Jak pomagać uchodźcom wojennym, by to miało sens? Rząd jeszcze nie wie. Samorządy i organizacje pozarządowe wiedzą, ale brakuje im pieniędzy.
Jedno jest pewne: cokolwiek się zdarzy, nie wrócimy do rzeczywistości sprzed 24 lutego 2022 r.
Z nikim później nie prowadziła walk z taką zaciętością. Ukraina obala mity o rzekomej potędze rosyjskiej armii.
Starannie budowany przez Putina mit drugiej potęgi militarnej na świecie właśnie legł w gruzach. A co gorsza dla Putina, ten mit chwieje się również w oczach Rosjan – mówi gen. Mieczysław Cieniuch, były szef Sztabu Generalnego.
Rozmowa z prof. Timothym Snyderem, amerykańskim historykiem, badaczem historii środkowo-wschodniej Europy oraz nacjonalizmów i tyranii.
Władimir Putin bombarduje Ukrainę, zamyka ostatnie wolne media i wsadza do więzień za protesty i „kłamstwa” na temat armii. A Rosjanie? W większości siedzą w domach przed telewizorami.
Upiór rosyjskiej inwazji rozczłonkował Ukrainę na wiele lepszych i gorszych światów. Wszędzie czuć wojnę, gdzieniegdzie tylko wiosnę.
Co ma wspólnego obrona Kijowa z obroną demokracji w Polsce? Niemało. Odłamki z ukraińskiego frontu rykoszetem uderzają również w naszą politykę. PiS chwilowo na tym zyskuje, ale ten trend może się jeszcze zmienić.
Nie możemy być bezradni wobec szaleństwa Putina. Musimy wreszcie potraktować poważnie europejską obronność. To rozwiązanie kwadratury koła polegającej na tym, aby wzrost zdolności obronnej Niemiec dokonał się tak, by ich sąsiedzi nie musieli znowu się bać.
W tej wojnie Rosja łamie konwencje genewskie z 1949 r. dotyczące konfliktów zbrojnych i prawa humanitarnego. Zbrodnią są także działania dywersantów, jeśli przebrani są w ukraińskie mundury.
Wszyscy pracujemy dzień i noc, ale na dłuższą metę potrzebny jest system – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, do której kieruje się teraz większość uchodźców.
Mięso jest nafaszerowane antybiotykami albo zakażone salmonellą. Polska żywność, którą do tej pory się szczyciliśmy, jest najbardziej niebezpieczna w Europie. Tak stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.
Antropolożki, autorki książki „Maska w czasach zarazy”, prof. Małgorzata Karwatowska i dr hab. Ewa Głażewska, o tym, co maseczki pandemiczne mówią o tych, którzy się za nimi skrywają.
Krystyna M. nie zdzierżyła obelg rzucanych przez męża i po spożyciu dwóch piw karpackich wzmocniła mu mleko sodą kaustyczną, szerzej znaną jako kret do czyszczenia rur.
Inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że znaleźliśmy się wszyscy w zupełnie nowej rzeczywistości. Polska gospodarka próbuje dziś tę rzeczywistość jakoś rozpoznać i ogarnąć.
Przez ponad pięć tygodni robotnicy zakładów Solaris sprawdzali, czy w Polsce opłaca się strajkować. Odpowiedź może być zachęcająca dla tych, którzy tak jak oni czują, że pracują, ale nie czują, że zarabiają.
Zwrot Berlina w sprawie Rosji to koniec 30-letniej ery Kohla, Schrödera i Merkel. Być może jeden z najważniejszych momentów w powojennych dziejach Europy.
Sensacją francuskiej kampanii prezydenckiej stała się aplikacja łącząca wyborców z ofertą programową kandydatów.
Nowy prezydent Chile Gabriel Boric, nadzieja latynoamerykańskiej lewicy, nie chce być drugim Salvadorem Allende. Chce wygrać.
Biliony mikrobów w ludzkich jelitach mogą na wiele sposobów oddziaływać na nasz umysł. Daje to nadzieję nie tylko na kolejne metody diagnozowania zaburzeń psychicznych, ale również nowe terapie, od diety i probiotyków po przeszczepy
Od mikroskopijnych jednostek pływających po wielkie okręty – drony odmieniają oblicze żeglugi, morskiej inwigilacji i badań wszechoceanu.
Porozumienie ekstrawertycznego greckiego Żyda z USA z introwertycznym tureckim muzułmaninem z Niemiec dało światu jedną z najskuteczniejszych broni w walce z Covid-19.
