Były premier, szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk o wnioskach z wyborów na Węgrzech, antyukraińskich, antyeuropejskich i prorosyjskich tendencjach w PiS oraz o tym, po co Kaczyński wraca do Smoleńska.
Ukraina pędzi politycznie na Zachód. Zachodnie czołgi i systemy antyrakietowe – w przeciwnym kierunku, do Donbasu. Rosjanie już tam są.
Pierwsze wspólne święta Polaków i Ukraińców będą i próbą, i szansą.
Polska nie ma systemu ochrony ludności przed tego rodzaju zagrożeniami, więc strona poświęcona zagrożeniu jądrowemu sprowadza się do tego, żeby „ukryć się w piwnicy lub pomieszczeniu z możliwie grubymi ścianami – każdy centymetr dodatkowej ochrony powoduje, że promieniowanie słabnie”.
Marine Le Pen stała się bardziej prezydencka i głównie dlatego wraz z Emmanuelem Macronem weszła do II tury francuskich wyborów. Macron, aby wygrać II turę, musi stać się bardziej jak Le Pen.
Papież Franciszek wybrał w środku wojny dyplomację dla dobra pokoju: uniki i ogólniki, by nie drażnić agresora. Na razie wojna szaleje, a metoda utrzymywania „okna dialogu” z mocodawcami zbrodni wojennych dewastuje pontyfikat Jorge Bergoglia.
Każda wojna ma swoje legendy. Wojna w Ukrainie dała okazję do stworzenia takich legend także w polskiej polityce, na czysto wewnętrzny użytek. Mają pomagać władzy w pogrążaniu opozycji.
Korekta stylu czy głęboki reset prezydentury? Andrzej Duda od jakiegoś czasu zaskakuje swoją aktywnością, a nawet samodzielnością. Niektórych napawa to nadzieją, innych niepokoi. Ale może chodzi właśnie o to, aby zmienić bardzo wiele i zarazem zostawić wszystko po staremu.
Wracamy do PRL? Bezwzględne dożywocie zamiast niemożliwej do przywrócenia kary śmierci. Kara do 30 lat więzienia. Zaostrzenie najniższych wymiarów kar i ograniczenie możliwości ich zawieszania, żeby zmusić sądy do surowszego karania. Sejmowa komisja sprawiedliwości raźno pracuje nad projektem ministra Ziobry.
Żyjemy w świecie, w którym znowu zagościła wojna. Wiarę w to, że jest tylko przejazdem, a tak naprawdę mieszka gdzie indziej, musimy uznać za wielką iluzję.
Pocovidowy remanent jest utrudniony przez nowy kataklizm w Ukrainie. Ale nie sposób odsunąć w niepamięć z górą dwuletnie doświadczenie społeczne, bo z pewnością zapisze się ono jako znaczący epizod historyczny. Dotykający bezpośrednio wielu z nas.
Rozmowa z malarzem Leonem Tarasewiczem o jego hodowli kur, utuczonym przez Europę Putinie i o tym, że coraz bardziej zmierzamy na Wschód.
Pierwszą część „egzaminu z pomagania” Ukraińcom parafie lepiej lub gorzej, ale zdały. Przed nimi jednak część druga i trudniejsza: przekształcenie pomocy doraźnej w długoterminową.
Rozmowa z prof. dr hab. Izabelą Grabowską, ekonomistką i socjolożką, o tym, czego Polska stająca się krajem migracyjnym potrzebuje od swoich władz.
Po dwóch covidowych latach Polacy tęsknią za wypoczynkiem all inclusive, najlepiej nad ciepłym morzem. Nawet wojna w Ukrainie ich nie odstrasza. W biurach podróży pytają jednak, czy tam, dokąd lecą, nie będzie rosyjskich turystów.
Rząd przeforsował przepisy ułatwiające zamrażanie w Polsce rosyjskiego majątku. Wystarczy prawdopodobieństwo wspomagania wojny. Ale rosyjskich inwestycji jest u nas niewiele, obecność oligarchów śladowa, a część z nich robi z polskim państwem poważne interesy.
Banki przegrywają zdecydowaną większość spraw wytaczanych przez frankowiczów, jednak próbują ich zastraszać własnymi pozwami. Nie mają one większych szans przed sądami, ale trudno zlekceważyć ich efekt psychologiczny.
Czyli co nowego słychać w sprawach frankowiczów.
Wielu młodych Węgrów, którzy nie pamiętają czasów sprzed rządów Fideszu, wcale nie chce do nich wracać. Jest im dobrze w kraju, w którym lojalność wobec władzy popłaca.
Kreml wysyła na front tak wielu żołnierzy z azjatyckich mniejszości, bo łatwiej im zabijać Ukraińców? A może chce ich na zawsze związać z Rosją tą zbrodnią?
