W przekonaniu Jarosława Kaczyńskiego Sejm „po prostu w tej chwili nie istnieje”. Rzeczywistość jednak temu przeczy. Parlament tętni życiem, buzują emocje, zmieniają się obyczaje, zwłaszcza te dobre. Zaczęło się nawet mówić, że posłowie PiS robią na Wiejskiej „wioskę”.
Mamy typowy stan popisowski, czyli, jak mówią prawnicy: bajzel. Bez przywrócenia Trybunałowi roli niezależnego kontrolera władzy i ostatecznego arbitra w grze politycznej Polska nie stanie się na powrót krajem praworządnym i w ogóle „rządnym”. Sprawa robi się pilna.
Borys Budka, nowy minister aktywów państwowych, zaczął wielkie sprzątanie w spółkach Skarbu Państwa. Czy ograniczy się do tradycyjnej wymiany „tamtych” na „naszych”, czy może uda mu się stworzyć profesjonalny i apolityczny model zarządzania?
Sondaż i kilkanaście wywiadów grupowych pokazują, że można mówić o dwóch grupach nowych wyborców. Trzeba o tym pamiętać w kontekście nadchodzących wyborów samorządowych i europejskich.
W Ministerstwie Sprawiedliwości trwa poszukiwanie proceduralnych możliwości skruszenia betonu, jakim PiS zabezpieczył swoją władzę w sądach.
Choć po wyborach PiS stracił władzę, on wciąż dzięki partyjnemu poparciu robi karierę w państwowych instytucjach. Od lipca pod skrzydłami Adama Glapińskiego w NBP.
W grudniu 2015 r. hufce zostały odbite przez PiS, który postanowił przebić poprzedników pod względem świętości.
Pracownicy naukowi PIW w Puławach grożą strajkiem, bo ich cierpliwość się wyczerpała. Ostatnie podwyżki otrzymali w 2010 r., czyli 14 lat temu.
Osiem ostatnich lat to nadzwyczaj ponury okres. Dewastowano nawet to, co przynosiło wcześniej IPN uznanie i nagrody.
Z analizy zdjęć satelitarnych wynika, że właściwie wszędzie w gruzy obrócono domy mieszkalne i budynki użyteczności publicznej, w tym placówki edukacyjne, ochrony zdrowia i meczety.
Frustracja rośnie, bo kraje Unii dostarczą do marca ledwie połowę z obiecanego miliona pocisków.
To były największe amerykańskie ataki na Bliskim Wschodzie od wybuchu kryzysu w Stefie Gazy.
Pastor Choi zdecydował się wkroczyć do akcji, bo już wcześniej bywał świadkiem niestosownych zachowań pierwszej damy.
W Uttar Pradesh, najludniejszym stanie Indii, rozpoczął się właśnie spis krów. Według lokalnego rządu ma to polepszyć ochronę tych zwierząt.
PiS tworzy alternatywny polityczny świat. Nie tylko neguje każde działanie rządu, ale też kreuje narracje pełne wielkich słów, odwrotnych znaczeń i haniebnych analogii. Chodzi o wywołanie chaosu i zmęczenia nową „reżimową” władzą. A także skonsolidowanie własnych szeregów na kolejne lata w opozycji.
Zachowanie prezydenta w związku z ustawą budżetową to anarchizacja państwa, kwestionowanie podstaw jego funkcjonowania. Symboliczne, że robi to głowa państwa, „strażnik konstytucji” – mówi prof. Marek Safjan, były sędzia TSUE.
Prawo do przerywania ciąży odebrano Polkom w styczniu 1993 r. Nowe ustawy i rozporządzenia dotyczące aborcji to zaledwie wstęp do listy niezbędnych zmian.
Po dziesięciu latach w PiS radna Taranowicz zapowiedziała, że od tej pory głosować będzie zgodnie z własnym sumieniem. Złośliwi pytali, skąd wobec tego będzie wiedziała, jak głosować? No i czy chodziło o coś więcej niż zachowanie posady.
Rozmowa z Patrykiem Galewskim, który w ramach Fundacji im. ks. Kaczkowskiego zajmuje się resocjalizacją młodzieży, o tym, jak gotowanie może zmienić życie człowieka.
