W siódmym roku pod rządami Prawa i Sprawiedliwości polskie szkoły powinny już przywyknąć do działania w stanie chronicznego kryzysu. A jednak zapaść wciąż może się pogłębiać.
Suwerenność à la PiS jest nie do pogodzenia z „zachodnim” systemem politycznym, prawnym, etycznym.
Dyryguje – jakżeby inaczej – prezes Jarosław Kaczyński, a pierwsze skrzypce gra, nieco nieoczekiwanie, prezes NBP Adam Glapiński. Kapela rżnie raźnie i głośno. Byle tylko muzyka zapadła w ucho, a lud ją kupił.
Konflikt władzy z wędkarzami był widoczny już od pierwszych dni odrzańskiego kryzysu. Ale spór między Polskim Związkiem Wędkarskim a zarządem Wód Polskich jest głęboki i rozlał się na cały kraj.
Dymisję Norberta Kaczmarczyka mógłby wymusić tylko Jarosław Kaczyński, ale wymagałoby to ciężkich targów z ziobrystami.
Debata gospodarza Campusu z Szymonem Hołownią dosyć nieoczekiwanie przybrała konfrontacyjny ton.
Poglądy, jak na tak młodych ludzi, mają niszowe. Mówią językiem politycznych wyjadaczy z partii Kaczyńskiego i TVP. Ale PiS nie pokłada wielkich nadziei w ich akcji.
Nie da się dobudowywać bez końca, betonować, urządzać kolejnych basenów, środowisko tego nie wytrzyma. Ale póki trwa rekordowy sezon, wyraźnie nie ma klimatu, żeby się tym przejmować.
Teraz jest już jasne, że o ile nie nastąpi nieoczekiwane przesilenie, walka z rosyjską napaścią potrwa przynajmniej kolejne pół roku. W tym czasie nadejdzie jednak zima, która dla Ukrainy będzie największym testem odporności.
Prezydentem Angoli przez drugą pięcioletnią kadencję będzie lider MPLA Joăo Lourenço. Najmłodsi wyborcy i duże miasta, na czele ze stołeczną Luandą, głosowały na UNITĘ.
Po najnowszych nominacjach kardynałów z prawem do wyboru następcy Franciszka jest dziś 132, a wszystkich razem purpuratów 226.
Francuski minister transportu określił zarzuty „Le Monde” jako „niezmiernie poważne”, dziennik poszedł jednak znacznie dalej, rozbijając w puch wszystkie pokrętne tłumaczenia koncernu.
Kim jest Wojciech Roszkowski, autor najbardziej kontrowersyjnego podręcznika w dziejach III RP?
Nową bronią władzy w walce z opozycją i Brukselą mają być „suwereniści”, jako podgatunek symetrystów. O co chodzi w kolejnym przekazie rządzącego obozu i czy ten manewr ma szansę na powodzenie?
Sytuacja na Odrze ukazała tylko fragment stopnia degradacji natury. Nie lepiej mają się inne rzeki. Oraz pola, lasy, ziemia i powietrze.
Marek Siewert, były policjant i analityk, nie ma wątpliwości: Ryszard Bogucki, odsiadujący wyrok za zabicie Andrzeja K. ps. Pershing, jest niewinny.
Zaburzenia odżywiania dopadają już kilkulatki. A wówczas jeszcze trudniej niż w przypadku starszych dzieci połapać się, co jest powodem do niepokoju, co normą, co przeczekać, a co leczyć.
Rozmowa z dr. hab. Pawłem Strzeleckim, ekonomistą, współautorem raportu o uchodźcach wojennych z Ukrainy, o tym, czy Ukraińcy bardziej potrzebują nas, czy my ich.
Udany letni urlop Polaka wymaga trzech rzeczy: słońca, morza oraz kawałka wygrodzonej parawanem piaszczystej plaży. To było dobrze widać w tym sezonie. Ale było też widać, że ludzie oszczędzają na wszystkim.
Z drożyzną zmaga się dzisiaj cały świat, ale nie wszyscy cierpią w takim samym stopniu. Pomagają silna waluta, dużo energii ze źródeł odnawialnych i odpowiedzialni politycy. Szkoda, że nie mamy żadnego z tych atutów.
Pierwszy transatlantycki czarter do Ameryki Łacińskiej w historii DB Schenker. Rozbudowa globalnej sieci połączeń lotniczych. Niezawodna przepustowość dla stabilnych łańcuchów dostaw.
Przez niemal 200 lat w samym sercu Oświęcimia znajdowała się fabryka wódek i likierów Jakoba Haberfelda. Zaniedbany przez lata, historyczny budynek zawalił się jednak kilkanaście lat temu i został przez poprzednich właścicieli wyburzony. Misji zachowania historii podjęli się oświęcimscy architekci Marcin Susuł i Krzysztof Strama. Zrobili to z szacunkiem do dziejów tego miejsca, a także stawiając na nowoczesne i proekologiczne rozwiązania.
Niemcy pozostają od lat zdecydowanie najważniejszym dla Polski zarówno eksporterem, jak i importerem. Ma to odzwierciedlenie w gęstej sieci połączeń logistycznych.
„Osiągnąć pozycję lidera wszędzie, gdzie jesteśmy” – takim mottem Grupa Raben kieruje się w swojej działalności biznesowej. Od kilku lat operator logistyczny rozbudowuje system połączeń międzynarodowych, który sukcesywnie obejmuje kolejne regiony i państwa w Europie.
