Jarosława Kaczyńskiego przeraża „Zosiowładysław” i choć jego żarty są nieśmieszne, prezes PiS wyczuwa kulturowy moment. Zmienia się to, w jaki sposób myślimy o płci, a coraz więcej osób nie identyfikuje się ani jako kobieta, ani jako mężczyzna, bo jest jeszcze trzecia opcja – niebinarność.
W ostatnim czasie pojawiła się największa pandemia od stu lat, największa wojna od 1945 r., największa inflacja i drożyzna od 25 lat, a sondaże są wciąż w letargu. Dlatego opinia, że opozycja już ma wygrane wybory, jest nieprawdziwa.
Co wynika z partyjnych sondaży? Czy pierwsza od lat przewaga PO nad PiS to incydent czy przełom?
Rozmowa z Piotrem Siergiejem z Polskiego Alarmu Smogowego o konsekwencjach rządowych pomysłów na niedobory drogiego węgla.
Omikron rzadziej wywołuje ciężką postać choroby z zapaleniem płuc, choć najczęściej spotykane teraz dolegliwości też dają się chorym mocno we znaki.
„Daliśmy radę!” – komentował na gorąco Sławomir Sierakowski, inicjator zbiórki. Akcję wsparli znani i lubiani, jak również zwykli Polacy.
Jedni atakowali noblistkę, inni atakowali atakujących. Dlaczego każdy użytkownik FB lub TT czuł się zobowiązany, żeby wziąć udział w tym sporze?
Polki stanowią 15 proc. ofiar kobietobójstw wśród migrantek. Zdecydowana większość wszystkich zabójstw jest pokłosiem narastającej przemocy domowej.
Im więcej Ukraina ma HIMARS-ów i MLRS-ów – a ma ich już w sumie około 20 – tym boleśniej potrafi się Rosji odgryzać i skuteczniej blokować jej ruchy.
Spłacający raty się zbuntowali, bo nie są pewni, czy zadłużeni po uszy deweloperzy dadzą radę rozdać klucze do widmowych mieszkań.
O takim połączeniu rozdzielonej Chorwacji myślano właściwie już od rozpadu Jugosławii.
Obóz władzy gra na kilku propagandowych fortepianach, myli tropy, stara się pozyskać zwolenników w różnych politycznych obozach. Opozycja dopiero poznaje reguły tej prowadzonej od lat gry.
Trwa dyskusja, czy Donald Tusk nie zmierza ku populizmowi i nie za bardzo upodabnia się w tym do rządzącej prawicy. Pytanie, czy dzisiaj da się walczyć o władzę metodami sprzed Kaczyńskiego, Trumpa i Orbána.
Coś się zakotłowało. Nastąpiły bardzo silne zmiany wśród kobiet. Coraz bardziej się liberalizują i są coraz bardziej świadome, by sięgać po to, co się człowiekowi należy w XXI w. Przeskok jest ogromny – przyznaje socjolożka Katarzyna Pawlikowska.
Nie masz etatu, ale też nie masz szefa, który mógłby cię mobbingować. Bilans wart rozważenia – przekonują gigerzy, pracujący jednocześnie dla wielu zleceniodawców za pośrednictwem internetowych platform. Czy taka praca to przyszłość?
Nie ma takiego cierpienia zwierzęcia, którego nie zniósłby jego opiekun. Tak lekarze weterynarii między sobą komentują postawę większości ludzi, którzy przychodzą ze zwierzętami do lecznic.
Policja prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 53-letniego bezdomnego Bogdana, który, jak ujawniła „Polityka”, był prezesem słupem w firmach farmaceutycznych.
Łapani na polsko-białoruskiej granicy i umieszczani w strzeżonych ośrodkach straży granicznej uchodźcy po wielu miesiącach upokorzeń i traum w końcu wychodzą na wolność. Witają ich ci, którzy nie chcą, aby z Polski pamiętali tylko ukrywanie się w lesie oraz więzienne kraty.
