nośnik muzyczny KiT ma wypełnić lukę między streamingiem i fizycznymi wydaniami albumów. Tylko czy rynek naprawdę potrzebuje tego rodzaju plomby?
Tymczasem słynny raper Mata kupił swoim rodzicom, czyli Staremu Matczakowi wraz z małżonką, willę z basenem w Hiszpanii.
Najlepiej, gdy w ramach rewitalizacji, wykorzystując możliwości, jakie daje odnowienie dawnej architektury, powstają bryły, którym przypisuje się nowe funkcje i które aktywizują całe otoczenie wokół.
Ponoć twórczość nie ma płci i mieć jej nie powinna. Odzwierciedla jednak panujące współcześnie warunki, komentuje rzeczywistość, zdradza doświadczenie życiowe. A wtedy okazuje się, że kobieca perspektywa różni się od męskiej.
18 października w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie otwarta zostanie wystawa, o której już teraz wiadomo, że będzie ewenementem w polskim życiu artystycznym. Nigdy dotąd nie zaprezentowano zbiorczo – i tak kompleksowo – polskiej sztuki feministycznej.
Z jednej strony gromadzenie zbiorów, przechowywanie, eksponowanie, digitalizowanie, konserwacja. Z drugiej – ciągła praca nad dostępnością, w szerokim tego słowa znaczeniu. O misji muzeum jako instytucji mającej służyć społeczeństwu rozmawiamy z Robertem Kotowskim, dyrektorem Muzeum Narodowego w Kielcach.
Twist to imponujących rozmiarów obiekt artystyczny, ulokowany w malowniczej scenerii norweskiego parku rzeźb. Jest galerią, w której odbywają się wystawy prac współczesnych twórców. Ma też przyziemną funkcję: służy za most, przez który można przedostać się na drugi brzeg.
Była rzeźnia, jest galeria sztuki. Potrzeba zachowania historycznego obiektu poszła w parze z potrzebą jego przekształcenia z duchem czasu. Bez obaw, że nowe przytłoczy dawne.
Architektura Muzeum Śląskiego w Katowicach jest hołdem dla dziedzictwa Górnego Śląska. Aby odkryć jego skarby kultury i historii, musimy niczym górnicy zjechać pod ziemię, gdzie umieszczono główną ekspozycję. Górujące na wzgórzu założenie, łączące pokopalniane zabytki z nowoczesnymi bryłami, przypomina Akropol.
Pierwsze w Polsce muzeum czekolady otwarto w kompleksie fabrycznym firmy E.Wedel. To jej największa inwestycja od stu lat, wpisująca się w światowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskich, które łączą przeszłość z nowoczesnością. Krajobraz prawobrzeżnej Warszawy staje się coraz bardziej ciekawy.
Mimo sporów muzealników o istotę muzealnictwa, mimo krytyków idei posadowienia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej – gmach muzeum olśniewa już swą bielą.
Świetna okazja do zobaczenia w oryginale wszystkich najważniejszych prac jednego z najwybitniejszych malarzy okresu romantycznego, mistrza „uduchowionych” pejzaży, Caspara Davida Friedricha. Dla uczczenia 250. rocznicy urodzin artysty w Dreźnie otwarta została wielka wystawa poświęcona jego twórczości.
Toksyczna męskość odchodzi do lamusa. Teraz w modzie jest jej odwrotność: godna zaufania, poważna i poważana. Wspiera ją lobby bezdzietnych kociar.
Z pewnością niejedna osoba przeglądająca w tamtym czasie media społecznościowe zadawała sobie pytanie: o co tu właściwie chodzi?
„Naaajak” to po prostu „no a jak?” albo „no a jak inaczej?”.
Czerwony akcent jest prostym trikiem, po który sięgają nie tylko projektanci. Warto o nim pamiętać u progu jesieni.
I nie ma co się okłamywać: problem wypalenia – nie tylko rodzicielskiego – nie zniknie. Będzie się raczej nasilał. Tym bardziej jeśli nie spróbujemy w pełni zrozumieć jego źródła.
W czasach, gdy nadmierna turystyka staje się globalnym problemem, wiele osób zastanawia się, jak podróżować, aby omijać tłumy i wspierać lokalnych mieszkańców.
To winiarski król środkowej Europy. I co ważne, grüner veltliner coraz częściej udaje się też w Polsce.
Nie zachęcamy do tego, by znów dać się ogłupić lobby tzw. myśliwych. Zabijanie nie jest sposobem rozwiązywania problemów. Może psychicznych – u tych, którzy lubią mordować.
Szkoła niestety nie uczy metody naukowej ani zasad sceptycznego myślenia. Powiedziałbym wręcz, że na katechezie stara się ich oduczyć. Skutki są groźne dla społeczeństwa.
Ta sytuacja przypomniała mi się, kiedy oglądałam debatę Donalda Trumpa i Kamali Harris – dwie twarze na ekranie, w osobnych prostokątach. Jedno mówi w powietrze i drugie podobnie.
Trwa pasjonujący casting na kandydata PiS na prezydenta. Rywalizacja rozpala emocje, bo piątka głównych kandydatów idzie równo; w opinii ekspertów każdy z nich ma na wygranie wyborów tak samo małe szanse.