W pogoni za trendy-lookiem Polki i Polacy nie oglądają się na koszty. Także dla zdrowia i urody. Usługodawcy skwapliwie to wykorzystują, a państwo nie tworzy przeszkód. Przyjrzałam się rynkowi beauty od środka, przeszłam nawet kurs wstrzykiwania botoksu.
PiS staje się coraz bardziej ideowo antyzachodni, co wpycha tę partię w jawny już sojusz z prorosyjskimi i antyukraińskimi formacjami na kontynencie (właśnie oglądaliśmy taki sabat w Madrycie). Tusk odpowiada na to deklaracją budowy „antyrosyjskiej tarczy”, rozumianej bardzo szeroko.
Pożar centrum handlowego przy Marywilskiej pozbawił pracy 3 tys. ludzi. Stracili towar, wyposażenie sklepów i źródło zarobków. Akurat na początku szczytu sezonu, tuż po weekendowych dostawach. To wspólny dramat społeczności polskiej i wietnamskiej.
W prowokacyjny sposób sięgając po kwestie światopoglądowe, Trzaskowski chce zwiększyć napięcie wypychające ludzi z pozycji umiarkowanych w skrajności. To strategia śmiertelnie groźna dla Lewicy, a wzmacniająca PiS. Niebezpieczna także dla Hołowni.
Rzecz chyba stała się politycznie nierozstrzygalna, bo wygląda na to, że po powrocie z Senatu wpadła do zamrażarki w sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Aż chciałoby się wierzyć, że przynajmniej pod względem oczekiwań wobec placówek oświatowych system powoli przewraca się z głowy na nogi.
Kwota 100 mln zł z rezerwy premiera na wzmocnienie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu to deklaracja Donalda Tuska po serii pożarów w Polsce, które swoją skalą i zagrożeniami wywołały pytania o rosyjską dywersję.
Zadanie oczyszczenia badawczo-naukowej stajni Augiasza powierzono 42-letniemu prof. Fendlerowi, wywodzącemu się z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Niejasne okoliczności katastrofy wywołały już burzę spekulacji w opozycyjnym internecie i wśród zachodnich ekspertów.
Biden ustępuje Trumpowi w sondażach. Wyzwanie w stylu filmowego macho ma zaprzeczać lansowanemu przez prawicę wizerunkowi słabeusza z demencją.
Można powiedzieć, że wydarzyła się lokalna odmiana #MeToo, wokół tematu przemocy domowej, która tradycyjnie zamiatana jest tu pod dywan.
Rosjanie stracili impet, a ukraińskie odwodowe brygady ponownie okazały się skuteczną zaporą.
Kampania europejska zmierza do finału. Jak przebiega, jakie są jej wątki, gorące tematy, konflikty? Kto jest na fali, a kto dołuje? Po tych wyborach już tylko bój o prezydenturę, trwa więc walka o pole position.
Antoni Macierewicz wyzywa wszystkich od rosyjskich agentów zupełnie bezpodstawnie, choć to jego rosyjskie powiązania są świetnie udokumentowane – mówi „Polityce” Adam Sokołowski, autor bloga „Doniesienia z putinowskiej Polski”.
Takich bólów porodowych dawno w polityce samorządowej nie było, zwłaszcza na szczeblu sejmikowym. Zdążyła już ruszyć kampania do wyborów europejskich, a w tych poprzednich ciągle trwa dogrywka.
Przez wieki ludzkość żywiła przekonanie, że kobieta ponad wszystko pragnie, więc powinna rodzić dzieci. Skąd jaskrawy – zwłaszcza w Polsce – zwrot? Dlaczego coraz więcej kobiet, już co trzecia, nie chce być matką?
Dziadek braci Kaczyńskich pochodzi z okolic Wysokiego Mazowieckiego. Jest tam wioska Kaczyn; dawny zaścianek – opowiada Maciej Falkowski, autor książki „Ślachta. Historie z podlasko-mazowieckiego pogranicza”.
