Rozmowa z gen. broni Mirosławem Różańskim, byłym dowódcą generalnym sił zbrojnych, o tym, czy budować Linię Tuska, dlaczego żołnierze masowo odchodzą z armii i WOT oraz o tym, że za mało uczymy się na ukraińskiej wojnie.
Misja „ortografia” zakończona – mówi prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego. To pierwsze takie zmiany od prawie 90 lat. Miały ułatwić ludziom życie, a wywołały gorącą narodową dyskusję.
Zarządzenie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o usunięciu symboli religijnych z przestrzeni publicznych urzędu miasta wywołało kolejną krucjatę. Jej przebieg pokaże, czy Polska rzeczywiście się zmienia i laicyzuje.
Częściowo wolne wybory 35 lat temu oznaczały całkowitą zmianę. Podobnie dziś częściowa tylko reforma pisowni oznacza przewrót tak fundamentalny, że Polaków znów połączyły skłonność do buntu i krytyka systemu. Co do linii krytyki – o, tu już się różnimy.
„Jarosław nigdy nie marzył o władzy, zawsze marzył o partii” – przekonuje Robert Krasowski w swojej najnowszej książce „Klucz do Kaczyńskiego”. To teza efektowna, ale nieprzystająca do rzeczywistości.
50 godz. rozmów to musi być spora dawka wiedzy – pewnie nie tylko o lennie SP. A nagrania to broń atomowa, bo działają na emocje i zapadają w pamięć wyborcom.
To pierwsza taka inicjatywa na poziomie unijnym. Są też inne, o których w ostatnich tygodniach było głośno. Najliczniejsza jest ESSI: European Sky Shield Initiative, zwana czasem „niemiecką”.
Pierwsze zatrzymania pracujących dla Rosjan dywersantów: Białorusinów, Ukraińców i Rosjan, łącznie co najmniej 16 osób, miały miejsce w sierpniu 2023 r.
Premier Rishi Sunak ogłosił, że wybory parlamentarne odbędą się 4 lipca.
Większość państw UE postanowiła uznać swe całe terytorium za jeden okręg, w którym wyborcy głosują na listy partyjne.
Hamasowi MTK zarzuca zbrodniczy i okrutny atak, morderstwa i przetrzymywanie zakładników, a Netanjahu i Galantowi m.in. głodzenie cywilów jako metodę prowadzenia wojny.
To już trzeci prezydent Wietnamu w ciągu półtora roku. Poprzednicy zostali błyskawicznie zdymisjonowani pod enigmatycznymi zarzutami.
Od epokowych wyborów 4 czerwca 1989 r. minęło właśnie 35 lat. Jak przeorała nas transformacja? Kto wygrał, a kto przegrał – opowiada historyk Michał Przeperski, autor świeżo wydanej książki „Dziki Wschód”.
Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego to kolejny test, na ile październikowa wola zmian jest ciągle żywa. Czy to możliwe, by partyjną rywalizację wygrała formacja inna niż PiS?
Jarosław Kaczyński często narzeka, także teraz w kampanii europejskiej, że Polacy ulegają fałszywej wizji rzeczywistości, dali się zwieść sztuczkom Tuska. Ale to PiS od dawna stosuje zaawansowane i skuteczne techniki wpływu. Na czym one polegają?
Sieć Badawcza Łukasiewicz miała być pomostem między polską nauką a gospodarką. Ma ogromny budżet, ale przez pięć lat istnienia nie dorobiła się strategii działania. Są za to wysokie pensje i przedziwne aneksy do umów o pracę, podpisywane przed wyborami. A wszystkim zarządzał m.in. były szef aferalnego NCBiR oraz człowiek od „willi plus”.
Zbudować dom, zasadzić drzewo, powołać na świat syna. Z tych męskich wyzwań najtrudniejsze bywa to ostatnie. Naturze ma pomóc od 1 czerwca rządowy program refundacji in vitro, na który czekają również mający problemy z płodnością mężczyźni.
To krajowy fenomen: wielka, zróżnicowana aglomeracja i – po raz pierwszy – trzy prezydentki. Pytania: jak się ułoży współpraca? Czy płeć ma znaczenie dla stylu rządzenia i dla miejskich priorytetów? Będą pod lupą.
Wspomnienia z dzieciństwa zawsze były dla Michała Demskiego magiczne. Ogromne drzwi, rupiecie, szyldy z PRL, przedwojenna skrzynia z narzędziami stolarskimi pradziadka. Kilkadziesiąt lat później znów otworzył wieko.
Według niedawnych przepisów unijnych nakrętki muszą być połączone z butelkami aż do końca swego żywota. Sterczące nakrętki sprawiają pewne kłopoty, stały się więc ulubionym orężem przeciwko UE. Moment świetny – kampania w toku.