Czy Polska w latach 60. XX w. miała szanse stać się potęgą motoryzacyjną? Odpowiedzi udzielił Andrzej Krzysztof Wróblewski, dziennikarz POLITYKI, w książce „Kolebka polskiej motoryzacji”. Wyjęta po latach z szuflady i wydana po raz pierwszy, jest fascynującą historią gospodarki PRL, ale i naszego tygodnika.
To był „tydzień, który odmienił świat”. Pół wieku temu Richard Nixon poleciał do Chin.
Już sam fakt, że w wyświechtanym i skompromitowanym gatunku nie czuje się fałszywej nuty, stanowi osiągnięcie.
Gorzki portret czterdziestoparolatka z wybujałym ego.
Ryusuke Hamaguchi wdarł się tym filmem do elitarnego grona mistrzów.
Adaptacja postapokaliptycznej powieści Emily St. John Mandel z 2014 r. na Zachodzie miała premierę w grudniu ubiegłego roku.
Ta opowieść ma niestety letnią temperaturę, pozbawioną napięcia akcję i bohaterów, których zbyt łatwo zapomnieć.
W kilka godzin po informacji o agresji rosyjskiej na Ukrainę ludzie kultury w Polsce zaczęli organizować setki inicjatyw pomocowych.
Opowieść Groff jest wciągająca, zmysłowa i zabawna.
Ciężar tej książki jest ogromny, bo jako brakujący element historii, oskarżenie i manifest, ale też nieustający aktywizm konfrontuje, zajmuje i zmienia.
Dla opozycji powinna to być lektura obowiązkowa.
Całość ma retro wdzięk twórczości Grodzieńskiej.
Bardzo obiecujący artysta z rosnącej sfery między formą rockową a hiphopową, w najciekawszych momentach kompletnie rozmazuje zresztą granicę między jednym a drugim.
Kwestia tego, czy „Papetura” się zwróci, jest drugorzędna. Myślę natomiast, że pozwoli mi się poświęcić robieniu gier w przyszłości – mówi Tomasz Ostafin, laureat Paszportu POLITYKI w kategorii Kultura cyfrowa.
Powierzenie Dubajowi organizacji światowych targów Expo to jak wypuszczenie dżina z butelki: musiało się skończyć wielką demonstracją możliwości. Potrzebie imponowania masowo ulegli też inni uczestnicy imprezy. Efekty są osobliwe i sporo mówią o współczesnym świecie.
Mija 50 lat od premiery gangsterskiego arcydzieła Francisa Forda Coppoli. „Ojciec chrzestny” do dziś wpływa zarówno na kino, jak i na kulturowe wyobrażenie mafii – na dobre i na złe.
Polskie dyrygentki górą! Anna Duczmal-Mróz jako pierwsza Polka wygrała międzynarodowy konkurs na dyrygenckie stypendium, a Anna Sułkowska-Migoń wygrała konkurs La Maestra w Paryżu. W tym zawodzie, wcześniej zdominowanym przez mężczyzn, kobiety coraz częściej sięgają po prestiżowe stanowiska.
Ta wojna jest w pierwszym rzędzie starciem konserwatywnej tyranii z liberalną demokracją.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Chodzi mi wciąż po głowie ten cytat z Hamleta: „wiemy, czym jesteśmy, ale nie wiemy, czym możemy się stać”, bo, że coś się z nami stało, to jest ewidentne.
Nie wyobrażam sobie, że rząd PiS mógłby patronować zróżnicowanemu społeczeństwu. Spełniać rolę odpowiedzialnego przewodnika. Pielęgnować historię Polski bez udziału Bąkiewicza i kiboli. Szanować ludzi, zwierzęta i rośliny.
W Przemyślu miała miejsce ofensywa narodowych sił kibolsko-dresiarskich, której celem było uwolnienie miasta od osób o ciemnym kolorze skóry.
„Ciapaki przyjechały, a miały być kobiety z dziećmi” – zakomunikowali reporterowi OKO.press kibole z Przemyśla, opowiadając o przybywających z Ukrainy obywatelach Indii, Ghany czy Nigerii, z którymi zamierzają „zrobić porządek”.
W ogólnopolskim zrywie pomocy Ukraińcom państwo nie nadąża za obywatelami.
Wojna światowa
Jedno jest pewne: cokolwiek się zdarzy, nie wrócimy do rzeczywistości sprzed 24 lutego 2022 r.