Jesteśmy krajem, który staje na drodze omikronu bezbronny. Bez planu, masowych testów i z jednym z najniższych w Europie poziomów wyszczepienia. A strategia jest konieczna, bo ta stara nie ma już pełnego zastosowania w nowej fazie pandemii.
Głęboki kryzys w obozie władzy, możliwy wyciek wyborców z pękającej prawicowej bańki, to nowe szanse dla opozycji.
Po opozycyjnej stronie znów nastał czas kopania się po kostkach i gry na siebie. Partie próbują się wzmocnić, aby zyskać jak najlepszą pozycję w przedwyborczych rozmowach. Przy okazji spora część antyPiSu zamienia się w antyPlatformę.
Powtarza się modus operandi z czasu pierwszych rządów PiS: rozgrywanie przy pomocy służb specjalnych.
Co będzie, gdy sądowi przyjdzie się mierzyć z zarzutami co do rzetelności wyborów zagrożonych przez inwazyjne, niedozwolone/wadliwie stosowane środki kontroli operacyjnej? Oby nie miał racji gen. Dukaczewski, mówiąc, że o „wyniku wyborów zdecydują służby specjalne”.
Po niefortunnych wypowiedziach Joe Bidena ostatnie wypowiedzi Blinkena sugerują, że Ameryka na każdą agresję odpowie pełną mocą sankcji.
Zestawienie tego faktu z deportacją niezaszczepionego tenisisty Novaka Djokovicia wielu Serbów uznało za poniżające.
Polski Ład nie będzie aż takim sukcesem, jak planowali rządzący. Ani też aż taką katastrofą, jak chcieliby tego przeciwnicy obecnej władzy. Teraz kolej na opozycję, aby przedstawiła swoją wizję nowego ładu.
Chyba tylko Donald Tusk cieszy się porównywalną atencją w prawicowych mediach. Ale może nie ma drugiego polskiego polityka czy polityczki, który występowałby tak często w tabloidach. Europosłance Sylwii Spurek ta sztuka stale wychodzi.
Kilkuset tysiącom dzieci w Polsce może pogorszyć się życie. Jeśli wychowują się w niepełnej rodzinie, od stycznia domowe budżety mogą się skurczyć. Wszedł w życie Polski Ład, a z nim kolejne pułapki podatkowe.
Rozmowa z Markiem Pleśniarem z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty o tym, jak to jest być dyrektorem w szkole wywracanej na nice przez PiS.
Nawet wśród „łowców pedofilów” są różne szkoły. W żyrardowskiej poszli najdalej. Za zbrodnie od razu wymierzali karę – najczęściej zaciągając kredyt na konto złapanego.
Rozmowa z Jurkiem Owsiakiem o początkach WOŚP, sytuacji na granicy i hejcie.
Na wsi robi się gorąco. Nawozy i środki ochrony roślin zdrożały trzykrotnie, gaz o ponad połowę. Rolnicy boją się, że w tym sezonie poniosą ciężkie straty. Odpowiedzią rządu ma być Narodowy Holding Spożywczy, który rolnikom dobrze zapłaci, a konsumentom cen nie podniesie. Kolejny cud?
Przybywa wyremontowanych linii kolejowych, po których jeździ garstka pociągów. Politycy koleją lubią się chwalić, ale rozkład jazdy już ich nie interesuje. Sami do wagonów wsiadają przecież rzadko.
Światli Rosjanie mówili mi, że ich kraj cierpi na bóle fantomowe – rozmowa z Rüdigerem von Fritschem, byłym ambasadorem Niemiec w Moskwie i Warszawie.
Brazylijskim producentom wołowiny, którzy odpowiadają za dewastację lasów Amazonii, coraz trudniej prowadzić swoje biznesy. Ale nie poddadzą się bez walki.
Władimir Putin mimowolnie przekształcił szwedzką i fińską dyskusję o członkostwie w NATO z debaty seminaryjnej w realny plan polityczny.
Czy dzięki psychodelikom dokona się rewolucja w leczeniu depresji, a może nawet w całej psychiatrii?
