W dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę nasz świat się zmienił nieodwracalnie. Ta wojna pokazała, że nic nie jest dane na zawsze i że wszystkiego co mamy, trzeba stanowczo bronić. Bo to nie jest wojna o Ukrainę, lecz o nowy porządek w całej Europie. Wojna demokracji z totalitaryzmem, prawa z bezprawiem, dobra ze złem. Wojna, w której także nasze bezpieczeństwo zawisło na szali. Co zdarzyło się przez ostatni rok? W jakim punkcie tego konfliktu jesteśmy dziś?
W dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę nasz świat się zmienił nieodwracalnie. Nie wiemy, jak długo będzie trwała wojna, ile jeszcze pochłonie ofiar, ale Putin już nie wygra.
W Narodowym Centrum Badań i Rozwoju poleciały głowy. Ogłoszony przez tę państwową instytucję konkurs „Szybka ścieżka” na najlepsze projekty innowacyjne wygrały firmy – słupy bez żadnego dorobku. Za to z powiązaniami.
Decyzje o nieuznawaniu postanowień tymczasowych podważają całą narrację rządu, że chce przywrócić praworządność i wykonać „kamienie milowe”.
PiS atakuje Unię, która nie dość, że chce nam odebrać suwerenność, władzę nad sądami, to teraz jeszcze nad talerzami. Jeden z naszych rozmówców z PiS przyznaje, że taki jest „przekaz dnia”.
Zaskakujące, że doniesienia z Luksemburga nie spowodowały dużej wyprzedaży akcji banków na giełdzie.
Niestety pozostaje dla naukowców zagadką, dlaczego niektórzy zakażają się koronawirusem kilkakrotnie w dość krótkich odstępach czasu i jaki może mieć to wpływ na stan ich układu odporności.
Trzęsienie ziemi obróciło część Turcji i Syrii w gruzy, naruszyło też newralgiczną geopolityczną układankę. I pod znakiem zapytania stawia przyszłość kluczowego gracza, tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana.
Niepokojem napawają rewelacje ogłoszone przez prezydentkę Maię Sandu o rosyjskich przygotowaniach do zamachu stanu.
Parlament przyjął też ustawę o płatnych urlopach menstruacyjnych – to również inicjatywa ministry Monteres i tu akurat Hiszpania jest pionierką.
Jeśli partii nie uda się wykreować nowego, charyzmatycznego przywództwa, niepodległościowe marzenia SNP mogą się oddalić na dłużej.
Sytuacja po opozycyjnej stronie sceny zaczyna się klarować. Po lewej stronie Nowa Lewica pod rękę z Razem, w centrum Koalicja Obywatelska, a na prawo od niej sojusz Polski 2050 i PSL.
Rozmowa ze Stanisławem Kostrzewskim, byłym skarbnikiem PiS, o tym, jak partia korzysta dzisiaj z partyjnych pieniędzy i jak tworzy sobie finansowe zaplecze na chudsze czasy.
Nad Polskę i Europę nadciąga kryzys ubóstwa o niewidzianej od dawna skali. Bieda coraz częściej będzie miała twarz osoby pracującej i średnio zarabiającej, która aspirowała do klasy średniej, ale już dziś z trudem wiąże koniec z końcem.
Zbliża się czas odejścia na emeryturę kilku najważniejszych polskich hierarchów. Mają na co czekać. Tak luksusowych warunków nie ma żadna inna grupa zawodowa w Polsce. Sami je sobie zapewnili.
Rozmowa z Piotrem Mikuciem, transpłciowym mężczyzną i lekarzem weterynarii, który po 20 latach finalizuje ostatni etap korekcji płci.
Prawie 6 tysięcy zawodników z 25 krajów zgłosiło już swój udział w 47. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego, który jak co roku rozegrany zostanie na przełomie lutego i marca w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.
Już za rok najstarsze samochody nie wjadą do Krakowa i centrum stolicy, a za dwa lata do wielu innych metropolii. Tak oto dobry rząd pozwala na import starych trujących aut, a złe samorządy próbują stawiać przed nimi szlabany.
Zaostrza się spór o wynagrodzenia dla artystów za filmy pokazywane w internetowych serwisach. Polscy twórcy skarżą się, że rząd staje tu po stronie wielkich globalnych korporacji. Przeciw artystom.
Symbolika wizyt Joe Bidena w Kijowie i Warszawie ma kilka wymiarów. Najważniejszy to wyraźny sygnał dla Kremla, że USA są zdecydowane bronić, jak mówił prezydent, „każdego cala” terytorium NATO i wspierać Ukrainę „tak długo, jak będzie potrzeba”.
Rozmowa z politologiem prof. Romanem Kuźniarem o tym, jak daleko mogą się jeszcze posunąć Rosjanie. I o tym, jak daleko może posunąć się Zachód.
Codziennie bombardowania. Szpitale pękają w szwach. Nawet na cmentarzach zaczyna brakować miejsca. Ukraina cierpi, ale ludzie uparci. Zacięli się w sobie: – Walczymy, nie mamy już dokąd się cofać – mówią.
W wojnie propagandowej Ukraina radzi sobie lepiej niż na froncie. Na całym świecie ludzie posyłają na ch… okręty Putina. Albo kibicują rolnikom, którzy traktorami ściągają z pola walki zepsute ruskie tanki.
Przez rok od wybuchu wojny udało nam się zrobić dla Ukraińców więcej, niż ktoś się spodziewał. Czas podjąć decyzję, co dalej z tymi, którzy chcą się w Polsce zadomowić.
