Donald Tusk, były premier RP, były szef Rady Europejskiej, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, o tym, jak pogodzić podzielonych Polaków, jak wygrać wybory i co po nich zrobić.
Polska od lat jest ciężko chora na Kaczyńskiego. Nie wiemy, czy Tusk przywiózł lekarstwo, ale na pewno mobilizuje przeciwciała.
Mordowanie przez Orlen niezależności regionalnych dzienników, zastępowanie dziennikarzy aparatczykami to ten sam element kneblowania wolności, co atak na TVN, tylko mniej widowiskowy.
Kiedy PiS zaczął wygrywać wybory, kariera pani Małek zaczęła się rozkręcać. Z biblioteki przeszła do kancelarii Andrzeja Dudy, a w 2018 r. trafiła do Zarządu PL.2012+, spółki zarządzającej Stadionem Narodowym.
Podatnikom sprawi sporą trudność wyliczenie, czy zyskają, czy stracą na nowych propozycjach. Z tych, którzy stracą, ci sprytniejsi zaczną szukać luk pozwalających zmniejszyć obciążenia.
Oddzielne umundurowane i pod względem kompetencji przypominające polskie CBZC służby pod nazwą „cyberpolicji” (cyber police) działają w takich krajach, jak... Chiny, Indie czy Iran.
Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby szkoły uczyły lepiej.
Wiejski nauczyciel z Andów i nowy prezydent Peru przemówił w czasie uroczystości zaprzysiężenia naprawdę pięknie.
Po samobójczej śmierci szybko wyparował ze społecznej świadomości. Ale już jego populistyczne dziedzictwo zostało zagospodarowane przez PiS. Duch Andrzeja Leppera nadal krąży nad polską polityką i przypomina o nierozwiązanych do dziś problemach.
Karolina i Tomasz Elbanowscy, znani z „ratowania maluchów” przed szkołą, wrócili. Tym razem, by „ratować” dzieci przed szczepieniami na covid.
Czy rozwiązać Instytut Pamięci Narodowej i co zrobić z polityką historyczną – rozmawiają prof. Andrzej Paczkowski i prof. Marcin Zaremba.
Justyna Dżbik-Kluge, autorka książki „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”, o tym, jacy jesteśmy naprawdę na wakacjach. Po co jeździmy i po co liczymy słonie?
Polski to dla nich język obcy. Migają we własnym.
Ostatnie lata w polskiej branży erotycznej to czas rewolucji technologiczno-językowej. W skrócie: od prostej dziewczyny z sekskamerki do profesjonalnej seksinfluencerki.
Ostrzeżenia RCB przed nawałnicą i mordercą przyszły na telefony w jednym czasie. Jacek Jaworek, lat 52, uzbrojony i agresywny, nie próbować zatrzymywać na własną rękę, nie wchodzić do lasu.
Mamy kolejne podejście do odbudowy Pałacu Saskiego. Ale nie tego historycznego z czasów saskich, tylko tego przebudowanego na dom towarowy za czasów carskich.
Ekipa Karola Wiśniewskiego, Friza, chce przez wejście na giełdę zamienić swoją popularność wśród najmłodszych internautów na pieniądze, najlepiej duże. Na razie mowa o wycenie 144 mln zł. Firma jeszcze nie weszła na parkiet, a już padają zarzuty o manipulację kursem akcji.
Sterowce to relikty awiacji czy raczej statki powietrzne przyszłości? Branża sterowcowa oczywiście wybiera przyszłość i przekonuje, że warto w nią inwestować.
Egipt przenosi właśnie stolicę do futurystycznego miasta na pustyni. Ale serce kraju bije i bić będzie w Kairze.
Litewski półwysep zanurzony w Białorusi stał się areną zderzenia cywilizacji, gdy Mińsk zaatakował Wilno przy użyciu irackich migrantów. Litewscy Polacy tradycyjnie już robią za symetrystów.
To bogate, rządzone przez lewicę państwo skandynawskie jest dziś pionierem najbardziej antyimigranckich rozwiązań w Europie. Jutro będzie wzorem dla innych?
Rywalizacja Ameryki, Rosji, Chin nasila się na każdym polu – militariów, gospodarki, zabiegów o pozyskanie sojuszników w świecie. Ta nowa zimna wojna bardzo się różni od starej.
O ile dobrze poznaliśmy ziemskie lądy, o tyle nie mamy pojęcia, jak wygląda 80 proc. morskiego dna. To jednak zaczyna się szybko zmieniać.
Światowa Pajęczyna, czyli WWW, zaistniała 6 sierpnia 1991 r. Na te prapoczątki przyszłej rewolucji złożył się duch europejskiej współpracy naukowców i suma szczęśliwych przypadków. Oraz skąpstwo w przyznawaniu grantów.
Wielkie przedsiębiorstwa są nieodzownym elementem nowożytnego świata. Podobnie jak ich krytyka i próby ujarzmienia.
