Jednodniowy strajk bankomatów sieci Euronet, w których limit jednorazowej wypłaty obniżono z 800 do 200 zł, jest ostrzeżeniem. Obrót gotówkowy staje się niewygodny i nieopłacalny. Ale jak w Polsce żyć bez gotówki?
Zwolennicy nowej władzy zaczęli rok w szampańskich nastrojach. Po sześciu miesiącach może nie są wstrząśnięci, ale jednak trochę zmieszani. Bilans pierwszego etapu rządów Donalda Tuska pozostaje niejednoznaczny. Czy to dopiero rozbieg, czy już pokaz rutyny?
Co robić? Strajkować, pokazując, że nie będzie skąd wziąć nagłówków i urywków do wyświetlania w mediach społecznościowych, jeśli ktoś nie dostarczy samych newsów? I że sztuczna inteligencja, choć potrafi już zgrabnie skompilować kilka tekstów w jeden, wciąż nie podsunie w Sejmie politykowi mikrofonu, zadając trudne pytanie.
Czegóż, po pierwszym szoku, PiS bronił najzacieklej? Właśnie tych przejętych wcześniej instytucji – TVP czy stanowiska prokuratora krajowego – zresztą za pomocą tych instytucji, które wciąż pozostają w rękach Nowogrodzkiej.
Głosowanie, przyspieszone przez prezydenta Emmanuela Macrona po porażce w eurowyborach, przyniosło spodziewaną katastrofę jego blokowi politycznemu.
Pokojowa nagroda niemieckich księgarzy uchodzi za „małego Nobla” i zostanie wręczona w październiku tuż przed amerykańskimi wyborami w czasie Frankfurckich Targów Książki.
Assange podpisał ugodę z USA na pacyficznej wyspie Saipan, skąd odleciał do ojczystej Australii.
Wygląda na to, że dziwne istnienie partii Zbigniewa Ziobry – Solidarnej/Suwerennej Polski – właśnie się kończy. Ugrupowanie, które współrządziło Polską przez osiem lat, nigdy samodzielnie nie przekroczyło progu wyborczego. I już raczej nie przekroczy.
Michał Fedorowicz, przewodniczący Europejskiego Kolektywu Analitycznego Res Futura w rozmowie z „Polityką” mówi o tym, jak polskie partie i polityczni liderzy radzą sobie w internecie.
W kwestii alimentów w Polsce mamy system kombinowany. Kombinuje, kto może. Ostatnio również rząd. Po rozebraniu procedury na części pierwsze okazuje się, że nic nie jest proste i jednoznaczne. Dalekie też od sprawiedliwości społecznej.
W Polsce obecnie 1 mln 117 tys. osób mierzy się z rakiem. Im większa jego obecność wokół nas, tym bardziej nasila się pytanie, jak rozmawiać z TAKIM człowiekiem. Ponura aura spowijająca tę akurat chorobę nie ustępuje.
Na mszy w samo południe biskup powiedział parafianom, że ich proboszcz był pedofilem. A wcześniej wielu go broniło…
Protestują od dziewięciu lat. Poziomka i Bajkowski. Obaj z Błonia. Jeden w namiocie, drugi z transparentami na piersiach. Jeden po lewej stronie Sejmu, drugi po prawej. A może na odwrót?
Koalicja rządząca zmieniła zdanie: Centralny Port Komunikacyjny ma powstać. Wciąż jednak nie wiadomo, czy i jak ta ogromna inwestycja na siebie zarobi.
Oto niezbędny remont, którego nie ma i jeszcze długo nie będzie. Przebudowa kolejowej średnicy w Warszawie budzi jednocześnie wielkie nadzieje i jeszcze większy strach. Tym bardziej że może sparaliżować pół Polski.
Szukasz nowych możliwości biznesowych? Chcesz sprzedawać najwyższej jakości szwajcarskie produkty w Polsce?
Przywykliśmy już do samodzielnego konfigurowania naszego smartfona, wyposażenia samochodu, zabudowy garderoby czy kuchni. Okna pionowe INNOVIEW również można „uszyć na miarę”, indywidualnie dobierając poszczególne elementy i składając je niczym klocki.
