Tomasz Komenda. Pięć lat po wyjściu na wolność, po otrzymaniu blisko 13 mln za niesłuszne skazanie i więzienne przejścia, znów znalazł się w centrum uwagi. Tym razem powodem nie jest uniewinnienie, lecz rodzinny konflikt i sprawa o alimenty. Czy człowiek, który przeszedł piekło, może wrócić do życia, jakby tego piekła nie było?
Jeśli przy takiej dysproporcji sił jest jakaś szansa na zwycięstwo, to tylko jeśli sami wyborcy opozycji mocniej włączą się w kampanię. Stawka jest zbyt duża, aby wszystko oddać w ręce nielicznych działaczy demokratycznych partii i oceniać z boku, jak sobie radzą. Opozycja to my.
Zagubił się niedawny optymizm, przygasły nadzieje na rychłe zakończenie ośmioletniej smuty. Wszystko zdaje się być jeszcze w rękach opozycji, ale konieczny jest jakiś wyraźny impuls, który przerwie stan bezwładu.
Zachodnie media i politycy dużo mówią o Polsce jako o nowej sile regionalnej. I polskie władze chyba niestety uwierzyły już, że kierują mocarstwem.
Daniel Obajtek daje znać, że jest nie tylko menedżerem, ale też wpływowym politykiem. Dlatego Orlen stał się dziś znaczącym narzędziem w kampanii, która – kto wie – może przyniesie Obajtkowi stanowisko premiera.
Wielu samorządowców twierdzi, że rząd celowo niszczy samorząd. Rząd odpiera, że takie oskarżenia mają charakter polityczny. Jak jest naprawdę?
Zgromadzone środki partie mogą przelać na fundusz wyborczy albo wykorzystać już teraz, bo – jak słyszymy – prekampania trwa i tania nie jest.
Na ukraińskim zbożu, które przez ostatni rok trafiło do Polski, obłowiły się dziesiątki firm. Politycy PiS uważają, że to na nie powinni być wściekli rolnicy. Listy jednak nie ujawniają.
Chociaż nie ma wątpliwości, że Trump chciał ukryć swoje seksualne eskapady przed żoną, lecz i po to, by nie pogrzebały jego szans na prezydenturę, prawnicy przewidują, że prokuraturze trudno będzie wygrać.
Decyzję o stopniowej rezygnacji z energii atomowej podjęła kanclerz Angela Merkel w 2011 r. zaraz po katastrofie w japońskiej elektrowni Fukushima. Ale ten proces ugrzązł jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę.
Gdy kremlowski tyran dokonał zamachu na fundamenty bezpieczeństwa Finów, Szwedów i reszty Europy, skandynawska izolacja przestała być wygodna.
Ledwie pięć lat temu Paryż, już zarządzany przez Hidalgo, stał w hulajnogowej awangardzie. Z czasem przybywało argumentów przeciw.
Ronja von Wurmb-Seibel, niemiecka dziennikarka, autorka książki „Co negatywne wiadomości robią z naszym myśleniem i jak możemy się od tego uwolnić”, o tym, jak media lubią straszyć i dlaczego to robią.
Ochrona prezesa Kaczyńskiego w 2022 r. kosztowała partię prawie 2 mln zł, a jego słynne wyjazdy w teren grubo ponad 3 mln. Inne wydatki też są ciekawe.
Z powodu bezprecedensowo niskich cen zboża polscy rolnicy tracą miliony. Protestują, pomstują na władzę, wymusili ustąpienie ministra. Czy wieś pozostanie wierna partii rządzącej?
Rok po ucieczce do Polski przed wojną tysiące ukraińskich dzieci pozostają niewidzialne dla polskiego systemu. Spędzają dnie przed ekranami, ucząc się online albo wcale. Nikt tego nie sprawdza.
Rozmowa z satyrykiem Abelardem Gizą o tym, jak politycy zabierają robotę błaznom, a żarty zamieniają się w rzeczywistość.
Był środek zwykłego roboczego dnia, kiedy nagle tweetnęło. Poprzez niefrasobliwe medium szef MSWiA Mariusz Kamiński podał śmiertelnie poważną wieść z dziedziny polityki krajowej, zagranicznej, społecznej, ekonomicznej i rodzinnej jednocześnie.
Majówka otwiera letni sezon wakacyjny. Choć ceny galopują, duża część ofert biur podróży jest już wyprzedana albo zarezerwowana. W turystycznym biznesie to może być najlepszy sezon od lat.
Wojna, globalny kryzys energetyczny i pandemia sprawiły, że od ponad roku niemal wszystko drożeje. Także odzież. Czy to zniechęci wreszcie klientów do nałogowego i kompulsywnego kupowania ciuchów?
W czasie gdy Zachód debatuje o work-life balance – równowadze między pracą i życiem – Ukraińcy wypracowali sobie war-life balance jako jedyną drogę do zwycięstwa.
