Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.
W tym i przyszłym roku, z okazji 30-lecia naszej nagrody, będziemy przypominać historię polskiej kultury w III RP.
Przygnieciony problemami PiS zaczął obsługiwać już tylko swoich stałych wyborców: finansowo, medialnie i emocjonalnie. To z ich pomocą chce wygrać kolejne wybory, nie oglądając się na resztę. Zapowiada to wojnę totalną. Co z tym zrobi opozycja?
Dla dziennikarza istnieją dwa sposoby dostania się do zony. Można wjechać legalnie, pod czujnym okiem straży granicznej i wojska. Można i na własną rękę – wtedy widzi się dużo więcej, tylko nie wolno się przyznawać, że jest się dziennikarzem.
Wiele zdań z maili ze skrzynki Michała Dworczyka stało się memami, ludzie przekazują je sobie jak gotowe szablony komentarzy do społeczno-politycznej rzeczywistości. Idealnie ją opisują.
Czy po tak dramatycznych przejściach jeszcze można wrócić do gry? Jarosław Gowin staje przed bodaj najważniejszym wyzwaniem w swojej politycznej karierze. Fascynującej jak mało która.
Władza ma swoje grzechy związane z walką z pandemią. Ale społeczeństwo dokłada własne.
Drugie podejście do budowy polskiej elektrowni atomowej staje się kopią pierwszego. Trudno się dziwić, że mieszkańcy wybranej lokalizacji mają atomowe nastroje.
31 stycznia przed Sądem Okręgowym w Płocku rusza kolejny proces w sprawie porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Nowy proces, nowi oskarżeni. Niekończąca się historia.
System złożony z sądów, kuratorów, policji i specjalistów od pomocy rodzinie jest jak ogromny pociąg: długo się rozpędza i ciągnie wagony. Czasem dzieci nie wytrzymują.
Rozmowa z Adrianem Piwko, założycielem i szefem inicjatywy Pora na Pola, o tym, jak jeść dobrze i nie płacić za to zbyt dużo.
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, postanowił wyprzedać sporą część rynku paliwowego i wprowadzić na nim konkurencję. To pierwszy od lat wielki plan prywatyzacji polskiego sektora naftowego. Ciekawe, jaki jest cel tej operacji?
Rozmowa z senatorem Koalicji Obywatelskiej Markiem Borowskim, byłym wicepremierem i ministrem finansów, o tym, dlaczego PiS uchwala fikcyjny budżet.
MONTOWNIA to zabytkowy budynek z lat 30. XX wieku, w którym produkowane były części do okrętów podwodnych. Już niedługo ta historyczna hala otrzyma drugie życie. Stanowi bowiem integralną część inwestycji DOKI realizowanej przez Euro Styl na terenach postoczniowych w Gdańsku.
O końcu jednowładztwa w Kazachstanie, upadku klanu i burzliwej sukcesji – rozmowa z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, wieloletnim doradcą prezydenta Nursałtana Nazarbajewa.
Za kilka dni Włosi zasiądą przed telewizorami i w misterium łączącym powagę Kaplicy Sykstyńskiej i zgiełk Koloseum będą przyglądać się wyborom swojego nowego prezydenta.
Na długo zanim została gwiazdą amerykańskiej dyplomacji, Wendy Sherman pracowała w placówkach opieki społecznej stanu Maryland. Mówi, że tamto doświadczenie z damskimi bokserami ogromnie jej się teraz przydało.
Pięć lat po śmierci Zygmunt Bauman wciąż opowiada nam o świecie za oknem, na wschodniej granicy, na Morzu Śródziemnym. Ma też coś do powiedzenia o Amazonii, niszczeniu planety i o ludzkiej zbiorowej ślepocie.
Pasożyty stanowią ważny czynnik ewolucji i spoiwo ekosystemów. Odegrały również istotną rolę w kształtowaniu wielu gatunków.
Psychologowie coraz częściej przyjmują w swoich gabinetach pacjentów dotkniętych ekolękiem i depresją klimatyczną. Co z tym robić?
Heinrich Schliemann, który dowiódł światu, że Homer opisywał epokę, która naprawdę istniała, urodził się 200 lat temu. Był badaczem z wielkim szczęściem, ale jednocześnie narcystycznym mitomanem.
Wybory do Sejmu, które sfałszowano w Polsce 75 lat temu, skończyły się dymisją amerykańskiego ambasadora. Uznał, że Stanom Zjednoczonym nie udało się upilnować demokracji nad Wisłą.
