Kolejne miasta, w tym Warszawa, zamierzają wprowadzić nocny zakaz sprzedaży alkoholu. Ministerstwo Zdrowia planuje objęcie takim zakazem stacji benzynowych i ograniczenie sprzedaży „małpek”. Jeśli chodzi o postępującą prohibicję, Polacy są za. A nawet przeciw.
Polska kultura cierpi najwyraźniej na swoisty efekt jojo – za czasów PiS mizeria kadrowa szła w tym sektorze w parze z hossą finansową, po powrocie sił koalicji, skupionej wokół liberalnego centrum, jest odwrotnie.
Muszę przyznać, że gdy powstawała kordonowa koalicja, nie przypuszczałem, że liderowi PO uda się tak skutecznie zmarginalizować jej pozostałych uczestników. Przebudzenie z tego osobliwego snu może być bardzo nieprzyjemne.
Najgorzej pod tym względem wypadają Chorwaci, gotowi do wyjścia na swoje dopiero w wieku 32 lat. Niewiele lepsza jest sytuacja w Grecji, Hiszpanii czy we Włoszech.
W połowie sierpnia dowiemy się, kto zaprojektuje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
W poniedziałek Iran i jego sojusznicy nadal czekali, zapewne zdając sobie sprawę, że na dalszej eskalacji prawie nikomu na Bliskim Wschodzie nie zależy. Może poza premierem Beniaminem Netanjahu.
Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro twierdzi, że wygrał wybory. Ale nie chce pokazać protokołów z komisji wyborczych.
Do Rosji leciało 10 osób (w tym dwoje dzieci). Na lotnisku Wnukowo czekał czerwony dywan i Władimir Putin.
Poniedziałek 5 sierpnia zostanie zapamiętany jako dzień wywalczenia drugiej niepodległości.
W ostatnich dniach igrzysk olimpijskich 213-osobowa reprezentacja Polski walczyła o to, by pod względem dorobku medalowego nie były one najgorsze od dekad. Nie udało się.
O co ostatnio chodzi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi? – to pytanie zadaje sobie wielu polityków i dziennikarzy. Czy tylko chce wzmocnić pozycję PSL w koalicji, czy może jednak zamierza ją opuścić i zaczął flirt z PiS?
Decyzja PKW w sprawie sprawozdania finansowego PiS będzie miała duże znaczenie. Odpowie na pytanie, czy partia Kaczyńskiego znalazła sposób na bezkarne „dofinansowanie” kampanii wyborczej, czy jednak nie.
Miejscowi Kaszubi dzielą turystów przyjeżdżających na Hel na trzy grupy: masa, klasa i kasa. Nieco z przymrużeniem oka można powiedzieć, że pierwsza kategoria to Władysławowo, Hel i Jastarnia, druga – Chałupy i Kuźnica, a trzecia (występująca zresztą w różnym natężeniu na całym Helu) to Jurata.
Życie jako cierpienie za winy przodków? Modna 20 lat temu „metoda ustawień rodzinnych” Berta Hellingera przeżywa renesans online. Na dobre i na złe. Nasza reporterka wzięła udział w tych sesjach.
Rozmowa z prof. Arnoldem Kłonczyńskim, prorektorem ds. studentów i jakości kształcenia z Uniwersytetu Gdańskiego, o tym, czy młodym ludziom chce się uczyć, a jeśli tak, to ewentualnie jak.
Umowa za 250 mln zł na monitoring zagrożeń jezior i rzek, w tym Odry, została zablokowana, do prokuratury trafi zawiadomienie o przestępstwie. Ministerstwo Klimatu potwierdza nasze ustalenia w tej sprawie.
W bibliotece w Obornikach Śląskich, w ramach Miesiąca Dumy LGBT, pojawiła się wystawa na temat różnorodności, a pod sufitem zawisła wstążkowa tęcza. Tęcza w bibliotece publicznej? No i się zaczęło.
Unia Europejska chce się dowiedzieć, jakimi dysponuje zasobami surowców krytycznych niezbędnych do zielonej transformacji. Zainteresowała się m.in. suwalskimi złożami rud polimetalicznych. A w Suwałkach po raz kolejny rozgorzał spór: wydobywać je czy nie?
Prawa ukraińskich jeńców nie mają szans w zderzeniu z rosyjską rzeczywistością, w której tortury stały się polityką państwa.
Przyszedłem nie po to, aby poprowadzić owce, ale po to, aby obudzić lwy – tak definiuje swoją misję Javier Milei, prezydent Argentyny, dziś najbardziej ekscentryczna głowa państwa na świecie.
Ostre wypowiedzi Viktora Orbána o Polsce to symboliczny koniec rozwodu Budapesztu i Warszawy, który zaczął się długo przed oddaniem władzy przez PiS.
O kontrolowanym niedotlenianiu, brzemiennych w skutki pocałunkach i prewencji seksualnej wśród profesjonalnych sportowców. Rozmowa z dr. Andrzejem Pokrywką, ekspertem antydopingowym.
Dopełnia się technologiczna rewolucja, która niesie nam długowieczność, tanią i czystą energię oraz powszechny dobrobyt – jak chcą jej entuzjaści. Dlaczego więc nie czujemy, że żyjemy w najlepszych czasach?
Czy da się zatrzymać tornado? To nierealne – twierdzą naukowcy. A namierzyć taką wirówkę, zanim powstanie? Próby trwają.