Dla tych, którzy marzą o rodzicielstwie, czas może być zarówno sprzymierzeńcem, jak i przeciwnikiem. Nie każdy ma świadomość tego, jak niebagatelną rolę odgrywa czas w staraniach o ciążę. Jak rozpoznać moment, gdy warto zasięgnąć pomocy specjalisty w drodze do spełnienia marzeń o dziecku?
Setki tysięcy na upominki, miliony dla ojca Rydzyka i uległych mediów. Tak w czasach rządów PiS wyglądały wydatki piarowe banku PKO BP. Audyty w innych państwowych spółkach również trwają, ale wiadomo, że kilka z nich już tonie w długach.
Nie wszyscy sadownicy zmartwili się, że z powodu ostrych i długich wiosennych przymrozków owoców będzie w tym roku mniej. Gorsze zbiory to dla nich szansa na wyższe ceny. Plus dopłaty.
Zmiany klimatyczne w XXI wieku stały się na tyle dotkliwe i wyraźne, że przebiły się do powszechnej świadomości. Nawet najbardziej sceptyczne wobec tych zmian rządy, instytucje i organizacje nie pozwalają sobie na ich ignorowanie. Dyskusja, która toczy się globalnie nie dotyczy już uznawania zmian klimatycznych za fakt, a raczej skupia się na dochodzeniu do konsensusu co do metod ich spowalniania oraz ograniczania ich skutków.
Wiele artykułów musi mieć zapewnione odpowiednie chłodzenie podczas całej drogi od producenta do konsumenta. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie ograniczające zużycie energii.
Czy obniżenie minimalnego wieku głosujących uratowałoby demokrację? Pytanie nie tylko z okazji eurowyborów.
Jeśli nie zdarzy się kataklizm, w niedzielę 2 czerwca Claudia Sheinbaum zostanie pierwszą w historii prezydentką Meksyku. Poradzi sobie, bo rządziła już miastem większym niż niejedno państwo.
Nominacja Andrieja Biełousowa na ministra obrony to sygnał, że dla Rosji wojna stała się zbyt ważna, by powierzać ją tylko wojskowym.
Czy po śmierci Ebrahima Raisiego nowym przywódcą Iranu zostanie Modżtaba Chamenei i założy dynastię?
Panowanie nad kalendarzem daje wielką władzę – przypomina brytyjski historyk David Rooney, autor książki „O czasie”.
Po co malowaliśmy na skałach wizerunki zwierząt, ludzi, symbole? Polscy badacze dowodzą, jak plastyczne jest to zjawisko. Także w sferze interpretacji.
W zabawach i zabawkach dzieci jak w lustrze odbijają się przemiany kulturowe naszego świata.
O repatriantach z Francji po drugiej wojnie światowej opowiada Aleksandra Suława, autorka „Przy rodzicach nie parlować”, książki uhonorowanej Nagrodą Historyczną POLITYKI jako najlepszy debiut.
To film, który ma nie tylko odtworzyć kawałek historii, lecz również budzić sumienia w obliczu kolejnych kryzysów migracyjnych.
Serial Abi Morgan to kolejny dowód na prawdziwość tezy, że nawet najlepsze intencje to za mało.
Największą wadą filmu Piotra Trzaskalskiego jest zupełny brak logiki i napięcia, charakterystyczny raczej dla telenowel niż thrillerów psychologicznych.
Wbrew nazwie Ephemera już na stałe zagościła w stołecznym kalendarzu imprez kulturalnych jako bardziej interdyscyplinarna siostra krakowskiego Unsoundu.
Dobry temat na esej, ale całość, kolejne pączkujące wątki, sprawiają wrażenie połączonych na siłę.
Ostateczne rozwiązanie zagadki wyłania się z tego kalejdoskopu dopiero na ostatniej stronie.
Barys ma niewątpliwie łatwość pisania, ale wydaje się, że i potencjał na więcej.
Gibbons stworzyła zestaw śmiałych, ponadczasowych piosenek, nieodbierających nadziei, choć zarazem ściskających za gardło.
Ta płyta powstawała dwa lata. I nawet średnio wprawne ucho wychwyci aranżacyjną finezję, której osiągnięcie wymagało nie tylko talentu, ale i żmudnej studyjnej pracy.
Czesław Czapliński jest jak Tony Halik fotografii; w każdej sytuacji może powiedzieć „tu byłem”.
Jeśli to książka europejska, to może dlatego, że Europa teraz potrzebuje solidarności, żeby przetrwać kryzys – mówi poeta i prozaik Tomasz Różycki.
Złota Palma dla komedii o Kopciuszku świadczącym usługi seksualne to zaskoczenie, ale nie pomyłka. Temat tożsamości, gorzkiego losu kobiet i dyskryminowanych mniejszości zdominował tegoroczny festiwal filmowy w Cannes.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
93 wydarzenia kulturalne lata, od rocka do rokoka. Koncerty, wystawy, festiwale. Zaczynamy w Warszawie, kończymy w połowie września w Łodzi.
