Wspólna lista opozycji czy może dwa bloki? Kto z kim ma się układać, a komu nie po drodze? I czy już nadszedł czas na podjęcie ustaleń? Jednoczenie opozycji odbywa się jak po grudzie, poprzez wielką kłótnię, w której najbardziej obrywa Platforma i Tusk.
Ciężko poranieni Rosjanie niemal stanęli na wschodzie Ukrainy. Za trzy, cztery tygodnie ma ruszyć ukraińska kontrofensywa.
Kina działają już pełną parą, ale widzowie wracają powoli.
Wybory 2023 nie zakończą politycznej kampanii, zaczną jej nowy, gorący etap.
Rozmowa z Krzysztofem Brzózką, byłym szefem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, o tym, co i kiedy piją teraz Polacy.
Kongres, który wskutek polaryzacji nie może nic istotnego uchwalić w krajowych sprawach, ustawę o pomocy dla Ukrainy przegłosował przytłaczającą większością głosów.
Porządki w koalicji i przygotowania partii do wyborów – oto czym się dziś zajmuje Jarosław Kaczyński. Latem politycy PiS wyjdą do ludzi, ale nie wiadomo, czy będą im mieli coś nowego do powiedzenia.
Obok gorącej wojny w Ukrainie toczy się wojna wywiadów i kontrwywiadów. Czy Polska jest na nią przygotowana?
Rozmowa z Sabiną Jakubowską o tym, kim są doule i jak nauka potwierdziła metody porodowe dawnych akuszerek.
Podobieństwo do znanych osób bywa lukratywne. Ale w zależności od tego, do kogo jest się podobnym, także niebezpieczne.
Dr Marcin Stabrowski i dr Łukasz Rozwadowski, kulturoznawcy, o tym, co jest ważne dla Polaków, i o wartościach zagarnianych przez polityków.
Zaszlachtowali 18-letniego Miłosza za to, że był kibicem Cracovii. Każdy z napastników doskakiwał do niego i uderzał tym, co miał – maczetą, siekierą. Każdy chciał mieć swój udział w jatce. Właśnie wyszli z aresztu na wolność.
W Bielawie, małym mieście w południowo-zachodniej Polsce, w ten piękny wiosenny dzień odbywa się nieustanny ruch.
Wojna za progiem, trzeba się zbroić. Ale nasz przemysł zbrojeniowy jest przestarzały, źle zarządzany. Pokutują w nim czasy II RP i PRL. Czy skazani jesteśmy na kosztowny import broni? Co robimy, co możemy robić sami?
Europa szuka sposobów uwolnienia się od rosyjskiej ropy i gazu. Polityka walczy z ekonomią, moralność z racjonalnością. Co zrobić, żeby zimą nie zabrakło paliw? Sytuacja jest dużo gorsza, niż twierdzi polski rząd.
Podstawą segmentu samochodów rodzinnych były niegdyś pojazdy MPV, słynące z przestronnych wnętrz i pojemnych bagażników. Współcześnie, te cechy odziedziczyły samochody segmentu SUV, dodając do listy zalet stylowe nadwozia i podwyższone zawieszenie. Tą właśnie drogą podąża od pięciu lat kompaktowa Skoda Karoq. Na początku 2022 roku zyskała wiele udoskonaleń technicznych, stylistycznych i aerodynamicznych. Dzięki nim, dziś to zupełnie inny samochód.
Z wielu powodów trudno sobie wyobrazić pokonanie Rosji – ona zostanie. Tak jak 140 mln Rosjan, obok których będziemy dalej żyli – mówi politolog Piotr Buras.
Batista Afonso pochował wielu przyjaciół – obrońców Amazonii, liderów związkowych, robotników rolnych bez ziemi. Sam nie daje się zastraszyć ani przepędzić.
Największy kryzys w historii Sri Lanki: gospodarka rozsypała się jak domek z kart. To sygnał ostrzegawczy dla całego regionu, dręczonego inflacją i brakiem żywności.
Rozmowa z dr. Michałem Drahusem, astronomem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, o fantastycznym i wciąż zmieniającym się świecie komet.
Nauka mniej lub bardziej świadomie pomijała kobiety. Dopiero ostatnio stara się to naprawić, m.in. szukając śladów pań w dziejach ludzkiej cywilizacji.
