Ruszył pojedynek o złoty puchar imienia Jacka Kurskiego. Ze zgliszcz TVP wyłonił się kolejny prawicowy kanał informacyjny, niosąc w Polskę mrożącą krew w żyłach opowieść o totalitarnych rządach Tuska. Zaczęła się medialna walka na prawicy o pieniądze, widzów i uznanie Nowogrodzkiej.
Szykującym się do rachunku sumienia ministrom warto przypomnieć ładną frazę Franza Kafki: są dwa grzechy główne, z których wywodzą się wszystkie inne – niecierpliwość i opieszałość.
Po co ta fuzja, na którą prezes Kaczyński nie zgadzał się od lat? Trzeba zadowolić zaniepokojony elektorat, który pozostaje jeszcze bardziej zdezorientowany niż jego pasterze.
Szczepionki przeciw najnowszej wersji wirusa Polska nie ma. W najlepszym razie będzie dostępna dopiero pod koniec października, i to dla nielicznych. Tymczasem inne kraje UE już się szczepią.
Fundacja Ośrodka KARTA ogłosiła w ostatnich dniach, że brakuje jej 2 mln zł, aby przetrwać do końca roku.
Przed trudną zimą Wołodymyr Zełenski wietrzy swój gabinet. Hurtowa zmiana na ministerialnych stanowiskach dotknęła m.in. ukraińską dyplomację.
Przyjęcie Turcji do BRICS będzie prestiżową porażką Zachodu i może się wiązać z konsekwencjami dla Ankary.
Michel Barnier, nowy premier Francji, to weteran. Jeśli liczyć jego staż od czasów działalności w gaullistowskiej młodzieżówce, to jest on w polityce prawie 60 lat.
Pora na inicjatywy bardziej zielone oraz – jak chce Pekin – „małe, ale piękne”.
Błąd Tuska z kontrasygnatą dla nominacji neosędziego przyspieszył ogłoszenie założeń ustawy o statusie neosędziów. Będzie to kompromis między prawem, sprawiedliwością i polityką.
Wybory prezydenckie mają kluczowe znaczenie dla starcia PiS – antyPiS, ale też dla sytuacji w koalicji i w partii Kaczyńskiego. Okres do wyborów jawi się jako przejściowy, wszystko, co się teraz dzieje, zmierza do wielkiej kulminacji. Trwa więc ustawianie się do decydującej bitwy.
Za przestępstwa księży pedofilów zapłacą wierni. Nie w przenośni, tylko żywą gotówką, a suma roszczeń może sięgać dziesiątek milionów złotych.
Pojęcie mobbingu, wprowadzone do obiegu i do Kodeksu pracy, miało być jak drogowskaz dla firm i pracowników. Pytanie, kogo i do czego dziś prowadzi.
Czy warto chodzić do psychoterapeuty? I dlaczego nie do każdego? Przepracujmy to z dr. Łukaszem Müldnerem-Nieckowskim, konsultantem krajowym ds. psychoterapii.
Są nowe wątki w sprawie prezesa PKOl Radosława Piesiewicza. Trwają kontrole dotyczące motywów wyboru Adidasa jako partnera kolekcji olimpijskiej, restauracyjnego biznesu w siedzibie komitetu czy drogiego zlecenia dla firmy informatycznej. A środowisko spekuluje: czy prezesa odwołają działacze, czy najpierw zajmie się nim prokuratura?
Bomba nie bierze jeńców, saper myli się raz – jak mawiają detektoryści i saperzy. Strażacy oceniają: szkoda młodego, ale to, co kochał, mogło zabić setki ludzi. Oceniają sąsiedzi: nie wiedzieliśmy, że żyjemy na arsenale, włosy się zjeżyły.
Czy była dyrektorka poznańskiego zoo Ewa Zgrabczyńska oraz hodowczyni zwierząt egzotycznych uratują rybnickie nutrie przed eksterminacją?
Lekarze twierdzili, że Natalia będzie zdrowym dzieckiem, może tylko rozwijać się nieco wolniej od rówieśników. Minęło 20 lat, a ona jest niemowlęciem w ciele dorosłej kobiety. Szpital, który jest temu winien, musi jej w końcu zapłacić.
Wybrać taryfę z ceną stałą czy dynamiczną? Zmienić dystrybutora czy zostać przy dotychczasowym? I w ogóle co dalej z cenami?
Los polskich emerytów w rękach imigrantów? Rozmowa z Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz, ministrą funduszy i polityki regionalnej, o wiekowych i finansowych piramidach na rynku pracy.
Dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski zaskoczył Rosjan atakiem na obwód kurski. Ale to nie jego brawura, tylko chłodna kalkulacja. A może też podpowiedź zachodnich sojuszników.
Piotr Serafin będzie piątym polskim komisarzem w Unii Europejskiej. I jak żaden z poprzedników ma szanse wybić się ponad przeciętność.
Przy nieznośnych temperaturach na południu Europy coraz więcej turystów wybiera chłodne wakacje: coolcation w Norwegii. Jej mieszkańcy czują się osaczeni.
Serbski rząd widzi w tym srebrzystobiałym metalu przyszłość narodu, demonstranci na ulicach – jego zgubę. Bez litu nie powstaną auta elektryczne. Ale z wydobywanym po sąsiedzku litem nie da się żyć.
Strach przed nowotworami pcha nas do bardzo niebezpiecznych działań i wykonywania zbędnych badań – mówi David Ropeik, dziennikarz naukowy, autor książki o kancerofobii.
Industrializacja w znanym nam kształcie i chronologii ani nie musiała się wydarzyć, ani nie była skazana na sukces. Czas zerwać z narracjami o jej nieuchronności.
