Czy należy skierować natowskie, w tym polskie, wojsko do pomocy Ukrainie? Czy zgadzać się na finansowe poświęcenia związane z sankcjami na Rosję? Jak długo jesteśmy skłonni pomagać wojennym uchodźcom? Jaką mamy opinię o polskiej polityce, władzy, opozycji w czasach zagrożenia? Wspólnie z pracownią Kantar Public zrobiliśmy specjalny sondaż.
Biden w Warszawie swoje powiedział, Kaczyński swoje robi.
Ostatnie dni walk w Ukrainie obnażają niekompetencję i brak przygotowania armii rosyjskiej. Ale nie zanosi się na szybki koniec tej wojny.
Po miesiącu od agresji Rosji na Ukrainę wyraźnie widać porażkę planu A i brak planu B. Na Kremlu zapewne zaczęło się szukanie winnych, może nawet kwestionuje się geniusz Putina. To dobry moment, by pójść o krok dalej.
Wojna wojną, ale obóz władzy stale myśli też o wewnętrznej rozgrywce, która ma przynieść Kaczyńskiemu trzecią kadencję. Na politycznej szachownicy trwa ruch jak w ulu, a opozycja jest ustawiana, dzielona i szantażowana. W PiS nastroje są dobre, ale nic nie jest jeszcze przesądzone.
Masowe groby, gwałty i zbombardowane szpitale. Posiłki gotowane na ogniskach i woda do picia spuszczana z kaloryferów. Tak Ukraina żyje pod rosyjską okupacją.
Prof. Krzysztof Jasiewicz, socjolog polityki, o tym, co Ameryka może zrobić Putinowi i gdzie są dla NATO „czerwone granice” w wojnie między Rosją a Ukrainą.
Medialni janczarzy PiS „nie biorą jeńców” i prowadzą zmasowany atak na wszystko, co postrzegają jako niechętne swoim politycznym mocodawcom.
To nie covid złagodniał, ale to my staliśmy się na niego bardziej odporni.
Rolą konstytucji jest powściąganie władzy, a nie ułatwianie jej samowoli.
Unia Europejska spełniła swoją misję jako projekt pokojowy. W obliczu wojny musi wziąć większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszego kontynentu, wzbogacając integrację o realny wymiar obronny.
Wolę wierzyć, że flagi ukraińskie, które teraz widać wszędzie w Polsce, to jednak zapowiedź nowego, długotrwałego otwarcia między naszymi narodami. Nawet jeśli wciąż pozostają wątpliwości – mówi Żanna Słoniowska, polsko-ukraińska pisarka, urodzona i wychowana we Lwowie.
Rozmowa z Marcinem Reyem, aktywistą badającym prorosyjskie siły w Polsce, o ludziach wpływu, prowokowanych kłótniach oraz rynku dywersji i dezinformacji.
Sztandarowa inwestycja PiS, Centralny Port Komunikacyjny, obrasta w kolejne absurdy. Mieszkańcy tracą przez nie swoją przestrzeń do życia, a podatnicy pieniądze wyrzucane w błoto. Tym razem zapraszamy na Podkarpacie.
Nie zbudujemy szybko kilkuset tysięcy mieszkań dla uchodźców, ale te, co już są, możemy jakoś im udostępnić. Potrzebne są nie tylko dobre chęci, ale też nowe regulacje. To jedyna metoda, żeby zapobiec eksplozji czynszów, przy której ucierpią wszyscy najemcy.
Ukrainę i jej obywateli możemy wesprzeć, wspierając ich walutę. Wymiana hrywien na złote to nie tylko pomoc ekonomiczna dla uchodźców, ale dowód naszej wiary, że Ukraina nie jest jeszcze stracona.
Pracownicy oczekują dzisiaj nie tylko dobrych warunków zatrudnienia, ale też wsparcia w walce ze stresem i obciążeniem psychicznym. Firmy mogą pomóc na wiele sposobów.
Operacja most kolejowy prowadzona przez DB Cargo i DB Schenker nabiera prędkości.
Firmy znowu chcą robić zapasy i szukają dostawców jak najbliżej, nawet gdy trzeba im więcej zapłacić. Na naszych oczach zmienia się model gospodarki, co niestety odczujemy we własnych portfelach.
Rozmowa z Marcinem Turskim, dyrektorem sprzedaży i obsługi klienta Fresh Logistics Polska o tym, jak pandemia zmieniła logistykę dostaw żywności i co zrobić, by ograniczyć jej marnotrawstwo.
Obiekty przemysłowe to już nie tylko miejsca przechowywania towarów. Dzisiaj stają się nowoczesnymi centrami logistyczno-produkcyjnymi, aby klient mógł jak najszybciej dostać zamówione artykuły.
Lepsza efektywność i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pomagają zmniejszyć negatywny wpływ obiektów przemysłowych na środowisko.
Wielu Węgrów zada sobie pytanie, ile ich będzie kosztować ewentualna porażka Viktora Orbána. Przeliczą i na niego zagłosują.
Na finał zapowiedzianej przez Olafa Scholza rewolucji w niemieckiej polityce wschodniej trzeba będzie jeszcze zaczekać. Łatwiej zmienić zdanie niż system.
Wybitna amerykańska wykładowczyni i była sekretarz stanu zmarła w momencie symbolicznym: dramatu wojny, kiedy przynależność Polski do NATO – w dużym stopniu jej dzieło – tak bardzo właśnie dziś gwarantuje nam bezpieczeństwo.
