Była numerem jeden, światową ikoną. Królową z torebką. Znaną ze znaczków pocztowych, banknotów i monet, z setek zdjęć, obrazów Warhola i przede wszystkim podziwianych ceremonii imperialnej monarchii. Wydawało się, że jest wieczna.
Nowy król przejmuje insygnia królewskie matki. Ona, choć drobniejsza i wiekowa, umiała je trzymać, dla niego mogą być za duże i za ciężkie.
W państwie PiS nawet sam Jacek Kurski nie zna dnia ani godziny. W uznaniu dotychczasowych zasług został nagle zdjęty ze stanowiska i publicznie upokorzony. Takie są jednak reguły systemu, któremu odwołany prezes TVP wiernie służył i którego symbolem pewnie na zawsze już pozostanie.
Niby to nie nasza sprawa, ale szkoda by było brytyjskiej monarchii. Dla nas, którzy uważamy się za republikanów i demokratów, to nostalgiczne przypomnienie, że państwo to dużo więcej niż rząd, a partyjny monarcha, bez względu na to, jak sam się widzi, zawsze pozostanie co najwyżej plemiennym kacykiem.
Najwyraźniej prezes uznał, że zamiast deficytowym węglem rozgrzeje Polaków nadzieją na biliony z Berlina.
Wybory w Rudzie Śląskiej mogły być głośnym otwarciem powakacyjnego sezonu politycznego, ale z różnych powodów tak się nie stało.
Sezon wchodzi już w okres schyłkowy, z ostatnim ważnym akcentem w postaci turnieju WTA Finals (na początku listopada w Teksasie), a kolejna wielkoszlemowa karuzela rozpoczyna się w styczniu w Melbourne.
Kaczyński domaga się przeprosin za „nieprawdziwe informacje na temat jego życia prywatnego i spraw osobistych”. Miał być proces, w którym sąd ustali orientację Jarosława Kaczyńskiego. Ale nie będzie.
Sumy szokują, ale wynikają wprost z ustawy o obronie ojczyzny, która dała MON 3 proc. PKB z budżetu plus dodatkowy fundusz.
Zanim ruszyli w pole, Ukraińcy przeprowadzili niezwykle udaną operację strategicznej dezinformacji.
Xi rusza się z kraju pierwszy raz od początków pandemii, Putin jeszcze nie wyjeżdżał z Rosji od inwazji na Ukrainę.
Malaria to najczęstsza na świecie choroba zakaźna, atakująca głównie dzieci poniżej piątego roku życia.
Sukces prawicy – o ile zostanie potrwierdzony – w dużej mierze wynika z narzucenia tematów kampanii.
Pytanie, jakie zadaje sobie opozycja, brzmi: czy PiS może w końcu, jak każde ugrupowanie, normalnie przegrać wybory i oddać władzę? Bo jeśli partia Kaczyńskiego jest wyjątkowa, to i metody walki z nią też muszą być nadzwyczajne.
Nie musimy popełniać konstytucyjnego samobójstwa. A byłaby nim rezygnacja z praworządności w imię skuteczności.
Przez areszty, wiece i internety Jaszczur, czyli Wojciech Olszański, rusza po władzę.
Jako 14-latek zgwałcił i zabił rok młodszą koleżankę, a teraz jest oskarżony o gwałt i zabójstwo 18-latki. Przypadek Dawida J. to dowód słabości systemu prawnego i woda na młyn ministra Ziobry.
Migracja ukraińska uwypukliła nasze polskie problemy – mówi Agnieszka Kosowicz, prezeska Fundacji Polskie Forum Migracyjne.
Dzieci to bardzo wrażliwy temat w Polsce. Dla ich dobra Polacy są zdolni do wielu heroicznych i nie zawsze przemyślanych gestów – mówi Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyczka dziecięca. A kilogramy lecą.