Już sama mnogość religii, wyznań i sekt jest dla mnie wystarczającym powodem, dla którego państwo powinno trzymać się od nich z daleka, traktując kościoły i związki wyznaniowe jak zwykłe organizacje.
Obecnie wybór odpowiedniej uczelni oraz kierunku studiów stanowi podstawę na drodze do udanej kariery zawodowej.
Stwierdzenie, że prof. Franciszka Ziejkę, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, zabiła lustracja, to więcej niż metafora. IPN nie dał mu spokoju nawet po śmierci.
W niewyjaśnionych okolicznościach w kulminacyjnym momencie drugiej wojny światowej zmarł władca Bułgarii, sojusznik Hitlera, który nie zgodził się wystąpić zbrojnie przeciwko Stalinowi.
Przed laty „Sok z żuka” na dobre rozkręcił hollywoodzkie kariery zarówno Tima Burtona, jak i Michaela Keatona, dał też przepustkę do sławy nastoletniej wówczas Winonie Ryder.
Zniuansowany portret wydobywający z Lee brawurę, wrażliwość, ale i bezlitosne zauroczenie okrucieństwem.
Bertrand Bonello nie jest nowym Davidem Lynchem, niewątpliwie jednak coś bolesnego ma do powiedzenia.
Rozrywka mało wymagająca, ale przyjemna.
Początek lat 50., stalinowska Polska, służby przechwytują szyfrowany meldunek niejakiego „Cienia”.
To prawie 900-stronicowe wydanie można traktować jako podsumowanie połowy życia.
Główna bohaterka budzi sympatię i kibicujemy jej w zawirowaniach życiowych i rodzinnych.
Opowieść o mijaniu, nieuchronnym, po szekspirowsku trochę tragicznym, nieco groteskowym.
ANAKLASIS to marka płytowa związana z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i służąca promocji wydawanych w nim twórców.
Przełomowa edycja organizowanego już po raz 17. Avant Artu. Pierwsza, w ramach której ten ekspansywny festiwal przyjedzie – poza Wrocławiem i Warszawą – także do Lublina.
Wystawa z okazji 85. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej w głównej mierze ma na celu upamiętnienie ofiar konfliktu. Z drugiej strony można ją potraktować jako nowe otwarcie w muzeum po latach rządów poprzedniej upolitycznionej dyrekcji.
Zawsze stał po stronie kobiety, czy to w recenzjach teatralnych, czy w publicystyce. Dziś równouprawnienie w wielu dziedzinach wciąż jest tylko teoretyczne, a w kwestii nowoczesnego państwa nadal pozostaje nam dużo do zrobienia – mówi Monika Śliwińska, autorka biografii Tadeusza Boya-Żeleńskiego „Książę”.
Długą tradycję ma spór o to, kto dla wizerunku miasta jest ważniejszy: architekt czy urbanista. Ostatnio do tej rywalizacji włączył się z powodzeniem kolejny gracz: projektant przestrzeni publicznych. I mocno namieszał.
Najpopularniejszy na świecie zespół śpiewający po rosyjsku tworzą Białorusini z Molchat Doma. Ponure piosenki o szarzyźnie ojczyzny pozwoliły im zamienić ją na Kalifornię, ale mrok zabrali ze sobą.
Od lat rosnący w siłę chiński przemysł gier wideo ma swój sukces na miarę „Wiedźmina”. I nie zawaha się go wykorzystać do ekspansji kulturowej.
Tymczasem Samuel Pereira znalazł swoje miejsce w programie porannym nowo otwartej telewizji wPolsce24. Z informacji wynika, że jest to miejsce siedzące z dala od kamery.
Jest ich blisko cztery tysiące, wciąż powstają nowe, doczekały się nawet filmów na swój temat. Ale emoji, czyli piktogramy z sieci, dzielą pokolenia i budzą kontrowersje.
Trudno wyliczyć wszystkie negatywne skojarzenia, jakie to słowo budzi.
Lato dobiega końca i tak samo kończy się panowanie „bachora”. Modny staje się inny styl życia: „very demure, very mindful”.
Młodzi ludzie w wakacje odczuwają nagłą poprawę nastroju. Nadchodzi wrzesień i znów czują się gorzej. Jak wyjaśnić ten fenomen?
Jesień to powrót do ławek, ale też do stylu wzorowanego na amerykańskiej młodzieży. Oto nowy rocznik mody na preppy.
Cittaslow zrzesza tych, którzy nie chcą wrzucać wyższego biegu. W Polsce jest ich niemało.
Gemista to blacha faszerowanych pomidorów, papryki i cukinii. Sekretem tego dania jest nie tylko odpowiednio doprawiony farsz, ale i czas pieczenia.
Australia i Nowa Zelandia to spełnienie marzeń większości podróżników. Choć na drugiej półkuli, to coraz bardziej w zasięgu możliwości.
Właśnie na ekrany kin weszła nowa ekranizacja „Hrabiego Monte Christo”. Chyba już trzydziesta któraś, co mnie nie dziwi, bo to jedna z najlepszych opowieści o zemście – ever.
Bardzo ważną i wielce irytującą niechrześcijan cechą tej religii jest przekonanie jej wyznawców, że bardziej niż inni znają się na kochaniu bliźniego, a nawet, że jest to chrześcijański wynalazek.
Historyczny sztafaż potrafi zmylić. Pytanie, jakie stawiają przed nami miejsca takie jak Karosta, nie dotyczy tego, jak uczyć dzieci o drastycznej przeszłości. Ono jest znacznie trudniejsze.
Świadomi własnego dziedzictwa duchowni z parafii św. Jana Pawła II w Nowym Sączu ostrzegają, że ćwicząc jogę, „otwieramy się na działanie złych duchów”.