Bezpieczeństwo w Polsce się nie przyjęło. Dwa lata po wybuchu wojny w Ukrainie Polacy, zamiast stawiać schrony, stawiają na własną kreatywność. Albo mieszkania za granicą.
Bardziej niż na państwie Polacy polegają na swojej osobistej i rodzinnej zaradności.
Wiem, Drogie Panie, że jestem posłańcem złych wiadomości, a takich nikt nie lubi, ale lepsza gorzka prawda niż piękne złudzenia.
To wszystko dzieje się na chwilę przed wyborami lokalnymi, w których PiS obawia się klęski, jaką byłaby porażka z KO w głosowaniu do sejmików (niewykluczona) i spadnięcie pod próg 30 proc. (prawdopodobne).
Blisko 140 ofiar śmiertelnych, ponad 150 rannych to bilans zamachu na przedmieściach Moskwy. Przyznało się Państwo Islamskie, ale Kreml twardo szuka związków terrorystów z Ukrainą.
Adidas traci kontrakt na dostarczanie strojów narodowej reprezentacji, a przejmie go Nike. Wywołało to w Niemczech prawdziwe trzęsienie ziemi.
Wkrótce rusza tu debata parlamentarna nad projektem ustawy zgłoszonym przez prezydenta Emmanuela Macrona.
Stumilionowy prężny Wietnam, z zabetonowanym systemem politycznym, awansował na partnera strategicznego zarówno Pekinu, jak i Waszyngtonu.
Wielkanoc, czyli dwa dni wielkiego, wzajemnego goszczenia się Polaków. Z niczego tak nie jesteśmy dumni jako naród jak z gościnności właśnie. Kogo i czym podejmujemy w naszych progach? Tradycja tu walczy z modernizacją niczym post z karnawałem.
Gdy popatrzeć na dane statystyczne, to przełom sekularyzacyjny faktycznie nie nastąpił w 1989 r., ale gdzieś między 2010 i 2015 r. Łączenie tego z rządami PiS jest zbyt powierzchowne, bo zagrało tu więcej czynników, które spowodowały, że sekularyzacja u nas galopuje – mówi „Polityce” dr Michał Jędrzejek, filozof, autor książki „Bóg umarł”.
Mecz dwudziestolecia, czyli polityczny pojedynek Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim, nie skończył się, wchodzi w nową fazę. Ważne, kto teraz zyska psychologiczną przewagę.
Co dalej z Trzecią Drogą, oskarżaną przez innych koalicjantów o nadmierny konserwatyzm i blokowanie zmian w prawie aborcyjnym? Jak przed wyborami układa się współpraca Polski 2050 i PSL?
Po własnych ścieżkach oboje daleko zaszli. Razem. A przecież pochodzą z innych kontynentów, zupełnie innych rodzin, kultur i środowisk. Mało takich związków, nawet w szerokim świecie.
We wszystkich sejmikach wojewódzkich PiS ma 221 radnych, aż 124 z nich dostało w kończącej się właśnie kadencji posady w spółkach Skarbu Państwa, agencjach rolnych i instytucjach zależnych od rządu. Liczni wciąż trwają na tych stanowiskach i znów startuje w wyborach. Dla wielu przepustką do rad nadzorczych państwowych spółek był dyplom MBA z głośnego Collegium Humanum.
Jest całkowicie sparaliżowany. Marcin Kaczyński napisał książkę o tym, jak wygląda życie tetraplegika, którym został po wypadku samochodowym.
Rozmowa z Marcinem Kosteckim i Marcelem Kiełtyką, autorami serwisu Demagog, o politykach swobodnie dysponujących faktami i żmudnej walce z kłamliwymi kampaniami w mediach społecznościowych.
Wstyd to kraść, a nie brać, mówią czekający na darmowe paczki z jedzeniem. Im dalej stoi się w kolejce, tym gorzej, bo bywa więcej chemii kuchennej niż jedzenia. Ale nikt nie odejdzie na pusto.
Zasiłek pogrzebowy ma niebawem zostać podwyższony z 4 do 7 tys. zł. W największych miastach to wystarczy najwyżej na kawałek grobu.
Wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu jest już gotowy, ale to wcale nie oznacza, że przestanie być prezesem NBP, a nawet że zostanie zawieszony. Droga do tego jest długa i zaminowana przez poprzednią władzę.
Sprawy frankowiczów wracają na scenę niemal co kwartał, za każdym razem w nowej odsłonie i w kontekście kolejnej ważnej przegranej banków. Co zaskakujące, skoro banki przegrywają w tych sprawach od tylu lat, czy rzeczywiście kolejne wyroki są tak istotne i wymagają nagłaśniania?
Sądy nie tylko prawie zawsze unieważniają umowy kredytów walutowych, ale też nie przyznają instytucjom finansowym żadnych rekompensat. Szkoda tylko, że na korzystny wyrok trzeba tak długo czekać.
Mimo że otoczenie Władimira Putina wydaje się zabetonowane, to ponownie wybrany prezydent coraz częściej mówi, że Rosji potrzebna jest nowa elita.
Statystycznie kobiety zawsze były bardziej lewicowe od mężczyzn. Ale najnowsze zachodnie dane wskazują, że bierzemy właśnie gwałtowny polityczny rozwód.
Małe fińskie trolle brali już na sztandary homoseksualiści, ekofaszyści i piewcy rodzinnych wartości. Tym razem stały się bronią w propagandowym starciu między Rosją i Zachodem.
Sto lat po obaleniu kalifatu idea ta nadal rozpala wyobraźnię jako sprawiedliwy projekt emancypacji od niesprawiedliwego Zachodu.
Gwiazdy powstają z materii międzygwiezdnej i świecą własnym światłem. Planety rodzą się i krążą w ich sąsiedztwie, ogrzewane cudzą energią. Nowe odkrycia każą zakwestionować ten prosty podział.
Nasze losy i dzieje neandertalczyków splatały się wielokrotnie. Dlaczego te kontakty były tak przelotne? Dlaczego nie inspirowały żadnej ze stron?
Pomysł leczenia światłem wszystkiego i wszystkich jest tak atrakcyjny, że skusił nawet niektórych naukowców. A prawda? Została w cieniu.
Czy da się zrozumieć „Oppenheimera” bez znajomości mitologii? Czy Posejdon jeździłby Maserati? Znaczenie antyku dla współczesności podkreśla prof. dr hab. Katarzyna Marciniak, która poświęciła mu całe życie zawodowe.
Edukacja cyfrowa powinna obejmować wszystkich, od dzieci w przedszkolach po osoby najstarsze.
460 lat temu zmarł największy asceta spośród ojców reformacji. Śmiertelny wróg wesołych świąt. Jedyną osobą naprawdę niebezpieczną dla Kalwina okazał się konkurencyjny teolog Sebastian Castellio.
O tysiącach Koreanek zmuszanych przez okupacyjną armię japońską do pracy w wojskowych domach publicznych milczano przez dekady. Do dziś temat jest źródłem koreańsko-japońskich napięć.
Pierwszy sezon stawia wiele pytań i ledwo sugeruje odpowiedzi na część z nich, ale bez wątpienia robi z literackiego oryginału bardzo solidny użytek.
Oparty na książce Jamesa L. Swansona „Manhunt: The 12-Day Chase for Lincoln’s Killer” miniserial z pieczołowitością, detalami i w dość powolnym rytmie przedstawia moment zwrotny w historii Stanów Zjednoczonych.
Sprawnie zaaranżowane widowisko z niestety lekko absurdalnym finałowym pojedynkiem.
‚‚Ciemny grylaż”, gorzka satyra na upolitycznienie mediów i – szerzej – absurdy życia w autorytarnie rządzonym kraju, powstał dla Studenckiego Teatru Satyryków w latach 70., ale premiery doczekał się dopiero w 1980 r., na fali karnawału Solidarności.
Mnóstwo dobrej zabawy, a treść wydaje się aktualna i dziś.
Dziś, kiedy nazwisko Kaczyński kojarzy nam się jednoznacznie, niewielu osobom mówi coś w zestawieniu z imieniem Bogusław.
Literacki reportaż podróżny „Duchy Bałtyku” Paula Scratona, angielskiego pisarza mieszkającego od lat w Niemczech, ma swój początek na wyspie. Ale nie na wyspie bałtyckiej, tylko na berlińskiej Wyspie Muzeów.
