Dlaczego tak wielu z nas uważa, że nasz naród jest lepszy od innych? Że ma wyjątkową historyczną misję i wartość? Że trzeba przywrócić mu wielkość? Skąd się bierze podatność na nacjonalizm, który jak narkotyk uzależnia umysł i emocje?
Obchodząc polski Dzień Nacjonalizmu, warto pamiętać, że igramy tu z mocną używką, która doraźnie poprawia samopoczucie, ale i mąci rozum
Czy zima, brak prądu i wody sprawią, że miliony Ukraińców znów ruszą na zachód, w tym do Polski? I czy jesteśmy gotowi, żeby ich przyjąć?
Wprawdzie zwyczaj pozyskiwania głosów w Sejmie drogą mianowania posłów sekretarzami stanu nie jest wynalazkiem PiS, ale nigdy wcześniej nie występował w takiej skali. Od 2015 r. niemal każdy resort odnotował przyrost liczby zatrudnionych.
Dzięki tym wpłatom partia buduje sobie potężną przewagę nad konkurencją polityczną.
Inspekcja podaje dane zgodnie z polskim indeksem jakości powietrza, uśrednione z ostatniej godziny. Agencja wyciąga średnią z minionej doby, jej skala kolorów jest bardziej surowa.
Justyna Socha po raz kolejny miała odmówić rozliczenia się z publicznych zbiórek pieniędzy.
Informacja o zaginięciu Jakuba Bocheńskiego odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych.
W Izraelu do władzy wraca Beniamin Netanjahu, ale prawdopodobnie w rasistowskim i homofobicznym towarzystwie.
W coraz liczniejszych krajach, ale nie w Polsce, odstąpiono od karania za posiadanie małej ilości zioła. Aby mogło trafić pod strzechy, niemiecki plan przewiduje na prowincji sprzedaż w niektórych aptekach.
Wojna zszargała reputację premiera Abiya oraz międzynarodową pozycję Etiopii.
To, że Chersoń może być celem rozstrzygającego los regionu uderzenia, nie znaczy, że gdzie indziej nie nastąpi inne.
Przygotowania do tegorocznego Marszu Niepodległości zdominowała kłótnia o to, kto jest prawowitym organizatorem. Konflikty ogarnęły też Konfederację, gdzie właśnie Janusz Korwin-Mikke przekazał władzę. Radykalna niepisowska prawica traci dawny impet.
Tegoroczna zima powie nam wiele o przyszłości UE. Jeśli uda się utrzymać solidarne wsparcie Ukrainy i odporność na społeczne konsekwencje wojny i sankcji, Ukraina obroni niepodległość, a Unia wyjdzie wzmocniona z tej historycznej próby.
Politycy PiS Ryszard Czarnecki i jego syn Przemysław co jakiś czas mocno o sobie przypominają, zwykle za przyczyną kolejnych skandali.
Rozmowa z Marcinem Gutowskim, autorem serii reportaży i książki o współodpowiedzialności Jana Pawła II za to, że pedofilia w Kościele katolickim osiągnęła tak dużą skalę.
Jeśli edukacja domowa zostanie zduszona, zwykłe systemowe szkoły też ucierpią. Masowy powrót dzieci dotkniętych zespołem Aspergera, ADHD, wymagających szczególnej uwagi może sprawić, że w wytrzebionych z kadry i czasu placówkach praca już kompletnie się rozsypie.
Depresja stała się medialna, i to dobrze, ale medialność powoduje, że właściwie dopuszczamy tylko jedną wersję tej choroby. Warto wydobywać z cienia także inne typy kryzysów psychicznych – mówi Agnieszka Jucewicz, dziennikarka, autorka książek o tematyce psychologicznej.
Czy opłaca się budować fabryki i supermarkety w kraju, którego władze nie ukrywają swojej wrogości wobec ojczyzny inwestora?
W rządzie doszło do niekontrolowanej eksplozji jądrowej: premier i wicepremier jednocześnie ogłosili budowę dwóch konkurencyjnych elektrowni atomowych. Obiecywana jest trzecia, niewykluczone kolejne. Fantazji obecnej władzy nie można odmówić. Szkoda, że tylko fantazji.
Moja popularność rośnie wraz z inflacją – mówi dziś prof. Leszek Balcerowicz. Znienawidzony przez lewicę symbol liberalizmu nie zmienił poglądów na gospodarkę od ponad 30 lat. Zmieniła się za to rzeczywistość.
Najdłuższa rzeka Ukrainy przez wieki była zarazem jej duchowym kręgosłupem i niezagojoną raną. A dziś stała się linią frontu w wojnie z odwiecznym agresorem.
Chciano mnie pogrzebać żywcem, ale oto jestem – powiedział po wyborczym zwycięstwie Lula da Silva, nowy-stary prezydent Brazylii.
Dla Katarczyków rozpoczynający się niebawem w ich kraju piłkarski mundial ma być przepustką do nowoczesności. Drogo za to płacą.
