Autorytet moralny Kościoła upada na naszych oczach. Jego nauka od dawna trafia w próżnię. Pytanie, czy politykom nadal opłaca się zabiegać o wsparcie duchownych.
Pokolenia, które zaznały w Polsce „realnego socjalizmu”, mają powody, aby wspominać Michaiła Gorbaczowa z wdzięcznością.
Campus Trzaskowskiego to znaczące wydarzenie i wizerunkowy sukces prezydenta stolicy. Do pełni szczęścia brakuje mu tylko sukcesu politycznego. Olsztyńska impreza raczej go do tego nie zbliżyła. A tematem głównym nieoczekiwanie stała się aborcja.
Polska przeżywa rozdwojenie jaźni. Obywatele słyszą uspokajające zapewnienia, że paliw na zimę nikomu nie zabraknie, a dopłaty pozwolą je kupić. Przedsiębiorcy słyszą, by szykowali się na kryzys, jakiego jeszcze nie widzieli.
Powód, dla którego Ziobro opowiada takie brednie, jest oczywisty.
U progu kampanii wyborczej Jarosław Kaczyński próbuje znaleźć jakąkolwiek sprawę, która wzbudzi społeczne emocje, pogłębi polaryzację i pozwoli PiS stanąć na czele większej części Polaków.
Szef TVP podpadł Kaczyńskiemu z wielu powodów. Nie dlatego, że zamienił telewizję publiczną w partyjną przybudówkę Zjednoczonej Prawicy, a jej pracowników w działaczy PiS na froncie medialnym. Zarzuty Nowogrodzkiej były inne.
Prowizorka może trwać w nieskończoność, bo tymczasowi sędziowie nie mają kadencji.
Do odrzucenia konstytucji walnie przyczyniła się wściekła kampania mediów, należących niemal w stu procentach do właścicieli związanych z prawicą.
Jedni nazywają to ofensywą, inni wolą ostrożniejsze określenia: szturmy, ataki, wypady. W każdym razie na południu Ukrainy, na łatwo zajętych przez Rosję w początkowej fazie wojny terenach, zaczął się nowy etap walk. I to ciężkich.
Znamienne, że od napaści na Ukrainę poprawne dotąd stosunki rosyjsko-izraelskie znacznie się pogorszyły.
Liz Truss, 47-letnia matka dwóch córek, to taka „cicha woda” brytyjskiej polityki.
Nowa Zelandia, dawna holenderska Nieuw Zeeland, wzięła się wraz z przybyciem tu w 1769 r. Jamesa Cooka i włączeniem jej do Korony.
Chciał zreformować i wzmocnić imperium. Ale imperium rozpadło mu się w rękach. Choć rządził ledwie sześć lat, był jedną z najważniejszych postaci XX w.
W nowy rok szkolny PiS wkracza wyraźnie osłabiony. Nie ma już śladu po „efekcie flagi”, czyli sondażowym odbiciu po agresji Rosji na Ukrainę.
Liberalizm, jak inne ideologie, naśladuje mitologicznego Prokrusta, potwora łapiącego ludzi i dopasowującego ich do swojego łoża. Kto wystaje, tego przycina na miarę – mówi Patrick J. Deneen, autor bestsellera „Dlaczego liberalizm zawiódł”.
Śmierć czteroletniego Piotrusia w wypadku samochodowym wystawiła na próbę sąsiedztwo Romów i nie-Romów. Wkrótce rusza proces sprawcy, okolica wciąż jest niespokojna.
W ciągu roku umiera średnio 12 razy. A świat na to patrzy i bije brawo.
Piotr Chałupka – inżynier, żonaty, nastoletnia córka. Inny Piotr Chałupka – tramwajowy motorniczy, przewijający się w narkotykowym śledztwie. Opowieść jak u Kafki.
Czy katastrofa na Odrze otworzy Polakom oczy na to, jak dużo pożytków można mieć z rzek, jeśli się o nie zadba? I klęsk – jeśli nie.
Po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch lat kupujący mieszkania liczą na spadki ich cen. Poprzednio srodze się zawiedli. Czy tym razem będzie inaczej?
„Osiągnąć pozycję lidera wszędzie, gdzie jesteśmy” – takim mottem Grupa Raben kieruje się w swojej działalności biznesowej. Od kilku lat operator logistyczny rozbudowuje system połączeń międzynarodowych, który sukcesywnie obejmuje kolejne regiony i państwa w Europie.
Znany obraz Ilji Riepina przedstawiający Iwana Groźnego mordującego swego syna dzieli Rosjan już niemal półtora wieku. Najbardziej Iwan przypadał do gustu podobnym sobie dyktatorom. Cenił go Stalin, a dziś broni go Putin.
Z polskiej perspektywy kraj może się wydać mało istotny i peryferyjny, bo leży daleko, a jeśli z czymś Polakom się kojarzy, to z plażami na Bali, waranami z Komodo i świetnymi warunkami do nurkowania. A jak jest naprawdę?
Sprawca najnowszego chaosu w Iraku Muktada al-Sadr zachowuje się jak Chomeini, mówi jak Chomeini. I chciałby władzy – jak Chomeini.
Jeszcze sto lat temu matematyczne prognozowanie pogody wydawało się mrzonką. Aż pojawił się Lewis Fry Richardson. Jego heroiczna porażka wyznaczyła drogę innym. I dała początek współczesnej meteorologii.
