Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, o wnioskach po eurowyborach, o swoim ewentualnym kandydowaniu na prezydenta RP, o krzyżach w warszawskim ratuszu i o tym, czy PiS może jeszcze powrócić do władzy.
Wyniki próby samorządowej i europejskiej pokazały, że znowu zmierzamy do sytuacji, w której zwolennicy liberalnej demokracji i jej kontestatorzy to niemal równe połowy całego polskiego elektoratu. Wybory prezydenckie będą kulminacją zmagań o to samo: Wschód czy Zachód? – co najlepiej rozumieją sami wyborcy.
Pacjenci odsyłani z SOR-ów „w stanie dobrym” umierają w domu lub na przystanku autobusowym. Po pięciu latach od reformy szpitalne oddziały ratunkowe wciąż nie działają tak, jak powinny.
Drugie półrocze rządu Tuska powinno być wyraźnie inne niż pierwsze sześć miesięcy, jeśli koalicja ma zablokować powrót partii Kaczyńskiego do władzy. Wciąż ma na to szanse, ale musi się bardziej postarać.
W przeciwieństwie do PO, mającej oczywistego kandydata do prezydentury, od dawna przewodzącego w sondażach, sytuacja PiS przedstawia się zgoła odmiennie.
Legislatorzy i sądy powinni mieć świadomość, że Białorusini pokazują migrantom, jak atakować Polaków przez płot.
Niektórzy twierdzą wprawdzie, że reprezentacja uwolniona od kapitana domagającego się gry na siebie wreszcie uwolniła swój potencjał, jednak to teoria dyskusyjna.
Opublikowane niedawno statystyki policyjne za zeszły rok tchną optymizmem. Liczba wypadków spadła, zginęło mniej osób. Ale to tylko pozory.
Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie jest dziś dziełem sztuki i zabytkiem. Bernardyni zdecydowali niespodziewanie o przekazaniu go za darmo Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia, które chciałoby go wyburzyć. Wbrew władzom miasta i mieszkańcom.
Rosjanie znowu spróbowali antyukraińskiej wrzutki na dyplomatyczne pole gry.
Boris Pistorius od roku domagał się przywrócenia poboru, skasowanego w 2011 r. przez Angelę Merkel.
W zeszłym roku na powrót zdecydowało się ponad 6 mln wysiedlonych, głównie w Ukrainie i Sudanie Płd. To jednak zbyt mało, by globalna sytuacja uległa poprawie.
Syn prezydenta USA Hunter Biden został uznany za winnego nielegalnego posiadania broni przez sąd przysięgłych w Wilmington w stanie Delaware.
Zuma oskarżył Ramaphosę o sfałszowanie wyborów – i wyraźnie jest na fali. Będzie się działo.
Meksykańska orkiestra, eksplorująca tropikalną psychodelię, gitarowa awangarda z Nowego Jorku, ukraiński wirtuoz fortepianu, legenda brytyjskiego dubu – po raz 17. festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia nie bacząc na gatunkowe podziały wróci na lubelskie Błonia.
Większość doświadczonych odeszła, a następcy muszą się jeszcze sporo nauczyć. W nowej kadencji Parlamentu Europejskiego trudniej będzie polskiej reprezentacji pokazywać jakość.
Partia Jarosława Kaczyńskiego po europejskich wyborach liczy straty i zyski, trwają w niej zażarte, frakcyjne walki i czuć już przedsmak wielkiej prezydenckiej batalii. Wszyscy chcą się dobrze ustawić w tym nowym rozdaniu, podczepić pod najlepiej rokujący układ.
To relacja na całe życie. A w pewnym sensie również na długo, długo po nim. Matki i córki budują ją dziś całkiem po nowemu.
W Polsce mieszka obecnie blisko 100 tys. Białorusinów. Wielu z nich uzyskało prawo pobytu dzięki Karcie Polaka. Bywa jednak i tak, że urzędnicy swoimi decyzjami rozbijają rodziny.
Tłumy przyszłych psychologów kształcą się bez standardów, bez profesorów, prawie bez osobistych spotkań. Nie ma stresu, dużych kosztów czy kłopotu. Ani pożytku.
Kilkudniowe wyjazdy do miast, tzw. city breaks, przerysowują turystyczną mapę Polski i Europy.
Odpowiedź na to pytanie dzieli dziś koalicję. Realizacja zapowiedzi ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o wzroście płacy minimalnej do 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia oznaczałaby przelicytowanie Jarosława Kaczyńskiego.
