O ile nic na Polskę znowu nie spadnie i nie nadleci, kilka tygodni przed wyborami upłynie rządowi na zbrojeniowym triumfalizmie. Polacy mają się naoglądać bojowego żelastwa, nabrać przekonania o rosnącej sile wojska pod rządami PiS i podjąć przy urnach wyborczych jedyną słuszną decyzję o przedłużeniu jego władzy.
Mamy prawdziwą wojnę pod bokiem. Dziś podejmowane są decyzje, za które będziemy płacić, w każdym sensie, przez dziesięciolecia.
Młodzi ludzie z Pol’and’Rock Festiwalu chcieliby, żeby w Polsce było jak na imprezie Jurka Owsiaka – swobodnie, tolerancyjnie i przyjaźnie. A jednak niektórzy z nich zamierzają głosować na Konfederację.
Stan polskiej armii to tylko wycinek politycznego frontu wschodniego, który w jesiennej kampanii ma szansę odegrać bardzo znaczącą rolę.
Dla polityków kierujących resortem zdrowia pacjenci są obecnie mniej ważni niż nadchodzące wybory.
Andrzej Domański zamierza startować do Sejmu i na warszawskiej liście może liczyć na wysokie miejsce. W polityce działa od niedawna – nie licząc zaangażowania w młodzieżówkę Unii Wolności. Jest konsultantem i współautorem większości propozycji i rozwiązań, które dotąd PO przedstawiła w kampanii.
Do papieża Jana Pawła II Roszkowski odwołuje się 69 razy. Prawie tyle samo co do sukcesów i znaczenia braci Kaczyńskich.
PiS najwyraźniej liczy się z przegraną w wyborach, bo przekazuje ważne kompetencje prezydentowi. Tyle że w razie gdyby jednak wygrał, te nowe uprawnienia trudno będzie Dudzie odebrać.
Muzeum Historii Polski zaczęło rundę dialogową z potencjalnymi oferentami, licząc, że będzie taniej. I jest. Ale nie o takie taniej chyba chodziło.
Już cztery procesy karne czekają Donalda Trumpa, najpoważniejszy o próbę nielegalnego utrzymania się przy władzy po przegranej w 2020 r. walce o reelekcję.
Według Budapesztu to kolejny odwet Ameryki za „suwerenną politykę Węgier”, szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie.
Z krótkiej wizyty po polskiej stronie dwóch białoruskich śmigłowców wynika kilka lekcji. Co robić w sytuacji wschodnich prowokacji?
Chodzi o kraj ostatnio bardzo nieprzyjazny, gdzie wielkie wpływy, na samej górze, uzyskała Rosja i głośna ostatnio Grupa Wagnera.
Plan Konfederacji to wywołanie po wyborach potężnego kryzysu politycznego i doprowadzenie do dogrywki. Dopiero wtedy „duopol” ma się zawalić, umożliwiając Konfie sięgnięcie po władzę. Czy zuchwały plan ma szansę się ziścić? A może to Konfederacja stanie się łatwym łupem dla politycznych rywali?
Czego można się dowiedzieć z rejestru zawieranych przez partie rozmaitych umów, jakie znaczenie mają tajne koalicyjne porozumienia i przedwyborcze „szantaże” finansowe? I czy wyborcy mają prawo znać te umowy?
Antyukraińskie hasła stają się coraz widoczniejsze w przestrzeni publicznej. Stoją za nimi środowiska kresowe, chuligani stadionowi. Także Konfederacja. Do gry o ten elektorat włączył się już obóz władzy. Z Ukrainą ma być teraz wet za wet.
Hajnowska radna Koalicji Obywatelskiej nigdy nie sądziła, że będzie współpracować z hajnowską radną PiS. Ale w związku z aferą przedszkolną zaczęły działać razem.
Służby specjalne, pod presją PiS, chcą pokazać, że walczą z terroryzmem w Polsce. Na razie udało im się złapać pogubionego 18-latka.
