Andrzej Duda próbuje ożywić swą prezydenturę. Aktywność polityczną po raz pierwszy pokazała także jego żona Agata. Już słychać głosy uznania i nadziei na lepszą drugą część kadencji pierwszej pary. Czy słusznie?
Jak pokazują różne szczegółowe sondaże, większość Polaków już coraz rzadziej nabiera się na sztuczki z repertuaru „narodowego iluzjonizmu”.
Myślisz, że dopłacasz marne 50 gr do przesyłki z internetu, a w rzeczywistości oddajesz przestępcom władzę nad swoim kontem w banku. Zrujnują cię w kilka minut.
Wszystko wskazuje na to, że są mocne przesłanki do podziału w PiS, ale nikt go nie wieści, mimo że sytuacja w tej partii jest naprawdę poważna.
Kowaleczko to człowiek bardzo zapracowany, który w związku z licznymi dobrze opłacanymi obowiązkami zrezygnował z mandatu radnego Kobyłki (powiat wołomiński) oraz posady zastępcy burmistrz Ząbek.
Nowe przepisy paradoksalnie chwalą nie tylko pracodawcy, ale i związki zawodowe.
Kard. Marx nie jest radykałem, tylko reformistą. Celibat widzi jako wolny wybór księży. Odrzuca jego bezpośredni związek z pedofilią.
Prof. Andrzej Leder, filozof kultury, o polskiej wspólnocie, której tak naprawdę nie ma, o szalonych, choć ciekawych czasach. I nadciągającym młodym, innym pokoleniu.
Rozmowa z senatorem KO Marcinem Bosackim, przewodniczącym senackiej komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, o samowoli służb i metodach państwa PiS.
Najwyższy czas odrzucić złudzenia o wspólnocie Zachodu i szykować się do wojny z Rosją. Tezy Jacka Bartosiaka potrafią mrozić krew w żyłach. On sam to dziś „naczelny geopolityk” Polski mający setki tysięcy słuchaczy i czytelników, wśród nich samego Jarosława Kaczyńskiego. Kim jest? Ekspertem? Szarlatanem?
Kto tak naprawdę kieruje dziś największym bankiem w Polsce? I jakie ma z tego korzyści polityczne oraz osobiste?
Mijają dokładnie dwa lata (11 lutego), odkąd do światowego rejestru chorób zakaźnych wpisano nową: Covid-19. W tym czasie zdążyliśmy się już przekonać, że bardziej zabójcze niż sam wirus są ludzka głupota, egoizm, przesądy.
Anna mówi, że po amputacji nogi stała się odważna. Sylwia chora na artrogrypozę urodziła drugiego synka. A Artur, sparaliżowany od szyi w dół, jest ojcem Hani. To bohaterowie kampanii, która ma pokazać, że seks i rodzicielstwo są nie tylko dla zdrowych i sprawnych.
Nie chcieliśmy ujawniać tego, co robimy – mówi Michał Gaweł, prezes białostockiej fundacji Dialog, która we współpracy ze strażą graniczną organizuje pomoc dla niektórych grup imigrantów.
Lena miała pięć lat, gdy wróciła wzburzona z przedszkola i zapytała mamę, gdzie są nożyczki. – Po co ci nożyczki? – Chcę sobie obciąć siusiaka! Wtedy jeszcze Lena była Lwem.
Rząd PiS wyruszył na walkę z drożyzną uzbrojony w tarcze antyinflacyjne i wskazówki propagandystów. Premier zapewnia, że dzięki rządowi żywność stanieje.
Światowa gospodarka powoli wydobywa się z kryzysu wywołanego pandemią Covid-19. Do starej formy mierzonej wysokim wzrostem PKB już jednak nie wróci, ostrzegają ekonomiści. To zaś oznacza zagrożenie dla systemów demokratycznych – czy przetrwają, nie mogąc obiecać stałego wzrostu dobrobytu?
Rozmowa z Dmitrijem Treninem, dyrektorem Moskiewskiego Centrum Carnegie, o tym, co siedzi w głowie rosyjskiego prezydenta.
Indyjska prawica rozkręca islamofobiczną kampanię nienawiści. Na celowniku znaleźli się muzułmanie w związkach z hinduskami, oskarżani o uprawianie miłosnego dżihadu.
Od niedawna w Sofii rządzi zaskakująca polityczna para. Bułgarzy znów liczą na udany przeszczep zachodnich standardów.
Zachód znów grozi Rosji sankcjami z powodu Ukrainy. Wciąż jednak obowiązują te nałożone w odwecie za Krym. Czy tym razem efekt będzie inny?
