Im więcej zwycięstw ukraińskich żołnierzy, tym częściej pytamy, czy mogliby szybciej wyzwolić swoje ziemie. Niestety, widać tu brak równości: z rosyjskim gigantem Ukraińcy mogą walczyć tylko tak, jakby mieli jedną rękę przywiązaną do ciała.
Władza PiS, choćby używała najbardziej gorącej antyrosyjskiej retoryki, działa na rzecz budowania Europy z marzeń Putina. Fakt, że PiS ewidentnie sprzyja jego planom, choć ten ma stać za „zamachem” smoleńskim i zbrodniczo napadł na Ukrainę, dodatkowo obciąża władzę, pokazuje głęboką niemoralność i hipokryzję prowadzonej przez nią polityki.
Nagrobne dekoracje przykryją lada dzień groby w całej Polsce. A potem wylądują na śmietnikach, bo nie nadają się do recyklingu. Kościół, samorządy, ekolodzy apelują: owszem, szanujmy tradycję, ale na grobie zapalmy tylko jedną lampkę.
Nowy szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski to przejęty prawicową ideologią, zaufany człowiek obozu władzy. Teraz to on będzie podejmował decyzje w sprawach prywatnych mediów.
W tej aferze jedno jest pewne: agresywny sposób wykorzystania taśm w kampanii wyborczej. Tu przynajmniej wiadomo – cui bono, qui prodest, czyli czyja korzyść, tego sprawka.
Mimo że aborcja w szpitalach pojawia się coraz rzadziej, fundamentaliści z Fundacji PRO Prawo do Życia wciąż nie są w pełni usatysfakcjonowani.
Krystyna Kornicka-Ziobro, matka ministra, zarzuciła Polsce, że śledztwo w tej sprawie nie było wystarczająco efektywne, dokładne i szybkie.
Już trzeci raz w ciągu ostatnich siedmiu lat Poczta Polska podniosła ceny swoich usług powszechnych. Poczta zaznacza, że inni też podnoszą. Tylko że inni nie dostali prawie miliarda złotych z budżetu państwa.
Dla wielu firm oznaczałoby być albo nie być, bo nasi klienci, w tym międzynarodowe sieci handlowe, wymagają stuprocentowej certyfikacji.
Zwykło się uważać, że o wyborze decyduje przede wszystkim to, czy kardynałowie elektorzy zechcą kontynuacji linii poprzedniego papieża.
Nikt się tym specjalnie nie chwali, ale wystarczy jako dowód prześledzić skokowy w ostatnich miesiącach wzrost eksportu do Turcji.
Rishi Sunak we wrześniu przegrał pojedynek z Truss, o czym przesądzili szeregowi członkowie Partii Konserwatywnej. Gdyby to oni znów decydowali, Sunak nie miałby większych szans.
Turystyka odpowiada za 8 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Niemcy twierdzą, że da się tę produkcję drastycznie ograniczyć podczas każdych wakacji – na wsi, w mieście i niezależnie od pory roku. Przyszłością urlopów będzie wypoczynek zrównoważony, ten łagodny dla środowiska naturalnego, odwiedzanych społeczności i w jakiejś mierze dla kieszeni.
Wyborcy PiS mają specjalny status, nie można ich tknąć, bo są lepsi i prawdziwsi od zwolenników opozycji. Taką legendę budują także niepisowskie środowiska. To jedna z istotnych przewag rządzącego obozu.
Donald Tusk zapowiada, że po zmianie władzy w sto dni „wysprząta po PiS”, a Trybunał Stanu to będzie pieszczota wobec tego, co czeka winnych łamania prawa. Sprawdzamy, czy i za co można ukarać Macierewicza, Szydło, Morawieckiego, Ziobrę. I czy sam Jarosław Kaczyński mógłby trafić przed sąd.
Nie wierzę, że po śmierci czeka na nas lepszy świat. Nikt stamtąd nie wrócił i nie powiedział, jak tam jest. Ale na pewno w umieraniu każdy z nas potrzebuje wsparcia i troski – mówi Katarzyna Szubert, pielęgniarka, zajmująca się opieką nad nieuleczalnie chorymi.