Ha-Joon Chang, koreańsko-brytyjski ekonomista, mówi o tym, jak ekonomia próbuje zdominować nasze myślenie i nie zawsze jej się to udaje.
Polacy coraz częściej sięgają po towary z najwyższej półki: luksusowe limuzyny, apartamenty, jachty, biżuterię, szwajcarskie zegarki z limitowanych serii. Bo stać ich na to, a luksusowa konsumpcja to styl życia i społeczny komunikat. Co on przekazuje?
Zakaz sprzedaży napojów energetyzujących dzieciom i młodzieży do 18 lat wydaje się mocno restrykcyjny, ale łatwy do obejścia. Biznes uważa, że to decyzja polityczna. Ma w kampanii wyborczej pokazać, że władza troszczy się o dzieci.
Europejska skrajna prawica się feminizuje. Kobiety nie tylko coraz częściej na nią głosują, ale stają na jej czele. I osiągają coraz większe sukcesy wyborcze.
Władimir Putin oddał Cerkwi jedną z najważniejszych ikon prawosławnych: „Trójcę Świętą” Rublowa. Na jej zgubę, ale być może na własny ratunek.
W Australii i Nowej Zelandii dobiegają końca dziewiąte już piłkarskie mistrzostwa świata kobiet. A wraz z nimi dyskusja, po co w ogóle organizować takie turnieje.
Republika Południowej Afryki przy okazji wojny w Ukrainie próbuje wskoczyć do najwyższej ligi geopolityki. Ale raczej to jej się nie uda, choćby z powodu przerw w dostawach prądu.
Wolę wyraźnie widzieć znaki zapytania, niż zasłaniać je wszechwiedzącym Bogiem i udawać, że ich nie ma – pisze Michał Różyczka, astrofizyk, emerytowany profesor Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, autor ok. 200 prac naukowych i kilkuset popularnonaukowych.
Rozmowa z Davidem Grinspoonem, amerykańskim astrobiologiem, o tym, co można znaleźć na obcych planetach i czy warto wydawać pieniądze na badania UFO.
Które choroby dziedziczymy? Czy i kiedy robić badania genetyczne? Jak postępować, kiedy wiemy o zwiększonym ryzyku zachorowania?
Palenie bibliotek i rozkradanie archiwów to jeden z najstarszych środków wojennych znanych ludzkości, ale zawsze stało za nim coś więcej niż chęć zniszczenia.
W marokańskiej Casablance w początkach lat 20. francuskie władze stworzyły zamkniętą dzielnicę przeznaczoną do rozrywki seksualnej. Nie sprzedawała ona tylko usług seksualnych, ale i fantazję o Wschodzie. Szukali tu wrażeń turyści z Europy.
Opowieść o systemowej opresji wymierzonej w kobiety.
Organizatorzy wystawy najwyraźniej postanowili zrobić coś z niczego.
Serial nie traci swojego klimatu, a w jego centrum pozostają pytania, jak to, czy można zawodową pasję połączyć z udanym życiem prywatnym.
Jest w tym sentyment, ale nie sentymentalizm.
W ramach obchodów swojego ćwierćwiecza gdańska galeria przygotowała wyjątkowy pokaz, o czym pewnie najlepiej świadczy już sam tytuł.
Po 40 latach spędzonych na planach filmowych Tom Hanks zna wszystkie sekrety pracy w Hollywood. Teraz, podobnie jak kilka lat temu Quentin Tarantino, postanowił przekuć swoje doświadczenie w literacką fikcję.
Najnowsza książka Julii Fiedorczuk od samego początku zaznacza swoją gatunkową przynależność.
Siła powieści Austriaka bierze się z przekroczeń.
Powieść o życiu w świecie informacyjnego chaosu, globalnego reality show, w którym bardzo chcielibyśmy grać główne role, lecz jesteśmy co najwyżej statystami.
Najmilszą niespodzianką ubiegłego roku był powrót na scenę kanadyjskiej mistrzyni piosenki Joni Mitchell.
