Jest ogromna grupa, która nadal najlepiej czuje się w klimacie swojskości. I to nie są proste podziały: starsze pokolenie – swojskość, młodsze – europejskość. W młodym pokoleniu jest też bardzo silny nurt krytyczny wobec Europy i globalizmu. I to wcale nie płynie z konserwatyzmu – mówi prof. Andrzej Leder.
Jeśli mamy budować realną, społeczną – nie tylko urzędową – kohabitację „dwóch Polsk”, to najpierw, i to nie przejmując się krzykami posłów PiS, nowa władza musi odebrać Kaczyńskiemu instrumenty podgrzewania politycznych konfliktów.
Coraz częściej przy polskich świątecznych stołach w wieloosobowym gronie dwóch, czasem trzech generacji dorosłych nudzi się jedno, dwoje nieletnich królewiąt. Albo żadne. Już nawet co trzecia potencjalna babcia i potencjalny dziadek nie mają szans na jedną z najbardziej fascynujących przygód życia.
Przypomnę stary dowcip o odnalezionym 40 lat po wojnie w lesie dziadku, który nie wiedział, że wojna dawno się skończyła, i nadal wysadzał pociągi.
Do końca roku Polska dostanie 5 mld euro z puli unijnego Funduszu Odbudowy na transformację energetyczną.
U progu zimy pytamy Piotra Siergieja z Polskiego Alarmu Smogowego o to, jak długo jeszcze Polska będzie kopciuchem Europy i co zmieni warszawska Strefa Czystego Transportu.
Przyszedł czas na mianowanie sekretarzy i podsekretarzy stanu w nowym rządzie.
Te przewinienia obciążają też Zachód, bo najwyraźniej nie pomogły ćwiczenia, analizy i narady natowskich generałów nad mapami w ukraińskich bunkrach.
Pandemia dalej się tli i wznieca ogniska na wszystkich kontynentach, ale nie ma już śladów po obostrzeniach.
W działaniach Chin czy Rosji trudno było dostrzec pozytywny plan. Dominowała raczej systemowa destrukcja, którą można by nazwać strategią rozdrapywania ran.
Sztuczna inteligencja będzie przesączać się przez codzienność, spajać organiczne i nieorganiczne, materialne i niematerialne elementy rzeczywistości.
Pożegnalne exposé Mateusza Morawieckiego i powitalne Donalda Tuska, zaprzysiężenie nowego rządu, pierwsze ważne decyzje. Stało się wreszcie to, co miało się stać wiele tygodni temu. Warto było jednak czekać, bo rok temu o tej porze taki scenariusz nie wydawał się wcale oczywisty.
Jak PiS oddawał rządową władzę i jak politycy demokratycznej koalicji ją przejmowali – o tym w relacji dziennikarzy „Polityki”.
Ten chłopak na zdjęciu z 1982 r. jest od dekad centralną postacią polskiej polityki. Skąd przyszedł? Jaką drogą? Przypominamy spisane przed 30 laty fragmenty opowieści o sobie debiutującego w polityce Donalda Tuska.
Karina Bosak, jak przystało na posłankę Konfederacji, otwarcie mówi, że w polityce ustępuje miejsca mężowi.
Mówią o nich, że to para jak z żurnala. Kinga Gajewska i Arkadiusz Myrcha: partnerzy w domu, w Sejmie pracują jednak osobno na swoje osobne nazwiska.
Hierarcha, który ma do siebie dystans, angażuje się w happeningowe akcje charytatywne i bez kazuistyki mówi o problemach Kościoła – zjawisko w Polsce egzotyczne.
Dziewictwo, zagadkowa właściwość Maryi, matki Jezusa, atrybut, którym mierzono wartość setek pokoleń kobiet – a to jako nie dość, a to nadmiernie cnotliwych – właśnie po raz kolejny zmienia znaczenie. A właściwie je traci.
Powstają w kolejnych miejscowościach: koła gospodyń miejskich. Nie otrzymują hojnych państwowych dotacji jak koła wiejskie. Nie są też w opozycji do koleżanek ze wsi. Robią swoje. Czyli co?
Największy skandalista w polskiej polityce stał się właśnie bohaterem skandalu w biznesie. Alkoholowe spółki Janusza Palikota są niewypłacalne, nie zwracają co najmniej 350 mln zł 10 tysiącom osób. Wierzyciele czują się nabici w butelkę, a właściwie w beczki.
PiS-owi udało się odczarować energetykę jako coś nudnego i skomplikowanego. Do władz największego producenta prądu w Polsce trafiali dyletanci, skandale były na skalę międzynarodową, a straty liczone w milionach złotych dziennie.