Rewolucja umarła w domu, w zaciszu mieszkań bolszewickich dygnitarzy – mówi Yuri Slezkine, historyk i autor książki „Dom Władzy”.
Drużyna złożona z obdarzonych nadludzkimi zdolnościami łotrów, socjopatów i zabójców musi uratować świat – w zamian za skrócenie wyroku czy inne więzienne przywileje.
Po relatywnym sukcesie powtórki z legendarnego Woodstocku, zorganizowanej w roku 1994, pięć lat później odświeżono markę festiwalu po raz trzeci. I jak na razie ostatni, co świadczy o tym, że nie skończyło się najlepiej.
Postaci i wydarzenia są fikcyjne, lecz film inspirowany jest faktami – uprzedzają w napisach początkowych autorzy rosyjskiego „Czarnobyla 1986”, tłumacząc mętnie swoje intencje.
Świat He-Mana bywał już reanimowany na potrzeby kina i telewizji, lecz nigdy w takim stylu.
W pierwszym, pandemicznie skróconym sezonie serial wyraźnie szuka swojego tonu i charakteru, na razie bez większego sukcesu.
Ta niewielka książka z rozmowami i szkicami Philipa Rotha o pisarzach jest zaskakująca i dla nas bardzo ciekawa. Pokazuje bowiem pisarza od mniej znanej strony – jako kogoś, kto próbuje zrozumieć historię i kulturę naszej części Europy.
W „Do syta”, najnowszej książce Michała Cichego, jesteśmy zaproszeni do wzięcia udziału w lekcji świadomego życia w zgodzie ze światem.
Herron prowadzi fabułę z rozmysłem, doprawia ją zjadliwą ironią, a jednocześnie na gorąco chwyta przedbrexitowe nastroje Brytyjczyków, przekonanych, że czas wielkości ich kraju minął bezpowrotnie.
W atmosferę najbardziej dramatycznych dni w historii stolicy grupa Tomasza Organka prowadzi nas w lekkim i przebojowym nastroju.
Określenie Centenario znaczy stulecie, a właśnie w tym roku w marcu minęło sto lat od narodzin twórcy tango nuevo.
Część letnich festiwali w tym roku zastąpiły – z konieczności, bo przepisy regulujące imprezy plenerowe są bezwzględne, a dopływ wykonawców ze świata niewielki – cykle koncertowe.
Twórcy filmów i seriali w poszukiwaniu nowych historii wertują współczesną polską prozę. Takiego poruszenia rodzimy rynek książki jeszcze nie widział. A wiele w tym zawdzięcza pandemii oraz rywalizacji serwisów VOD.
Kim jest pisarz? Jakie jest znaczenie literatury? To pytania, które od lat obsesyjnie wracają w prozie Stephena Kinga. Nie inaczej jest w jego najnowszej powieści „Billy Summers”.
Jak przełożyć „To jest wojna” Klementyny Suchanow i uliczne demonstracje na język tańca? W spektaklu „Panie władzo, to są tylko tańce” stawką jest zbiorowy bunt.
Sześć książkowych kulinarnych podróży podczas pandemicznych wakacji. Dlaczego tego typu pozycje są tak ważne?
Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz połączył role świetnego saksofonisty, utalentowanego kompozytora oraz wykształconego filmowca, dając polskiemu kinu i telewizji najbardziej chwytliwe tematy.
O tajnikach rzemieślniczego warsztatu i roli kobiet w kształtowaniu kultury tradycyjnej opowiadają Karolina Waszczuk i Agata Turczyn, organizatorki Jarmarku Jagiellońskiego, który odbędzie się 20-22 sierpnia na Starym Mieście w Lublinie.
Potwierdza się reguła: drugi tydzień olimpijskiej rywalizacji jest dla Polaków bardziej udany niż pierwszy. Ale wiele wskazuje na to, że do niedużej średniej jedenastu medali z poprzednich igrzysk tym razem nie dociągniemy.
Czytam o odrodzeniu myśli marksistowskiej i zagrożeniu przez nią wolności z przyjemnością dziecka, któremu mamusia czyta bajkę o potwornym smoku.
No i w końcu mamy igrzyska!
Dobrze, że nawet na urlopie Andrzej Duda nie traci kontaktu z rzeczywistością, tylko wysyła mocny sygnał, że Węgiel to dla niego temat ważny i że zamierza na Węgiel stawiać.
Wiedźmuchy utrzymują, że są postaciami bajkowymi i że chodzi im o szerzenie radości, z czym trudno się zgodzić, bo przecież życie nie polega na cieszeniu się, zwłaszcza że nie ma z czego, tylko na obronie naszych katolickich wartości.
Misja na letni wypoczynek z dziećmi: oderwać je od cyfrowego świata, zaciekawić, zachęcić do odkrywania i przeżywania przygód. Stworzonych do tego miejsc nie brakuje.
Pierwszy program
Polska od lat jest ciężko chora na Kaczyńskiego. Nie wiemy, czy Tusk przywiózł lekarstwo, ale na pewno mobilizuje przeciwciała.