Tadeusz Rydzyk, czołowy przedsiębiorca kościelny III RP, ma wśród księży i zakonników wielu naśladowców. Budując lokalne imperia ku chwale Pana Boga i Kościoła, sami się bogacą.
Wyborcy opozycji pilnie potrzebują pozytywnego sygnału.
Napad na sklep Żabka w podwarszawskiej Kobyłce skończył się śmiercią napastnika. Czy właściciel sklepu przekroczył granice obrony koniecznej? W podobnych sprawach sądy różnie rozstrzygają.
Jak słyszymy od jednego z dyrektorów w państwowej spółce, kierownictwo PiS chce mieć pewność, na kogo może liczyć w czasie kampanii, jak bardzo spółki pomogą. Ta lista wpłat to oficjalny dowód lojalności wobec PiS.
To postępująca instytucjonalizacja pamięci i świadoma polityka historyczna, zgodnie z którą jedyną prawdziwą opozycją była SW, a jedynym niezłomnym przywódcą Kornel.
Jak na zawołanie w mediach pojawiły się anonimowe sygnały, że chodziło o międzynarodową operację służb przeciwko przestępczości kryminalnej. Może to prawda, a może próba przykrycia nieudolności.
Co sprawiło, że kanclerz Olaf Scholz i członkowie jego partii SPD poszli na zderzenie z opinią międzynarodową, wewnętrzną, sojusznikami i koalicjantami oraz – jak się wydaje – dziejową koniecznością?
Decyzję o rezygnacji ogłosiła niespodziewanie, na granicy łez, że po pięciu latach ma już pusty bak i że trzeba umieć odejść.
Peru rządzą dziś ci, którzy przegrali wybory, a Boluarte stała się ich fasadą i marionetką.
W pandemii rząd przestał spłacać zadłużenie zagraniczne, które pod koniec 2021 r. sięgało ponad 17 mld dol. i 133 proc. PKB.
Shigeru Ban jest nie tylko gwiazdą światowej architektury, ale – co dla nas ważne – także wspaniałym człowiekiem. Konsekwentnie wspiera osoby dotknięte katalizmami czy wojnami mówi Adrian Burzyk, dyrektor działu Projekty i Technologie w firmie Geberit. Opowiada o konferencji z udziałem japońskiego architekta, edukacyjnej misji firmy i jej holistycznej filozofii.
Bój idzie o pieniądze czy o praworządność? Co do praworządności, to jesteśmy w kryzysie głębszym niż w PRL, bo władza polityczna wpuściła wirusa, który infekuje cały system wymiaru sprawiedliwości. Unijny „kamień milowy” jej nie przywróci, nawet po części.
Obóz władzy rusza do wyborów, działa już nieformalny sztab kampanijny. Rządzący są podmęczeni i skłóceni, ale opozycja też nie jest w najlepszym stanie. Partia Kaczyńskiego liczy na efektowny finisz i niedogadanie się antyPiSu.
Propagandowy zamęt wobec medialnych wystąpień Bogusława Grabowskiego dowodzi, że nawet słabnący PiS wciąż dyktuje populistyczne reguły debaty. Liberalna opozycja próbuje co najwyżej lawirować pomiędzy ideową mimikrą oraz obcym jej radykalizmem.
Wojna w Ukrainie jest wyzwaniem militarnym, politycznym, moralnym, ale także intelektualnym. Rodzi podstawowe pytania i wymusza odpowiedzi. W zbiorach zredagowanych przez Jacka Żakowskiego odpowiedzi udzielają polscy maturzyści i profesorowie ze świata.
Rozmowa z Markiem Kondratem o potrzebie ucieczki z klatki ocen, roli czystego zachwytu w życiu i biznesie i o tym, dlaczego nie chodzi już do teatru.
Żeby przejść przez maturę, trzeba mieć dużo zdrowia albo spore pieniądze. A najlepiej jedno i drugie – mówią rodzice i nastolatki z pierwszego rocznika wykształconego w szkołach zreformowanych przez Annę Zalewską. Za sto dni podchodzą do trudniejszych niż dotąd egzaminów.