Jako dzieci przeżyli chorobę nowotworową. Dziś prowadzą normalne, aktywne życie i pokazują innym chorym, że to możliwe. W Europie jest ponad pół miliona ozdrowieńców.
„Jak to możliwe, żeby dostać na budowę fabryki prochu prawie 450 mln zł dofinansowania i po 9 latach dalej mieć plac budowy? Też sobie zadaję to pytanie”. Rozmowa z Krzysztofem Trofiniakiem, nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa to kolejna instytucja stworzona przez poprzednie rządy, w której publiczne pieniądze przerabiano na prywatne. Dla obcych surowa, dla swoich hojna i dojna.
Stojąc przed wyborem przestrzeni do życia, decydujemy się najczęściej na jedno z dwóch rozwiązań. Wybieramy komfortową podmiejską przestrzeń domu wolnostojącego albo decydujemy się na przytulne, dogodnie zlokalizowane mieszkanie zapewniające łatwy dostęp do wszelkich życiowych potrzeb. Każda z tych opcji ma swoje niepodważalne zalety, ale niesie również ze sobą możliwe niedogodności. Jak połączyć zalety obu i zredukować mankamenty? Odpowiedzią są dwupoziomowe apartamenty na Woli, które łączą w sobie wszystkie najważniejsze aspekty obu przestrzeni.
Zbliżające się eurowybory Rosja potraktuje jak poligon przeróżnych środków wpływu na Unię Europejską. Te najskuteczniejsze nie zmieniły się od dekad.
W poszukiwaniu silnych doznań turyści odwiedzają dziś miejsca najbrutalniejszych mordów i masowych kaźni. Czy ta mroczna turystyka to już problem dla psychiatrów?
Włoska premier Giorgia Meloni osobiście wystartuje w czerwcowych eurowyborach z zamiarem przejęcia roli rozgrywającej w Brukseli. Czyżby ta dawna postfaszystka stała się euroentuzjastką?
Słowacja po zamachu na premiera Roberta Ficę przypomina scenę z tragedii Sofoklesa: wszyscy widzieli, że katastrofa nadciąga, ostrzegali przed nią, ale nie byli w stanie niczego zmienić i sami na siebie ściągnęli klątwę.
Niemcy i Polacy niemal równocześnie obchodzą swe Dni Konstytucji: my 3 maja, Niemcy 23 maja. Ta druga data to dzień uchwalenia w 1949 r. konstytucji Republiki Federalnej, która obowiązuje do dziś. Minione 75 lat to – jak mówił prezydent Steinmeier – najszczęśliwszy okres w dziejach Niemiec. W 1949 r. nic tego nie zapowiadało.
Nie byłoby życia na naszej planecie, gdyby nie ukryty w jej wnętrzu gigantyczny magnes. Kiedy wystartował? Możliwe, że o wiele wcześniej niż przypuszczaliśmy.
Zapomniany przyrodnik trafia na pierwsze strony gazet. Media donoszą, że ten francuski arystokrata „zrozumiał ewolucję sto lat przed Darwinem” i już w XVIII w. „martwił się ociepleniem klimatu”. Mają rację?
Poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce bije nowe rekordy, ale lęk przed składowaniem odpadów promieniotwórczych utrzymuje się na wysokim poziomie. Czy zasadnie?
W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.
Co nas, Europejczyków, bardziej ukształtowało – rzymskie prawo czy chrześcijańska religia? Grecka demokracja czy kultura dworska wieków średnich?
We włoskich kinach film okazał się hitem.
Miała być willa w słonecznej Hiszpanii, a jest dom pod Warszawą z krytym basenem, bo na zewnątrz zima.
Całość idealnie spełnia definicję netflixowego średniaka.
Ogląda się to czterogodzinne meandrowanie, z falującym, a czasem zawieszonym zainteresowaniem.
Ujmująco staroświeckie malarstwo, które równocześnie ma w sobie coś, co intryguje i wciąga.
Książka o potędze wyobraźni, słodko-gorzka, zaskakująca w finale, wciągająca czytelnika w pętlę czasu i przypadków.