Tempo wzrostu cen usług dentystycznych już dawno przegoniło inflację. Rachunki za piękny uśmiech mogą iść w dziesiątki tysięcy złotych. To najdroższy i niemal całkowicie prywatny kawałek polskiej medycyny.
Spory frankowe od kilku lat generują duże zainteresowanie mediów. Budzą skrajne emocje, były przedmiotem wielu obietnic wyborczych bez pokrycia oraz rozstrzygnięć na szczeblu unijnym.
Rozmowa z Wouterem Vermeulenem, Senior Director of Sustainability & Public Policy Europe w Coca-Cola Europe
Długi proces, ale prawie zawsze wygrany, czy mniej korzystna, choć szybka i dzisiaj nawet bardziej opłacalna, ugoda? Kredytobiorcy walutowi wreszcie mają jakiś realny wybór.
Odpowiedź na to pytanie ma krytyczne znaczenie nie tylko dla przyszłości wojny, ale też dla bezpieczeństwa ich użytkowników.
W coraz bardziej zeświecczonych Niemczech Dom Pastora to wciąż centrum lokalnej cywilizacji, fabryka niemieckich elit. I jednocześnie zjawisko kompletnie obce w katolicyzmie.
Głośny już telewizyjny show „Naked Attraction”, w którym kandydaci do randki rozbierają się do naga, obnaża raczej widzów niż uczestników.
Rugby stało się ulubionym sportem europejskiej skrajnej prawicy. Szczególnie jeśli jest przeciwstawiane „zniewieściałej” i kosmopolitycznej piłce nożnej.
Rodzina Michałkowów, poetów i reżyserów, zawsze była blisko tronu. Służyła carom, potem Józefowi Stalinowi, a dziś Władimirowi Putinowi. I w czasach Putina zdjęli maskę.
Gdy w domowym cieple oczekujemy Wigilii, w chłodzie i ciemności kosmicznych żłobków rodzą się tysiące nowych gwiazd.
Przed 8,2 tys. lat, kiedy reszta świata się ogrzewała, Europa nagle pogrążyła się na 200 lat w chłodzie. Stało się tak, bo północny Atlantyk poskąpił jej ciepła. Jesteśmy blisko powtórzenia się tego scenariusza.
Osławione w mediach strefy zamieszkane przez szczęśliwych stulatków po uważniejszym spojrzeniu wypadają blado. Im bardziej wiarygodne statystyki, tym mniej spektakularnych anomalii.
Koty towarzyszą nam przynajmniej 10 tys. lat. Mimo to historia ich udomowienia i kocia natura wciąż skrywają wiele tajemnic.
Parlament XVII-wiecznej Anglii zakazał świętowania 25 grudnia. Do aresztu trafiali duchowni podejrzewani o głoszenie bożonarodzeniowych kazań, w Londynie zrywano i palono świąteczne ozdoby. Do egzekwowania zakazu użyto nawet wojska.
Pocałunek jest dziś zarezerwowany dla kochanków. Kiedyś ta intymna czynność miała też inne znaczenia w zależności od epoki, religii, kręgu kulturowego.
Wielogodzinne widowiska i wielkie role. Przewrotna satyra wyśmiewająca nierówności. Wywołujący rzekę łez dramat familijny. Podsumowujemy rok w światowym kinie.
Kino polityczne najwyższej proby, trzymający w napięciu thriller, ale i filmy trudne, zmuszające do myślenia. Autorskie podsumowanie 2023 roku w polskiej kinematografii.
Satyra na bogaczy i polskich sarmatów, chwytająca za serce adaptacja gry, pocztówka z ostatnich wakacji przed dorosłością. Autorskie podsumowanie 2023 r. na rynku seriali.
Książka, która stała się społecznym fenomenem. Opowieści pełne zwrotów akcji. Dużo dobra w świecie zła. Autorskie podsumowanie 2023 r. w polskiej literaturze.
Powieść przygodowa z diagnozą współczesnej Ameryki. Hołd dla niewidocznych kobiet i dla związków między nimi. Uniwersalny portret ludzi wplatanych w wielką historię. Autorskie podsumowanie 2023 r. w literaturze światowej.
Wyśmienite dzieła sprowadzone ze świata, potęga Jagiellonów i galerii prywatnych, które wypełniały lukę po placówkach przejętych przez PiS. Autorskie podsumowanie 2023 r. na rynku sztuki.
Spektakle ryzykowne, poruszające, niepozostawiające obojętnym i perfekcyjnie wykonane. Autorskie podsumowanie 2023 r. w teatrze.
Wirtuozi beatów, młoda szkocka dudziarka (!), melancholijna opowieść o naszych czasach i następczyni Taylor Swift. Autorskie podsumowanie kulturalne roku „Polityki”.