Coraz więcej Polaków chodzi na grzyby zimą. To już nie żadne dziwactwo czy przejaw ekscentryzmu, ale nowa konkurencja naszego sportu narodowego.
Zapowiedziane ograniczenia w reklamach suplementów diety mają zmniejszyć ich sprzedaż. Uświadomić ludziom, że one nie leczą i na ogół nie są nam potrzebne do zdrowia. Skorzysta szybko rosnący dziki rynek ich sprzedaży w internecie.
Pompy ciepła to rewolucja w ogrzewaniu domów. I przebój sezonu. Do Polski boom dotarł z opóźnieniem. A nawet nie w porę, bo władza właśnie przyzwoliła, aby palić byle czym.
Rynny – dzisiaj to wyrafinowane dzieła sztuki. Choć coraz częściej skryte przed naszymi oczyma, są eleganckie i perfekcyjnie wykonane. Nie tylko odprowadzają wodę z dachu, dbają o bezpieczeństwo elewacji oraz fundamentów, ale także świetnie dopełniają styl, szczególnie najnowocześniejszych kreacji architektonicznych. Tak w mieście, jak na wsi.
Na rynku dostępne jest bardzo dużo najróżniejszych modeli materacy. Nic więc dziwnego, że użytkownicy nie wiedzą na jaki rodzaj się zdecydować. Jedną z ciekawszych możliwością są materace ekologiczne. Warto sprawdzić, czym one tak naprawdę są i jakie są największe zalety tego typu produktów.
Nadwerężony wojną w Ukrainie reżim Alaksandra Łukaszenki nie odpuszcza opozycjonistom. A ci są już tak zdesperowani, że mogą sięgnąć po broń. Sprawiają wrażenie gotowych na obalenie dyktatora.
W piątek i sobotę Czesi wybiorą nowego prezydenta. To może być ostatnia okazja, aby postawić tamę przed wzbierającą wraz z kryzysem falą populizmu.
Chiny wybuch covidu leczą mieszanką ziół i tradycyjnej medycyny. Terapię przepisał Xi Jinping, widzący w tym receptę na spajanie narodowej tożsamości i kolejny dowód wyższości Państwa Środka nad resztą świata.
Oblężenie uczyniło z gubernatora Witalija Kima legendę. Kiedy front się oddalił, okazało się, że Kim – tak jak wielu ukraińskich przywódców – nie radzi sobie z codziennością władzy.
Europosłanka Ewa Kaili wplątała się w łapówkarską aferę związaną z organizacją mundialu w Katarze. A całą Unię uwikłała przez to w wielki wizerunkowy kryzys.
Amerykańscy miliarderzy i rosyjscy myśliciele z intelektualnego zaplecza Kremla żywią podobną wiarę w sztuczną inteligencję, podbój kosmosu i możliwość pokonania śmierci. Krzepnie utopia lepszej, choć nieludzkiej przyszłości.
Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy uda się wyposażyć szpitale w urządzenia przyspieszające diagnostykę zakażeń. Ale aby skutecznie walczyć z sepsą, na pilne rozwiązanie czeka jeszcze kilka innych spraw.
Na hasło „rodzime dzikie koty” Europejczycy odpowiadają: rysie. O żbikach mało kto pamięta.
Inflację łatwo wywołać. Za to dochodzenie do ekonomicznego zdrowia trwa latami i jest kosztowne.
Spotkaliśmy się kilka razy, przegadaliśmy wiele godzin i chciałbym przywołać Go w Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Debiutujący w pełnometrażowej fabule, nominowany do Paszportu POLITYKI, Damian Kocur znany był dotąd z porywających krótkich metraży.
Film nie ogranicza się do rekonstrukcji historycznych wydarzeń.
Postaci mówią słowem pisanym, kaligrafia różni się zależnie od klasy społecznej. Fascynująca lektura.