W 1800 r. nikomu nie przyszłoby do głowy, by pozwać właściciela fabryki o to, że zatruwa powietrze. Jednak choć pomysł, by pozwać kogoś za zanieczyszczenie środowiska i szkodzenie klimatowi pojawił się niedawno, to już teraz Iiczba sądowych procesów klimatycznych dynamicznie rośnie.
Co naprawdę oznacza zaplanowane na 17 września otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną? Sukces czy propagandową ściemę?
Bardzo drogie albo wręcz niemożliwe będzie ogrzanie zimą zarówno miliona bloków wielorodzinnych, jak i 5,5 mln domków jednorodzinnych, w których mieszka połowa rodaków. Premier Dobra Rada namawia więc, żeby budynki ocieplać.
Szerpami antyzachodniej retoryki PiS są główni intelektualiści tego obozu: europosłowie Zdzisław Krasnodębski i Ryszard Legutko. To ich rolą jest przygotowywanie gruntu pod antyzachodnie zwroty polskiej polityki, a potem ich uzasadnianie.
Nowy prezydent Kolumbii, największego producenta kokainy na świecie, zapowiada rewolucję w podejściu do narkotyków – potraktowanie tego społecznego dramatu jako choroby, a nie przestępstwa.
Nie takiego początku urzędowania spodziewała się nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. Nie takiej premier Liz Truss spodziewali się jej zwolennicy z Partii Konserwatywnej.
Japończycy, szczególnie ci młodzi, przestali pić. Sprawa stała się na tyle poważna, że musiał interweniować rząd. Tymczasem nomikai dla wielu z nich był po prostu niezrozumiałym reliktem przeszłości.
Jakie Albert Einstein popełniał błędy i dlaczego? Czym by się zajmował, gdyby żył? Czego jeszcze o nim nie wiemy? Opowiada o tym prof. Hanoch Gutfreund, fizyk, były rektor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie – jeden z najwybitniejszych znawców dorobku i życia największego geniusza XX w.
Organoidy mózgowe pomogą w leczeniu chorób układu nerwowego. Tylko jak ich nie skrzywdzić? To nie jedyny dylemat etyczny związany z badaniami tych miniaturowych organów.
Pandemia, wojna, susza. Świat okazał się być jeszcze bardziej złożony i delikatniejszy, niż sądziliśmy. Żeby go zrozumieć, naukowcy muszą przekraczać granice swoich dyscyplin. Tak jak finalistki i finaliści 22. edycji Nagród Naukowych POLITYKI.
O tym, kto był zdrajcą u kresu istnienia Rzeczpospolitej, dlaczego szlachta zgodziła się na targowicę i co oznaczają rozbiory Polski dla współczesnej Białorusi, opowiada historyk dr Vadzim Anipiarkou.
Taki tytuł Jerzy Urban nadał kiedyś Jerzemu Nasierowskiemu. To bohater jednego z najgłośniejszych procesów PRL, zapomniany skandalista. Dziś został wezwany na świadka w procesie Kaczyński versus Piński. I chociaż sąd się nie zgodził na wysłuchanie, nestor środowiska LGBT znów ma szansę wrócić na scenę.
„Broad Peak” to bezprecedensowa jak na polskie warunki superprodukcja ukazująca kulisy i konsekwencje trwającej aż siedem miesięcy słynnej wyprawy zimowej na K2.
Barwny i starannie zainscenizowany portret kilku młodych ludzi, którzy chcieli narobić zamieszania na skostniałej rockowej scenie.
Nikt nie powiedział, że mroczna przyszłość nie będzie kolorowa.
Kamera cierpliwie towarzyszy bohaterom w upokarzających czynnościach, dając złudzenie bezpośredniego uczestnictwa w niemym cierpieniu.
Obiecujące wprowadzenie, dobra pierwsza część i rozczarowująca druga, w której niezbyt pomysłowa inscenizacja nie nadąża za piętrzącą absurdy akcją.