Nowy, przebojowy album Janerki po 18 latach przerwy, nieoczywista formuła metalu, trochę dancingu i piosenki o miłości. Autorskie podsumowanie kulturalne roku „Polityki”.
Konkurs Chopinowski, wielkie jubileusze, remonty i publiczność zwiedzająca gmachy filharmonii. Autorskie podsumowanie 2023 r. w muzyce poważnej.
Triumfalny powrót króla gatunku RPG, kamień milowy w ewolucji gier wideo, fantastyczno-naukowe przygody. Autorskie podsumowanie 2023 r. na rynku gier.
Dzieła wybitne, imponujące wizualnie. Surrealistyczna opowieść z wątkiem kryminalnym w tle. Arcydzieło czarnego kryminału. Autorskie podsumowanie 2023 r.
Kraina powszechnej szczęśliwości: Arkadia. Jak ją sobie wyobrażano w przeszłości i czym miałaby być dziś? Do stawiania tych pytań prowokuje nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Nie wyobrażam sobie życia bez śmiechu, a do tego potrzebny jest drugi człowiek – mówi Kinga Dębska, reżyserka i scenarzystka filmowa.
Królową mijającego roku jest Taylor Swift, 34-letnia amerykańska piosenkarka i autorka najsilniejszej narracji. Bo narracja jest dziś wszystkim.
W śmierć nie wierzyła do końca. Walczyła – jak zresztą przez całe życie. Zbuntowana, uparta, waliła głową w mur, i bywało, że go przebijała. Tym razem nie przebiła.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Wielka narracja to przewodnik dla każdego, kto pragnie lepiej zrozumieć, jak świat ewoluował, odkąd wybuchła pandemia, i co trzeba zrobić, by w przyszłości był bardziej wytrzymały, sprawiedliwy i zrównoważony.
Przy choince i fajerwerkach nieraz wypowiemy (bądź usłyszymy) sakramentalną triadę: zdrowia, szczęścia, pomyślności! Nauka mówi, co przybliża do spełnienia tych życzeń, a co wbrew potocznym mądrościom – nie.
Dłonie ułożone w kształt serca to żaden nowy wymysł, co internet chętnie PiS-owi przypomniał.
Na początku „nawzajem” było formą krótkiej odpowiedzi na długie, z powagą celebrowane życzenia czy świąteczne esemesy.
Koniec roku sprzyja podsumowaniom, także w modzie. Zestawienia najlepiej ubranych tworzone są od dekad, a powstały, gdy pewna dama chciała wypromować amerykańską modę.
Nasze miasta to patriarchat wyryty w kamieniu, cegle, szkle, betonie. I coraz bardziej to widać.
Itaparica, wyspa w stanie Bahia, jest oddalona ok. 45 minut rejsu małym promem z Salvadoru, pierwszej brazylijskiej stolicy, do której przywożono niewolników z Afryki.
Dodatkowa warstwa z chrzanu, konfitury z cebuli lub z sezonowej żurawiny scala pasztet i sprawia, że wygodnie będzie go kroić.
Potrafisz zauważyć potrzebujące dzieci wokół siebie? Wiesz, że nawet w Twoim bloku są dzieci, które przez cały tydzień nie mogą liczyć na ciepły posiłek w domu? Kampania „Dawanie jest radością” prowadzona przez Fundację POCIECHA nadal trwa. A Ty wciąż możesz do niej dołączyć i sprawić dziecku wymarzony prezent.
Staliśmy z sąsiadką na przystanku i patrzyliśmy na niego w milczeniu, pozwalając współczuciu zaciskać nam gardła.
Częścią współczesnego zmęczenia życiem w kapitalizmie jest znużenie medialne. Pół biedy, a nawet chwała Bogu, jeśli dotyczy ono bloków reklamowych emitowanych co piętnaście minut.
Nie musimy być żadną wspólnotą ani się lubić, aby godność każdej obywatelki i każdego obywatela Polski była w pełni szanowana.
Okres przedświąteczny był w tym roku niepomyślny dla dwóch znanych polskich produktów – polskiego salcesonu i polskiego premiera Mateusza Morawieckiego.
Z komiksem przez polskie dekady i przełomy: Wojciech Jama jako cichy człowiek kultury z elementami polskiego superbohatera.
Drogi do zgody
Jeśli mamy budować realną, społeczną – nie tylko urzędową – kohabitację „dwóch Polsk”, to najpierw, i to nie przejmując się krzykami posłów PiS, nowa władza musi odebrać Kaczyńskiemu instrumenty podgrzewania politycznych konfliktów.