Polskie araby pełnej krwi nie zdobywają nagród na międzynarodowych pokazach, nie są nawet na nich wystawiane. Autorzy dawnych sukcesów próbują teraz przypomnieć światu, że w koniarstwie byliśmy potęgą, ale czy znów nią będziemy?
Za nami XIII edycja Listków POLITYKI. Ale po raz pierwszy wręczyliśmy w tym roku LISTKI ESG POLITYKI, a nie Listki CSR.
Firmy stoją obecnie przed najważniejszą zmianą, do jakiej muszą się przygotować, by spełniać wymogi unijnych regulacji w obszarze zrównoważonego rozwoju. Dotyczy ona nie tylko raportowania działań, ale przede wszystkim zarządzania kwestiami ESG.
Beniamin Netanjahu toczy wojnę, której nie może wygrać. Ale tym bardziej nie może przegrać, bo sam straci wszystko.
W życiu prywatnym 93-letni Rupert Murdoch właśnie poślubił piątą żonę. W życiu publicznym nie miał wyboru i musiał odnowić polityczne małżeństwo z Donaldem Trumpem.
W stolicy Austrii wciąż łatwo potknąć się o agenta. To właśnie miejscowa atmosfera stworzyła Jana Marsalka – największą sensację szpiegowskiego świata ostatnich lat.
Rozmowa z autorem głośnej książki „Zmierzch Wschodu” Yashengiem Huangiem o tym, dlaczego azjatyckie demokracje lepiej niż Zachód radzą sobie z wyzwaniami XXI w.
Kwiat paproci to najbardziej magiczne ziele mitologii słowiańskiej. Więcej na jego temat domysłów, spekulacji i zmyśleń niż rzeczywistych ustaleń.
W czasie nieznośnego gorąca odnotowuje się więcej przestępstw, kryzysów psychicznych i zachowań agresywnych, a sądy wydają surowsze wyroki.
Dysforia płciowa polega na odczuwaniu niechęci i dyskomfortu wobec swojej płci. Można ten stan zmienić. Nowe badania sugerują jednak, że na tranzycję nie powinni się decydować ludzie młodzi.
Krytycy Augusta II ukuli nawet termin Metressenwirtschaft (niem. gospodarka metres), który odnosił się nie tylko do mnogości królewskich kochanek, ale także do ich wpływu na saską ekonomię. Król bowiem otaczał swoje faworyty niebywałym luksusem.
75 lat temu, 23 czerwca 1949 r. we wsi Mogiła wbito pierwszą łopatę, rozpoczynając budowę mieszkaniowego zaplecza dla planowanego kombinatu metalurgicznego. Polityczne i ekonomiczne konteksty powstawania Nowej Huty do dziś budzą kontrowersje.
Ostatnie wybory pokazały, że dzisiejsi eurosceptycy śpiewają na tę samą nutę co propagatorzy brexitu osiem lat temu i zwolennicy wyrwania się z ponadpaństwowych struktur katolickiej Europy 480 lat temu.
Pierwsza część „W głowie się nie mieści”, oparta na rewolucyjnym pomyśle, by zamiast opowiadać o ratowaniu świata przez dziecięcą postać, zająć się zantropomorfizowanymi emocjami, które sterują jej zachowaniem, świetnie się wszystkim przysłużyła.
Nowe dzieło Davida E. Kelleya wpisuje się w trend serialowych wersji głośnych filmów sprzed lat.
W Zachęcie trwa odreagowywanie po czasach PiS.
W nagraniu z powstawania anime „Little Witch Academia” widzimy twórcę pięknej ilustracji, która w gotowym filmie pojawi się jako panorama przez pięć sekund. Można sobie tę scenę przypomnieć podczas wystawy „Background”, skupiającej się na rzeczach, które dzieją się w tle.
Temperaturę spektaklu podnosiła muzyczna interpretacja Yaroslava Shemeta.
Choć Werner Herzog wyreżyserował ponad 60 filmów, często powtarza, że czuje się bardziej pisarzem niż filmowcem („filmy to moja podróż, a pisanie to dom”).
Znana tłumaczka literatury austriackiej, m.in. Bernharda i Jelinek, eseistka i dramatopisarka zadebiutowała powieścią dość niezwykłą na tle współczesnej polskiej literatury. Niezwykłą, bo jest to powieść drogi o podróży po Ameryce, która staje się odbiciem życia wewnętrznego bohaterki.
Autorka serii rozgrywających się w Trójmieście kryminałów „Kolory zła” wydała właśnie kolejny tom.
Szykują się potężne dźwiękowe wrażenia.