Rozmowa z sinologiem Bogdanem Góralczykiem o problemach, jakie Chinom sprawia wojna w Ukrainie, słabnąca Rosja i nieoczekiwane zjednoczenie Zachodu.
Jak pomóc ludziom, którzy doświadczyli traumy? To pytanie nabiera teraz szczególnej wagi.
Mówi się, że nauka powinna być ponad podziałami. W obliczu konfliktu w Ukrainie to wcale nie takie proste. Czy rosyjskie instytucje naukowe i rosyjskich badaczy również powinny spotkać surowe sankcje?
O Putinie mówi się, że jest nieodgadniony, nieprzewidywalny, być może szalony. Prawda jest chyba inna. Ale raczej niepocieszająca.
Nieudane rosyjskie wojny prowadziły czasami do okresowego podupadania systemu władzy w Rosji. Czy tak będzie i tym razem?
Jeszcze miesiąc po bitwie, która zdecydowała o losach Rzeczpospolitej XVIII w., w Polsce nie wiedziano, kto wygrał. Sukces ogłosili i Szwedzi, i Rosjanie. Królowała dezinformacja.
Film jest medytacją, a zarazem wizualnym esejem o potędze żywiołów, próbie „zatrzymania czasu” oraz zjawisku widzenia i bycia obserwowanym.
Dramaturgicznie „Byk” nie jest arcydziełem, ale na scenie się broni dzięki uczłowieczającemu bohatera aktorstwu Talarczyka i scenografii, która jest tu prawdziwym partnerem.
Fabuła, która mogła być intrygującym portretem związku, w którym partnerzy nieustannie zadają sobie psychiczne rany, okazuje się podszytą mizoginią tandetą, bałaganiarską sensacją, zrealizowaną byle jak, bez dbałości o psychologię bohaterów.
Jest elokwentnie, sympatycznie i z próbą przegonienia „Euforii” w liczbie nagich penisów na ekranie.
Wystarczy zobaczyć w życiu jeden obraz Dobkowskiego, by już zawsze rozpoznawać jego prace, nawet z daleka.
Któż nie chciałby zajrzeć za kulisy wydarzeń, które zmieniły losy świata? „Porządek dnia” jest okazją, by podejrzeć Historię przez dziurkę od klucza.
To się musiało tak skończyć. Marcin Kołodziejczyk, który czuje współczesną Polskę jak mało kto, w pewnym momencie poczuł, że formalne ramy reportażu są dla niego ograniczające.
Książka do słuchania języka, który wije się i przegina w parodiach i paradoksach, i często w pustych przebiegach.
Jednym z najwspanialszych przeżyć, jakich można doświadczyć w grach wideo, jest poczucie obezwładnienia światem. Jego ogromem, rozmachem wizji twórców, oryginalnością.
Raj dla maniaka automobilizmu.
W wyniku nagłej aktywności paranormalnej niemal cała populacja Tokio ulega dematerializacji, a miasto opanowują istoty z innego wymiaru.
Prawie wszystkie zawarte na płycie (i w książce) teksty łączy perspektywa świata widzianego oczami „zwykłego człowieka”.
Żałobny charakter poruszającej płyty zyskał niestety, autotematyczny wymiar.
Postrockowe, gitarowe granie stanowi znakomity wehikuł dźwiękowy dla tych dalekich od wszelkiego pocieszenia przesłań.
Wybitny architekt Antoni Gaudí jest bohaterem wystawy otwartej w poznańskim CK Zamek. To podróż w świat piękna, wiary i marzeń, których teraz tak bardzo potrzebujemy w realnym życiu.
Choć wielu muzyków zamiast na scenie jest na polu bitwy, piosenek zagrzewających do walki z agresorem nie brakuje. A rynki muzyczne Ukrainy i Rosji już ostatecznie się od siebie oddzieliły.
Protestowanie przeciwko złu jest ogromnie ważne. Ale moim zdaniem warto zacząć od siebie – mówi muzyk i poeta Grzegorz Kwiatkowski z odnoszącego światowe sukcesy zespołu Trupa Trupa.
Znów mówimy Mickiewiczem. Okazało się, że to romantyzm najlepiej opowiada nam tę wojnę, kiedy w bezsilności, a czasem z bezradną złością obserwujemy cierpienie ludzi w Ukrainie.
Bezsilność to bardzo niemiłe i trudne uczucie.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Wychodzę z teatru, który ma siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki. Może tego teatru Putin nie zbombarduje, projektował go przecież Lew Władimirowicz Rudniew.
Przejaśniło się na chwilę nad Wisłą.
Od jakiegoś czasu w nasz obraz świata wbiła się klinem nowa prawda, że roztropna wytrwałość, poświęcenie i pokój to sprawy kobiece, a przemoc, wojna i szaleństwo – męskie.
Po co komu słowa, skoro giną ludzie?
Czasy mamy takie, że wychodząc z domu, człowiek nie wie, czy nie natknie się na ruskiego agenta.
Na granicy Polski i Białorusi wciąż niespokojnie; w portalu braci Karnowskich czytam, że toczą się tam ciężkie walki.
Rozpoczyna się zlecony przez MSWiA przegląd polskich schronów. Co w nich znajdą kontrolerzy? Polskie schrony są niezniszczalne: nie da się zniszczyć czegoś, czego właściwie nie ma.
Gorąca i zimna
Biden w Warszawie swoje powiedział, Kaczyński swoje robi.