Klimat nam się ociepla i prognozy wskazują, że będzie tylko gorzej. Jak się do tych warunków dostosować? Jak się leczyć? Jak chronić najsłabszych, by nie umierali od upału?
Polityczny thriller ze związkami partnerskimi trwa i finału nie widać. Przejdą, nie przejdą, w sensownej postaci, w formie ogryzka, wcale?
Przy tak silnej dominacji premiera nad rządem i koalicją „zarządzanie Tuskiem” staje się poważnym wyzwaniem i problemem dla nowej wciąż władzy: premier nie jest w stanie podejmować i kontrolować wszystkich decyzji (co widać choćby po zbędnym konflikcie o prawa autorskie) i jeszcze ich komunikować.
W ten prosty sposób PiS spowodował, że pociągnięcie komitetu wyborczego do odpowiedzialności za nierzetelność i brak transparentności w finansowaniu i prowadzeniu kampanii wyborczej stało się prawie niemożliwe.
Ratownicy odnoszą wrażenie, że prawo nie jest równe dla wszystkich, a pobłażliwość sądów ośmiela napastników.
Medialne czołówki wieszczyły ostatnio, że w Małopolsce i Krakowie zaczęły się rozpad PiS i klęska prezesa. Prognozy okazały się mocno przesadzone. Ale po kolei.
Osadzeni mieli mieć prawo do dłuższych spacerów i większej aktywności na świeżym powietrzu. Nic z tego nie zostało zrealizowane.
Miała wygrać skrajna prawica Marine Le Pen, ale Francuzi niespodziewanie oddali zwycięstwo w ręce lewicy. Nie wiadomo, co trudniejsze dla Emmanuela Macrona.
Viktor Orbán twierdzi, że podjął się misji pokojowej. Chce, by widzieć w niej inicjatywę Unii Europejskiej, skoro to Węgry od lipca sprawują rotacyjną prezydencję w Radzie UE.
Od 1 lipca w Grecji wprowadzono sześciodniowy tydzień pracy.
Sukces Partii Pracy – i najgorszy wynik wyborczy brytyjskich konserwatystów w ich niemal 200-letniej historii.
Polska wyższa klasa średnia kupuje nieruchomości na hiszpańskim wybrzeżu. Najlepiej pomieszkać parę tygodni zimą, a latem wynająć za duże pieniądze.
Z Ziobrą zjadł beczkę soli, w resorcie nadzorował aferalny Fundusz Sprawiedliwości, jest numerariuszem kościelnej organizacji Opus Dei. Czy Marcin Romanowski trafi do aresztu?
Rozmowa z o. Tomaszem Francem OP, psychologiem i psychoterapeutą, o manipulacjach i przemocy, jakiej doświadczają w Kościele katolickim bezbronni dorośli.
Dziś często dziecko rodzi się szybciej w świecie wirtualnym niż realnym i nie opuszcza go ani na chwilę. Wszystko za sprawą rodziców, którzy szafują wizerunkiem dzieci na prawo i lewo. To zjawisko nosi nazwę sharentingu.
Mieszkańcy nadmorskich obszarów już nie chcą tego, co kilka lat temu postrzegali jako szansę. Czyli – wielkich inwestycji. Czy nie za późno się ocknęli? Ich obawy mają podtekst nie tylko ekonomiczny.
Komu wolno mówić Danzig? Prof. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk o tym, jak losy Kaszubów dowodzą, że monolit narodowy jest fikcją.
Rozmowa z Krzysztofem Kopciem, prezesem Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, o tym, dlaczego w Polsce brakuje leków.
Po wizycie prezydenta Dudy w Chinach Pekin zgodził się otworzyć granice dla polskich turystów i dla naszych kurczaków. Nie wiadomo, na jak długo, bo stosunki chińsko-unijne niebezpiecznie zbliżają się do progu wojny handlowej.
Ikoniczna, wielokrotnie nagradzana Mazda CX-5, to kwintesencja stylu, komfortu i nowoczesnej technologii, która przyciąga zarówno entuzjastów motoryzacji, jak i rodziny szukające niezawodnego towarzysza podróży. Teraz nastał ostatni moment, by wyjechać z salonu modelem obecnej generacji, którego produkcja już się zakończyła, a na nową wersję przyjdzie jeszcze poczekać.
Jill Biden może mieć ostatnie zdanie w sprawie rezygnacji swojego męża z ubiegania się o reelekcję. Ale ani ona nie jest nową lady Makbet, ani Joe nie jest pantoflarzem.
Za kilka dni Aleksandr Łukaszenka będzie świętował 30. rocznicę objęcia władzy, której końca nie widać. Czy udało mu się odnaleźć klucz do białoruskiej duszy?
Najbardziej pożądana torebka damska na świecie jest także najbardziej niedostępnym wytworem mody. I sygnałem, jaki najbogatsi wysyłają innym najbogatszym. Jak Birkin bag stała się niezastąpionym talizmanem starych i nowych elit?
Zaczęło się półrocze, które zadecyduje o przyszłości Europy. Nie poróżniła jej wojna w Ukrainie, ale mogą ją sparaliżować wewnętrzne kryzysy, zwłaszcza ten możliwy we Francji.
Nawet 8 proc. nastolatków kwestionuje swoją płeć. W tej grupie są osoby transpłciowe. Nauka dopiero odkrywa medyczne aspekty tranzycji. Konieczna jest też spokojna edukacja zarówno dzieci, jak i dorosłych. Rozmowa z seksuolożką Anną Kępczyńską-Nyk i psycholożką Agnieszką Rynowiecką.
