Nieśmiertelność puka do naszych drzwi. Jednak zamiast żyć wiecznie jako ludzie, będziemy mogli powracać jako „uwięzione” w maszynach kopie. Google i Microsoft już opatentowały tę technologię.
Polityka może zabijać, jeśli staje się tylko wyzutą z odpowiedzialności techniką gry o władzę.
PiS nie ma interesu, aby wprowadzać ograniczenia dla swoich wyborców i drażnić ich, mimo ewidentnych dowodów świadczących o skuteczności szczepionek.
Liczący 300 tys. mieszkańców karaibski Barbados był brytyjską kolonią od 1627 r.
Ustawowo NN to skrót od Nazwisko Nieznane. Ale pasuje też Nikomu Niepotrzebni.
Prof. John Gray, filozof polityki, o jasnych i ciemnych stronach chrześcijaństwa i ateizmu, o religiach bez boga oraz o tym, czy liberałowie zbawią świat.
Donald Tusk porządkuje szeregi. W sobotę zakończyły się wewnątrzpartyjne wybory, którymi platformersi żyli przez ostatnie tygodnie, choć i tak o wszystkim będzie decydował przewodniczący. Ale sam Tusk nie ma dużego pola manewru.
Walczył z wiatrakami, blokował autostrady i tory kolejowe, palił słomę w centrum Warszawy. Michał Kołodziejczak, 33-letni rolnik z Orzeżyna pod Sieradzem, wybiera się do Sejmu, a jego AGROunia pojawia się już w partyjnych sondażach.
Gorący spór liberalnych weteranów z młodą lewicą o to, za jakich czasów ciężej się „harowało” i za ile godzin pracy dziennie należy się dobrobyt, mówi wiele o różnicach nie tylko pokoleniowych, ale też politycznych i ideowych.
W zonie stanu wyjątkowego kryją się po lasach przerażeni, głodni i zmarznięci ludzie. Nie uchodźcy, nie migranci – ludzie.
Rozmowa z profesorem ekonomii, demografem Romualdem Jończym o tym, czy potrzeba nam więcej Polaków, czy więcej migrantów, i dlaczego nie rodzą się dzieci.
Kiedy idą na szczyt, budzą zaskoczenie. Niepełnosprawne dzieci w wózkach ciągniętych przez wolontariuszy i rodziców. Pod Śnieżnikiem była ich ponad setka. Ludzi, których na przekór losowi połączyły góry.
Rozmowa z Dawidem Łasińskim, nauczycielem chemii, influencerem prowadzącym youtube’owy kanał „Pan Belfer”, o tym, że twórcy podstaw programowych nie mają pojęcia, jak się prowadzi lekcje.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bierze pod lupę profile gwiazd mediów społecznościowych. Podejrzewa, że o promowaniu produktów za pieniądze influencerzy informują skąpo. Albo wcale.
Rosną rachunki za prąd, gaz, węgiel, benzynę. Już ponad 4,6 mln Polaków ma problemy z zaspokojeniem swoich energetycznych potrzeb. Tymczasem rząd wciąż nie ma pomysłu, jak im pomóc. A zima za pasem.
W Polsce dramatycznie brakuje działek pod budownictwo wielorodzinne. To deficyt wykreowany przez polityków. Na gruntach, na których mogłyby powstać osiedla mieszkaniowe, rękę położyła władza PiS. Obrót nimi został zamrożony albo też trafiły do państwowego Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Świat arabski ma pierwszą kobietę na stanowisku premiera. Ale nie wszyscy się cieszą. Coś z tym historycznym momentem jest nie tak.
Niespodziewanym kandydatem węgierskiej opozycji na premiera będzie konserwatysta Péter Márki-Zay. Czy Viktor Orbán ma już z kim przegrać?
Jak białoruska propaganda przedstawia kryzys migracyjny na granicy z Polską.
Chcąc oddalić brukselskie zarzuty o łamanie praworządności, premier Morawiecki spróbował fortelu: chciał ten spór uczynić jedną z bitew na wojnie między suwerennymi państwami i mityczną Brukselą. Jako taktyka to było nieskuteczne, jako strategia – niebezpieczne.
Badanie nadzwyczajnych umiejętności akrobatycznych wiewiórek pozwala zarówno na odtworzenie ruchów naszych praprzodków, jak i na projektowanie nowoczesnych robotów.
Rozmowa z prof. Michałem Grątem, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, o tajemnicach wątroby i meandrach współczesnej transplantologii.