Nie jest pewne, czy kosmos to przetrwa.
Dla wielu obecna, unowocześniona wersja japońskiego klasyka „Persona 4” (2008 r.), wydana wreszcie na platformy Microsoftu, to pierwsza okazja, by zanurzyć się w świecie tej niezwykłej przygody, wspaniale animowanej przez Shigenori Soejimę.
„Zakłamane życie dorosłych” powstało na podstawie powieści Eleny Ferrante.
W najnowszym kryminale Ryszard Ćwirlej wypełnia lukę w swoim pisarskim dorobku, umieszczając akcję we wczesnych latach 90., za to ponownie w okolicach Poznania.
Niemiecka pisarka Judith Schalansky powraca w „Spisie paru strat” do swojego ulubionego tematu, czyli zderzenia imaginacji z tym, co jest trudne do uchwycenia.
Ta niewielka książka wywołuje wiele emocji. Bo oto pisarka Katarzyna Michalczak opowiada o matce i synu z zespołem Aspergera. Czyli o sobie, a jej syn Radek włącza się w tę opowieść.
Tytuł wystawy właściwie wszystko wyjaśnia: w związku z jubileuszem nagrody doświadczona kuratorka Dorota Monkiewicz postanowiła przyjrzeć się uważnie dokonywanym przez te trzy dekady wyborom.
Rzadko wystawia się tę operę w Polsce, a pięć przedstawień w TWON zawdzięczamy dyrektorowi nowojorskiej Metropolitan Opera Peterowi Gelbowi, który postanowił, że trzecim spektaklem wyreżyserowanym tam przez szefa artystycznego warszawskiej sceny będzie właśnie to dzieło Verdiego ze środkowego okresu twórczości.
Słychać spójność tego programu, który oryginalnie powstawał do spektaklu „Królowa Śniegu. Rytuał rozmrażania serc”, ale kontekst tamtego wydarzenia nie jest niezbędny, by docenić muzykę.
Walijczyk John Cale, niegdyś filar The Velvet Underground i współpracownik legendarnego La Monte Younga, nagrywa rzadko, ale na osiemdziesiątkę sprawił sobie album pełen inspirujących gości.
Tegoroczna gala Paszportów POLITYKI przejdzie do historii nie tylko ze względu na jubileusz nagrody czy smutny kontekst wojny w Ukrainie. W kuluarach Teatru Wielkiego bodaj najczęściej padały słowa: jak to dobrze, że znów mogliśmy się spotkać.
W najważniejszych momentach historycznych teatr szedł w Polsce za zmianami społecznymi i są takie chwile, kiedy taki zwrot jest bardzo potrzebny. Wszystko jest polityczne – mówi dramatopisarz i reżyser teatralny Mateusz Pakuła.
Spory o nazwy, pod jakimi mogą grać muzycy kiedyś współtworzący kultowe polskie zespoły, nie milkną. Przypomniał o tym niedawno... Trybunał Sprawiedliwości UE.
Wszystko, co osiągnąłem, jest spłacaniem długu zaciągniętego u Alfreda Hitchcocka – mówi koreański reżyser Park Chan-wook, twórca thrillera „Podejrzana”.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Uwrażliwianie społeczeństwa jest trudnym zajęciem, bo niektórzy z nas widzą w zwierzętach istoty, a inni wyłącznie mięso, futro czy inną wartość przeliczalną na pieniądze.
Za trzecim okrążeniem zaparkowałem wreszcie przed boiskiem szkolnym.
Herkules czy Heraklit, co za różnica? Żołądki wszyscy mamy takie same.
Jest szansa, że dzięki bystrości umysłu i strategicznemu sprytowi polityków takich jak minister Błaszczak jakoś się obronimy.
Bycie politykiem to zajęcie tylko dla najsilniejszych i najbardziej wytrzymałych.
Świat kolekcjonerów zabawek niewiele ma wspólnego z zabawami.
Trzech tenorów i bas
Wyborcy opozycji pilnie potrzebują pozytywnego sygnału.