Metody oparte na sztucznej inteligencji dokonują rewolucji w piłce nożnej. Ale tylko w 20 proc., resztę muszą zrobić ludzie – mówi Paweł Osterreicher, twórca oprogramowania do analizy gier zespołowych.
Polka zesłana na Syberię notowała na sowieckich kwitach ziemiańskie przepisy kulinarne. Między sosem śmietankowym a plackiem wykwintnym splatała się mała historia z wielką.
300 lat temu na ulicach Torunia luteranie starli się z katolikami. Zaczęło się od szarpaniny między studentami, skończyło na ścięciu burmistrza.
To kino wizualnie atrakcyjne, a jednocześnie politycznie zaangażowane, do którego codzienne wydarzenia wciąż dopisują nowe konteksty.
Satanistyczne horrory często rywalizują z krwawymi slasherami w epatowaniu okrucieństwem.
Inspirowana powieścią Sandry Barnedy „Ziemia kobiet” reklamowana jest jako komediodramat z elementami kryminalnymi, ale bliżej jej do telenoweli.
Komiksowa drużyna wyrzutków i antybohaterów z nieobliczalną Harley Quinn na czele dwukrotnie trafiała na wielkie ekrany.
Zaczyna się zaskakująco i obiecująco.
Nowy zbiór opowiadań Thomasa Bernharda daje nam możliwość prześledzenia, jak rozwijała się twórczość austriackiego pisarza.
Lektura okaże się lekka dla wszystkich tych, którzy śledzą polskie potyczki z kulturą masową.
Opowieść o syndromie pustego gniazda.
Z pozoru jest coś absurdalnego w pokazywaniu, co trzydziestoparoletni artyści mają do powiedzenia (namalowania) na temat śmierci. Wszak to wiek, w którym raczej myśli się o miłości i innych emocjach targających wyrywającą się w świat duszą.
Fantastyczna fuzja brzmieniowej lekkości.
Minęło 21 lat od śmierci „człowieka w czerni”, ale jego dyskografia poszerza się w takim tempie, że nietrudno znaleźć ironiczne komentarze w rodzaju „jakie to szczęście, że ciągle go mamy”.
Do serwisów streamingowych w pandemii uciekła gigantyczna widownia. Teraz jednak coraz bardziej przypominają starą telewizję, dla której miały być alternatywą. Włącznie z emisją reklam.
Kultura rockowa weszła w etap muzealizacji. A dawne przeboje, wykonawcy i zespoły tworzą letnią mapę wspomnień: rozsianych po Polsce szlaków, placówek i izb pamięci.
Muzycy z Korei Południowej coraz częściej podbijają świat muzyki klasycznej. To dalszy ciąg koreańskiej fali, efekt olbrzymich ambicji i kultury, która Beethovena i Brahmsa umieszcza w tytułach romansowych seriali.
Ludzie głosowali na Trumpa, bo wierzą, że rozwiąże ich problemy. Ale nie zrobi tego ani on, ani nikt inny, bo rządzą teraz korporacje – mówi Craig Thompson, jeden z czołowych twórców amerykańskiego komiksu, autor albumu „Żeń-szeń. Zgniłe korzenie”.
Ucieczka od relacji rodzinnych w stronę przyjacielskich nie zmieni jednego: nad związkami z ludźmi trzeba pracować.
Zaczęło się dość niewinnie od ciekawych pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni przez sprytne konstrukcje antresoli i schowków.
Tytułowe ABCDC to znany z koszulek „absolutny brak chęci do czegokolwiek”.
Były obawy, że rosnąca popularność gotujących amatorów z internetu zaszkodzi literaturze kulinarnej. Na razie jest kompletnie na odwrót.
Moda i piłka nożna grają w tym sezonie do jednej bramki, a my na ulice wychodzimy w koszulkach wziętych prosto z boiska. Czasem dosłownie.
14 lipca 1789 r. paryski lud zajął Bastylię, co zapoczątkowało rewolucję francuską. Niemal sto lat później ten dzień ustanowiono świętem narodowym. W tym roku będzie obchodzone w kraju podzielonym jak nigdy.
Coraz więcej butelek wymyka się prostej wakacyjnej prawdzie, że dobrze smakują tylko na miejscu. I takich właśnie wartościowych odkryć życzę państwu tego lata.
Niezwykłe, poprzecinane kanionami i parkami narodowymi krajobrazy, dzikie zwierzęta, które można obserwować w ich naturalnym środowisku, tradycyjne wioski, w których miejscowa ludność pielęgnuje swoje zwyczaje, czy tętniące życiem i pachnące winem i przysmakami miasta przyciągają turystów na południe Afryki. Kierunek niebanalny, ale bez wątpienia gwarantujący wspomnienia na całe życie.
Wyobraźmy sobie polszczyznę jako rzekę. Albo nawet trzy rzeki: Odrę, Wisłę i Bug. Każda z nich toczy główny nurt języka polskiego. A wojna języków nigdy się nie kończy.
Te z nas, które wieku nie kryją, wykazują się odwagą. W naszym kraju kobiecość ma osobliwie krótką datę ważności, po trzydziestce kobiety kurczą się ze strachu, że zaczynają być stare.
Nie uważam siebie za wroga Kościoła, ale Kościół wielokrotnie deklarował się jako wróg ludzi takich jak ja. Jego przedstawiciele od dekad wyklinają wyborców lewicy, zwolenników prawa do aborcji, praw LGBT, marksizmu kulturalnego i tym podobnych. Niby więc kryzys Kościoła jest mi obojętny, ale nie udaję, że śledzę go bez schadenfreude.
Trwają ustalenia, ile Jarosław Kaczyński wiedział o skali nielegalnego wykorzystywania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości i czy wiedział to „rzeczywiście”, czy w jakiś inny sposób.