Rozmowa z dr. hab. Adamem Pałuchowskim o tym, skąd się wzięli i jak żyli antyczni niewolnicy oraz czy ich istnienie zatrzymało postęp techniczny.
Netflix pokazał adaptację głośnej książki Roberta Harrisa o kryzysie monachijskim z 1938 r. To próba rehabilitacji Neville’a Chamberlaina.
Powojenna reforma rolna to opowieść gorzka. Dlatego się o niej nie pamięta – uważa dr Anna Wylegała, autorka książki „Był dwór, nie ma dworu”.
Nie może dziwić, że Guillermo del Toro znalazł dla siebie fascynujący materiał w powieści Williama Lindsaya Greshama, dziś uważanej za klasyczną pozycję pulpowej literatury.
François Ozon robi wszystko, by zatrzeć wrażenie, że jest to historia z wyraźną tezą.
Twórca hitowego brytyjskiego „Downton Abbey” znów funduje widzom luksusową wycieczkę w przeszłość.
Oszałamiająca wizualna forma, bliska arcydziełom niemieckiego ekspresjonizmu.
Cytowane w spektaklu nagranie Joanny Szczepkowskiej ogłaszającej koniec komunizmu w Polsce buduje ciekawe analogie i daje do myślenia.
Opowieść o słabej męskości, samobiczującej się i nieznośnej.
Współpraca znakomitego austriackiego zespołu muzyki współczesnej z polskimi kompozytorami trwa już prawie dekadę – od koncertu monograficznego Agaty Zubel na festiwalu Sacrum Profanum.
Gala Paszportów POLITYKI 2021 znów nie mogła mieć dużej, żywej widowni. Aplauzu milionowej publiczności telewizji TVN nie mogliśmy słyszeć, ale zastąpiły go na miejscu owacje artystów, wspierających się nawzajem mocniej niż kiedykolwiek.
Przez jednych postrzegane jako wielka spekulacyjna bańka i symbol końca świata sztuki. Przez innych – jako zapowiedź nowych porządków. Tokeny NFT podbijają także polski rynek.
Premiera „Anne z Zielonych Szczytów” Lucy Maud Montgomery wpisuje się w falę nowych przekładów literackiej klasyki. Najwyższy czas odświeżyć książki także dla młodszych czytelników.
Wśród licznych opowieści o nadciągającej apokalipsie i zagładzie ludzkości możemy nie zauważyć prawdziwych zagrożeń – przekonuje Maciej Jakubowiak, autor książki „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”.
Białoszewski – duchowy i literacki prywaciarz – wychował całe pokolenie zaangażowanych społeczników.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
„Traktuję scenę jak laboratorium, a przez ostatnie parę lat to laboratorium przeniosło się bardziej do wirtualnej rzeczywistości” – mówi reżyser teatralny Krzysztof Garbaczewski w rozmowie z Włodkiem Markowiczem. Otwartość polskiego artysty na eksperymenty ze środkami wyrazu oferowanymi przez najnowsze technologie jest nie tylko przejawem osobistej preferencji, ale ogólnoświatowego trendu. Branża kreatywna od lat polega na możliwościach komputerów, a rola cyfrowych rozwiązań w życiu kulturalnym rośnie z roku na rok w tempie wprost proporcjonalnym do dostępnej mocy obliczeniowej.
Zacznijmy żądać niemożliwego, realizm działań nie musi ograniczać naszych oczekiwań.
Zawsze dzwoniłem do Basi Krafftówny w imieninowe grudniowe przedpołudnie.
Nauczyciele, którzy nie zdecydują się na służbę w WOT, a także żołnierze WOT, dla których zabraknie miejsc w szkołach, mogą poszukać szczęścia w usługach i drobnym biznesie.
Prześladowanie chrześcijan w Polsce przybiera na sile.
Projekt megalotniska między Warszawą a Łodzią oznacza zabetonowanie kilku tysięcy hektarów gruntów wysokiej jakości. Obecna władza forsuje go wbrew woli lokalnej społeczności, galopującym kosztom i zdrowemu rozsądkowi.
Bańka pod ciśnieniem
Głęboki kryzys w obozie władzy, możliwy wyciek wyborców z pękającej prawicowej bańki, to nowe szanse dla opozycji.