Głosowanie 15 października było przełomowe. Ale to w 2024 r., kiedy aż dwukrotnie odbędą się wybory, a nowy rząd i koalicja pokażą, jak sobie radzą z rządzeniem, rozstrzygnie się, na ile efekty tamtego społecznego zrywu są trwałe. Oto nasz wybór zagadek roku 2024 i możliwe ich rozstrzygnięcia.
W pierwszej połowie 2024 roku czekają nas dwie kampanie wyborcze: samorządowa w kwietniu i europejska w czerwcu. Dla partii demokratycznych będzie to test spoistości i konsekwencji.
W skomplikowanych czasach nadzieja jest czasami aktem heroizmu, dużo łatwiej byłoby przecież pogrążyć się w mroku strachu i apatii.
Dziedzictwem PiS w mediach publicznych są bezprawie i propaganda. W normalnych okolicznościach można by to naprawić np. wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, ale to ewidentnie nie jest nasz przypadek.
Dwa filary odebrała na wstępie byłej władzy PiS koalicja: TVP i służby specjalne. A do tego podkopała trzeci – neo-KRS, i przetrąciła podpórkę: podkomisję smoleńską.
Sejm zaopiekuje się dziećmi posłanek i posłów.
Kiedy, ile i jak będziemy w nowym roku wypoczywać? Niestety świąteczno-noworoczną labę trudno będzie tym razem przedłużyć, a to dlatego, że Trzech Króli (6 stycznia) wypada w sobotę – na pocieszenie Nowy Rok (1 stycznia) to poniedziałek.
Woody Allen umieścił tu akcję swojej ostatniej komedii, Gordon Ramsey rozpływał się nad tutejszą sceną kulinarną, a surferzy z całego świata otaczają kultem miejscowe fale. San Sebastián - lub Donostia - to źródło niekończących się przygód.
Donald Tusk jest dzisiaj najważniejszym polskim politykiem. Funkcja premiera i dominująca pozycja PO w rządowej koalicji sprawiają, że to on będzie decydował o polityce państwa. W jakim kierunku poprowadzi kraj? Jakie ma poglądy i jakiego stylu sprawowania władzy można się po nim spodziewać? Co nam mówi o Tusku jego polityczna biografia?
Wyobraźmy sobie, że masz swoje klony AI. Jeden prowadzi wywiad, drugi daje wykład, trzeci siedzi w studiu, a ty spacerujesz z rodziną albo czytasz książkę – mówi Jackowi Żakowskiemu prof. Aleksander Mądry. Jak szybko sztuczna inteligencja może skolonizować ludzki świat i co robić, żeby do tego nie dopuścić?
W 2024 r. czeka nas niezwykła kumulacja: wybory odbędą się w ponad 70 państwach, w których w sumie mieszka więcej niż połowa ludności planety, a przynajmniej 2 mld z nich ruszy do punktów wyborczych.
Prognozę politycznej pogody dla Europy należy zacząć od końca. O tym, w jakich nastrojach świętować będziemy sylwestra za dwanaście miesięcy, zadecydują amerykańscy wyborcy.
Ten rok nie zaczyna się dobrze dla walczącej Ukrainy ani dla wspierającego ją Zachodu. Jeśli trendu nie uda się odwrócić, wszystko może się skończyć źle.
Skuteczne prowadzenie wojny w Gazie, której mieszkańców Hamas traktuje jako żywe tarcze, powoduje znaczne straty wśród palestyńskich cywili, to zaś zagraża poparciu USA dla tej wojny, bez którego jej prowadzenie nie jest możliwe.
Czy w nowym roku zmieni się mapa polityczna Starego Kontynentu? I to wcale nie gdzieś na wschodzie? Tego nie można już wykluczyć. Głównie za sprawą dwojga polityków, którzy nieczęsto trafiają na pierwsze strony europejskich gazet.
W Starym Roku 2023 przeważały złe wiadomości i takie gorzkie wiano pozostawia dla Nowego Roku 2024. Mamy Już dwie wojny, a nie jedną oraz ofensywę eurosceptycznego populizmu.
Nazwisko Rafała Trzaskowskiego chwilowo spadło z głównego afisza. Ale jeśli w nowym roku zdoła wykorzystać swoje atuty, czeka na niego najbardziej wymarzona z ról.
Tobiasz Bocheński jest lansowany i przedstawiany jako nowa broń PiS; najpierw jako kandydat na prezydenta Warszawy, a potem, jeśli uzyska dobry wynik, jako pretendent do krajowej prezydentury. Czy ma na to szanse?
Radek Sikorski, po ośmiu latach smuty, wraca do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki? Ale i rzeka MSZ płynie inaczej, i Sikorski zmienił się wyraźnie.