Spółdzielnia Muzyczna jest jednym z najciekawszych polskich zespołów muzyki współczesnej.
Cała płyta jest jak podróż po nastrojach, tematach i różnych historycznych doświadczeniach.
Duża część powojennej stolicy była zbudowana z gruzobetonu, a my w naszych pracach chcemy wydobyć ducha miejsca – opowiadają laureaci Nagrody Architektonicznej POLITYKI za Park Akcji „Burza” w Warszawie.
Sukcesy tej wielkiej aktorki naszych czasów, obchodzącej właśnie jubileusz 75-lecia, nie kończą się na jej wybitnych kreacjach filmowych. Meryl Streep zakwestionowała rządzące w Hollywood zasady.
Skoro faceci krócej żyją i w ogóle gorzej sobie radzą, to może zamiast męskich wzorców powinniśmy iść śladem kobiet? Polecam – mnie wychowywały czytające i piszące kobiety.
A jeśli obudzimy się w świecie, w którym całe społeczeństwo będzie regularnie czytać? O misji Instytutu Książki mówi jego dyrektor Grzegorz Jankowicz.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Przed nami trzecia edycja święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kierunek GZM. Tym razem na uczestników festiwalu czeka 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Impreza odbędzie się w ostatni weekend czerwca – 28, 29 i 30. Zapisy na poszczególne wydarzenia już ruszyły.
Sherlock Holmes to jedna z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci literackich na świecie. Tym razem postać stworzona przez Arthura Conana Doyle'a powraca w nowej, futurystycznej odsłonie. W Storytel audiobook „Becoming Sherlock - Odmieńcy” czyta niezrównany Filip Kosior. Czego nowego o Sherlocku dowiemy się z tej opowieści?
Przeglądając ofertę letnich imprez, poza listą gwiazd warto sprawdzić, jakie ekologiczne starania podejmują organizatorzy.
W internecie kołczan prawilności szybko doczekał się statusu memicznego.
Zapomnijcie o zasadzie, że mowa srebrem, a milczenie złotem. Dziś w cenie jest bycie szarością, a dokładnie: nudnym jak szara skała.
Kto promuje się w czerwcu na kolorowo i dlaczego w Polsce to rzadsze.
Widok gwiazd to dzisiaj coraz większy luksus. Czy będziemy podróżować tylko po to, żeby pogapić się w niebo?
Mężczyźni, naprawiając swoje relacje z dziećmi, patrzą na nie w dużej mierze oczami kobiet.
Pochodząca z krajów arabskich pasta z dodatkiem tahini swój oryginalny smak zawdzięcza pieczeniu bakłażanów nad żywym ogniem.
Co kojarzy Ci się z wakacjami idealnymi? Relaks w luksusowym hotelu z widokiem na góry? Ekscytujące przygody na świeżym powietrzu? A może rodzinne chwile pełne radości i zabawy? W Hotelu Bania Thermal & Ski, położonym w malowniczej Białce Tatrzańskiej, znajdziesz to wszystko i jeszcze więcej! Hotel Bania położony na styku Tatr, Pienin i Gorców, to miejsce, które łączy luksusowe warunki z autentycznym góralskim urokiem. Przekonaj się, dlaczego warto spędzić tu swoje wymarzone wakacje!
Dzieci bywają głupie, dzięki czemu zdarza im się mówić porażająco mądrze. Głupota dzieci polega między innymi na tym, że kiedy są szczęśliwe, to nic o tym nie wiedzą.
Ledwie zdążyłam popływać trochę w litewskich jeziorach, gdy na telefon wpadł mi SMS z informacją, że wynik mammografii czeka na odbiór. Niby nic, a jednak zburzyło to mój spokój.
Czasy tępienia kultu młodości i sentymentalnej afirmacji „złotej jesieni życia” są już za nami. Podobnie jak odmładzanie się na siłę i udawanie, że ma się mniej. Projekt „uwierz, że starość jest fajna” nie wypalił.
Szczęśliwie dla PiS niski poziom obecnie osadzonych kontrastuje z wysokim poziomem byłych oraz być może przyszłych osadzonych startujących z list tej partii.
Bomba w górę
Wyniki próby samorządowej i europejskiej pokazały, że znowu zmierzamy do sytuacji, w której zwolennicy liberalnej demokracji i jej kontestatorzy to niemal równe połowy całego polskiego elektoratu. Wybory prezydenckie będą kulminacją zmagań o to samo: Wschód czy Zachód? – co najlepiej rozumieją sami wyborcy.