Taylor Swift, nowa królowa muzyki pop, zagra w Warszawie trzy koncerty. Ceny miejsc hotelowych przebiły sufit. Stolicę czeka zderzenie z jej fenomenem, przekazem i przybywającymi z całego świata fanami.
Od koncertu Taylor zaczynałby się klasyczny sezon ogórkowy, pozapolityczny, gdyby nie amerykańska kampania wyborcza, która zrobiła się niesłychanie emocjonująca. To jest także zastępcza wojna polskiej polityki, która dość wiernie odtwarza amerykańskie podziały.
Działacze Ostatniego Pokolenia blokują drogi, domagając się zatrzymania budowy autostrad.
Między bajki można włożyć tłumaczenia, że ludowcy zablokowali depenalizację aborcji ze względu na wartości. Nie uwierzę, że to sumienie nakazuje Kosiniakowi ścigać bliskich wspierających kobiety w trudnym dla nich momencie.
Na bazie funkcjonariuszy Służby Więziennej został stworzony specjalny uzbrojony oddział do ochrony budynków należących do ministerstwa. Roczny koszt utrzymania tego zespołu to 13,5 mln zł.
Ofiary były druzami – członkami grupy wyznaniowej, która łączy elementy islamu i chrześcijaństwa.
Białoruś szuka porozumienia z Chinami.
Już trzecie pokolenie Cypryjczyków żyje w cieniu muru dzielącego wyspę.
W Wietnamie zmarłego Tronga nazywano ostatnim prawdziwym komunistą.
Nowy twór językowy trafił już do internetu, literatury, rapu i reklamy.
Cisza przerywana uderzeniami rozbijających się o lodowe skały fal oceanu, eksploracja cieśnin i lądów, które dotychczas widziało tak niewielu i niespieszna obserwacja żyjących pod biegunem zwierząt i ptaków. Relaks może mieć wiele wymiarów.
Jeśli pominąć rozrywkowe przerywniki, to na sali sejmowej działo się ogólnie niewiele.
Nowy prezes Polskiej Fundacji Narodowej zastał w gabinecie obrazek pozostawiony przez poprzedników. Kolaż z pomnikiem Lecha Kaczyńskiego zestawionym ze zdjęciem prezesa PiS, u dołu napis „Warto być Polakiem”. To dobry symbol tego, co się działo w PFN – oto rządząca partia powołała fundację, która realizowała ideologiczne cele swojego przywódcy.
Albania, Czarnogóra, Oman, Wietnam, Japonia, Wenezuela... Im więcej widzieliśmy, tym chętniej szukamy krajów jeszcze nieodkrytych. Oto nowe turystyczne hity: kierunki, które są w tym sezonie najmodniejsze.
Nasze kuchnie i łazienki lśnią czystością, ale z ciałami bywa gorzej. Tymczasem inne standardy higieny powinny obowiązywać w szpitalach, a inne w domach czy na ulicy. Czas najwyższy uprzytomnić sobie te różnice.
Po 10 miesiącach od tragicznego wypadku na autostradzie A1 jego sprawca Sebastian M. wciąż czeka na ekstradycję. Jego żona i ojciec pozywają zaś tych, którzy ich hejtowali.
Pokolenie, które przeprowadziło transformację ustrojową, zbudowało polski biznes, rozkręciło korporacje i przeszło przez falę rozwodów, kolejnych partnerów szuka po dawnemu w biurach matrymonialnych. Niby starych, ale jednak nowych.
Jacek Jaworek, ścigany od trzech lat przez policje 196 krajów, odnalazł się blisko domu. Dziś z policji śmieją się internauci: aż musiał Jaworek dać im się złapać, bo oni by go nigdy nie chwycili.
Na mocno spóźnionym locie tracimy wprawdzie czas, ale możemy zarobić nawet 600 euro, należy nam się bowiem odszkodowanie. Niełatwo je wyegzekwować. I tu pojawiają się, często już w hali przylotów, kancelarie odszkodowawcze.
Kamala Harris mimo swoich słabości będzie bardzo niewygodną rywalką dla Donalda Trumpa. Szczególnie że były prezydent sam ją kiedyś popierał...
Skrajna prawica jeszcze nigdy nie miała tak licznej frakcji w Parlamencie Europejskim. Czy to znaczy, że populizm z krajów dawnych Austro-Węgier jest przyszłością Europy, jak twierdzi Viktor Orbán?
Zachodni Niemcy ciągle postrzegają wschodnie landy jako aberrację – mówi prof. Dirk Oschmann, autor bestsellerowej książki „Jak niemiecki Zachód wymyślił swój Wschód”.
Prof. Erick Linhart, niemiecki politolog, o tym, jak ordynacje wyborcze wpływają na rzeczywistość polityczną demokratycznych państw.
Celtyckie oręże znalezione na Kujawach przyprawiło archeologów o bezsenność. Co prekursorzy cywilizacyjni barbarzyńskiej Europy robili w tym miejscu w III w. p.n.e.? O wyjątkowych znaleziskach opowiada prof. Bartosz Kontny.
Ćma Marksa, świetlik Che Guevary? Niech tam. Ale co z chrząszczem Hitlera? Przyrodnicy czyszczą katalogi fauny i flory z kontrowersyjnych określeń.