Keir Starmer i jego laburzyści poświęcili wiele poglądów i wielu partyjnych towarzyszy, aby wygrać wybory 4 lipca. Ale najbardziej pomogli im torysi.
Jeśli nawet przed kamerami telewizji Donald Trump zachowuje się jak faszysta i brzmi jak faszysta, to czy można już nazwać go faszystą?
Czas wycofać się z walki o reelekcję – wzywają Joe Bidena edytoriale w największych gazetach w USA, z „New York Timesem” na czele, po jego katastrofalnym występie w debacie z Donaldem Trumpem.
Radość z plażowania nago wyraźnie zanika w Europie. Nudyści są w odwrocie nawet w Niemczech. Dlaczego patrzymy na półnagie gwiazdy popkultury i wstydzimy się siebie?
Nasi przodkowie częściej niż po kamień sięgali po drewno. Tylko że to materiał nietrwały. Dopiero niedawno zaczęliśmy sobie uświadamiać skalę jego znaczenia.
75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.
Badań genetycznych potrzebują chorzy onkologicznie (25–30 proc. populacji), chorzy na choroby rzadkie (6–8 proc., z czego dwie trzecie to dzieci) oraz pary z problemami prokreacji. Tymczasem w tej dziedzinie w Polsce panuje chaos.
Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) z grudnia 2023 roku stolica Dolnego Śląska znajduje się w czołówce wiodących miast akademickich, plasując się na trzecim miejscu po Warszawie i Krakowie. Co to oznacza? Jak młodzi ludzie mogą wykorzystać potencjał Wrocławia do budowania przyszłej kariery zawodowej? Na te pytania odpowiada rektor Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego dr Henryk Fedewicz.
Wielcy orędownicy sztuki czy bezwstydni pozerzy? Mistrzowie soft power czy średniowieczni celebryci? O książętach Burgundii opowiada Bart Van Loo, autor książki „Burgundczycy”.
Szczelności polskiej granicy na wschodzie pilnowała powołana sto lat temu jednostka policyjno-wojskowo-wywiadowcza: Korpus Ochrony Pogranicza.
Czy da się jeszcze cokolwiek wycisnąć z popkulturowego sentymentu za latami 80.? Jak najbardziej, jeśli tylko robi się to w takim stylu jak Ti West.
Trudno uznać „Metodę na serce” za dzieło w pełni udane.
Pożegnanie z tenisem prawdopodobnie najwybitniejszego gracza w historii tej dyscypliny miało nieoczekiwany i wyjątkowo wzruszający przebieg.
Polak nie liczył się z kosztami, za bezcen oferował all inclusive, organizował bajeczne wycieczki i promocje, założył lokalne media, wprowadził nawet prywatną walutę.
Podsumowanie zorganizowane z okazji 70. urodzin Targońskiej stało się swoistą formą przekazania pałeczki kolejnemu pokoleniu rysowników i rysowniczek.
Zdania i słowa chwytają nas znienacka, siła języka wprawia w ruch wyobraźnię.
To finałowa część trylogii, którą można przy okazji nadrobić, ale jeśli przeczytamy całość od końca, też się nie pogubimy.
Kto czytał „Greenpoint. Kroniki małej Polski” Ewy Winnickiej, powinien sięgnąć po „Pannę Marię”. Te dwie książki dobrze się uzupełniają.
W programie Open’era ruch trwał tym razem do ostatniej chwili.
Każdy z muzyków pokazuje, co umie najlepiej, a nad wszystkim góruje niepowtarzalne chropawe brzmienie trąbki lidera.
Od pół wieku świat nie bardzo interesuje się naszą sceną pop, do rockowej podchodzi z dystansem, polskiego rapu zapewne nie rozumie, za to jazz traktuje jako pewną markę.
Jej muzyka w sposób zupełnie dosłowny nie widzi granic – kojarzy się z przestrzenią natury, niczym nieograniczoną.
Miało być jak u Pana Boga za piecem, ale przyszedł komornik – oto kulisy batalii w środowisku polskich filmowców o wpływy, pieniądze i zdjęcie z fotela prezesa Jacka Bromskiego.
