Marsz Niepodległości i antysemickie zajścia w Kaliszu każą się zastanowić, na ile skrajna prawica stała się znaczącą siłą polityczną, na ile jest sojusznikiem PiS, a na ile jego wrogiem.
Lista podobieństw „genialnych strategów” jest długa. Różnica jest taka, że Polska pozostaje w Unii i czasem – jak w kryzysie granicznym – „przychodzi gajowy i przepędza partyzantów”. Wciąż też opozycja może krok po kroku rozmontować mit sprawczości i nieomylności Kaczyńskiego. A na końcu odebrać mu poparcie i władzę.
Czy to Putin stoi za Łukaszenką i nim steruje? Tak twierdzą polskie władze. Prawda jest bardziej skomplikowana. Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy to także gra pozorów, zmyłek i słabości. Tylko ofiary są tu prawdziwe.
Jeśli dotychczasowy bilans nie zostanie wskutek propagandowej nadgorliwości zmarnowany, wówczas potwierdzi się, że partia Kaczyńskiego lepiej odrobiła białoruską lekcję niż jej przeciwnicy.
Huragan zakażeń i kwarantann przetacza się przez szkoły rotacyjnie.
W Chinach wokół Peng panuje milczenie. Metodę „całkowitego zniknięcia” Pekin nauczył się stosować z powodzeniem.
W połowie swojej drugiej kadencji obóz władzy walczy na kilku frontach jednocześnie, także na wewnętrznym, co zazwyczaj nie kończy się dobrze. Czy PiS jeszcze raz udowodni, że nie podlega regułom?
Polityczny los Szymona Hołowni zależy od tego, jak miewa się Platforma: kiedy jedna strona traci, druga natychmiast zyskuje. Między formacjami trwa więc silny antagonizm. Tymczasem interes całej opozycji powinien ją skłaniać do współpracy.
Prof. David Frye, amerykański historyk, o tym, do czego w dziejach świata służyły mury i czy zapewniały bezpieczeństwo ludziom, którzy się za nimi chronili.
Rośnie liczba ofiar na polsko-białoruskiej granicy. O zmarłych uchodźcach mówi się po cichu. Tak cicho, że o szczegółach ich śmierci przez długi czas nie wiedzą nawet najbliższe rodziny.
Patrick Radzimierski, prawnik przebywający na polsko-białoruskiej granicy, opowiada o tym, co tam się teraz dzieje.
Życiowy szczyt Kamil Durczok zdobył szybko, ale bez przygotowania. Powrót do bazy okazał się śmiertelnie niebezpieczny.
Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.
Policjanci zobaczyli w mieszkaniu ciężko pobitą kobietę, a na korytarzu mężczyznę ze śladami krwi. Po co więc szukać innego sprawcy?
Cezary Kucharski i Robert Lewandowski kiedyś stanowili zgrany tandem, a od roku są po dwóch stronach prawnej barykady. Najpierw Kucharski pozwał, a potem sam został pozwany. Sprawa, w której jest podejrzany, ma rangę priorytetowej, zajął się nią sam prokurator krajowy.
Dobry samochód elektryczny to nie wszystko, nie mniej ważny jest komfort użytkowania. Hyundai, po sukcesie udanych modeli KONA Electric i IONIQ 5, wytacza kolejne ciężkie działo. Od 2 listopada działa w Polsce usługa Charge myHyundai, dzięki której ładowanie samochodu ma być łatwe i bezproblemowe.
Coraz więcej firm wykorzystuje nowoczesne technologie i rozwiązania cyfrowe, aby zwiększyć efektywność biznesową, poprawić relację z dostawcami, pracownikami i klientami, dbając jednocześnie, by te działania były w zgodzie z zasadami zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju.
Lojalni obywatele Białorusi dobrze wiedzieli, że władza lubi donosy. Dlatego z ochotą dzwonili na milicję. Ostatnio dzwonią mniej, bo nazwiska kapusiów ktoś ujawnia w sieci.
Syndrom hawański sieje postrach wśród amerykańskich dyplomatów i agentów CIA. Podejrzani są Kubańczycy, Chińczycy lub Rosjanie. Tylko nie sami Amerykanie.
Nowe władze Iranu wśród największych zagrożeń dla państwa widzą coraz popularniejsze związki na kocią łapę. Narusza to monopol reżimu na kontrolę społeczną.
Od jakiegoś czasu obserwuje się niepokojące zachowania gibraltarskich orek, które zdają się celowo atakować i niszczyć łodzie. Czy te morskie ssaki mszczą się na ludziach?
Rozmowa z dr. Sebastianem Trojanowskim, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, badaczem najbardziej zagadkowych cząstek elementarnych.
Stary wynalazek z wysp Pacyfiku rewolucjonizuje współczesną żeglugę.
W ramach cyklu „Giganci Nauki PL” przedstawiamy sylwetki wybitnych polskich naukowców i wynalazców.
