Przemysław Czarnek ze swoim szczuciem na LGBT, butą i bezczelnością wszedł do ścisłego sztabu wyborczego PiS. To pokazuje, co nas jeszcze może czekać. Zwłaszcza gdy zostanie premierem. A są takie spekulacje.
Elita PiS wyraźnie obsadziła się w roli „państwa”, porzucając rzecz-pospolitą. Nie wiadomo, czy robią to świadomie, czy po prostu taki jest tam odruch, ale zachowują się po pańsku. Trzeba wygrać tę dramatycznie nierówną rywalizację z państwem Państwa z PiS.
To nie będą równe wybory. PiS dysponuje w kampanii przygniatającą przewagą finansową, instytucjonalną i propagandową. Tylko czy te bezprawnie zawłaszczone atuty okażą się skuteczne?
Rozmowa z Robertem Górniakiem, założycielem serwisu „Dealerzy wiedzy”, o tym, jak rządzący manipulują danymi o sytuacji w oświacie i co z tego wynika.
Wyciąganie wniosku, że partia PiS jest skazana na nieuchronną utratę poparcia, bo zadziała – jak to elegancko ujmował śp. Ludwik Dorn – generalska para: czas i biologia, może być nieuprawnione.
Campus zdążył wyrobić sobie europejską markę wzorowego festiwalu społeczno-politycznego.
Pałeczki Legionella pneumophila to nie wąglik i nie używa się ich do ataków terrorystycznych.
Sygnał radio-stop nadawany na kolejowej częstotliwości doprowadził do wstrzymania ruchu kolejowego w piątkowy wieczór na dwóch liniach w województwie zachodniopomorskim.
Jesteśmy głęboko podzieleni także w ocenie stanu stosunków z sąsiadami zza Odry.
Realne wynagrodzenia naukowców spadły o 16 proc. w ciągu ostatnich czterech lat.
Po śmierci Jewgienija Prigożyna w Rosji wzrosło zainteresowanie gadżetami z jego podobizną.
W wypowiedziach liderów starego BRICS dominował triumfalizm, ale większość obserwatorów uznała wyniki szczytu za porażkę.
Zdjęcie Donalda Trumpa wykonane w więzieniu w Atlancie, gdzie poddał się procedurze aresztowania, obiegło cały świat, ale w USA przyniosło mu miliony dolarów ze sprzedaży T-shirtów z jego policyjnym wizerunkiem.
Chińskie władze zyskały nowy pretekst do antyjapońskiego wzmożenia.
Za tydzień, 6 września, ukaże się wraz z POLITYKĄ, a także w księgarniach, nasza książka „Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy”. Zawiera nowy, niepublikowany wcześniej materiał, uzupełniony kilkoma tekstami z naszego tygodnika.
Agnieszka Holland o jej nowym filmie „Zielona granica” i o tym, jak wraz z uchodźcami na granicach umierają europejskie wartości.
Jak nie spanikować przed kleszczem? Spiralę strachu rozkręcili szamani i spora część medyków, więc przedstawiamy praktyczne zalecenia, by nie nabrać się na ich oszustwa.
Władze państwowe postanowiły wykroić kawałek Świętokrzyskiego Parku Narodowego i przekazać go klasztorowi misjonarzy oblatów. Protesty były, ale nic nie dały.
Pewnego dnia do siedziby FBI w Kalifornii przyszedł Amerykanin, 27-letni Karl Pfeffer, żeby powiedzieć, że w Polsce rok wcześniej udusił swoją matkę. Niedawno zapadł wyrok sądu w tej sprawie, ale jej nie skończył. Dziś sąd apelacyjny zdecydował, że proces ma się rozpocząć od nowa.
Rozmowa z Alicją Jędrych, przewodniczącą Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Bankowości i Usług Dialog 2005, o tym, jak banki nabijały klientów w kredyty frankowe, i jeszcze o tym, czy zaorani klienci nie zaorzą teraz banków.
Politycy fundują nam właśnie pełen absurdów system kaucyjny, bo ulegli presji lobbystów. Producenci napojów obawiają się kar, sklepy cuchnących opakowań i potłuczonego szkła.
Narendra Modi obiecuje, że za trzy dekady Indie, które właśnie wylądowały na Księżycu, będą liderem świata. Tymczasem za jego przyzwoleniem w kraju toczy się wojna domowa. I to ona mówi więcej o przyszłości Indii.
W wyniku kolejnych rosyjskich agresji kurczy się zasięg cyrylicy – zawłaszczonego przez Rosję alfabetu, symbolu jej imperializmu i często narzędzia jej kolonizacji.
Mija ćwierć wieku od założenia Google. Ta skromna firma niespodziewanie wyrosła na globalną korporację. Zbyt wielką, żeby upaść, ale czy nie za powolną, by nadążyć za wyzwaniami sztucznej inteligencji?
Sonda Vikram misji Chandrayaan-3 wylądowała na Księżycu, wynosząc Indie do rangi mocarstwa kosmicznego. Tymczasem Łuna-25 roztrzaskała się doszczętnie, a wraz z nią nadzieje Rosji. Drugi wyścig kosmiczny będzie ciekawszy niż pierwszy.
Słowa postrzegają jako kolor, kolor kojarzą z temperaturą, dźwięk z dotykiem. Ludzie obdarzeni synestezją mogą być cennym źródłem informacji o funkcjonowaniu mózgu.
O ratowaniu Żydów podczas okupacji, o urzędnikach bohaterach i o moich rodzicach – historia trochę osobista.
Awans społeczny Polaków po 1945 r. ma swoje konsekwencje do dziś. Warto się przyjrzeć powstawaniu tamtej, socjalistycznej elity.