Globalne przełowienie oraz nadmierna eksploatacja żywych zasobów mórz i oceanów to jedno z największych wyzwań ekologicznych. W wyniku nieodpowiedzialnych działań człowieka przełowiona jest już ponad jedna trzecia komercyjnie poławianych stad ryb. Jednak część rybaków – także na Bałtyku – jest świadoma, że ich przyszłość zależy od kondycji ekosystemów morskich i dzięki certyfikacji MSC chce wprowadzać pozytywne zmiany w sposobie prowadzenia połowów.
Wyklęta przez Stalina Jugosławia fascynowała Polaków. Nie podporządkowała się Moskwie w ramach jednolitego bloku państw. To na jej wzór w Październiku ’56 nad Wisłą tworzono rady robotnicze.
Jak i za jaką cenę peryferyjna Wszechruś stała się europejskim Imperium Rosyjskim?
Villeneuve buduje tajemniczy, nieprzenikniony świat powoli i z rozmysłem.
Tragikomedia o Holocauście opowiedziana w sposób zaskakująco lekki.
Na razie sporo tu chaosu i chodzenia na narracyjne skróty.
Spektakl, który otwierała scena spowiedzi, kończy się ekstatyczno-erotycznym rave’em samotnego tłumu.
Haynes po mistrzowsku miesza archiwalne materiały z wywiadami nagranymi na potrzeby dokumentu.
Proza Słowik doskonale wpisuje się w debatę nad rolą człowieka w ekosystemie.
To jest książka wściekła. Zwrócona nie przeciwko śmierci, ale przeciwko umieraniu w Polsce, dzisiaj. Przeciwko instytucjom, oddziałowi opieki paliatywnej, ale i Kościołowi katolickiemu.
Ta pięknie wydana książka w pierwszej czytelniczej reakcji zostanie odebrana niechybnie jako rodzaj literackiego żartu, dodatkowo podkreślonego groteskowo-ironicznymi ilustracjami.
Monumentalność nie zamienia tej muzyki w parodię.
Wydawcy anonsują tę płytę jako „mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu, do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta – hip-hop czy elektronika”.
Po raz pierwszy publicznie można zobaczyć prace z nowej kolekcji mBanku, która od ponad roku powstaje w ramach projektu „m jak malarstwo”.
„Wszyscy święci New Jersey”, pełnometrażowy prequel „Rodziny Soprano”, przypomina, w jaki sposób odebrano amerykańskim gangsterom mitologię i zrobiono z nich postaci z krwi i kości.
Narracyjne gry wideo, takie jak „Life is Strange: True Colors”, potrafią już mówić o rzeczach ważnych w sposób dojrzały i atrakcyjny dla masowego odbiorcy.
„Nie zrealizowałem marzeń rodziców. Uważali, że podważam ich autorytet, źle o nich myślę. A ja myślałem po prostu o sobie” – mówi Łukasz Grzegorzek, autor filmu „Moje wspaniałe życie”.
XVIII Konkurs Chopinowski był inny niż poprzednie. I to nie tylko z powodu rocznego odsunięcia w czasie.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
„Co cię nie zabije, to cię wzmocni” – jakże bliskie jest to powiedzenie organizatorom wydarzeń artystycznych na całym świecie. Po ubiegłorocznej, realizowanej w formule online, skróconej edycji Jazztopad Festival powracamy z koncertami do wnętrz Narodowego Forum Muzyki i zaprzyjaźnionych wrocławskich lokalizacji.
POLITYKA pozostaje niezmiennie najchętniej kupowanym tygodnikiem opinii w Polsce.
Czy ja jestem jeszcze do uratowania i będę kiedyś umiała wdrożyć work-life balance?
Co dokładnie prezes Kaczyński uznaje za „cwaniactwo” względem Nowego Ładu?
Rząd liczy na to, że nasz mur, tak jak mur chiński, będzie widoczny z kosmosu.
Nawet przeciwnicy przyznają, że rządowi pod kierunkiem premiera Morawieckiego wiele się udaje. Szczególnie skuteczny jest on w osiąganiu celów odwrotnych od zamierzonych. Lista osiągnięć jest długa.
Aleksander Kwaśniewski, Lidia Ostałowska, Maciej Rybiński, Janusz Płoński czy związani później z POLITYKĄ Andrzej Mleczko, Andrzej Czeczot, Krzysztof Mroziewicz, Zdzisław Pietrasik, Witold Pawłowski i wielu innych dziennikarzy tworzyło przez lata coś więcej niż studencki tygodnik „itd”. Twórcze środowisko. Przypomniano sobie o nim z okazji rocznicowej konferencji. Powspominajmy i my. Tekst byłej autorki „itd” ilustrujemy pracami fotoreporterów tygodnika.
Trochę wstyd
Polityka może zabijać, jeśli staje się tylko wyzutą z odpowiedzialności techniką gry o władzę.