Sebastian M., domniemany sprawca śmierci trzyosobowej rodziny na autostradzie A1, wciąż jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale wyszedł już za kaucją z aresztu. Szybko do Polski nie wróci. To skutek błędów popełnionych przez policję i prokuraturę tuż po wypadku.
Malik Gakou, absolwent handlu zagranicznego na dawnej SGPiS, startuje teraz w wyborach na prezydenta Senegalu. Mamy „swoich” ludzi w wielu miejscach na świecie. Płacimy za ich kształcenie i potem o nich zapominamy.
Protesty rolników europejskich mają swoje uzasadnienia. Ale rozwiązanie problemów w Europie i tak nie uzdrowi światowego rynku żywności.
Przez minionych osiem lat Rada Dialogu Społecznego, która powinna być miejscem spotkań pracowników, pracodawców i rządu, nie miała nic do gadania. Czy teraz odzyska głos? Nawet jeśli, to zanosi się na kakofonię.
Nasi sąsiedzi zza Bałtyku uznali w końcu, że świat to jednak nie Bullerbyn. I za chwilę staną się częścią NATO. Trochę wbrew sobie.
Imigracyjnie południowa granica USA w praktyce przestała istnieć: codziennie przekracza ją teraz 10 tys. osób. To problem dla Joe Bidena, który ubiega się o drugą kadencję. Ale już nie dla amerykańskiej gospodarki.
Ostatnie żyjące nad Tybrem ofiary zbrodni nazistowskich ruszyły do sądów po odszkodowania. Jak na razie skutecznie blokują je prawnicy włoskiego rządu.
Borys Nadieżdin krytykuje wojnę w Ukrainie i Władimira Putina, którego chce zastąpić na Kremlu po marcowych wyborach prezydenckich. Czy przejdzie do historii?
Współczesna medycyna nie istniałaby bez badań na zwierzętach. Te jednak wzbudzają kontrowersje – tym bardziej że pojawiają się nowoczesne alternatywy. Czy nadal potrzebujemy testów in vivo?
Kiedy poczujemy moc AGI, czyli komu uda się stworzyć sztuczną inteligencję konkurencyjną dla umysłu człowieka?
Rekordowo ciepły 2023 r. zmusza do rozmów o transformacji energetycznej. Tylko że podobnej rewolucji jeszcze nie przeprowadzaliśmy. A szukanie podpowiedzi w historii prowadzi do paradoksalnych odkryć.
W styczniu minęło sto lat od śmierci Włodzimierza Lenina, odnotował to nawet „Wall Street Journal”. Po co zajmować się zmarłym liderem bolszewików i twórcą Związku Radzieckiego? Bo jego widmo ciągle krąży nad światem – ostrzega dziennik międzynarodowej finansjery.
Temat Goralenvolku wraca za sprawą filmu „Biała odwaga”, który wkrótce będzie miał premierę.
Dzięki doskonałemu wyważeniu klimatu pomiędzy śmiechem a patosem „Opadające liście” wydają się lekkie niczym piórko, choć mówią o rzeczach najważniejszych, czyli uczuciach.
Powstał jeden z najpiękniejszych, najbardziej czułych i jednocześnie przejmujących filmów sezonu.
Delikatnie feminizująca postawa to, jak na dzisiejsze czasy, zbyt duży unik.
Twórcy wystawy wyjaśniają, że jej celem jest „poszukiwanie podobieństw między sztuką polską i ukraińską oraz znalezienie ich wspólnych źródeł w kulturze”.
„Balkony” dla jednych będą sentymentalną podróżą do dawnego, psychologicznego teatru Lupy, spod znaku „Rodzeństwa” czy „Kuszenia cichej Weroniki”. Inni zobaczą w nich schron, w którym reżyser chciał przeczekać burzę.
Czuć niesmak, niepokój, a jednocześnie nie można się oderwać.
Świetna i ważna książka stanowiąca przyczynek do szerszej dyskusji.
Wydana w USA trzy lata temu powieść ugruntowała mocną pozycję S.A. Cosby’ego wśród afroamerykańskich autorów prozy gatunkowej, choć to książka o innym ciężarze gatunkowym niż kryminały Colsona Whiteheada.