Mija 10 lat, odkąd Barbara Nowacka zdecydowała się wejść do dużej polityki. W tym debiucie 38-letniej wówczas aktywistki feministycznej lewica upatrywała szans na odbudowanie poparcia. Szybko się okazało, że Nowacka woli chodzić własnymi ścieżkami. Te zaprowadziły ją właśnie na fotel ministra edukacji.
Teraz przedstawię państwa ulubienicę, panią minister Paulinę Hennig-Kloskę – powiedział Donald Tusk w czasie swojego exposé. Słowo „ulubienica” premier wypowiedział ironicznie. Łatwego startu nowa minister klimatu nie miała.
Wartość rynku ezoterycznego w Polsce szacuje się na ok. 3 mld zł. Wróżki ogłaszają się w najpopularniejszych serwisach, a początek każdego roku to wysyp horoskopów wszelkiej maści: od numerologicznych, przez chińskie, po tradycyjne. Do czego potrzebna nam magia?
Po latach batalii i pisowskiego marazmu Polska ma szansę wprowadzić związki partnerskie. Czekają pary jednopłciowe, ale wbrew pozorom nie tylko one. Kolejki do urzędów będą długie.
Rozmowa z prof. Violettą Wróblewską, badaczką folkloru, o tym, co mówią o nas liczące setki lat chłopskie opowieści.
Elżbieta Jaworowicz. Dawni znajomi i szefowie z TVP żartują, że jest ze Stalowej Woli, więc nic jej nie pokona. Przetrwała wielu prezesów, dyrektorów Jedynki i szefów. W styczniu 2024 r. jej program „Sprawa dla reportera” rozpocznie... 41. rok swojego istnienia. Jeśli nic się nie zmieni.
Ludzie myślą, że to plażowa zabawka – do czasu, aż zobaczą człowieka płynącego packraftem po rwącej rzece, między zwalonymi drzewami.
Dopiero po dwóch miesiącach od wygranych wyborów nowy rząd przejął kontrolę nad gospodarką. Nie było przekazania władzy, ale jej wyrywanie – wrogie, bez kontaktu. Mimo to fala optymizmu społecznego jest wysoka. Może nawet zbyt wysoka?
To oczywiście wina polityki, która za rządów partii Jarosława Kaczyńskiego wkroczyła do Lasów Państwowych. Dlatego udział w spotkaniu z Donaldem Tuskiem jeszcze przed wyborami wymagał od miejscowych leśników sporej odwagi.
Przez 20 lat członkostwa nauczyliśmy się tak bardzo doceniać unijne pieniądze, że perspektywa ich utraty pomogła opozycji wygrać wybory. Jednak funduszy z Brukseli będzie coraz mniej. Czas powoli zacząć się oswajać z tą myślą.
Niemal na pewno w listopadzie 2024 r. wybory prezydenckie w USA wygra 80-latek. I nie będzie to żaden ewenement, tylko naturalny przejaw gerontokracji, jaką stała się Ameryka.
W nowym roku wojny z Rosją zabraknie już entuzjazmu z 2022. Wołodymyr Zełenski nie może też liczyć na zachodnią pomoc w skali znanej z 2023. 2024 musi więc być rokiem tego, co możliwe.
Lider Partii Pracy Keir Starmer, który w nowym roku może zostać premierem Wielkiej Brytanii, uosabia wszystko to, czego nienawidzi skrajna lewica i czym pogardza populistyczna prawica, a czego Brytyjczycy potrzebują teraz najbardziej.
Wszystko lśniące, nowoczesne i bezpłatne. Roboty, statki kosmiczne, wirtualne światy. To wielka wystawa „Rossija”, którą można oglądać w centrum Moskwy. Ma być pokazywana przynajmniej do wyborów (17 marca). Wtedy to Władimir Putin po raz piąty zostanie prezydentem.
Im bardziej w najbliższych latach Zachód będzie się starał zazielenić swoje gospodarki, tym głębiej uzależni się od komunistycznych Chin.
Rok 2024 może należeć do Gujany, która dzięki odkrytej ropie naftowej ma dziś najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata. To jednak przyciąga nie tylko inwestorów, ale też wrogów.
Koralowe atole ledwie wystają ponad powierzchnię morza. Czy ocieplający się klimat nieuchronnie grozi ich zatopieniem? Czy mieszkańcom pozostaje tylko przymusowa migracja lub „dyplomacja paliatywna”?
Wizjonerzy zahipnotyzowali ludzkość opowieściami o wyprawach międzyplanetarnych. Ostatnie, niepokojące wyniki badań skutków takich wojaży rodzą jednak pytania o ich sens i bezpieczeństwo.
Sypnął śnieg, ścisnął mróz. A skoro tak, to niedźwiedzie zaszyły się na kilka miesięcy w gawrach?
Dzieje ludzkości nie są jedynie zbiorem wydarzeń. Być może rządzą nimi prawa, które pozwalają jednocześnie wyjaśniać przeszłość i prognozować przyszłość. Tak sądzą twórcy kliodynamiki, dyscypliny łączącej historię z matematyką i nauką o złożoności.