Urodził się 2 września 1883 r. w Preszowie na Morawach, w austriackiej rodzinie Fryderyka, właściciela fabryki powozów, i Elżbiety z domu Kroesel. Od wczesnego dzieciństwa wychowywany w polskiej tradycji przez ojczyma, Józefa Trojnara, profesora gimnazjów w Jaśle i w Stryju, do których uczęszczał.
Był historykiem wielkim, uważanym przez wiele lat za naturalnego lidera środowiska, w którym nie brakowało znakomitości. Był też wspaniałym człowiekiem. Stefan Kieniewicz.
Romans sanacji z faszystowską młodzieżą był krótki i nieudany, ale mógł doprowadzić do narodzin w Polsce totalitaryzmu.
Muzyka sprawia wrażenie elementu bardzo pewnego i dobrze wymyślonego pod kątem rynkowym, choć to luźna wariacja na temat różnych latynoskich rytmów.
Jakub Skoczeń zrobił film ku pokrzepieniu serc, mocno zachowawczy, w którym najważniejsi są aktorzy.
Całość ma wymiar uniwersalny i, co może najważniejsze, skłania do wejścia na deski własnego domu rodzinnego i przyjrzenia się tym, które go przez pokolenia budowały.
Ciekawa koncepcja, niespodziewanie dobrze łącząca się z muzyką.
Kto Nikifora zna, ten nie odnajdzie tu niczego zaskakującego, ale kto go nie zna, ten powinien ulec jego urokowi.
To nie jest książka, która ma oskarżać i otwierać dawne rany – i tak wiele nienawiści jest dziś wokół.
Niestety, „Mistrzyni” to zmarnowany potencjał na wspaniałą herstorię.
Fikcja miesza się z rzeczywistością, a wyobraźnia pisarska nie przestaje pracować na najwyższych obrotach.
Na pierwszym planie widzimy kobiety, które walcząc o swoje miejsce w patriarchalnym świecie, bezwzględnie wykorzystują inne kobiety.
„Ptak dobrego Boga” bywa ryzykowny: opowiada o mrocznych latach amerykańskiej historii w przewrotnie lekkim tonie.
Orliński powraca do dzieł wielkiego twórcy czeskiego baroku Jana Dismasa Zelenki.
Kapitalny głos Adele, wyróżniający się ciągle w niepojęty sposób w tłumie jednakowo perfekcyjnych partii wokalnych konkurencji.
Różnica między tym, co nakręcono naprawdę, a co wygenerowano w komputerze, znika. Ograniczenia pozostają w głowach ludzi – mówi Tomek Bagiński, producent wykonawczy seriali „Wiedźmin” i „Kierunek: Noc” Netflixa.
Słowacki wielkim poetą był. Oraz gejem? Pierwsza psychobiografia czołowego polskiego romantyka podsuwa pewne tropy. Panteon rodzimych twórców queer wciąż się więc rozrasta, co bulwersuje nie tylko prawicę.
Dziś na świecie kojarzą nas głównie z pierogami i kiełbasą, i żeby to zmienić, potrzebujemy setek polskich gier – twierdzi Jakub Marszałkowski, współautor raportu „The Game Industry of Poland 2020”.
W filmie widzimy kochanków, którzy budzą się w stogu siana, baraszkują na łące, po czym wędrują bez celu aż do zapadnięcia zmierzchu.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Końcówka sezonu w męskim tenisie wzmocniła przekonanie o nieuchronnej zmianie warty na szczytach. Na razie z symbolicznym udziałem Huberta Hurkacza.
POLITYKA odnotowała najwyższą sprzedaż spośród wszystkich tygodników opinii w Polsce także w trzecim kwartale 2021 r.
Mijała właśnie 21 rocznica operacji wojskowej Burza (operacija Oluja) przeprowadzonej przez wojsko chorwackie aby odbić prowincję Krajina.
Ponieważ ludzie nie chodzą po pasach na jezdni, to po co malować pasy?
Wszyscy, nawet niewierzący, zgadzają się na pomoc Matki Boskiej.
Rządzący narzekają, że jakość społeczeństwa z roku na rok się pogarsza.
Gdyby zorganizować plebiscyt na najbardziej wzruszających artystów w sztuce XX w., jednym ze zwycięzców byłby zapewne Amedeo Modigliani. Głośna wystawa w wiedeńskiej Albertinie jego pozycję umacnia.
Łukaszenka, Putin i Kaczyński mają ten sam kompleks
Lista podobieństw „genialnych strategów” jest długa. Różnica jest taka, że Polska pozostaje w Unii i czasem – jak w kryzysie granicznym – „przychodzi gajowy i przepędza partyzantów”. Wciąż też opozycja może krok po kroku rozmontować mit sprawczości i nieomylności Kaczyńskiego. A na końcu odebrać mu poparcie i władzę.