Wakacje za pasem, a wraz z nimi pojawia się pokusa, by rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady bądź na inne odludzie. I spróbować rowerowej turystyki. W formie bikepackingu.
To, że Polacy pokochali Chorwację – to jasne. Tym razem proponujemy odwiedziny w Kvarnerze, regionie słynącym z zabytków, lazurowego morza i znakomitego wina.
Po dwuletniej pandemicznej przerwie mogliśmy znów spotkać się w siedzibie redakcji 17 maja: autorzy najlepszych książek historycznych, jakie ukazały się w 2021 r., ich wydawcy, jurorzy przyznający nagrody oraz goście.
Szwedzka polityka neutralności narodziła się jako droga przetrwania państwa skazanego na sąsiedztwo z zaborczym imperium.
Tajemnica nie zostaje wyjaśniona do końca, film dzięki temu zyskuje, choć emocjonalnego wstrząsu nie wywoła.
Zanurzamy się głęboko w Japonię ze starych legend i baśni.
Ponad pół roku temu IPN powołał Biuro Nowych Technologii w celu szerzenia wiedzy historycznej z pomocą narzędzi cyfrowych.
Kolejna próba stworzenia strategii turowej na miarę pierwszych gier z serii „Heroes of Might & Magic” sprzed ćwierćwiecza.
Jest niezręcznie i letnio.
To historia o potrzebie rozwijania wyobraźni w dzieciństwie, o formacyjnej sile baśni, budującej wiarę w siebie, we wspólnotę i wzmacniającej więzy rodzinne.
Trudno tu mówić o wystawie – to raczej prezentacja.
W swojej najnowszej książce Mariusz Szczygieł tańczy z reportażem.
Dawno żadna książka nie wywołała w Polsce tylu emocji i dyskusji. Wszystko to na miarę nowych czasów, więc z udziałem niewybrednych memów, uszczypliwości („nie zesrajcie się z tą krytyką”), przekleństw i gróźb.
Gangsterska powieść o ziomkach z londyńskiej dzielnicy South Kilburn była sensacją w Wielkiej Brytanii, otrzymała nawet nominację do Bookera, a teraz dostajemy ją w bardzo dobrym przekładzie Tomasza S. Gałązki.
Długi i gęsty od linijek tekstu album zamienia się momentami w popis rapera z lekkością płynącego rytmicznie na beacie niczym swingujący jazzmani czy legendarny Marvin Gaye.
Szczerze mówiąc, „Brud” zawdzięczam Jarosławowi Kaczyńskiemu, jeśli można mówić, że w ogóle mu coś zawdzięczam – mówi Piotr Socha, rysownik, twórca edukacyjnych książek dla dzieci.
W popandemicznej erze kontrola nad produkcją filmową tylko się nasiliła – mówią Małgorzata Szumowska i Michał Englert, którzy tym razem pracowali nad amerykańskim dramatem „Infinite Storm” z Naomi Watts w roli głównej.
Praca seksualna coraz częściej staje się tematem nie tylko książek reporterskich, ale i powieści. Pisanych bez wstydu i z humorem.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Mój kolega po piórze, wybitny autor książek science fiction Jacek Dukaj ogłosił, że zakłada spółkę technologiczną. Szczerze i bez cienia zawiści – bardzo mu w tym kibicuję.
Wypieranie to sztuka, a gatunek ludzki składa się z mistrzów i mistrzyń sprawnego wyparcia.
Nie można wymagać od siebie ani od bliźnich rzeczy niemożliwych. Nikt nigdy nie był ani nie będzie całkowicie nieuprzedzony i jednakowo życzliwy i otwarty wobec wszystkich.
Kłamstwa Ziobry i Morawieckiego na temat praworządności w Polsce to już materiał na film gangsterski.
Zakładanie partii opozycyjnych przez żony ważnych polityków PiS to zjawisko nowe i obiecujące. Czy inne żony pójdą śladem Marianny Schreiber?
Myślenie ma przyszłość – w mediach czytam o wprowadzeniu na rynek „piekarnika, który myśli za ciebie”.
To miasto zawsze było osobne. Ani rosyjskie, ani ukraińskie. Dziś bliżej Kijowa niż kiedykolwiek wcześniej. Próbuje jakoś żyć w cieniu najeźdźców. Wejdą czy nie?