Czas Mateusza Morawieckiego jako szefa rządu nieuchronnie dobiega końca, cokolwiek by jeszcze on sam wymyślił i na ile jeszcze by mu pomagał prezydent Duda. Ta ostatnia prosta premiera jest dziwna. O co mu właściwie chodzi?
Żaden rząd III RP, może poza tym pierwszym Tadeusza Mazowieckiego, nie zaczynał swojej misji wobec takiej góry oczekiwań i nadziei, w tak trudnej, realnie i moralnie, sytuacji.
Jedni będą pisać książki, inni poświęcą czas rodzinie. A jeszcze inni poczekają, może Rzeczpospolita będzie miała dla nich jakieś zadania.
Dla przykładu: poza partiami wchodzącymi w skład Koalicji Obywatelskiej na listach komitetu znaleźli się członkowie Agrounii. A Trzecia Droga to nie tylko PSL i Polska 2050.
Choć prezes Daniel Obajtek wcześniej zapewniał, że drożej nie będzie, benzyna i olej napędowy są już o ponad 0,5 zł/l droższe niż przed wyborami.
Flaga Romów dziś jest uznana przez wiele organizacji międzynarodowych, w tym ONZ. Nie ma jej jednak wśród 255 emotikonów flag dostępnych na platformach Mety.
Iga Świątek, pokonując w Cancún wszystkie zwyciężczynie turniejów wielkoszlemowych w 2023 r., potwierdziła, że królowa jest tylko jedna.
Każdego dnia w północnej Strefie Gazy rażonych jest nawet 450 miejsc.
To było jedno z największych oszustw finansowych w historii USA.
Konie brumbies, obrazujące wolność i bezkresność odludzia oraz trud pionierów, to ważny element australijskiej mitologii.
Poza wygraną nie bardzo jest się z czego cieszyć, bo tamtejsza codzienność to częste wyłączenia prądu, 42-proc. bezrobocie, wysoka przestępczość i korupcja.
Ukraina zdecydowała się zdać Zachodowi relację z zaczętej pięć miesięcy temu ofensywy i otworzyć dyskusję, co dalej z wojną po niemal dwóch latach walki.
Północ Hiszpanii wciąż pozostaje w turystycznym cieniu Barcelony, Madrytu czy Andaluzji. A szkoda, bo to prawdziwy skarbiec bogactw dla oczu, duszy i żołądka.
Zdegradowany i zamknięty dla obywateli Sejm stał się symbolem systemu budowanego w Polsce przez PiS. Czy partie opozycyjne zaczną kadencję od odbudowy jego znaczenia?
Trzecia Droga stara się skonsumować nieoczekiwany wyborczy sukces, chociaż każdy z partnerów robi to po swojemu. Szymon Hołownia przede wszystkim gra na siebie, a ludowcy zapewne spróbują umościć się w spółkach. Czego się po nich spodziewać w tej kadencji?
Jak przywrócić praworządność, jak rozliczyć tych, którzy ją niszczyli? Czy da się ominąć spodziewane weta prezydenta?
Polska przoduje w Europie pod względem nadużywania leków nasennych. Cena, jaką za to płacimy, jest coraz wyższa. Liczona w złotych, ale i w zdrowiu.
Tempo awansów bywało w tym związku ekspresowe. Lokalny biznesmen, który zasponsorował sztandar, ze stopnia kapitana wyniesionego z wojska od razu dostał podpułkownika, a jego żona majora.
W wieku niemal 102 lat zmarła Wanda Półtawska, przyjaciółka Jana Pawła II. Budzi skrajne emocje; dla jednych Santa subito!, dla drugich – współodpowiedzialna za piekło kobiet.
Jakub Plączkowski. Sierota. Rocznik 1982. Artysta art brut. Od dziecka z papierami niepełnosprawnego. Po ukończeniu 17. roku życia wielokrotnie uznawany za niezdolnego do pracy. Właśnie stracił rentę socjalną.
Symbolem świata, który przemija, jest posłanka PiS z Tarnowskich Gór Barbara Dziuk, której porażkę hucznie świętowali obywatele. Czym zasłużyła sobie na taką niechęć?