Ryszard Ćwirlej nie uderza w Kościół, to raczej wymowna zaczepka.
Jedno nie ulega wątpliwości: te wystawy demonstracyjnie odreagowują minione dwa lata i krzyczą: wracamy!
Krajowi artyści ruszyli w świat: Paryż, Nowy Jork, Berlin, Londyn. Portale społecznościowe pełne są zdjęć z galeryjnych wernisaży. Powód do dumy? Nie zawsze.
We współczesnej kulturze nieśmiertelność jest już na wyciągnięcie ręki – wystarczy się zeskanować i można żyć wiecznie jako awatar, cyfrowy klon lub bot. Tylko co to za życie?
10 lat po śmierci Gabriel García Márquez przypomina o sobie z zaświatów: nieznaną powieścią, której miało nie być, i sekretami, które dodają bogatemu życiu nowych, intensywnych barw.
Była pianistką, kompozytorką i zakonnicą. Dziś świat odkrywa Emahoy Tsege Mariam Gebru także jako wokalistkę, a Polacy – z Chopinem na czele – mają swój skromny udział w jej historii.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Zbiorowość jest jak grawitacja: prawie nikt nie potrafi się jej oprzeć. W końcu oddają jej wszystko. A wtedy ona staje się jeszcze bardziej wszechwiedząca. Prawie nikt nie potrafi się oprzeć zbiorowości. Roxy będzie wyjątkiem.
W relacjach ojców z córkami jak na dużym ekranie widać trud zmian w obszarze ojcostwa, męskości, kobiecości i wychowania dzieci.
Agencję reklamową znaleziono w sieci, jej strona została zalana negatywnymi ocenami.
Young Leosia i Bambi nagrały epkę, która jest gotowym zestawem przykładów wpływu kulinarnego języka na muzykę.
Była bohaterką, a raczej ofiarą wielkiego skandalu obyczajowego z udziałem prezydenta USA w końcówce lat 90. Słabość przekuła w siłę, a teraz debiutuje jako modelka i zachęca do głosowania. Oto Monica Lewinsky.
Po co pisać o nocnych potach i uderzeniach gorąca? Żeby młodsze kobiety wiedziały, że menopauza to nie koniec świata.
Być na Malcie i nie zwiedzić konkatedry św. Jana w Valletcie, to jak zignorować spacer mostem Karola w Pradze. Nic więc dziwnego, że w tej barokowej świątyni kłębią się tłumy – wszyscy z zadartymi głowami, bo główną atrakcję stanowią freski Mattii Pretiego. Barokowy mistrz może być doskonałym przewodnikiem po wyspie.
Zachowujecie się w tę Wielkanoc tak, jak ludzie w tradycyjnych krajach winiarskich.
Siostrzeństwo to wartość, jaką kobiety dają sobie wzajemnie, o której mówi się coraz więcej dzięki kampanii: „Dajemy słowo – siostrzeństwo”.
Czy zdrowie równa się szczupłość? Ale czym byłaby szczupłość? Czy rozmiar M to stan zaniedbania, który ma motywować do osiągnięcia rozmiaru S? I jakie to są w ogóle wymiary?
Ocieplenie klimatu jest trudne dla starych psów. Przynajmniej nie czują wyrzutów sumienia, że przyczyniły się do katastrofy, korzystając z tanich lotów i kupując jedzenie w plastiku.
Na płotach powstaje wiekopomna literatura. Kandydatka do Rady Powiatu Sieradzkiego pisze: „Mądrość, kawusia i wielka pokora, najlepszy wybór Anna Sikora”. Milutko, choć brakuje nam życzeń „miłego dzionka”.
Lekarze alarmują, że rodzi się coraz mniej Polaków, a więc i przyszłych elektryków. W dodatku wśród Polaków, którzy się urodzą, większość prawdopodobnie i tak nie będzie elektrykami.
Centra handlowe, sklepy, muzea, urzędy miasta, nawet sanepid. Coraz więcej lokali i instytucji można odwiedzać ze zwierzętami.
Schron w dom
Bardziej niż na państwie Polacy polegają na swojej osobistej i rodzinnej zaradności.