Te lekcje są jak balet na polu minowym – mówią nauczyciele po dwóch miesiącach prowadzenia wymyślonego przez Przemysława Czarnka przedmiotu historia i teraźniejszość. A awantur i nerwów w rozdygotanych szkołach i tak nie udaje się uniknąć.
Bareja miał ten niezwykły dar, że umiał wyłuskać takie zabawne rzeczy i budować z nich metaforę. „Misiów” mamy dziś masę – Maciej Łuczaki, autor książek o Stanisławie Barei, o dzisiejszym życiu po życiu jego filmów.
Wobec bieżących wyzwań energetycznych, które przyniosła wojna w Ukrainie, nie pozostajemy sami. Możemy liczyć na wsparcie Unii Europejskiej. Czy nasz rząd jest jednak na tyle dojrzały, żeby z unijnego partnerstwa korzystać, zamiast je lekceważyć?
Po każdej zmianie władzy w Polsce miedziowy gigant trafia na szczyt listy politycznych łupów. Nigdy wcześniej nie było jednak sytuacji, by za rządów jednej opcji politycznej w ciągu ledwie siedmiu lat cztery razy wymieniano prezesa.
Wszystko drożeje w przygnębiającym tempie. Pod wrażeniem rosnącej inflacji nie dostrzegamy, że towarzyszy jej też siostra – inflacja cienia. Trudno uchwytna, słabo policzalna, ale i ona solidnie bije nas po kieszeni.
Czy ostatnie pomysły Elona Muska zwiastują powrót Doliny Krzemowej do polityki? Ona nigdy z niej nie wyszła, a jej zaangażowanie wymyka się już podziałowi na lewicę i prawicę.
Złe relacje Warszawy z Komisją Europejską sprawiają, że każde nieporozumienie w sprawie unijnych wypłat natychmiast urasta do miana „zdrady Brukseli”.
Upadek rządu Liz Truss jest chorobowym objawem polityki w trybie instant, która ma zapewnić rozrywkę i natychmiastowy efekt.
Odrodzona francuska lewica podniosła na sztandary walkę z przemocą wobec kobiet. Ale okazało się, że w tym przypadku rozliczanie musi zacząć od siebie.
Na całym świecie jest coraz mniej lasów. I nie wiadomo, czy kolejne będą miały ochotę rosnąć.
Toruński astronom w nowej biografii jest szpiegiem i politykiem, urzędnikiem i prawnikiem, kochankiem i duchownym. Meandry jego myśli naukowej Wojciecha Orlińskiego bliżej nie zainteresowały.
Możemy stworzyć komórki rakowe i otaczającą je tkankę, a następnie badać, jak bardzo nowotwór jest progresywny. Pod tym względem mamy niesamowite możliwości modelowania – mówi dr inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun, tegoroczna laureatka Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki ścisłe.
O piętnie pochodzenia opowiada Jakub Gałęziowski, autor książki „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”.
Pierwsze aeroplany w Polsce budowali entuzjaści, którym brakowało pieniędzy i porządnego dachu w warsztacie.
To także nasza historia, tyle że spisała ją Niemka Christiane Hoffmann w bestsellerze „Wszystko, czego nie pamiętamy”.
Ukraina i wycieczki do starożytności: do Egiptu, Grecji i Rzymu.
Uporczywie powracające w trakcie seansu skojarzenie z wojną wywołaną przez Rosję niestety doskonale podkreśla ponadczasowość przesłania jego filmu.
Lena Dunham robi to, co potrafi najlepiej, czyli opowiada o wchodzeniu w dorosłość – choć tym razem w dość nietypowej formie.
„Baby Broker” to kolejny z filmów, w których japoński reżyser dekonstruuje samą ideę rodziny.
Maria Peszek opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w kilku miastach, strachu o ojca, o wspaniałych zabawach i decyzji o bezdzietności.
Trudno powiedzieć, czy z wydania tej książki należy się cieszyć, czy smucić.
