Polska od wojny w Ukrainie jest dużo lepiej postrzegana w Unii. Pytanie: czy powrót do podjazdowych wojenek z Brukselą, na domowy użytek, nie zniszczy tego efektu?
Wojna obnażyła finansowe, wojskowe, strategiczne ryzyko rodeo-polityki PiS.
Bardziej opłaca się przyjść do szkoły na stanowisko woźnej niż nauczycielki. Przy czym ja i tak młodego nauczyciela nie widziałam w pokoju od lat – o szkolnym kryzysie opowiada Violetta Kalka, toruńska polonistka, założycielka grupy facebookowej „Nauczyciel zmienia zawód”.
Siostry prezentki nie będą dłużej prowadziły Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie – pieczę nad nim ma przejąć powiat suski.
Morawiecki twierdzi, że wybrał obligacje trzyletnie i czteroletnie, dzieląc pomiędzy nie swoje oszczędności.
Wojna przeistoczyła się w pojedynek artylerii. Jedna strona wykrywa cel, najczęściej z bezzałogowca, i posyła tam salwę pocisków. Ostrzał pozwala drugiej stronie zlokalizować atakującą baterię i dokonać uderzenia odwetowego. Ukraińcy mówią, że reakcja Rosjan jest coraz szybsza, coraz dokładniejsza i, niestety, przytłaczająca.
Donald Tusk – stary lider z instynktem politycznego killera, ale solista. Rafał Trzaskowski – młody challenger o dobrym wizerunku, ale nie wiadomo, czy dojrzały do walki o realną władzę. Jak się między sobą ułożą?
Obrońcy zasad praworządności to mają być teraz szkodliwi radykałowie, którzy walczą z Polską. Ten nowy przekaz PiS znajduje życzliwych odbiorców także po drugiej politycznej stronie.
Gospodarka jeszcze nie pikuje, ale nastroje społeczne już tak. Według CBOS grubo ponad połowa Polaków uważa, że nasze sprawy zmierzają w złą stronę. Dla opozycji to szansa. Ale i problem.
Świadkowie koronni pojawili się w Polsce na chwilę, ale zostali na zawsze. Od 25 lat handlują swoją wiedzą z wymiarem sprawiedliwości.
Tenisowe profesjonalistki, które wszystko podporządkowały karierze, można liczyć w setkach. Mają na usługi fachowców, rozpisaną każdą minutę zawodowego życia. A ostatnio wygrywa tylko jedna – Iga Świątek. To aż nielogiczne. Ale wytłumaczalne.
Psychiczne skutki turbulencji i stresów ostatnich lat to nie tylko wysyp depresji i zaburzeń nastroju, ale też nasilające się problemy z pamięcią, uwagą i koncentracją. Odbijają się i na jakości pracy, i całego życia.
Dla jednych nauka języka polskiego to przepustka do znalezienia pracy. Dla innych namiastka normalności w nienormalnej rzeczywistości. Ale te lekcje są też poznawaniem się Polaków i Ukraińców.
Program budowy dróg i autostrad dojechał do niebezpiecznego zakrętu. Ceny surowców i paliw eksplodowały, brakuje pracowników. Branża budowlana przyszłość widzi w czarnych barwach. Straszy widmem bankructw i schodzeniem z budów.
W tradycyjnych męskich zawodach – w tirach, na dźwigach czy wózkach widłowych – coraz więcej jest kobiet. Pracodawców przekonała do pań pandemia i wojna. Aż chciałoby się przywołać hasło z lat 50.: „Kobiety na traktory!”.
Joanna Czynsz-Piechowiak, prezes Grupy Saint-Gobain w Polsce, mówi o tym, jak budować w sposób Zrównoważony i dlaczego przyszłość architektury spoczywa w ręku młodych.
Po błyskotliwym zwycięstwie wyborczym Viktor Orbán i jego Fidesz jest izolowany w Europie jak nigdy wcześniej – z powodu Ukrainy i własnej zaciętości.
Obywatele tego południowoamerykańskiego kraju właśnie kończą pisać dla siebie nową konstytucję. Jeśli im się uda, zakończą pośmiertne rządy Augusto Pinocheta.
Władimir Putin wykorzystuje ukraińskie zboże jak broń. Łatwo mu to przychodzi, bo globalny system żywnościowy znalazł się w rozsypce.
Naukowcy, by odkryć tajemnice zarazków, tworzą ich znacznie groźniejsze wersje. Czy tego typu eksperymenty mogą się zakończyć globalną katastrofą?