Reżyser zamiast kolejnego familijnego dramatu tworzy wielowymiarową opowieść, odnajdując w prostych na pozór sytuacjach delikatne nuty.
Przypowieść o winie, karze i rozpaczliwej próbie odkupienia grzechów.
Psychologia i wspaniałe aktorstwo młodszej i starszej części obsady.
Nowy film George’a Clooneya to pozbawiona gatunkowego ciężaru, choć wdzięczna i ciepła błahostka.
Kontekstem jest współczesność – od kwestii wolności artysty w autorytarnym systemie po mizoginię polskiego teatru.
Autorka planowała tę książkę przez kilkadziesiąt lat i szukała dla niej formy.
Pojemne i kolażowe archiwum polskiej gwary.
Przejmujący traktat o zmierzchu kultury i czarnych chmurach zbierających się nad światem.
To nostalgiczna wyprawa w przeszłość, hymn na część dawnej włókniarskiej potęgi miasta.
Wszystko perfekcyjnie oszlifowane, choć też idealnie wtórne, bardziej cyrkonie niż diamenty.
Paweł Mykietyn w zeszłym roku skończył 50 lat, a w świecie muzycznym obecny jest ponad 30.
Niełatwo się gra i tworzy dla wszystkich naraz, ale działania dużej części z naszych tegorocznych laureatów pozwalały na chwilę zapomnieć o podziałach. A nawet wskazać miejsca, gdzie skonfrontowane ze sobą grupy mogą być dla siebie fascynujące i pociągające.
Nagroda za boleśnie prowokacyjne spojrzenie na polską rzeczywistość, pasję, odwagę łamania gatunkowych stereotypów oraz wybitne umiejętności reżyserskie.
Za muzyczne fonosfery, które nie tylko wyznaczają puls i oddają atmosferę spektakli, ale są jednymi z ich bohaterów i scenicznymi partnerami dla aktorów i aktorek.
Nagroda ex aequo – dla Jany Shostak za łączenie sztuki i aktywizmu oraz dla Mikołaja Sobczaka za sztukę będącą intelektualną przygodą i emocjonalnym wyzwaniem.
Nagroda za znakomitą opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o Pabianicach od strony kości.
Nagroda za ogromną wyobraźnię dźwiękową i swobodne poruszanie się po różnorodnych światach muzycznych.
Nagroda za osobowość i umiejętność odróżnienia się od innych. Piosenki tworzone po autorsku i dar przekuwania znanego repertuaru we własną kreację artystyczną.
Nagroda za umiejętność budowania pięknych światów z papieru i światła, na pograniczu sfer materii i wyobraźni, sklejonych w jedność magicznym kunsztem.
Specjalna nagroda dla Katarzyny Nosowskiej za odwagę wchodzenia na nowe ścieżki, otwieranie nowych przestrzeni dla siebie i innych.
Małgorzata Płysa i Mat Schulz otrzymują nagrodę w specjalnej kategorii – Kultura zdalna – za kreatywne podejście do trudnych warunków.
Geniusz? A może literacki populista dający czytelnikom to, czego pragną, nawet gdy boją się o tym mówić głośno? We Francji ukazała się najnowsza powieść Michela Houellebecqa „anéantir”.
To ciekawość sprawia, że moi bohaterowie nie czują się starzy, mimo że mają 80 czy 90 lat. Bez ciekawości się gaśnie – rozmowa z Justyną Dąbrowską, autorka cyklu książek „Rozmowy z mistrzami”.
W najważniejszej galerii sztuki współczesnej w Polsce zmiana. Szefować Zachęcie przestała Hanna Wróblewska, a zaczął Janusz Janowski. Wkracza prawica? Raczej PRL-bis.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Pożarłyśmy się. Poszło o rolę języka w wyrażaniu sprzeciwu wobec oponentów.
Nikogo nie razi muzeum Stalina, tak jak nikt nie płacze po ofiarach covidu. Życie, co poradzisz?
Mówi się, że w miejsce poprzedniej Rady powstanie następna, a pesymiści nie wykluczają, że będzie ona ulegać dalszym mutacjom.
Europoseł Radosław Sikorski ze zdziwieniem odnotował istnienie ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua.
Nie jest łatwo tej zimy pojechać na narty i na nartach pojeździć. Ale się da. I to całkiem nieźle i – co najważniejsze w erze pandemii – w miarę bezpiecznie.
Moja i twoja nadzieja
W tym i przyszłym roku, z okazji 30-lecia naszej nagrody, będziemy przypominać historię polskiej kultury w III RP.