Parlament Europejski zdecydował, że w trosce o bezpieczeństwo żywnościowe UE musi szukać alternatywnych źródeł białka, w tym szerzej wykorzystywać owady hodowlane. Czyżby sprawdzała się wizja, jaką straszono nas przed wyborami, że zamiast karkówki z grilla zjemy niebawem świerszcza w sosie własnym?
W korporacjach przybywa organizacji związkowych, choć większość ich członków boi się do tego przyznawać pracodawcom. Ci bowiem patrzą na nich niechętnie, oskarżają o działanie na szkodę firmy, grożą zwolnieniami.
Zmiany, jakie zachodzą na rynku energii definiują nie tylko to, w jaki sposób ją pozyskujemy, ale także to jak wyglądać będzie polski horyzont najbliższych dziesięcioleci. Nie będzie w nim miejsca na wysokie, dymiące kominy i kłęby dymu. Te widoki ustąpią miejsca smukłym i potężnym wiatrakom.
Coraz więcej firm przechodzi na prąd pochodzący ze źródeł odnawialnych. Jedni zmieniają dostawców, a inni sami inwestują w wiatraki czy fotowoltaikę.
Golda Meir jest dla Izraelczyków po prostu Goldą, Beniamin Netanjahu – Bibim. Tej familiarności nie należy utożsamiać z sympatią. Golda była szanowana nawet przez przeciwników, Bibi był dla połowy Izraela zbawcą, dla drugiej – nieszczęściem. Teraz, po rzezi 1,4 tys. Izraelczyków przez Hamas, jego odejścia pragnie już większość obywateli.
Dziedzic wielkiej bananowej fortuny Daniel Noboa będzie zarządzać bananowym krajem. Ekwadorskie owoce skrywają niejedną mroczną historię.
Rosjanie, którzy uciekli z kraju przed reżimem i poborem, czują się w Gruzji coraz bardziej jak u siebie. Gruzini wręcz przeciwnie.
Skąd się wzięliśmy? Część badaczy szuka odpowiedzi w genach, ale wygląda na to, że istotny jest tu raczej niewyszukany styl życia. Na tyle atrakcyjny, że rozprzestrzenił się po Europie niczym wirus.
Jest jednym z regulatorów życia społecznego. Wydaje się, że potrafi go odczuwać nie tylko człowiek. Zwierzęta wstydzą się jednak nie tego, co nam się wydaje.
Opracowaliśmy bezpieczniejsze paliwo kosmiczne, budujemy też w Polsce coraz większe rakiety – mówi dr inż. Adam Okniński, laureat Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki Techniczne.
Z cukrzycą zmaga się w Polsce trzy miliony osób. Oto na czym skupia się współczesna diabetologia, by łatwiej było poskromić tę podstępną chorobę.
Molekularna maszyneria wewnątrz komórek odpowiada za wszystko, co dzieje się w naszych organizmach, a jej niewłaściwe funkcjonowanie może prowadzić do wielu poważnych chorób. O tym, jak działają te komórkowe mechanizmy i co dzieje się, gdy zawodzą, opowiada prof. dr hab. Agnieszka Chacińska, dyrektor Międzynarodowej Agendy Badawczej ReMedy, która działa przy IMol PAN i jest współfinansowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej z funduszy europejskich pochodzących z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze.
Jak się ubierali i mieszkali plebejusze, gdy Europa wkraczała w nowożytność. Poznajemy ich majątek dzięki spisom zachowanym w Anglii.
Muzeum jest instytucją tak uniwersalną, powszechną i oczywistą, że mało kto zauważa jego paradoksalność – twierdzi prof. Krzysztof Pomian, autor trzytomowego dzieła „Muzeum. Historia światowa”.
Grający zawodowego killera Fassbender faktycznie sprawia wrażenie perfekcyjnie kontrolującej się maszyny do zabijania, ponieważ jednak w rzadkich chwilach bywa człowiekiem, potrafi się też mylić.
Klimatyczna pocztówka z ostatnich wakacji przed dorosłością.
„Exodus” jest popisem inteligencji i samouwielbienia von Triera.
Spektakl stawia na postmodernistyczny dystans.
Jeśli Malta, to urlop? Nie tylko. Ta wystawa jednym przypomina, a drugim uświadamia, że ta niewielka wyspa to także wielkie dziedzictwo kultury.