Przed używaną odzieżą otwierają się wielkie centra handlowe, wcześniej dla niej niedostępne. Skąd ten awans?
Pandemia spowodowała w wielu krajach rewolucyjne zmiany na pracowniczym rynku. Rośnie też entuzjazm do skracania czasu pracy. Dlaczego akurat Polacy są w tej sprawie bardziej sceptyczni?
Gdy o względy kredytobiorców złotowych walczą politycy, ci walutowi muszą sami zadbać o swój los. Na szczęście nie stoją na straconej pozycji.
Ostatnie półrocze było pierwszym tak niekorzystnym okresem dla kredytobiorców wszystkich walut od dłuższego czasu. Gwałtowna podwyżka polskich stóp procentowych oddziaływała negatywnie na wskaźnik WIBOR, znacząco podwyższając raty kredytów złotówkowych.
Najsłynniejsza ratowniczka wojenna stała się wzorem nowego, kobiecego wojowania, bez którego Ukraina mogłaby już przegrać.
Rishi Sunak lub Liz Truss – ktoś z tej dwójki będzie nowym szefem torysów. I być może ostatnim konserwatywnym premierem Wielkiej Brytanii w przewidywalnej przyszłości.
Luisa Neubauer stała się twarzą ruchu ekologicznego za Odrą. Rządowi w Berlinie, którego częścią są Zieloni, wytyka, że za mało robi dla ratowania klimatu. I że finansuje wojnę Putina.
W pogodzie nastał czas letnich ekstremów. To gniewna reakcja planety na wytrącenie jej z równowagi. Kwestią niedługiego czasu jest przekroczenie niewyobrażalnego do tej pory progu temperaturowego.
Słodziki wywołują raka. Kawa z cukrem wydłuża życie. Do takich sensacji trzeba podchodzić ostrożnie. Bo badania wpływu żywności na zdrowie bywają mało wiarygodne, a wnioski naukowców wyolbrzymiane.
Thomas Kuhn dostrzegł, jak bardzo tajemniczym prawem rządzi się rozwój nauki. Jeśli podobnie jest z postępem technologii i gospodarki, wkrótce czeka nas kolejny przewrót.
Dzisiaj o powstaniu warszawskim często opowiada się koszulkami i muralami pełnymi scen bohaterstwa. Ważne – mówią sami powstańcy – żeby nie zastąpić wiedzy patosem, a historii legendą.
Jochen Böhler jest jednym z niewielu niemieckich historyków zajmującym się w szerokim zakresie badaniami nad kampanią wrześniową i niemieckimi zbrodniami na obywatelach polskich w 1939 roku. Jest także jednym z ekspertów w wyjątkowym dokumencie „Podziemna armia”. Dokument opowiada o Polskim Państwie Podziemnym i tym, jak podjęło ono walkę z okupantem i zmieniło bieg II wojny światowej. Premiera czteroodcinkowego serialu odbędzie się 1 sierpnia o godz. 22:00 na antenie Polsat Viasat History, a o tym, dlaczego polska armia podziemna była jedną z najbardziej niedocenianych organizacji ruchu oporu w Europie rozmawiamy z Jochenem Böhlerem.
Desperacja twórców, by uczynić z tego filmu jeszcze bardziej ognistą serię eksplozji niż wszystkie „Bondy” razem wzięte, całkowicie przesłoniła to, co uczłowiecza bohaterów.
„Niewiniątka” są drugą w pełni autorską pracą reżyserską Norwega Eskila Vogta, specjalizującego się w zgłębianiu mrocznych tajemnic, odkrywającego dynamikę emocjonalną także dojrzałych ludzi.
„Light & Magic” jest laurką dla Lucasa i jego współpracowników, lecz w żaden sposób nie odbiera to przyjemności płynącej z seansu.