Rosjanie potrafią być okrutni. Nie tylko na polu walki. Zdjęcia z Buczy zostaną w naszej pamięci na zawsze. Tak jak inne kadry tej wojny.
Przez długi, męczący rok trwania tego konfliktu udało mu się jakimś cudem nie opatrzeć, nie znużyć swoją rolą i swoim emocjonalnym stylem.
Ponad 130 tys. ofiar wśród żołnierzy, trzeci w historii Rosji exodus ludności, 285 mln dol. dziennie na wojnę – bilans tych 12 miesięcy powinien wstrząsnąć Rosją i Rosjanami. Wstrząsnął, lecz nie złamał.
Skoro generałom zarzuca się często, że przygotowują się do minionej wojny, spojrzenie na tę obecną może nam sporo powiedzieć o przyszłej. Rok wojny w Ukrainie to wystarczająco długo, by stawiać pierwsze wnioski.
Pokój w Ukrainie? Wszyscy inaczej rozumieją to słowo. Pokój z Rosją? Za jaką cenę? Parada zwycięstwa, traktat pokojowy, odszkodowania, a może pojednanie?
Po 24 lutego w polskiej polityce doszło do chwilowego zawieszenia broni. Ale szybko wojna na wschodzie została wpasowana w naszą polityczną wojnę domową.
Rozmiary trzęsienia ziemi w południowej Turcji i północnej Syrii zaskoczyły sejsmologów. Nigdy wcześniej nie rejestrowano tu tak znacznych przesunięć skał. A to może nie być koniec.
Dokonane 70 lat temu odkrycie struktury DNA było dla biologii tym, czym dla astronomii stwierdzenie, że Ziemia obraca się wokół Słońca.
Przeprosiny są kosztowne. Muszą więc mieć duże znaczenie ewolucyjne. I to nie tylko dla ludzi.
Przywódca trzęsący Polską i partią Władysław Gomułka dziś prawdopodobnie zostałby zdiagnozowany jako osoba ze spektrum autyzmu.
Odkrycie złóż cennego surowca w XV-wiecznej Italii doprowadziło do wojny miast. Typowej dla ówczesnego świata. Zamieszani w nią byli nawet papieże.
Każdym ruchem batuty, stanowczym spojrzeniem, ostrym słowem Cate Blanchett wystawia świadectwo niszczycielskiego geniuszu, wokół którego ma się kręcić hermetyczny świat jej bohaterki.
Eryk Lubos chętnie podejmuje się ról znokautowanych przez życie brutali, skrywających pod maską nieprzyjemnej szorstkości kruchość i czułość.
Główne role w „1923” grają światowe gwiazdy: Harrison Ford i Helen Mirren, a plenery zapierają dech w piersiach.
W „Dziewczynie i kosmonaucie” oglądamy szablonowy trójkąt miłosny, z atrakcyjną didżejką, miotającą się między dwoma zakochanymi w niej pilotami F-16.
Fabuła oparta na książce historyka Bena Macintyre’a nie przypomina widowiska szpiegowskiego w hollywoodzkim stylu.
Szymborska nieantropocentryczna jest dla nas do odkrycia dzisiaj.
Debiutancka książka Dłużewskiej jest osobistą podróżą w głąb siebie.
Scraton zatraca się w berlińskich edgelands.
Te prace nie są intelektualnie inspirujące, a emocjonalnie raczej nie przyspieszają bicia serca.
Odkryłem, że ojciec mojej mamy był rabinem i mieszkał w Polsce. Jej panieńskie nazwisko to Buganski. Zastanawiam się, dlaczego mi tego nie opowiedziała, gdy byłem mały – mówi Sam Mendes przed premierą filmu „Imperium światła”, dedykowanego matce.
W „Hadze” Putin, Szojgu i Kadyrow stają przed międzynarodowym trybunałem i trafiają do piekła. Premiera sztuki ukraińskiej autorki Saszy Denisowej odbędzie się w poznańskim Teatrze Polskim w rocznicę rosyjskiej inwazji.
Kiedy masz soundsystem z odpowiednią mocą, dużą ilością dobrze wysterowanego basu, dzieją się rzeczy mistyczne – mówi Przemysław Jankowiak, producent muzyczny, lepiej znany jako 1988, laureat Paszportu POLITYKI w kategorii Muzyka popularna.
Festiwal piosenki włoskiej w San Remo dawno przestał być tylko wydarzeniem kulturalnym. Owszem, odbijają się w nim trendy muzyczne, modowe, językowe, ale też bolączki i zachwyty Włochów. A nawet reszty świata.
Wezuwiusz ostatnio obudził się w 1944 r. w czasie bombardowania aliantów – odpowiedział erupcją na amerykańskie bomby.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
O!, widzę, że mamy wspólną fryzjerkę – zawołałem zaskoczony widokiem sąsiadki, z którą stanąłem twarzą w twarz w drzwiach zakładu.
Nowe pokolenia kobiet nie przepraszają, tylko wchodzą na scenę i robią swoje, nie tylko w teatrze czy literaturze.
Wszystko się od czasów starożytnych zmieniło, lecz fundament polityki pozostaje niewzruszony: władzę sprawuje ten, kto spełnia dwa warunki. Pierwszy jest taki, że chce, a drugi, że może.
Nie dziwię się posłowi Kowalskiemu, że chce, aby wiatraki trzymały się od niego z daleka.
Atak na Ukrainę dziś wygląda na strategiczne samobójstwo
W dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę nasz świat się zmienił nieodwracalnie. Nie wiemy, jak długo będzie trwała wojna, ile jeszcze pochłonie ofiar, ale Putin już nie wygra.