Opowiadania Katarzyny Szaulińskiej, poetki, psychiatrki i psychoterapeutki, łączą bujną wyobraźnię i opowieść o życiu psychicznym w bardzo ciekawy i nieoczywisty sposób.
Całość ogląda się dobrze dzięki charyzmatycznym aktorom, w swoich rolach czerpiących ze spektakli, w których kiedyś zagrali.
Z jednej strony autor płyty jest już poza zasięgiem krytyki – w zabawnym geście zaaranżował nawet sytuację, w której prosił o przedpremierowe opinie warszawskich przechodniów.
Całość płyty jest w ogóle, zgodnie z koncepcją, bardzo emocjonalna, a nawet wzruszająca.
Wpływ tego zestawu na młodzież będzie większy niż rola werdyktu Nike.
To, co się stało w Polsce, to wyraźny krok wstecz odbierający kobietom prawo do szczęśliwego i świadomego macierzyństwa – mówi francuska reżyserka filmowa Audrey Diwan, autorka nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji dramatu „Zdarzyło się”.
Nowa powieść J.K. Rowling jest zemstą na internetowych hejterach. Niestety przy okazji obrywają niewinni czytelnicy, którzy spróbują zmierzyć się z lekturą tego opasłego tomu.
Kultura przestała mieć to znaczenie, które miała przed 1989 r. W zakłamanym świecie była potrzebna jak powietrze. W tej chwili tej funkcji nie spełnia, przestaliśmy jej potrzebować na co dzień – mówi Jerzy Jarniewicz, tłumacz i poeta, laureat tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.
Często wyobrażamy sobie, że na legendarnych zabytkowych instrumentach grają muzycy, którzy robią już prawdziwe kariery. Tymczasem stradivariusa mogą wypożyczyć nawet bardzo młodzi artyści. Czy na pewno im to pomaga?
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Gry planszowe z roku na rok zyskują na popularności.
Artystyczna Podróż Hestii (APH) dobiegła końca. Podsumowaniem dwóch dekad konkursu jest wystawa zorganizowana w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki. Koniec wieńczy dzieło?
Miło nam poinformować, że spośród 12 materiałów dziennikarskich nominowanych do tegorocznej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego dwa są autorstwa dziennikarzy POLITYKI.
Na Państwa głosy czekamy do 9 listopada 2022 r. Paszporty POLITYKI kończą 30 lat, zapraszamy z tej okazji do zabawy!
Rzymska cnota i chrześcijański grzech zbudowały wstyd i lęk przed nagością, a w konsekwencji całkowicie zseksualizowały, zerotyzowały i upolityczniły ludzkie ciało.
Tłok, korki, szare powietrze ciężkie od przekleństw, tej amunicji rozhisteryzowanych kierowców. Tak dziś wygląda, wybrzmiewa i podśmierduje miejska codzienność.
Wszechświat patrzy na nas przenikliwie oczkami miliardów czarnych dziur. I ja tę naukową wiedzę z grubsza ogarniam. Ale tego, co się w Polsce dzieje – ni w ząb.
Znając twardy elektorat PiS, nie wątpię, że mając do wyboru prawdy fizyki i prawdy prezesa, przytomnie zaufa jego prawdom.
Mały człowiek nic nie może i o tym wie. Pyta wyłącznie rytualnie.
W nasze Zaduszki zapalmy znicz ofiarom wojny w Ukrainie. Tam ludzie każdego dnia uczą się żyć ze śmiercią. Kiedyś wszystko to trzeba będzie przepracować, żeby społeczeństwo wróciło do równowagi. Najpierw jednak musiałby się ten koszmar skończyć.
Złe towarzystwo
Władza PiS, choćby używała najbardziej gorącej antyrosyjskiej retoryki, działa na rzecz budowania Europy z marzeń Putina. Fakt, że PiS ewidentnie sprzyja jego planom, choć ten ma stać za „zamachem” smoleńskim i zbrodniczo napadł na Ukrainę, dodatkowo obciąża władzę, pokazuje głęboką niemoralność i hipokryzję prowadzonej przez nią polityki.