Wielki pianista jazzowy ma na koncie również znakomite wykonania dzieł Johanna Sebastiana Bacha i Dymitra Szostakowicza.
Atmosfera gorąca – można pozazdrościć obecnym wówczas w klubie.
Dwa zamki królewskie – krakowski i warszawski – toczą dziś bój o uwagę zwiedzających. Oceniamy ich aktualny potencjał.
Hip-hop, dziś światowy fenomen, powstał 50 lat temu podczas niepozornej imprezy. A pięć lat później w ciągu jednej letniej nocy stał się zjawiskiem masowym.
Spory wokół literatury Ukrainy i Rosji, jakie rozgorzały ostatnio na Zachodzie, to ważne zmaganie o kulturową „soft power”. Bo – jak pisała Oksana Zabużko – zwycięstwo zależy również od tego, kto opowie lepszą historię.
Brytyjski sąd uniewinnił aktora od wszystkich zarzutów o molestowanie seksualne. Teraz Spacey zapowiada powrót do kina. Tylko czy Hollywood na niego czeka?
Nowa książka poetycka Marcina Świetlickiego „Sierotka”, zawierająca wiersze z lat 2019–22, powstawała wolno. Opublikowało ją Wydawnictwo Wolno.
Widzimy przecież, jakie męki cierpią rzecznik partii wraz z naczelnikiem przy formułowaniu pytania referendalnego, obracają je w jamie ustnej niczym niedogotowane kartofle.
Jak daleko można pójść w angażowaniu widza. Czy odbieranie rzeczy osobistych to jeszcze sztuka, czy już przekroczenie?
Ograniczenie seksualizacji to zdecydowanie za mało. Rozwiązaniem skutecznym może być jedynie całkowita deseksualizacja, nie tylko dzieci, ale wszystkich mieszkańców Polski.
Ciężko być starym. Jedyna pociecha, że przynajmniej już nie trzeba być młodym.
Paweł Lisicki, szef „Do Rzeczy”, pociesza czytelników: „można mieć nadzieję, że dzięki trzeciej sile [Konfederacji] w debacie politycznej pojawi się więcej racjonalności. Mobilizowanie emocji przez propagandystów to za mało”.
Według Instytutu Pantone, który od niemal ćwierć wieku wybiera Kolor Roku, barwą obecnego jest Viva Magenta 18-1750, czerwień z odrobiną różu – „odważna, nieustraszona, reprezentująca optymizm i radość”. Kolorystycznych trendów jest jednak więcej.
W grze zostajemy asystentem naukowca, który bada, w jaki sposób Pokémony śpią i śnią.
„Nie masz psychy” trafiło do komentarzy sportowych („Nikola, nie masz psychy dać Fornala na boisko” – prowokuje trenera fanka siatkówki) i do codziennych pogawędek.
Mikropokolenie polikryzysu – oto generacja Zalpha, czyli dzieci milenialsów, dorastające w cieniu pandemii, lockdownów, wojny w Ukrainie i nadciągającej katastrofy klimatycznej.
Nie wyrzucaj podniszczonego ubrania, zanieś je do krawca, a potem idź po zwrot części kosztów – tak nad Sekwaną rząd walczy z nadprodukcją tekstylnych śmieci.
Proste rekwizyty, takie jak namiot, plecak i przenośne krzesełko, mogą nas wesprzeć w powrocie do globalnej równowagi. Są nie tylko eco, ale i trendy.
Wbrew skojarzeniom najważniejszym składnikiem w gazpacho nie są pomidory, ale… chleb. To danie oryginalnie miało na celu szybko posilić i dać energię do pracy w gorący dzień.
Mawia się, że szop pracz to mieszanka psa, kota i dwuletniego dziecka. Ale u nas formalnie to „obcy gatunek inwazyjny”. Jedyne miejsce, gdzie ma prawo żyć, to azyle.
Śmigły Wódz
Mamy prawdziwą wojnę pod bokiem. Dziś podejmowane są decyzje, za które będziemy płacić, w każdym sensie, przez dziesięciolecia.