Od końca pandemii muzyczne festiwale żyją w niepewności. Przywiewa nowe, a przetrwają ci, którzy reagują na zmiany na tej karuzeli atrakcji.
Kings of Leon są w ciągłej podróży między niebem i piekłem. Jeśli akurat nie rozkochują w sobie tysięcy fanów na koncertach, to wystawiają na ciężką próbę swoją bratnią miłość.
Ten świat potrzebuje sztuki, sztuki współczucia – mówi Dave Mustaine, lider Megadeth, klasyków thrash metalu i gwiazd Mystic Festivalu.
O jego sukcesie mówi się „planetarny”. Zdobył tyle nagród i platynowych płyt, że pewnie z trudem mieszczą się w jego trzypiętrowej rezydencji w toskańskim kurorcie Forte dei Marmi.
Rozmowa z Katarzyną Rogalską, współkuratorką wystawy Władysława Hasiora na Zamku Królewskim w Warszawie.
Krakowska wystawa jest nie tylko manifestacją kunsztu i warsztatowych umiejętności Kaendlera, ale także fascynującą wyprawą w XVIII-wieczne dworskie uniwersum.
Na warszawskim Zamku Królewskim porcelany nie zamknięto w muzealne gabloty.
Po raz pierwszy polska publiczność będzie miała szansę zobaczyć tak szeroką prezentację niderlandzkiego malarstwa marynistycznego.
Sezon na festiwale literackie się nie kończy, ale latem można w pełni z tego urodzaju skorzystać.
Poznański festiwal Animator każe nam w tym roku przemyśleć kwestie związane ze sztuczną inteligencją.
To przede wszystkim miejsce spotkań i rozmów, gdzie dystans między twórcami i publicznością zdecydowanie się skraca, a spotkania po filmach zmieniają się w gorące dyskusje.
Festiwalowi Wratislavia Cantans w tym roku patronują migranci i ich podróże oraz – nieprzerwanie – Andrzej Markowski.
Sezon teatralny dobrze skończyć z hukiem, czyli mocną premierą albo festiwalem. A jeszcze lepiej grać także w wakacje.
W ramach pracy nad sobą warto stworzyć rodzinny genogram. Bo po przodkach dziedziczymy nie tylko wygląd.
Filmik stał się wiralem, głos zabrały kobiety.
„Skrrt” to onomatopeja opisująca pisk opon w momencie ostrego skrętu.
Kucharze szukają inspiracji w kuchni sprzed wieków. Czy można i warto dokładnie odtwarzać jej smaki?
Jeśli nie masz kasy, nie martw się, nie kupuj drogich rzeczy, tylko ich duplikaty. Trend na „dupe” robi furorę wśród pokolenia zetek, wiecznie głodnych nowości.
Cztery miliony dolarów za bezkolejkowe przejście Kanału Panamskiego? Dużo, ale widać się opłaca.
Mijają mody, rynek przeżywa wzrosty i spadki, ale chianti nadal ma to coś.
Jak otwarcie opowiadać o seksualności, pokazuje seria słuchowisk przygotowanych przez Storytel i fundację SEXEDPL.
Lucerna i Jezioro Czterech Kantonów znajdują się w geograficznym centrum Szwajcarii. Łatwo dostać się tam środkami transportu zbiorowego.
To tu narodziła się Konfederacja Szwajcarii jako owoc współpracy różnych lokalnych społeczności, które nie rezygnując z własnej tożsamości i suwerenności, stworzyły wyjątkowe państwo w skali nie tylko Europy, ale też całego świata. Dzisiaj Szwajcaria Centralna zaprasza na niezwykłe wakacje przez cały rok. Po ciepłym i słonecznym lecie przychodzi łagodna jesień.
Jan A.P. Kaczmarek był jednym z najważniejszych ambasadorów polskiej kultury – nie tylko w Hollywood. Wspaniały kompozytor i muzyk zmarł 21 maja w wieku 71 lat.
W Polsce, jak wiadomo, wybraną religią, którą każdy ma prawo wyznawać, jest religia krzyża, który w związku z tym w ramach religijnej wolności może wisieć w każdym urzędzie.
Przejawem lękliwości młodego pokolenia ma być to, że nie akceptuje „metod zarządzania z lat 90.”, więc na chamskiego szefa albo seksistowskiego wykładowcę składa skargę. Moje pokolenie po prostu udawało, że nie widzi problemu.
Etos działacza chałupnika, który wspomoże polską kulturę, bo państwu brak w tej dziedzinie woli i pomysłów, niech odejdzie w przeszłość. Skoro Skarb Państwa stać na wynajem wypasionych siedzib dla polskich instytucji, znajdą się i środki na skuteczny system wsparcia kultury.
Głosami etycznego oburzenia studenci starają się wywołać w nas słuszne zawstydzenie, że wiedząc wystarczająco dużo o cierpieniu ludności cywilnej w Gazie, społeczności uniwersyteckie nie reagują.