Dziewczynka z wielodzietnej rodziny trafia pod tymczasową opiekę dalekich krewnych, których nigdy nie widziała – w swoim reżyserskim debiucie Colm Bairéad sięga po narracyjny schemat starszy nawet niż „Ania z Zielonego Wzgórza”. Ale zamienia go w jeden z najbardziej poruszających filmów ostatnich lat, opowieść, w której piękno i smutek cały czas idą ze sobą w parze.
Tragiczny zgon celebryty to dla plotkarskich serwisów internetowych idealna okazja do zarobku: nie liczy się etyka, lecz kliki.
Ahsoka Tano dzięki serialom animowanym stała się jedną z najpopularniejszych postaci gwiezdnowojennego uniwersum. Jej debiut w wersji aktorskiej był zatem tylko kwestią czasu.
Bohaterowie nie są jednowymiarowi, pojawia się wątek ekologiczny, a dialogi i aktorstwo nie rażą sztucznością.
Ta wystawa to idealna ilustracja, jak wyglądałaby cała współczesna sztuka, gdyby nie było postępu.
Mistrzostwo literackie polega tu na umiejętnym operowaniu napięciem, które sprawia, że dostajemy opowieści przygodowe, pełne zwrotów akcji i czarnego humoru.
Seria o Slough House, zakurzonym i zapleśniałym (często dosłownie) wydziale, do którego trafiają najwięksi nieudacznicy brytyjskiego wywiadu, bywa określana jako parodia powieści szpiegowskich. Nic bardziej mylnego: Mick Herron pisze zjadliwie, bardzo dowcipnie, nie unika sytuacyjnego humoru, lecz tworzone przez niego fabuły to pełnoprawna literatura sensacyjna.
„Stacja Europa Centralna”, pierwsza pozycja non-fiction w dorobku Jaroslava Rudiša, wyjaśni rzeszom jego miłośników wszystko.
To już ósma płyta z muzyką Bacha w dorobku fonograficznym Ewy Pobłockiej, dla której obok Chopina ten właśnie kompozytor stoi na pierwszym miejscu.
Po 11 nominacjach i 5 statuetkach Grammy, które Jon Batiste odebrał w ubiegłym roku (za album „We Are” i film „Co w duszy gra”), trochę trudno zrobić następny krok.
Kolejna edycja cyklicznej literacko-edukacyjnej imprezy w Kielcach rozpocznie się w weekend 1–3 września od imponującej serii spotkań i dyskusji.
Galę nagród Emmy przeniesiono na przyszły rok, jak w kalejdoskopie zmienia się lista filmowych premier, a festiwale nie wiedzą, kiedy się odbędą i kogo będą gościć. Oto efekty strajku amerykańskich aktorów i scenarzystów: nikt nic nie wie.
Kilka dni przed startem kluczowej imprezy muzycznej sezonu organizatorzy oznajmili, że ją odwołują, bo skończyły się pieniądze. Czy skończy się też zaufanie do branży festiwalowej?
Rusza la rentrée littéraire, czyli francuski sezon literacki: premiery 466 nowych książek w dwa miesiące, publiczne debaty, prywatne dyskusje i nagrody.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Ruszył US Open, Iga Świątek broni tytułu. Jak rozmawiać o brakach w jej grze, nie narażając się na oskarżenia o atakowanie narodowego dobra?
Dziś dzieci mamy tylko z miłości, a wygląda na to, że wstydliwa prawda ukrywana przez wieki ujrzała światło dzienne – te dzieci są jakieś niemiłe.
Niewiele jest na świecie ulic i pomników Sokratesa. Bo też jest postacią tyleż wielką, co niekoturnową.
Jak to dobrze, że Litwa należy do Litwinów! Gdyby była polska, zachodzi obawa, że latem prezentowałaby się jak rozbita na dzielnice parawanów plaża w Mielnie.
PiS chyba przestał wierzyć, że opozycję da się w wyborach pokonać jako Polaków, dlatego postanowił pokonać ją jako Niemców.
„Można powiedzieć, że referendum jest kwintesencją demokracji. W Polsce jest jednak instytucją fasadową i rytualną” pisze Łukasz Warzecha w „Do Rzeczy”.
To kłamstwo, że upewnianie się, czy druga osoba czuje się dobrze i ma ochotę na to wszystko, co nam chodzi po głowie, jest niezręczne i utrudnia całą sprawę. Jest dokładnie odwrotnie.
Kaszojad prócz pewnej uciążliwości kojarzy się też miło i nostalgicznie.
Choć NPC streaming budzi kontrowersje, to nie pierwszy taki fenomen w sieci.
Rynek zbytu podrabianego parmezanu jest wart krocie, więc Włosi chronią oryginalne krążki za pomocą mikroczipów. Niejadalnych, dodajmy.
Skąd się wzięły kuchnie w zabudowie i co to nam mówi o zmieniającej się roli kobiet.
Już czas zdekonstruować wizję popularnych wakacji all inclusive i zbudować ją na nowo, tak aby w cenie zawarta była też ekologia i szacunek dla innych kultur.
Bąbelki z Włoch zawojowały świat – i wciąż im mało.
Wieś przeżyła pół roku pod rosyjską okupacją. Teraz przyszedł czas rozliczeń. Ludzie piszą na sąsiadów donosy, obrzucają się kamieniami. Przysięgają, że nigdy nie wybaczą.
Prowadzenie górskiego schroniska to przedsięwzięcie, w którym misja kłóci się z rachunkiem biznesowym.
Państwo Państwa
Elita PiS wyraźnie obsadziła się w roli „państwa”, porzucając rzecz-pospolitą. Nie wiadomo, czy robią to świadomie, czy po prostu taki jest tam odruch, ale zachowują się po pańsku. Trzeba wygrać tę dramatycznie nierówną rywalizację z państwem Państwa z PiS.