Mindfulness, czyli „trening uważności”, staje się coraz popularniejszy jako metoda autoterapii. Jednak wykorzystywany bezrefleksyjnie może odbić się na zdrowiu.
Rozmowa z prof. Jamesem Hansenem, słynnym amerykańskim klimatologiem i aktywistą klimatycznym, o tym, dlaczego walka z energetyką jądrową to szaleństwo.
Prace naukowe, które powstały na podstawie sfałszowanych lub zmanipulowanych wyników albo błędów, są wycofywane. Problem w tym, że nadal mogą powodować ogromne szkody. Zwłaszcza w pandemii.
Powołana 80 lat temu Armia Krajowa musiała mieć żołnierzy nowego typu. Szlag ich trafiał, kiedy zderzali się z wojskowymi o przedwojennej mentalności.
Nie jesteśmy pierwszymi, którzy zmagają się z wpływem biznesu na politykę. W końcu to korporacja podbiła Indie i skorumpowała brytyjski parlament – twierdzi William Dalrymple, autor książki „Anarchia”.
Poirot jako jedyny może znaleźć rozwiązanie zagadki.
Późny reżyserski debiut fabularny, i to w tak konkurencyjnym gatunku jak komedia romantyczna, powinien mobilizować doświadczonego autora seriali Radosława Dunaszewskiego do zawieszenia poprzeczki wysoko.
Zgromadzony przez reżyserkę materiał – w tym wspaniałe archiwalne zdjęcia zza kulis produkcji – wystarczyłby zapewne na kilkuodcinkowy serial.
Chciałoby się napisać: brawurowa satyra, zabawny pastisz, nieuznająca świętości parodia.
Rzadko się zdarza, by spektakl rocznicowy był jednocześnie aktualny.
Niczym wnikliwy psychoterapeuta, autorka analizuje filmy Holland pod kątem ukrytych głęboko treści. Odkrywcze i pouczające.
Ta intymna, powściągliwie autobiograficzna książka jest medytacją o życiu, śmierci i dzielącej je cienkiej granicy.
Korzeni zła trzeba szukać głębiej niż na ulicach zakazanych dzielnic.
Album nagrany w zeszłym roku w depresyjnej atmosferze pandemii łączy ze sobą mroczne klimaty Joy Division z nowszą i starszą psychodelią.
Płyta z gatunku raczej ciekawych niż satysfakcjonujących.
Malarstwo Teresy Pągowskiej cenią sobie szczególnie kobiety.
Gwiazda piosenki ostatnich sezonów? Sanah. Sensacja bieżącego? Marie. Łączy te kariery pewna ostentacyjna dziewczęcość i słodka estetyka obecna w muzyce pop od dekad – ale nie tylko.
Nowa, znakomita książka reporterska Anny Bikont „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” wchodzi znowu w sam środek polskich sporów o ratowanie Żydów. I oświetla nieznany fragment powojennej rzeczywistości.
Staram się oddać napięcie, które wynika z treści, z bohaterów. Teatr i muzyka mają mnóstwo punktów stycznych – mówi Dominik Strycharski, który odebrał Paszport POLITYKI jako muzyk w teatrze.
Znamy już „Dying Light 2: Stay Human”, od ponad roku najbardziej oczekiwaną polską grę wideo. A wrocławski Techland potwierdził, że jest producentem nie mniej ważnym niż twórcy „Wiedźmina” i „Cyberpunka 2077”.
Rymkiewicz, jeszcze niedawno znany przede wszystkim jako badacz literatury, znawca romantyzmu i wybitny poeta, zyskał szerokie grono czytelników dzięki książce „Wieszanie” z 2007 r.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W kinie może najwyraźniej istnieć nie dziesięć, lecz jedenaście przykazań. Takie już ono jest.
Ale z tą płynną nowoczesnością to dajcie spokój, no kto to widział!
Ten cały Pegasus nieźle dał PiS w kaczy kuper. Tak by powiedział mój dziadek Franciszek, który bardzo lubił oceniać polityczne wydarzenia.
Szkoda, że działań pisowskich służb, w przeciwieństwie do działań Chin, nikt nie śledzi i nie kontroluje.
W obliczu rosyjskiego zagrożenia polska armia pozyskuje nowoczesny sprzęt, skąd się da.
Ferie w polskich górach upływają na zwolnionych obrotach. Branża turystyczna twierdzi, że ludzi zatrzymały w domach przede wszystkim pandemia i drożyzna. Zła wiadomość jest taka, że nawet gdy pandemia minie, drożyzna zostanie.
Sztuki i sztuczki
Jak pokazują różne szczegółowe sondaże, większość Polaków już coraz rzadziej nabiera się na sztuczki z repertuaru „narodowego iluzjonizmu”.