100 lat temu na paryskim stadionie, na który w tym roku wróciły igrzyska, do mety ruszyli Harold Abrahams i Eric Liddell, uwiecznieni w filmie „Rydwany ognia”.
Pół wieku temu okazało się, że prezydent USA nie stoi ponad prawem – Richard Nixon został zmuszony do ustąpienia w obliczu oskarżeń o nadużycie władzy.
Marzenie o wolności i niezależności kończy się tam, gdzie w grę wchodzą porachunki gangów.
Jak trudno niewinnemu człowiekowi bronić się przed oszczerstwami.
Starzy towarzysze nie odpuszczają, a agentom CIA tylko się wydaje, że mają tę część Europy pod kontrolą.
Serial jest hołdem złożonym dokonaniom Monty Pythona.
Guy Ritchie bawi się tylko w wojnę.
Opowieść toczy się rytmicznie i dynamicznie za sprawą pięknego przekładu Piotra Siemiona.
Autor zatopił się w świecie spisku i paranoi, ale w nim nie utonął.
W „Prawdzie i tylko prawdzie” autor mierzy się z podgatunkiem domestic noir, odkrywającym mroczne sekrety rodzinne.
W sztuce tej dominuje tematyka ludowa, a obrazy stanowią dokumentację dawnego życia na wsi.
O ile Czech maluje kobiety sercem, o tyle Borowiecka funduje nam wciągające intelektualne zagadki, złożone z symboli rebusy w nieco onirycznej, surrealistycznej konwencji.
„Žaltys” jest podróżą sentymentalną, przywołującą wspomnienia z dzieciństwa, kiedy gitarzysta i kompozytor jeździł na Suwalszczyznę.
Już prawie 200 lat jest bohaterem masowej wyobraźni. Skąd ta fascynacja i niegasnąca popularność Edmonda Dantèsa vel hrabiego Monte Christo?
Olimpijskie kontrowersje to dobra okazja, by przypomnieć sobie wyraźniejsze przykłady obrazy uczuć religijnych.
„Top Gun” na lotnisku? „Szczęki” na basenie? A może „Amadeusz” z towarzyszeniem orkiestry i chóru? Widzowie szukają w kinie wrażeń, które wykraczają poza tradycyjny seans, choć to wciąż rozrywka dla nielicznych.
Temat powstania warszawskiego długo się do literatury młodzieżowej przebijał. 80 lat później pojawia się w wersjach coraz to bardziej fantazyjnych – z potworami, duchami i podróżami w czasie.
„Nie udawaj, że pojechałeś na workation, jeśli jesteś z rodziną. Nazwij to po imieniu: po prostu znowu pracujesz na urlopie” – podsumował ktoś w komentarzu pod postem na LinkedIn o plusach pracowakacji.
Zetki uważają, że alfom (to ci najmłodsi) zgniją mózgi od śledzenia serii „Skibidi toilet”.
Po kompozycję da Vinci sięgają wszyscy: od projektantów plakatów seriali telewizyjnych, po twórców memów.
W wyścigu do Białego Domu ma znaczenie każdy niuans. Czy za pomocą fasonów, kolorów i dodatków Kamala Harris może zwiększyć swoje szanse na urzędowanie w Gabinecie Owalnym?
Niezależnie od tego, czy przedstawiają motywy figuratywne, czy abstrakcyjne, kilimy wpisały się w nasze wnętrza jako symbol ciepła i swojskości.
Saksonię warto zwiedzać tropem jednego z największych niemieckich malarzy, autora nastrojowych pejzaży Caspara Davida Friedricha.
Aromatami wina zainteresowali się naukowcy. I sukcesywnie odkrywają, dlaczego wino pachnie tak, jak pachnie. Na pierwszy ogień poszły aromaty najmocniejsze: róża, akacja, bez, jabłoń.
Okrutne komentowanie wszystkiego, co uchodzi za porażkę, jest dzisiaj nagminne. Żyjemy w sadystycznym komentariacie czyhającym na błędy tych, którzy odnieśli jakiś rodzaj sukcesu, i z rzadka nagradzającym tych, którzy przetrwają.
Jeśli nie jest w stanie połączyć nas sport, to co? W czasach, gdy nad światem krąży widmo Trumpa, kiedy na naszą codzienność rzuca cień Putin, warto się zastanowić, kto nas dzieli i po co.
Nie lubię pisać tekstów rocznicowych, ale coś się we mnie zagotowało, gdy na łamach „Gazety Wyborczej” dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oznajmił, że powstańcy byli „jak Luke Skywalker”.
Niektórzy uważają, że w Paryżu ma miejsce współczesna sodoma i gomora; chodzi nie tylko o niepokojąco duży odsetek osób transpłciowych uczestniczących w otwarciu imprezy, ale także o masowe rozdawnictwo prezerwatyw.
Musiało upłynąć wiele lat, żeby Polacy zaczęli tęsknić do rowerów Bałtyk czy Wigry 3. Krócej się nie dało, na przeszkodzie stały wspomnienia. Rodzimy przemysł rowerowy nie rozpieszczał klientów.
Iluzja się liczy
Polska kultura cierpi najwyraźniej na swoisty efekt jojo – za czasów PiS mizeria kadrowa szła w tym sektorze w parze z hossą finansową, po powrocie sił koalicji, skupionej wokół liberalnego centrum, jest odwrotnie.