W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.
Moment przesilenia może być już całkiem blisko.
Wraz z drożyzną rośnie niezadowolenie Polaków z zarobków. Podwyżek płac – według monitoringu NBP – żądają już pracownicy 73 proc. przedsiębiorstw. Premier odpowiada na to, że przecież pensje rosną szybciej niż ceny. Niby ma rację, a jednak mija się z prawdą.
W domowych szpargałach znalazłem poniższą historyjkę. Napisana dawno (papier już zżółkł), ale budzi jakieś skojarzenia.
Sondaże z końca listopada przyniosły złe wieści dla PiS i umiarkowanie optymistyczne dla opozycji.
Rozmowa z senatorem KO Krzysztofem Brejzą, który nagłośnił nowy pomysł władzy: rejestr ciąż.
Chociaż do terminowych wyborów parlamentarnych pozostały jeszcze dwa lata, po stronie opozycyjnej już trwa spór o to, w jakiej formule do nich pójść.
Pisowskie państwo dobrobytu kończy połykać własny ogon i powoli zmierza ku upadkowi. Paradoksalnie to jego główni beneficjenci wystawią mu wkrótce rachunek. Tak już bywa z rozbudzonymi społecznymi aspiracjami: lubią się mścić.
Rozmowa z gen. Mirosławem Różańskim, emerytowanym dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, o grze Putina i Łukaszenki, w którą dały się wciągnąć polskie władze. I którą przegrywają na własne życzenie.
Polskie prawo toleruje schroniska, w których zabija się bezdomne zwierzęta i robi na nich biznes. Doraźne akcje organów ścigania i obrońców zwierząt nie rozwiążą tego problemu.
Piotr Jacoń, dziennikarz i autor książki „My, Trans”, ojciec transpłciowego dziecka, o okrucieństwie państwa wobec osób przechodzących tranzycję i ich bliskich.
Jedni uważają, że fundusze cywilizują rynek. Inni, że na nim kłusują.
Turcja ze swoją upadającą walutą i szalejącą inflacją stoi u bram gigantycznego kryzysu. Recep Tayyip Erdoğan, który jest ojcem tureckiego sukcesu gospodarczego, może się okazać jego grabarzem.
Na pozór takie same, w rzeczywistości całkiem inne. Oto trzy odsłony jednego modelu, które mogą spełnić oczekiwania zupełnie różnych użytkowników. Prezentujemy trzy sposoby na użytkowanie jednego modelu. Poznajcie nowe oblicza Skody KODIAQ. Każde z nich zadowoli innego kierowcę, każde z nich niesie ze sobą zupełnie inne emocje. Przestronny SUV wszedł na nasz rynek w trzech fascynujących wariantach, zapewniających zarówno komfort, jak i emocje na najwyższym poziomie.
Umowa koalicyjna ma 177 stron i czyta się ją jak frapujący program wewnętrznej przebudowy Niemiec. A po trosze także jak baśń braci Grimm o przemyślnych krasnalach, które z zapałem wyruszają do pracy, bo każdy dobrze wie, co ma robić.
Denys Kulikowski miał zamiłowanie do wódki, łamania kości i gwałtów. Separatysta, sadystyczny naczelnik donieckiego więzienia, został właśnie schwytany przez ukraińskie służby. W Kijowie.
Co kilka lat odkrywamy niecodzienne obiekty astronomiczne, które skłaniają do refleksji nad kreatywnością kosmosu.
Czy sukces osadniczy Słowian wziął się stąd, że byli prości i mało wymagający? Spór o ich pochodzenie bliski jest rozstrzygnięcia.
Wyższa akcyza, zaostrzanie zakazów dotyczących palenia, a nawet wsparcie ze strony celebrytów – na wiele sposobów próbujemy walczyć ze zgubnym nałogiem. Ale które z nich okazują się naprawdę skuteczne?
Strach przed energetyką jądrową narodził się w popkulturze i mediach. Z czasem osiągnął takie rozmiary, że awarii elektrowni atomowych spodziewali się wszyscy.
Przed świętami w PRL wyzwaniem było zdobycie mięsa. Panowała odziedziczona po kuchni sarmackiej obsesja na jego punkcie.