Awans z pucybuta na milionera blednie przy błyskotliwej karierze, jaką zrobił Wincenty Witos, jeden z kilku ojców założycieli II Rzeczpospolitej, patron 2024 r.
Bez ekscentrycznego arystokraty Władysława Zamoyskiego, który został patronem 2024 r., mielibyśmy dziś znacznie mniej powodów do wyjazdów w Tatry.
Polskie i światowe superprodukcje, nowe spektakle Mai Kleczewskiej i Krystiana Lupy, kolejna ekranizacja gry wideo, biografia Bugu, powrót Cool Kids of Death, wielka trasa Taylor Swift. Co jeszcze nas czeka? Będzie się działo.
PiS i ekipy umieszczone przez tę partię we władzach TVP i Polskiego Radia doprowadziły media publiczne do najgłębszego kryzysu w historii III RP. Czy da się je jeszcze uratować? Jak? I po co?
Stara „Akademia Pana Kleksa” odkrywała nowe perspektywy, nowa próbuje wykorzystać metody stare i sprawdzone. I tylko Brzechwy nie ma.
Witold Gombrowicz w dyskusji z Czesławem Miłoszem i Zbigniewem Herbertem, czyli bohaterowie roku 2024, o trzech wizjach Polski.
Nie martwię się o przyszłość kina. Ludzie zawsze będą do niego wracać – mówi reżyser Zack Snyder. Jego nowy film „Rebel Moon, część 1: Dziecko ognia” miał premierę w serwisie Netflix.
Ogromnie popularnym kulturowym trendem mijającego roku był koncept wieloświatów. Alternatywne rzeczywistości wpychają się do kina, literatury, historiografii. Ale i do polityki.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
To jeden z tych, którzy słyszeli brzmienie Łodzi w okresie jej niezwykłego rozkwitu. Następnie brzmienie łódzkiej metropolis kształtował jako muzyk, aby potem je ocalić i przenieść – z serca Łodzi do serca świata i z powrotem.
W połowie roku odbędą się w Niemczech piłkarskie mistrzostwa Europy. Udział Polski stoi pod znakiem zapytania. Nie brak głosów, że dla urody turnieju byłoby lepiej, gdyby odbył się bez nas.
Latem odbędą się w Paryżu igrzyska olimpijskie. Mają być wtopione w tkankę miejską, co paryżan już niepokoi. Na świecie emocje budzi udział w imprezie sportowców z Rosji. W Polsce – czy naprawdę będziemy u nas organizować olimpiadę?
Można analogowo, można cyfrowo, można hybrydowo układać sobie działania i zadania. Niech 2024 będzie najlepiej zaplanowanym rokiem w naszej prywatnej historii.
Czego słuchaliśmy, ile ćwiczyliśmy, jak nam szła nauka języków – rozmaite aplikacje zalały nas właśnie osobistymi podsumowaniami roku. Mile łechcąc, ale i trochę strasząc.
„Losoś” to człowiek przypadkowy, losowy. Z angielska zwany randomem.
Warto wiedzieć, czego w 2024 r. chcemy zarówno od życia, jak i od seksu.
Podkreślenie układu przestrzeni, wydobycie światła i otwarcie na zieleń przy zachowaniu szacunku do oryginalnego wyglądu obiektu – tym centrum innowacyjne firmy Luxottica w Mediolanie zasłużyło na nominację do nagrody Miesa van der Rohe. Budynek przerobiony z dawnych zakładów General Electric dołączył do poprzemysłowych obiektów tworzących fenomen tego włoskiego miasta.
Retreaty, czyli wyjazdy, podczas których mamy doświadczyć duchowej przemiany, stają się coraz bardziej popularne także w Polsce.
Jak nauczyć się wina? Znaleźć dobry sklep.
Poszłam ostatnio do wróżki – albo raczej, jak się owa tytułuje: astrolożki.
Pierwszego dnia śnieg jest gwiazdą mediów społecznościowych. Unieważnia bruki. Anuluje chodniki. Na chwilę wyrównuje asfalt. To jak premiera nowego leku.
Idzie nowe, odchodzi stare. Moment „pomiędzy” zmianami jest najtrudniejszy. Posprzątać po tych, co byli przed nami, to jedno. Ale co zrobić z nimi samymi?
W Krakowie stowarzyszenie Queerowy Maj i Ogólnopolski Strajk Kobiet urządziły przed siedzibą małopolskiego kuratorium „Taniec dla edukacji. Żegnamy Barbarę Nowak”. Żegnający byli autentycznie wzruszeni.
Rok wyborów. Utrata wpływów przez PiS może być trwała. Albo wprost przeciwnie
W pierwszej połowie 2024 roku czekają nas dwie kampanie wyborcze: samorządowa w kwietniu i europejska w czerwcu. Dla partii demokratycznych będzie to test spoistości i konsekwencji.