Rosyjsko-ukraiński pas słonecznikowy rozjeżdżają właśnie czołgi. A to oznacza, że pośrednimi ofiarami Putina będą wkrótce miliony biednych i głodnych na całym świecie.
Liczba ludności świata wciąż rośnie, ale coraz wolniej. Obrońcy klimatu mówią, że to dobrze. Inni jednak ostrzegają przed brakiem rąk do pracy.
Władimir Putin uznaje ukraińskie zabytki za część dziedzictwa historycznego Rosji, co jednak nie powstrzymuje go przed bombardowaniem miejsc, w których się znajdują. Zagrożone zniszczeniami są cenne stanowiska archeologiczne, a grabieżą – zbiory muzealne.
Windsurfing, ju jitsu, bieganie na nartach, udział w teleturniejach – to pozanaukowe pasje, jakim oddają się trzej laureaci matematycznego konkursu „Krok w przyszłość” organizowanego przez Fundację mBanku.
Skala i formy poparcia okazywanego przez Rosjan dla inwazji ich państwa na Ukrainę, a przede wszystkim podatność na absurdalne argumenty mające ją uzasadnić, odnowiły odwieczny problem rosyjskiej duszy. Poczynając od spornej kwestii, czy coś takiego jak dusza narodu w ogóle istnieje.
Chłop spowiadał się rzadko, a gdy już, to pod przymusem pana, plebana lub wiejskiej wspólnoty. Czasami musiał za to zapłacić.
Jest tylko jeden Szekspir i jedna jest Ćwierczakiewiczowa – mawiała o sobie buńczucznie autorka najpopularniejszych książek kucharskich końca XIX w.
Film w jakimś stopniu spełnia obietnicę zawartą w tytule. Jest kinem akcji, science fiction, komedią o dysfunkcyjnej rodzinie, a jednocześnie parodią każdego z tych gatunków.
Całość układa się w katalog polskich wad, znanych i (nielubianych), tym razem zaprezentowanych w konwencji apokalipsy zombie.
Jest w „Powrocie” niekłamana czułość wobec człowieka z jego ułomnościami, jest delikatność i brak oceniania. Powiew świeżości w polskiej telewizji?
Tytuł każe zapytać o powiązania z kultową serią z lat 80.
Ta szpiegowska misja nie mogła się nie udać.
Świetna, piękna, powolna, rozlewna proza o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi i odkrywaniu go rzut kamieniem od wielkiego miasta.
Kapitalne poczucie humoru możemy docenić dzięki bardzo dobremu przekładowi.
Podobnie jak w kryminałach z Fjällbacki mamy tu seryjne morderstwa, liczne retrospektywy i poboczne wątki.
Trudno mówić, że Erna Rosenstein jest artystką zapomnianą. Ale jej pozycja w historii polskiej sztuki zapewne nie oddaje jej artystycznych osiągnięć.
Wystawa osadzona głęboko w historii nieoczekiwanie nabrała bardzo aktualnych i dramatycznych sensów.
Płyta stanowi jakby dalszy ciąg poprzednich: „Anima sacra” i „Anima aeterna”, jednak w odróżnieniu od tamtych, do których mało znane arie były pieczołowicie wybierane, tu mamy jedno, bardzo znane dzieło, które Orliński wykonuje jeszcze od czasów studenckich.
Podtrzymywanie kultury to niepoddawanie się terrorowi wojny. Dumna jestem, że Ukraińcy to robią – mówi pisarka Oksana Zabużko, której powieść „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” można kupić z tym numerem „Polityki”.
Nic tak nie opowie o tożsamości zmieniającej się Ukrainy jak biografia pisarza Wołodymyra Rafiejenki.
Wkraczamy w drugie dziesięciolecie Nagród Architektonicznych POLITYKI. Grono naszych finalistów okazało się w tym roku bardzo zróżnicowane.
Zasada działania Armii Czerwonej jest niezmienna co najmniej od czasów Suworowa, a przy tym prosta jak fizjologia kręgowca.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Propaganda mówi o braterstwie i podżega do mordu. Sama sobie przeczy, ilekroć uzna to za wygodne.
Jeśli wojna długo potrwa, temat zacznie powoli znikać z czołówek prasy. Media zajmą się czymś nowym, zgodnie z zasadą, że stare się nudzi, nowe ekscytuje.
Jakaż to może być na wojnie etyka? A jednak jest.
I znów pokazał nam się ten miły starszy pan ze swoją trudną do okiełznania potrzebą niszczenia.
Na świecie obecnie dzieją się takie rzeczy, że niektórym politykom trudno w nie uwierzyć.
Ciała i groby. Ulice zamienione w gruzowiska. Jak tu zacząć nowe życie? Za co się wziąć? Grzebać bliskich? Zbierać walające się rzeczy? Może szukać lekarstw? Ludzie stoją bezradni pośrodku pustkowia.