Twórcy nie uciekają przed problemami: rasizm jest w serialu obecny, jest też walka kobiet o równe prawa, ale wszystko to w znanej, ciepłej konwencji.
Niekiedy to artysta gra z nami w interpretacyjnego kotka i myszkę, ale widz też potrafi zaskoczyć go siłą swojej wyobraźni. I o tym mniej więcej traktuje ta wystawa.
Symbol piersi na okładce powieści Melissy Broder bardzo pasuje do tej historii o głodzie matki, o jedzeniu i pożądaniu.
Camilleri w jednym z wywiadów opowiedział o swoim systemie pisania: książka powinna mieć 18 rozdziałów, a każdy z nich – 10 stron. Nie inaczej jest tutaj.
Robak jest mrukiem, człowiekiem cieniem uzależnionym od pornografii, oddanym swoim „ukochanym” z ekranu, które nic nie chcą w zamian.
Obecność na festiwalu potwierdzili m.in. Agata Buzek, Wojciech Marczewski, Aleksandra Terpińska, Marcin Bortkiewicz i Maciej Stuhr.
W muzyce Kanadyjczyków słychać dzikość metalu, ale zarazem elementy punka i przerażenia nie tyle piekłem i demonami, co otaczającym nas światem maszyn, z katastrofą w Czarnobylu i tragicznie zakończoną misją promu Challenger w tle.
Pandemia COVID-19 i kryzysy dotykające Europę zmieniły podejście turystów do wypoczynku. W krajach bałtyckich za sprawą projektu Wellbeing Tourism in the South Baltic Region – Guidelines for good practices & Promotion: SB WELL coraz więcej osób docenia urlop w swojej bliskiej okolicy lub na łonie natury.
W połowie sierpnia zakończy się, po sześciu sezonach, jeden z najlepszych seriali w historii telewizji „Zadzwoń do Saula”. W Albuquerque w Nowym Meksyku z tej okazji zostanie odsłonięty pomnik głównych bohaterów produkcji, z której wykiełkował – słynnego „Breaking Bad”. My zaś postanowiliśmy uczcić ten wiekopomny moment autorskim zestawieniem 20 serialowych kamieni milowych. Kryteria wyboru były dwa: nasz gust i dostępność w Polsce.
Nowy przekład pozwala w pełni docenić przenikliwą ironię pisarstwa Raymonda Chandlera, autora, który groszową literaturę przekuł w prawdziwe złoto.
Od 24 lutego muzycy ukraińscy są bezrobotni. Jedni wyjechali, drudzy walczą, czasem jeszcze grają na koncertach. Ale teraz mają okazję pokazać się światu i opowiedzieć o swojej kulturze.
Rozmowa z medioznawcą prof. Mirosławem Filiciakiem o tym, co Polacy oglądali na wideo i dokąd nas to zaprowadziło.
Zdezorientowane ludzkie ciała zamieszkują świat coraz bardziej obcy, bo ewolucja nie postępuje tak szybko jak rozwój kapitalizmu opartego na ekstrakcji i towarzyszące mu przekształcenie naszego środowiska.
Nie wiążemy się, bo za dużo energii pochłania nam zwykłe przetrwanie. I nie mamy już sił na związki.
Płonący kontynent, roztopienie się cywilizacji w upale, walka o wodę – to wizja przyszłości, która brzmi niepokojąco prawdopodobnie.
Coraz więcej Polaków nie wie, jak żyć i jakie decyzje finansowe podejmować.
To największe w naszej części Europy arboretum założone przez prywatnego człowieka, który przy tym był wybitnym kompozytorem.
Przełom w zawieszeniu
W ostatnim czasie pojawiła się największa pandemia od stu lat, największa wojna od 1945 r., największa inflacja i drożyzna od 25 lat, a sondaże są wciąż w letargu. Dlatego opinia, że opozycja już ma wygrane wybory, jest nieprawdziwa.