To nowe ujęcie historii Warszawy, wolne od przytłaczającej góry faktów, nazwisk i statystyk. Wciągające i nieoczywiste.
Campion nie zajmuje się szerszym tłem. Przygląda się cichej apokalipsie w mikroskali.
Serial inspirowany książkami Terry’ego Pratchetta, jednak mający z pierwowzorem niewiele wspólnego.
Wiktoriański świat przesiąknięty technologią z pogranicza magii robi duże wrażenie.
Nie ma tu gatunkowej rewolucji na miarę „Gry o tron”.
Korupcja, zdrady, łamane kariery, zemsta, zmierzch wartości, operowo-mafijne tło i gwiazdorska obsada – jest tu wszystko.
Solidne i bardzo potrzebne kino zaangażowane społecznie.
Kontrowersyjne, ale inspirujące. Szczególnie gdy wśród zebranych prac można wyszukać prawdziwe ciekawostki.
Pod koniec Roku Stanisława Lema ukazuje się chyba najdalej jak dotąd idąca jego biografia.
Opowieść o sile pamięci, zarówno indywidualnej, jak i zbiorowej.
Königsberg, Kionigsbierg, dla Polaków przez lata Królewiec, dawniej stolica Prus Wschodnich, dziś obwodu kaliningradzkiego.
I już mamy pierwszą płytę zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego sprzed miesiąca w ramach kontraktu z prestiżową firmą płytową.
Żeby dotrzeć do serc i umysłów, niekoniecznie trzeba krzyczeć.
Jak na efekt chaosu rzecz układa się w dobrze skontrolowaną opowieść.
Na premierę filmu „Spider-Man: Bez drogi do domu” cień rzucają kolejne pozwy o prawa do tej i innych postaci Marvela. Napięcia wokół Disneya, właściciela komiksowego giganta, są coraz większe.
Trzy sprawy: smog, pandemia i to, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, powodują, że człowiek traci poczucie sensu. Czwarta sprawa to tragiczna sytuacja kobiet – mówi Barbara Wysocka, reżyserka „La Bohème” Pucciniego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Pierwsza reporterska biografia poety „Różewicz. Rekonstrukcja”, napisana przez Magdalenę Grochowską, wraca do czasów wojny, opowiada o jego pochodzeniu i pozwala zrozumieć źródła lęków.
„Dziady” z Teatru Słowackiego, których obejrzenie odradza małopolska kurator oświaty, to portret dzisiejszej Polski. Trafny i poruszający.
Śmierć pani Izy z Pszczyny najlepiej pokazała, że dziś niepewność, czy uda się zajść w ciążę i ją donosić, została zastąpiona strachem o to, czy w ogóle uda się tę ciążę przeżyć.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Mija 20 lat, odkąd nasza redakcja przeprowadziła się do własnej siedziby przy ul. Słupeckiej 6 w Warszawie.
Miło nam poinformować, że książki naszych dziennikarzy Piotra Pytlakowskiego oraz Artura Domosławskiego znalazły się w finałowej piętnastce konkursu Grand Press na najlepszą reporterską książkę roku.
My, druga, do niedawna niesłyszalna połowa ludzkości, wnosimy do dyskursu publicznego empatię, współodczuwanie, nacisk na budowanie więzów, a nie na ich zrywanie z powodu przerostu ego.
Jakże łatwo przywykamy do zła, zwłaszcza gdy cierpią inni.
Ledwo prezes Kaczyński otworzy rano oczęta, ledwie zdąży się przeżegnać, a już dostaje prezenty.
W centrum Suwałk stoi pomnik Marii Konopnickiej. Duży, złotem malowany.
Padają oskarżenia, że minister Gliński utracił kontrolę nad narodową kulturą.
Obrońcy doktora Maciąga uważają, że uczeni tacy jak on mają pełne prawo do posiadania swoich poglądów i nie można ich z tego powodu wykluczać i pozbawiać możliwości pracy naukowej.
W japońskiej korporacji średnio sto dni w roku kończy się wyjściem do knajpy. Tam zabawa to też praca. Jak widać, często bardzo męcząca.
Popsuta wańka-wstańka
Moment przesilenia może być już całkiem blisko.