Po znakomitej „Trylogii kopenhaskiej” i „Ulicach dzieciństwa” dostajemy zbiór opowiadań Tove Ditlevsen, duńskiej pisarki, którą świat dopiero odkrywa, chociaż ona sama nie żyje od 1976 r.
Skuteczność ukraińskiego oporu przeciwko rosyjskiej agresji zaskoczyła nawet najbardziej wytrawnych ekspertów.
„Miasto w chmurach” jest opowieścią o tym, co może się stać, gdy uda nam się ocalić choć jedną książkę więcej.
Prawdopodobnie ostatni polski festiwal kalendarzowego lata, a przy tym na pewno taki, jakiego jeszcze u nas nie było.
W tym roku festiwal wreszcie w pełnym wymiarze, z szerszym programem Małej Warszawskiej Jesieni oraz orkiestrami symfonicznymi na rozpoczęcie (Sinfonia Varsovia i Orkiestra Muzyki Nowej) i zakończenie (Orkiestra Filharmonii Narodowej).
Ta płyta jest zapisem ostatniego dokonania Jacka „Budynia” Szymkiewicza, zmarłego w kwietniu wokalisty, autora tekstów piosenek, multiinstrumentalisty, założyciela legendarnego zespołu Pogodno.
Co zostaje po pisarzach oprócz ich książek? Przedmioty, nagrane głosy, zdjęcia, obrazy, rękopisy, zielniki czy głowy z mosiądzu – to wszystko znajdziemy na wystawie jubileuszowej. Muzeum Literatury na 70-lecie pokazuje swoją kolekcję.
Kino historyczne? Powstają utwory z tezą. I my takie produkcyjniaki wciąż chcemy kręcić. Dla kogo? Dla ćwierćinteligentów? – zastanawia się reżyser filmowy Janusz Zaorski, który kończy w tym tygodniu 75 lat.
W eksporcie polskiej muzyki popularnej próbowaliśmy wielu chwytów, ale najlepiej szło nam ze sprzedażą black metalu. Czy utrzymujący się w ścisłej czołówce Behemoth potwierdzi swoją pozycję najnowszym albumem?
Chlebak, mydelnica, komoda – tak przezywano komputer Commodore 64, który choć nie był piękny, to stał się najlepiej sprzedawaną maszyną całego pokolenia. I nie zapomniano o nim, choć skończył 40 lat.
Często mówi się, że my, milenialsi, nie potrafimy radzić sobie z życiem codziennym. To prawda, jest tak.
Zło dotyczące kultury odbieramy bardzo mocno, osobiście – kultura jest transferem emocji, narracją naszego życia, intymnym punktem odniesienia.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Poznaliśmy siódemkę finalistów tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Miło nam poinformować, że w gronie tym znalazł się dziennikarz POLITYKI Artur Domosławski, autor biografii „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”.
W ramach tegorocznego Festiwalu Nauki szczególnie gorąco zachęcamy do udziału w debacie „Jak covid zmienił świat?”, prowadzonej przez naszego redakcyjnego kolegę Edwina Bendyka - 17 września o godz. 17 na Wydziale Fizyki UW.
Na naszej stronie: polityka.pl/podkasty pojawił się kolejny odcinek podkastu „Polityki” o historii. Zapraszamy do słuchania!
Dom, szkoła, wojsko, korporacja – wszędzie tam odbywamy tresurę.
Jarosław Kaczyński poinformował Polaków, że 33 lata temu zobaczył w Wiedniu coś, co ostatecznie przekonało go o kulturowej obcości Zachodu.
Branie prysznica z oficerem WSI musi niepokoić, bo wiadomo, co to za formacja i komu służyła. Nie ma jednak dowodów, że Kaczyński wiedział, dla kogo człowiek ten pracuje, gdyż ten nie miał na sobie munduru.
Dała Wielkiej Brytanii drugą epokę elżbietańską.