Powstanie warszawskie – niezależnie od rocznicowych plakatów i aktów strzelistych – pozostanie tematem niekończących się dyskusji. Czy należało uniknąć takiego całopalenia? 80 lat później Zachód czegoś się nauczył. Dziś daje silne poparcie Ukrainie walczącej z Rosją.
O rządach terroru w rewolucyjnej Francji, które zakończyły się wraz ze ścięciem Robespierre’a 28 lipca 1794 r., opowiada francuski historyk Loris Chavanette.
Prawnik, opozycjonista czasów PRL i szef MSW demokratycznej Polski. Wierzył, że dobrze przysłużył się Rzeczpospolitej.
Czegoś w „Love Lies Bleeding” dotkliwie brakuje.
Serialowy debiut Natalie Portman.
Pilny słuchacz rapu znajdzie tu dużo, także między wierszami.
Serialowy „Dekameron” jest czarną komedią, której bohaterowie funkcjonują w historycznych realiach, jednocześnie mając współczesną nam świadomość.
Autor wykonał ponad 3 tys. zdjęć powstańczej stolicy, do dziś zachowała się połowa z nich.
Emma Cline brawurowo portretuje oszustkę, która mami przede wszystkim siebie.
„WAWA” jest bardziej kuratorskim przedsięwzięciem Brodki, ułożonym w inteligentnie wymyślony program koncertu poświęconego miastu.
Kraina ta, choć widowiskowa pod względem przyrodniczo-krajobrazowym, jest mało przyjazna.
Królową Katowic – przynajmniej na jeden wieczór – zostanie Grace Jones.
Cztery tomy niepublikowanych dotąd zapisków Andrzeja Wajdy to sensacja. „Notesy” odsłaniają obraz walki wielkiego reżysera o siebie i wolną Polskę. A dostaje się tu niemal wszystkim.
Czy w dobie katastrofy klimatycznej wypada śpiewać lekkie piosenki? Zespoły Muzyka Końca Lata i Jantar przekonują, że owszem: letni repertuar może się składać z protest songów i nie musi stronić od cienia.
Daję się zapraszać do studiów elektronicznych i tam jakoś sobie radzę. A piszę bez komputera: ołówek, gumka i papier, jestem starej daty – opowiada kompozytorka Elżbieta Sikora, która właśnie otrzymała nagrodę od prezydenta Francji za całokształt twórczości.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Jest w Polsce chyba tylko jedno miejsce, w którym usłyszeć można saamską formę wokalną – joik, Francuzów reinterpretujących ludowe melodie Mazowsza czy pieśni wykonywane w zagrożonym języku oksytańskim. Tym miejscem jest Lublin, który po raz kolejny na kilka dni zamieni się w stolicę kultury tradycyjnej.
Zasypywanie prezentami, komplementami, deklaracjami – czy to tylko czułe gesty, czy już emocjonalna manipulacja?
Po niemrawym Bidenie start kampanii Kamali Harris wygląda na erupcję kobiecej energii.
„Dednął” – polski czasownik zbudowany na bazie angielskiego „dead” (martwy).
Powszechna ostatnio moda na korzystanie z bidonów i termosów wydała z siebie potwora.
Jak pokazać, że mamy do siebie dystans, a jednocześnie z bardzo bliska śledzimy modowe trendy? Nosimy ubrania i buty zrobione z siateczki, a w ostateczności rajstopy typu kabaretki.
Kilka lat temu wymyśliła Warming, czyli subiektywny przewodnik kulinarno-kulturalny po Warmii. Na wytyczonych przez siebie szlakach pokazuje, gdzie jeść, gdzie spać, gdzie bywać, co robić.
Tego lata każdemu z nas należy się jagodowy wypiek w rozsądnej cenie.
Nie mogłem patrzeć na słabość Joe Bidena w ostatnich miesiącach. A już największą udrękę sprawiały mi zapętlone obrazy jego pozorowanej sprawności: te niby autoironiczne podbiegi na sztywnych nogach, teatralnie tęgie miny, ustawiony coraz rzadziej gromko głos.
Rozwój mediów społecznościowych, jak wiadomo, ma swoje blaski i cienie. Do tych ostatnich – w sekcji: przeoczone – zaliczyłabym śmierć potwora z Loch Ness.
Miałem kiedyś zostać wiceministrem nauki. Takim od uczelni wyższych. Tusk chciał, ale Gowin położył się Rejtanem. A marzyło mi się, że zrobię zamach na tę akademicką rupieciarnię.
Prezydent stoi na stanowisku, że niedokończenie misji w Waszyngtonie przez Magierowskiego to dla Polski wielka strata. Muszę z przykrością stwierdzić, że tu raz zgadzam się z Andrzejem Dudą.
Sebastian Kawa, przelatując nad K2, udowodnił, że jest królem szybownictwa. Królem bez królestwa, bo polskie szybownictwo złote czasy ma już za sobą. Choć fanatyków jeszcze trochę zostało.
Gwiazdy i gwiazdorzy
Od koncertu Taylor zaczynałby się klasyczny sezon ogórkowy, pozapolityczny, gdyby nie amerykańska kampania wyborcza, która zrobiła się niesłychanie emocjonująca. To jest także zastępcza wojna polskiej polityki, która dość wiernie odtwarza amerykańskie podziały.