Najgorszą torturą była izolacja. Mężczyzn trzymano w niej maksymalnie dwa miesiące. Dorę Marię Tellez, swą dawną towarzyszkę walki, dyktator Nikaragui więził 20 miesięcy.
Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę sięgają po nie ci, którzy chcą lepiej poznać Władimira Putina. I jego niemieckich przyjaciół.
Sibylla Merian była prekursorką entomologii, ekologii, biologii rozwoju. A wyniki badań naukowych przedstawiała z talentem artystki. Jej albumy zachwycają do dziś.
Bardzo trudno jest zmienić miasto, gdy sposób myślenia pochodzi z poprzedniego stulecia – mówi wybitny duński urbanista Jan Gehl.
Ślina dostarcza wielu informacji o stanie zdrowia człowieka. I łatwo ją pobrać. A upowszechnienie ślinowych testów przyniosłoby przełom w wykrywaniu wielu chorób.
Podczas powstania styczniowego wsie były pacyfikowane przez sotnie kozackie za wspieranie powstańców, a przez powstańców – za wspieranie zaborcy.
Argentyńskie roszczenia ciągle głośno brzmią w przestrzeni międzynarodowej i budzą niepokój mieszkańców Falklandów. Choć minęło ponad 40 lat od zbrojnego konfliktu o te wyspy.
Nowy film Krzysztofa Zanussiego osnuty jest wokół kwestii zbawienia.
Crialese nie ukrywa, że Andrea to postać, w której odbijają się jego młodzieńcze doświadczenia i rozterki.
Niezależnie od interpretacji cztery już dostępne odcinki nowej produkcji Apple TV+ zapowiadają ciekawą i niebanalną rzecz.
Ekranizacja powieści Matthew Quirka może się pochwalić trzecim najlepszym weekendem otwarcia w historii oryginalnych produkcji Netflixa (po „Wednesday” i „Dahmerze”), dzięki czemu z marszu otrzymała zamówienie na drugi sezon.
Sześciu mężczyzn w bardziej lub mniej średnim wieku, klienci metaforycznego basenu pełnego męskich łez i potu oraz tajemniczy ratownik.
Amélie Nothomb pisze bardzo dużo, ale niewielka książka „Do pierwszej krwi” jest warta szczególnej uwagi, bo to historia jej ojca, trzymająca w napięciu od pierwszej sceny.
Z tej opowieści wyłaniają się twarze, które także – jak żołnierze wyklęci – powinny trafić na murale.
To bardzo wciągająca opowieść, chociaż przy lekturze zalecana jest ostrożność.
Kultura japońska karmi się skrajnościami. Z jednej strony nadekspresyjność i przesada, a z drugiej wstrzemięźliwość, wyciszenie i minimalizm.
Efekt końcowy przekona nawet tych, którzy od folku raczej stronią.
Skoro stare kino akcji z prawdziwymi kaskaderami zamiast generowanych komputerowo bohaterów odeszło, to dlaczego uwielbiana przez młodą widownię seria o Johnie Wicku regularnie wraca na szczyt box office’u?
Branża koncertowa nie notowała jeszcze w historii równie dobrych wyników. I nigdy nie miała tak złego wizerunku.
Szpiegowanie stało się bardzo zwyczajne. Żyjemy w epoce nieustannego nadzoru. Poziom paranoi rośnie i podświadomie myślimy o tym, jak przed tym uciec – mówi brytyjski pisarz Mick Herron, autor popularnych powieści szpiegowskich o Jacksonie Lambie.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Radosław Piesiewicz jako prezes Polskiego Związku Koszykówki stworzył system zależności klubów i działaczy od sponsoringu spółek Skarbu Państwa. Przypominamy kulisy i tekst, który opublikowaliśmy tuż przed wyborami szefa PKOl.
Kioski Garmondu Press SA bez „Polityki”. Znajdziecie nas w punktach sprzedaży innych dystrybutorów.
Sen zajmuje podobno prawie połowę naszego życia.
Zima długo trzymała nas w zamknięciu. Wreszcie nadeszło kilka litościwych tygodni.
Staram się poznać kobiety, które głosują na brunatnych „wolnościowców”.
Ze względu na brak gotówki PiS próbuje zaspokoić przedwyborcze oczekiwania Polaków rozdawnictwem innych rzeczy.
„Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim” – to tytuł wystawy w Muzeum POLIN w 80. rocznicę tych wydarzeń. Jednym z głosów, które nas prowadzą przez to morze, jest relacja Stelli Fidelseid.
Samo-obrona
Jeśli przy takiej dysproporcji sił jest jakaś szansa na zwycięstwo, to tylko jeśli sami wyborcy opozycji mocniej włączą się w kampanię. Stawka jest zbyt duża, aby wszystko oddać w ręce nielicznych działaczy demokratycznych partii i oceniać z boku, jak sobie radzą. Opozycja to my.