40 lat po premierze pierwszej części wraca seria „Gliniarz z Beverly Hills”. Legendarny hollywoodzki producent Jerry Bruckheimer opowiada przy tej okazji o charyzmie Eddiego Murphy’ego oraz przeszłości i przyszłości kina.
Babcia zaprasza sąsiadkę na kawę i „The Last of Us: Part II”, dziadek zbliżył się do wnuka dzięki wspólnym sesjom „Red Dead Redemption”. Seniorzy spędzają w grach wideo coraz więcej czasu, ale poświęca się im niewiele uwagi.
Tego lata w kurortach dominować będzie rap na tanecznych rytmach. A przemysł sezonowych hitów działa coraz szybciej i w ścisłym połączeniu z rynkiem internetowych influencerów.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
FISH, ikona rocka progresywnego, zapowiedział swoje ostatnie tournée po Europie i Wielkiej Brytanii pod nazwą "Road To The Isles”. Ta pożegnalna trasa koncertowa stanie się zwieńczeniem jego czterdziestoletniej działalności artystycznej, pełnej przebojów i niezapomnianych chwil spędzonych na scenie.
Sherlock Holmes to jedna z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci literackich na świecie. Tym razem postać stworzona przez Arthura Conana Doyle'a powraca w nowej, futurystycznej odsłonie. W Storytel audiobook „Becoming Sherlock - Odmieńcy” czyta niezrównany Filip Kosior. Czego nowego o Sherlocku dowiemy się z tej opowieści?
Czy sztuczna inteligencja jest w stanie zrozumieć nasze uczucia, skoro sama ich nie posiada?
Maskotki, także te wakacyjne, produkowane są masowo w Chinach, zwykle bez poszanowania praw autorskich właścicieli.
Mamy już odpowiednik angielskiego workation – pracowakacje.
Spodnie lenary święciły subkulturowe triumfy w latach 90. Ich tegoroczny, limitowany powrót spotkał się z ciepłym przyjęciem. Zostaną z nami na dłużej?
Ucieczką od nerwów codzienności jest to, co było dla niektórych zmorą w podstawówce: zeszyt, długopis i mozolne stawianie liter. Kaligrafia koi dziś umysł.
„Pura Vida” znaczy „Czyste życie”. Tak się witają lub żegnają mieszkańcy Kostaryki, kraju leniwców, kawy i… Polacos.
Delikatne puszyste bułeczki skrywające we wnętrzu wegański twarożek i truskawki to pyszna deserowa propozycja na początek upalnego lata.
Przebodźcowanie to współczesny problem, z którym boryka się coraz więcej osób na całym świecie. W dobie pośpiechu, nadmiaru bodźców i cyfrowego natłoku informacji, nasze zdrowie psychiczne często znajduje się pod ogromnym obciążeniem. W odpowiedzi na ten problem, Answear uruchomił kampanię „Zadbaj o to, co jest w środku – Wewnętrzny Spokój”, której celem jest pomoc w radzeniu sobie z przebodźcowaniem i dbaniem o nasz dobrostan psychiczny.
Kto z państwa bardziej nie ogląda trwających właśnie mistrzostw Europy w piłce nożnej? Głupio mi wyznać: ja uwielbiam oglądać dobre mecze piłkarskie.
Taka przygoda spotkała mnie i moją żonę po tym, jak w warszawskim urzędzie stanu cywilnego złożyłyśmy wniosek o transkrypcję aktu małżeństwa zawartego przez nas wczesną wiosną w Kopenhadze.
Złachmanienie nauczycielskiej godności i autorytetu ma wiele przyczyn i jeszcze więcej następstw. A przede wszystkim jest nie do zaakceptowania. Najwyższy czas powiedzieć: „Nie!”.
Sterowane przez Tuska ręce jego nieudolnych ministrów najwyraźniej zdążyły już dosięgnąć Beaty Kempy po to, żeby zrobić jej wodę z mózgu. Skutek jest taki, że wygłaszanych przez Kempę opinii nie krępują żadne zasady.