Nie z Azji Środkowej, wschodnioeuropejskich stepów czy z Anatolii, ale z Kaukazu. Nie jedną drogą, tylko dwiema. I bez przemocy. Monumentalne badania genetyczne weryfikują teorie o pochodzeniu Indoeuropejczyków, którzy w Eurazji rozpowszechnili swój język i obyczaje.
Odra niemiecka, grypa hiszpanka – w nazewnictwie chorób zawsze panował bałagan. Niedawna ucieczka wirusów małpiej ospy z afrykańskiego matecznika uwidoczniła skalę problemu.
Twierdzenie, że terytorium państwa wczesnopiastowskiego sięgało aż do Bugu, nie ma uzasadnienia. Zobaczmy, czym naprawdę władał Mieszko I. I dlaczego Szczecin był ważniejszy od Gniezna.
Przymusowe przesiedlenia to jedna z metod Putina w wojnie z Ukrainą. Pierwsza tego typu masowa operacja dotknęła sto lat temu Greków i Turków.
Showrunnerzy Patrick McKay i John D. Payne postawili na szerokie otwarcie i „oprowadzanie” nas po swoim Śródziemiu.
Osią akcji jest konflikt zakładów pogrzebowych.
Medialna legenda, którą Tyson skutecznie przez lata pomagał budować, po prostu bywa ciekawsza niż prawda.
Problem zaginionych dzieci, które z niejasnych powodów uciekły z domu lub zostały porwane przez nieznanego sprawcę i nigdy nie udało się ich odnaleźć, to dla rodziców niewyobrażalna trauma.
Obrona Grodna we wrześniu 1939 r., choć trwała krótko, bo zaledwie kilka dni, intensywnością zbrodni wojennych przypominała późniejszą pacyfikację Warszawy.
Jak zwykle u Kinga pod atrakcyjną fabułą kryje się drugie dno.
Eksperymenty autorki z formą nie są dziełem przypadku, sama jest swoim pierwszym krytykiem. „Manifest” ma być „inspirujący” i jest.
Powieść Wasyla Barki o Hołodomorze jest wstrząsająca, ale warto przez nią przejść i docenić, jak literatura może udźwignąć obrazy głodu.
Gdyby na jednym krańcu sztuki konceptualnej umieścić Romana Opałkę, który malował na kolejnych płótnach kolejne liczby, to Zygmunt Rytka znalazłby się na drugim krańcu.
Pepolowi udało się sprawić, że głos Kory, jej śpiew i mowa swobodnie przekraczają granice światów i lokują się w nieskończoności.
Pandemia była z pewnością dla polskich teatrów trudnym czasem, ale prawdziwym wyzwaniem będzie dopiero rozpoczynający się sezon.
Nie tracimy koncentracji, ktoś nam ją kradnie – czytamy w nowej książce o świecie internetu. I nie byle kto – najtęższe umysły Doliny Krzemowej. A skoro kradną, to nasze skupienie musi mieć rosnącą wartość.
Gdy widz zaczyna się nudzić, uznaję to za swoją klęskę – mówi Gaspar Noé, reżyser dramatu psychologicznego „Vortex”, który wchodzi do polskich kin.
Ludzie zawsze narzekali, że czas pędzi na złamanie karku, po „niegdysiejszych śniegach” prędko nie ma śladu, a całe życie jest tylko „jedną chwilką”.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Spośród sześciu ukraińskich prezydentów (1991–2022) tylko Wiktor Juszczenko mówił po ukraińsku w sferze prywatnej (i, jak twierdzą złośliwi, został do tego zmuszony, ponieważ jego druga żona, Amerykanka pochodzenia ukraińskiego, nie znała rosyjskiego). To samo można powiedzieć o zdecydowanej większości ukraińskiej postsowieckiej elity, w przeważającej masie rosyjskojęzycznej. Można się tylko zastanawiać, kogo i przed kim Władimir Putin zamierzał „wyzwalać” i „bronić”...
Nad włosami trzeba zapanować! Ich nadmierna dzikość, wszelka naturalność i dezynwoltura, każda tendencja do wymykania się z zaczesanych fryzur budzi jakiś pierwotny niepokój.
Dzieciństwo Sempégo przypadło na lata 30. i 40. Było okropne: biedne, smutne i krótkie. Nie skończył szkoły. Wcześnie odszedł z domu.
Propaganda wyborcza PiS zaczęła się rządzić nieopatrznie wypowiedzianą prawdą. I tu przyznam, że z trwogą czekam na dalszy ciąg. Właściwie on już nastąpił.
Zdaniem ekonomistów niedługo wielu Polaków będzie sobie mogło pozwolić wyłącznie na przyjemności darmowe, takie jak korzystanie z windy i toalety, szczepienia na Covid-19 czy zbieranie grzybów i chrustu.
Jest obawa, że taki wielki strateg jak Kaczyński może wycofać ze szkół nie tylko ten podręcznik, ale także ministra Czarnka.
Choć na wybrzeżu minęło już wakacyjne pandemonium, nadal pojawiają się tu turyści. Tacy, którzy nie przepadają za plażowaniem, parawaningiem, tłokiem i innymi letnimi atrakcjami. Co można im zaproponować oprócz długich „jodowych” spacerów po plażach?
Przypadek Gorbaczowa
Pokolenia, które zaznały w Polsce „realnego socjalizmu”, mają powody, aby wspominać Michaiła Gorbaczowa z wdzięcznością.