To była bardzo ważna książka w Ukrainie, bo zbiera głosy znanych pisarzy i pisarek o początku wojny.
Karr nie dłubie w swoich ranach śrubokrętem, tylko pędzelkiem z sobolowego futra, takim samym, jakim jej matka, niespełniona malarka, próbowała realizować swoje ambicje.
Niedomknięcie paru wątków zapowiada ich powrót w kolejnym tomie.
Na tle muzyki francuskiej interpretacje muzyki Chopina stają się jeszcze bardziej zrozumiałe.
Na muzyce klubowej wyrosło całe nowe pokolenie polskich jazzmanów, które na Skalpela patrzy jako na podobną część tradycji jak Namysłowski czy Stańko.
Dwanaście kompozycji zawartych na albumie można traktować jak jedną, spójną opowieść.
Wszystko w środku listopada, ale bez kaloszy i bez parasola.
Polacy wyleczyli w ostatnich latach wiele kompleksów. A farsa i humor klozetowy nadal żyją i mają się dobrze – mówi Olga Drenda, autorka książki „Słowo humoru”.
Britney Spears może i zdobyła sławę, ale nigdy nie zaznała wolności. Właśnie opublikowała swoje wspomnienia. To horror, nie autobiografia.
W reżimach totalitarnych często dochodzi do wstrząsów dających poczucie iluzorycznego zwycięstwa, krótkich spazmów przed ostateczną klęską – mówi włoski reżyser Marco Bellocchio, autor dramatu psychologicznego „Porwany”.
„The Palace” Romana Polańskiego wchodzi do kin bez reklamy, w ograniczonej liczbie kopii i w aurze sromotnej klęski. Czy reżyser musi się aż tak bardzo wstydzić swojego nowego filmu?
Niektóre dyskusje na TikToku przyprawiają mnie o zawrót głowy.
Społeczeństwo się starzeje, tym bardziej współpraca starych z młodymi jest konieczna – postuluje prof. Tomasz Sobierajski w najnowszej książce „Pokolenia. Jak uczyć się od siebie nawzajem”.
Ciekawym pomysłem jest, by znak pisarski „slash” lub „slesz” wprowadzać do polszczyzny mówionej.
Rzemiosło, lokalność i oryginalny pomysł. Tym dziś polskie marki zdobywają globalny rynek mody.
„Kto decyduje co jest niemożliwe”. „Zrób komuś dzień dobry”. „Patrz przez okna nie Windowsy”. „Nie rozmawiaj z nieznajomymi bo jeszcze kogoś poznasz”. Na tego typu napisy można trafić, chodząc po mieście, są na chodnikach czy elewacjach budynków. Stoi za nimi Loesje, czyli kto?
Taormina, „perła Sycylii”, dołączyła do włoskich miast, które od lat zmagają się ze zjawiskiem nadmiernej turystyki. Ale zamierzają z tym walczyć.
Słyszeliście o retsinie? Doprawiane żywicą wino z Grecji zalicza triumfalny comeback.
Laureatami tegorocznej edycji zostali Jacek Karnowski oraz Krzysztof Głuchowski z Zespołem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Zapraszamy na spotkania z Tomaszem Zalewskim do Krakowa i Warszawy.
Jak zachować nadzieję, tracąc resztki optymizmu, że możliwe jest pokojowe życie wszystkich ze wszystkimi?
Według pana Bronisława Wildsteina pozbawieni narodowego fundamentu chwytamy się „Gazety Wyborczej”, POLITYKI i telewizji TVN, żeby nie runąć w przepaść relatywizmu.
Nowy i świeży mit narodu przyprawi się solą lęku przed obcymi i pieprzem nienawiści do sąsiadów lub jakichś mniejszości, i już można ruszać na wojnę. Entuzjazm mas zapewniony!
Wstrząsające słowa Macierewicza uświadamiają nam, jakie znaczenie ma dla świata istnienie rządu PiS. Trudno się dziwić, że chcąc przyjść światu z pomocą, Duda z Morawieckim robią, co mogą, żeby PiS utrzymał władzę.
No to zaczynamy
Żaden rząd III RP, może poza tym pierwszym Tadeusza Mazowieckiego, nie zaczynał swojej misji wobec takiej góry oczekiwań i nadziei, w tak trudnej, realnie i moralnie, sytuacji.