Poprawia się dostępność kontenerów, powoli spadają ceny. Jednak transport oceaniczny wciąż odczuwa skutki pandemii.
Obrazy z pożegnania Darii Dugin szły na żywo w rosyjskiej telewizji. Nad otwartą trumną mówiono, że zginęła dziennikarka patriotka, o czystym prawosławnym sercu. Wzywano do zemsty, zrzucenia bomb na centrum Kijowa.
Odwrót wielkiej sieci Domino’s Pizza z Italii to kolejna odsłona ponadstuletniej amerykańsko-włoskiej wojny kulturowej i kulinarnej.
Liberalne demokracje nie są jeszcze przygotowane na młodych liderów. A tym bardziej na liderki. Finlandia odbywa właśnie ćwiczenia praktyczne w tej kwestii.
Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka w rekonstruowaniu przeszłości? Nie, ale komputer awansował, i staje się narzędziem, z którego analizami humanistyka musi się liczyć.
To, że można wyeksploatować Ziemię, wydawało się do pewnego momentu niemożliwe. Raport „Granice wzrostu” z 1972 r. pokazał, że to realny scenariusz. Entuzjaści tego opracowania twierdzą, że wyznaczyło początek epoki ekologicznej. Krytycy – że jest przykładem nieuzasadnionego katastrofizmu.
Kolejną rewolucję w biologii ogłasza polska embriolożka prof. Magdalena Żernicka-Goetz. Jej zespół opracował metodę uzyskiwania zdrowych zarodków wyłącznie z komórek macierzystych, czyli bez konieczności zapłodnienia.
Napaść Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. wywołała szok i dezorientację. W ślad za tym przyszły upokorzenie i apatia. O społecznej reakcji na rozpoczęcie drugiej wojny światowej mówi historyk prof. Tadeusz Zych.
Nie imały się jej mity ani ideologie. Nie zawłaszczył jej też żaden naród. Dzieje Odry są równie zmienne, jak zmienny był jej nurt.
O dziejach Lizbony i słynnym żaglowcu Royal Navy HMS „Bounty”.
Po rosyjskiej napaści na Ukrainę zaczęto roztrząsać, na ile za ten koszmar odpowiedzialni są twórcy rosyjskiej kultury. Przy okazji odkryto ich związki z tymi myślicielami zachodnimi, których koncepcje były złowieszcze. Niemniej niż wywody prof. Dugina.
Wesołość budowana jest tu na poczuciu zażenowania zmieszanego z elementami rom-comu.
Wypuszczony z butelki dżinn obiecuje spełnić trzy życzenia, ale pragnienie bogactwa, sławy, podziwu zawsze ma tragiczne skutki.
Oryginalność nie jest atutem nowej polskiej produkcji Netflixa.
W sam raz dla szukających wytchnienia od niedającej nam spokoju rzeczywistości.
„Testament” nie zmieni sposobu, w jaki postrzegamy Kościuszkę, ale znów czyni go ciekawym i budzi apetyt na więcej.
Autorka pisze z dużym wdziękiem, wyrozumiałością dla swoich bohaterów i szczęśliwie unika kaznodziejskich tonów.
Knausgård chciał być jak Stephen King, ale nie udało mu się domknąć tej całości w sposób przekonujący.
„Bal u Rafała” staje się okazją do skonfrontowania konwencji z opowieścią o uczuciach, a właściwie jednym z uczuć – smutkiem.
Pozostaje dokręcić film – albo go sobie wyobrazić.
To muzyka salonowa, jakiej w XIX w. tworzono wiele, ale ci obecni na płycie byli w większości uczniami Chopina.
W sztuce Mogul jest sporo konceptualnych pomysłów, ale dzięki specyficznemu poczuciu humoru i dystansu wobec siebie i innych nie męczą one intelektualnymi rebusami.
Menedżer z Totalizatora, którego PiS zrobił dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, rozdaje setki milionów publicznych pieniędzy, komu chce. Ale też, by nie dać komuś na film, jest w stanie zrobić naprawdę wiele.
Zawsze marzyłem o robieniu filmów, chcę nakręcić „Transatlantyk” według Gombrowicza – mówi Tymon Tymański, muzyk, kompozytor, laureat Paszportu POLITYKI, autor nominowanej do Nike książki „Sclavus” i student reżyserii.
Tam, gdzie jest ruski mir, nie może być Ukrainy – mówi Serhij Żadan, ukraiński pisarz, poeta, wokalista i aktywista mieszkający w Charkowie.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Nauki nie robią geniusze, ale zawodowi naukowcy, którzy sumiennie i rygorystycznie prowadzą badania.
Prawda jest słodka jak grzech i tajemnica. Jest luksusem dla tych, którzy zdolni są z nią żyć.
Nie tylko w Polsce ludzie głosują w wyborach na chciwych nieudaczników.
Zbigniew Ziobro od dawna uważa, że subtelnością i intelektualizowaniem Unii nie pokonamy.
Miejmy nadzieję, że polityka Tuska i Balcerowicza nie zrujnuje relacji brata wiceministra Kaczmarczyka z nim i jego nową żoną.
Coraz większe zainteresowanie budzi idea miast-gąbek. Imponujący koncept podbija świat, w którym ekstremalne zjawiska pogodowe stają się normą. Jak budować, żeby przeżyć w betonie coraz bardziej uciążliwe upały?
Szampan z wodą święconą
Suwerenność à la PiS jest nie do pogodzenia z „zachodnim” systemem politycznym, prawnym, etycznym.