Aby ocalić przed zniszczeniem drugi po Puszczy Białowieskiej najcenniejszy las Polski, miłośnicy przyrody biorą się za tworzenie niewidzialnego parku narodowego.
Ogród Zoologiczny Buchenwald pokazuje, że dla narodowych socjalistów ochrona zwierząt i zbrodnie przeciwko ludzkości nie były niczym sprzecznym.
Malować wydatną szczękę czy upiększać? O roli portretów zamawianych u nadwornych artystów dynastii Habsburgów opowiada dr Oskar Rojewski.
Nieustraszony Strażnik Kosmosu, najpierw rywal, potem najlepszy przyjaciel kowboja Chudego. Buzz Astral zawsze był jedną z najpopularniejszych postaci „Toy Story”.
Jeden z najbardziej przewrotnych i prowokacyjnych filmów roku.
Ucieczka w sztukę jest samoobroną przed bezbronnym poddaniem się – tę myśl Szajny umieszczono przed wejściem na wystawę. I trafnie definiuje ona to, co czeka nas wewnątrz.
Charyzma i ekranowy luz Seweryna świetnie się sprawdzają, zwłaszcza w parze z naturalnością Chętnickiej i urokiem Kovy Rei walczącego w szpilkach ze śląskimi chodnikami.
Od kilku lat w Krakowie do problemu imprez organizowanych przy okazji letniego przesilenia podchodzą dość ambitnie.
Cykl o komisarzu Jakubie Mortce zapewnił Wojciechowi Chmielarzowi popularność i zasłużone miejsce w czołówce polskich autorów kryminałów, więc powrót do tego bohatera był kwestią czasu.
Miłość do jedzenia (a „nie da się lubić jedzenia, jeśli się go nie lubi w dużych ilościach”) była dla niego nierozerwalnie związana z radością życia.
Trudno, spod tych rozważań wydobyć postać samego Gary’ego.
Podróż w głąb własnych doświadczeń i dawnych marzeń, jaką odbywał(a) w pandemii zapewne niejeden/niejedna z nas.
Oba utwory zawarte na tej płycie zostały wykonane przed pustą salą i nawet zachowano aplauz, jaki orkiestra po pierwszym utworze daje soliście – skrzypkowi, a po drugim – chórowi (i wzajemnie).
Płyta Mai Kleszcz nie jest wyłącznie rocznicowym trybutem.
Nowe książki Knausgårda czy Atwood, choć już napisane, będą miały premierę dopiero za 100 lat. W czasach, gdy trudno myśleć o przyszłości bez lęku, pomysł Future Library jest gestem nadziei.
W kończącym się sezonie młode gwiazdy muzyki okazały się wyjątkowo atrakcyjnymi nośnikami reklamy. Czy to nowe zjawisko? A może powrót do przeszłości?
„Elvis”, historia kariery najsłynniejszego w dziejach piosenkarza rock’n’rollowego opowiadana z perspektywy jego menedżera, „Pułkownika” Toma Parkera, wpisuje się w tendencję ugrzeczniania wizerunków gwiazd.
Stawiam pytanie o szczerość i prawdziwość uczuć w świecie masowego dostępu do usług seksualnych – mówi francuski reżyser Jacques Audiard, autor filmu „Paryż, 13. dzielnica”.
2022 r.: po dwóch latach pandemii ten rok miał być lepszy. Nie dobiegł jeszcze połowy, a ma już w sobie potężny ładunek przeszłości.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Tułaczka po lokalnych dworcach w poszukiwaniu zastępczych połączeń to osobna dyscyplina sportu.
Obyś cudze dzieci uczył! Czyżby to stare powiedzenie straciło na aktualności? Bynajmniej.
Jacek Dehnel policzył ostatnio, że gdyby uwzględnić nagrody literackie o realną siłę nabywczą pieniądza od początku ich przyznawania, nagroda Nike, która od początku wynosi sztywno 100 tys. zł, powinna obecnie wynosić jakieś pół miliona.
Toalety w polskim Sejmie były do tej pory strefami wolnymi od LGBT, ale już nie są.
Podczas obchodów 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego jego syn, obecny premier, wyraził przekonanie, że dzisiejsza walka Ukrainy „jest swego rodzaju kontynuacją walki Solidarności Walczącej”.
Ulice to śmiertelny labirynt. Po jednych najlepiej biec. Na inne w ogóle nie wychodzić. Zbombardowane wszystko, nawet cmentarz – rozbite trumny walają się po powierzchni.
Rodeo-polityka
Wojna obnażyła finansowe, wojskowe, strategiczne ryzyko rodeo-polityki PiS.