Premier Włoch Giorgia Meloni, tak jak duża część jej postfaszystowskiej prawicy, jest politycznie zafascynowana Tolkienem. I wciąż powtarza za Faramirem: „wojna jest nieuchronna”.
Różnice genetyczne między populacjami praludzi nie stanowiły barier dla bliskich relacji. Pojęcie ksenofobii było homininom raczej obce.
Jak sztuczna inteligencja może zwiększyć szanse sztucznego zapłodnienia? Otwartą kwestią jest poziom zaufania do maszyn i pytanie, czy nie wymagamy od nich zbyt wiele.
O mechanizmach kontestacji politycznej, rosnących wpływach kultury przemocy i błędach policji w trakcie demonstracji mówi dr hab. Joanna Rak, laureatka Nagród Naukowych POLITYKI w kategorii Nauki społeczne.
Król, za którego rządów Rzeczpospolita Obojga Narodów osiągnęła największe terytorium, przyszedł na świat w szwedzkim więzieniu.
Jak Amerykanie uciekali przed przymusowym poborem do wojska podczas wojny wietnamskiej.
Kontynuacja jednego z najhojniej nagradzanych seriali minionego roku to znów inteligentna satyra na amerykańską klasę wyższą.
Pełnokrwisty horror, podszyty wisielczym poczuciem humoru, z dobrymi rolami Piotra Żurawskiego i Olafa Lubaszenki.
Momentami poruszający, ale głównie stereotypowy i patetyczny hołd dla bombardowanego i heroicznie bronionego miasta.
Walka dobra ze złem wygląda jak w podręczniku HiT Wojciecha Roszkowskiego.
Smutna przypowieść o tracącym urodę świecie oraz o egzystencjalnej klęsce ludzi popełniających koszmarne błędy w relacjach ze swoimi bliskimi.
Zyta Rudzka jest dziś w polskiej literaturze zjawiskiem wyjątkowym, o cielesności i starości pisze tak, że wióry lecą.
Preciado rozwija w swoich książkach własny styl; gniewny wobec „patriarchalnych zbrodni”, jednocześnie domaga się od świata praktycznych zmian.
Kryminały o Johnie Rebusie, inspektorze edynburskiej policji, cieszą się w Polsce od dawna zasłużoną popularnością, ale do tej pory były wydawane chaotycznie i nieregularnie.
Wystawa zahacza o jeden z najbardziej „gorących” tematów w sztuce XX w.: o to, gdzie przebiega granica między twórczością a codziennością, dziełem a produktem, materią artystyczną i użytkową.
Nudy nie ma. Jak zresztą zawsze, gdy Wąsik zabiera się do pracy nad znanym materiałem.
Wybitny rzeźbiarz Xawery Dunikowski za życia nieustannie prowokował i bulwersował. Okazuje się, że ponad pół wieku po śmierci niektórym rodakom także nie daje spokojnie spać.
Ten agresywny pisowski elektorat jest przynajmniej częściowo odpowiedzią na to medialne samochwalstwo tzw. ludzi sukcesu – mówi Wojciech Waglewski, gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów, lider grupy Voo Voo.
Najnowszy sezon serialu „The Crown” wpisuje się w nurt opowieści, które traktują brytyjską rodzinę królewską bez taryfy ulgowej. Na ekranie wyraźniej widać kres monarchii.
„Chołod”, nowa powieść Szczepana Twardocha o wymyślonej krainie i o potworze, który czyha, żeby ją pożreć, choć jest fantazją, współbrzmi ze współczesnością.
Rosjanie – jak ujął to prezydent Zełenski – nie importują do Ukrainy swojej kultury, tylko śmierć. Czy po tej publikacji zachodnie media odważą się pokazać rosyjską śmierć bez żadnych zabiegów łagodzących?
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Właściwie nie ma nauki, która nie przeszłaby głębokiej przebudowy w ciągu minionego półwiecza.
Gdyby oceniać Polskę po tym, co miga w telewizorach, okazałoby się, że mieszkamy na jarmarku, tak się drą, a każdy ciągnie w swoją stronę.
Niepozorny urzędnik stał się tyranem, dyktatorem, owładniętym ideami, które dopiero teraz potrafimy przeczytać. Co gorsza, wszyscy liczymy na śmierć dyktatora.
Gdyby lex Czarnek uchwalono wcześniej, może nie doszłoby do upokarzającej sytuacji, jaka miała miejsce w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Wałbrzychu...
Moim zdaniem sytuacja PiS jest tak trudna, że teraz konieczna byłaby zapowiedź rechrystianizacji kosmosu.
Muzeum Warszawy zdecydowało się na podróż w stosunkowo nieodległą przeszłość: lata odzyskiwania demokratycznej wolności. Wystawa „Błysk, mat, kolor” to fotograficzna opowieść o stolicy końca XX w. O czasach dla jednych fascynujących, dla innych traumatycznych. A dla młodych – prawie nieznanych.
Dzień narodowca
Obchodząc polski Dzień Nacjonalizmu, warto pamiętać, że igramy tu z mocną używką, która doraźnie poprawia samopoczucie, ale i mąci rozum