Ponad dekadę trwały prace nad opowieścią o amerykańskich lotnikach walczących w drugiej wojnie światowej.
Lulu Wang, reżyserka nagradzanego „Kłamstewka”, komediodramatu rozgrywanego między Ameryką a Chinami i między życiem a śmiercią, w swoim autorskim serialu wraca do tych tematów.
Anderszewski wraca do swoich korzeni węgierskich i polskich, dodając jeszcze dzieło twórcy z Moraw, który jest mu również szczególnie bliski.
Muzycy katowickiej formacji Ciśnienie mogliby się nazwać Skupienie, bo konstrukcja ich utworów to miarowe, linearne narastanie. Gra dynamiką.
Na wystawie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oglądamy prace Władysława Hasiora oraz Daniela Rycharskiego. Inspirujące to zestawienie twórców, których dzielą co najmniej dwa pokolenia.
Często myślimy, że w PRL względy finansowe nie miały znaczenia. Nieprawda. Sukces „40-latka” sprawił, że młodzi reżyserzy z zespołu „X” mogli realizować swoje pomysły – mówi Rafał Dajbor, autor nowej książki o tym popularnym polskim serialu.
Gdy na temat spojrzy się szerzej, łatwiej o opowieść, która łączy, a nie dzieli. Bardzo się też przydaje poczucie humoru, przekłuwające napompowane balony powagi i oburzenia – mówi Katarzyna Szyngiera, laureatka Paszportu POLITYKI w dziedzinie Teatru.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Dobra książka jest sposobem na relaks, wyciszenie i oderwanie umysłu od codzienności. A początek roku to dobry czas na przegląd jeszcze ciepłych książek ubiegłorocznych. Zwłaszcza że nie brakuje wśród nich interesującej literatury faktu, oczyszczającej poezji, rozpraw filozoficznych i współczesnych bajek. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Po zakończonym tygodniu pokazów haute couture w Paryżu nie jest jasne, co zainteresowało opinię publiczną i media bardziej: kolekcje najdroższych domów mody czy oglądająca je sławna publiczność.
Rzeczywiście TikTok odgrywa wyjątkową rolę w kreowaniu muzycznych karier.
Forma „nie pykło” jest z natury pokraczna, ale tak ma być.
Rzuciliśmy się do obrony przed globalnym ociepleniem (i słusznie!). Okazuje się jednak, że same szczere chęci i chwalebne działania mogą nie prowadzić do celu, a wręcz od niego oddalać.
Fotografowanie ludzi z dala od domu może być wspaniałą przygodą, po której zostają nie tylko ładne kadry, ale też dobre wspomnienia i znajomości.
W dążenie do długowieczności ostatnio solidnie inwestuje branża technologiczna. Już dziś żyjemy dłużej, teraz chcemy się też nie starzeć.
Roślinna pieczeń i roślinny pasztet to zupełnie inne potrawy. Różnią się nie tylko nazwą.
Każdy z nas choć raz w życiu spotkał się z pytaniem, jaką książkę zabrałby ze sobą na bezludną wyspę.
Prawo i prawda są w czterech literach podobne. Reszta to różnice.
Za Jezusa ukrzyżowanego, za obcość, za przywileje, za krew niewiniątek toczoną na macę, za to, że Hitler nie zdążył – a masz, Żydzie! Tak było w ciemnych latach powojnia, a w ludzkich sercach – nieraz i do dziś.
Oświadczenie Kaczyńskiego sympatycy PiS przyjęli z ulgą, bo niektóre z ostatnich wypowiedzi prezesa świadczą o tym, że stracił przytomność i nie może jej odzyskać.
Reset. Nadchodzi nowa kulminacja, najważniejsze starcie nowej i starej władzy od wyborów
Mamy typowy stan popisowski, czyli, jak mówią prawnicy: bajzel. Bez przywrócenia Trybunałowi roli niezależnego kontrolera władzy i ostatecznego arbitra w grze politycznej Polska nie stanie się na powrót krajem praworządnym i w ogóle „rządnym”. Sprawa robi się pilna.