Tak piszą najlepsi, nawet jeśli czasami się na swojej drodze potykają.
U Mortona człowiek jest owocem z czarną pestką.
Takiego składu zmieniających się improwizatorów ta scena jeszcze nie widziała – i pewnie prędko nie zobaczy, bo drugiej takiej postaci nie było.
Jeśli debiut jest już na takich wyżynach, to aż trudno sobie wyobrazić, co będzie dalej.
Blisko tej muzyce do tradycji polskiej piosenki festiwalowej w jej najambitniejszej wersji.
Brak świeżości i energii. A przede wszystkim – próby odważniejszego wymyślenia siebie na nowo.
Surrealizm był artystycznym hitem XX w. O rodzimej percepcji sztuki Miró czy Dalego opowiada duża wystawa przygotowana w warszawskim Muzeum Narodowym. Zapowiadał się murowany przebój.
Gdy wracały pytania o satanizm, postanowiliśmy bojkotować prasę. Wtedy ludzie uznali, że skoro milczymy, na pewno mamy coś do ukrycia – wspomina po latach Tony Iommi, założyciel grupy Black Sabbath.
Kiedyś były ofiarami, teraz w światach zniszczonych nuklearną wojną lub katastrofą klimatyczną coraz częściej odgrywają pierwszoplanowe role. Jak Furiosa, wojowniczka z dzikiego uniwersum „Mad Maxa”.
To część rapowego folkloru: artyści obrażają się w piosenkach. Czy przy okazji najnowszego konfliktu dwóch gwiazd hip-hopu ofiarą nie okaże się sam gatunek?
„Nie można bezkarnie patrzeć na ten kraj” – pisze Andrzej Stasiuk w nowej książce „Rzeka dzieciństwa”, która wbrew tytułowi jest antynostalgiczna.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Zwyczaj pouczania matek ma długą tradycję i nie jest wbrew pozorom polską specjalnością.
Klip i sama piosenka niespodziewanie dotarły daleko poza grupę docelową, czyli poddanych Kima.
Wcześniej słowo „psychookaz” pojawiało się w kontekstach futbolowych.
Olimpiada w Paryżu jeszcze się nie zaczęła, a emocje już sięgają zenitu: najpierw wybuchła afera wokół maskotki w kształcie czapki frygijskiej, potem skandal z plakatem i strojami lekkoatletycznej reprezentacji USA.
Media społecznościowe podbija nowy wzór męskości: zdrowy, pod każdym względem.
Powietrze w Tallinie jest, krótko mówiąc, otrzeźwiające. Nie tylko z powodu temperatury.
Dzięki wysokiej zawartości wody trudno je przypalić. Nawet niewprawnym amatorom grilla wybaczają naprawdę wiele.
Plecaki to temat bez dna. Wrócił do mnie mocno po tym, jak mój korpus cywilny wziął w ramiona wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zwany przez niektórych obywateli premierem Kosi Kosi Łapką.
Tak jak wojna jest przedłużeniem polityki innymi środkami, tak Konkurs Piosenki Eurowizji pełni funkcję sceny zastępczej w teatrze działań wojennych.
Dzięki namowom „babskich pism”, dzięki wzorcom z zagranicznych seriali, dzięki inspirującym podróżom dziesiątki i setki tysięcy Polek urodzonych w zamierzchłych czasach panowania króla Władysława Gomułki wyszły z domów i wyszły z własnych mentalnych ogródków. Pod wezwaniem prosecco!
Osoby podające się za rolników nie są jedyną grupą Polaków prześladowanych w naszym kraju. Drugą są, jak wiadomo, katolicy.
Tarcza wyborcza
PiS staje się coraz bardziej ideowo antyzachodni, co wpycha tę partię w jawny już sojusz z prorosyjskimi i antyukraińskimi formacjami na kontynencie (właśnie oglądaliśmy taki sabat w Madrycie). Tusk odpowiada na to deklaracją budowy „antyrosyjskiej tarczy”, rozumianej bardzo szeroko.