Co dziesiąty Polak żyje w równoległym związku. A może nawet więcej niż co dziesiąty, jeśli trochę poszerzyć definicję związku. Pojawiło się sporo wyników badań seksuologicznych uwzględniających także czasy pandemii. Niektóre mogą się wydać szokujące.
Po sześciu latach rządów PiS to już wiemy na pewno: tej władzy jest w Unii źle i niewygodnie.
To, co się dzieje z pogodą, to jest nasza nowa norma klimatyczna, która – jeśli nie zapanujemy nad ociepleniem – będzie łagodną wersją przyszłości.
Na kanwie tzw. afery Rywina doszło do pierwszego poważnego rozłamu ukazującego oś podziału między bohaterami „szorstkiej przyjaźni”.
Młodzież Wszechpolska na portalach społecznościowych oburzała się, że w rekrutacji na UAM w Poznaniu polscy maturzyści „zostali pozbawieni miejsc poprzez cudzoziemców zdających inne testy maturalne”.
Kiedyś do nauczycieli, dyrektorów i kuratorów trafiały nagrody za osiągnięcia edukacyjne, a dziś jedynym kryterium staje się posłuch wobec władzy. Bo gdzie minister Przemysław Czarnek sam nie dotrze, tam pośle swojego kuratora.
Więzienna statystyka puchnie w sposób absurdalny, bo za kraty trafia coraz więcej osób, które zamiast obciążać system kosztami utrzymania, mogłyby odciążać społeczeństwo, np. wykonując prace społeczne.
Jacek Dehnel o przemocy wobec osób LGBT, emigracji z Polski i statusie kultury w naszym kraju.
Akcja promocyjna Polskiego Ładu to marketingowy bubel. PiS, wbrew deklaracjom, wcale już się nie garnie do „rozmowy z Polakami”, tylko ją pozoruje przez na pół konspiracyjne spotkania z sympatykami sprawozdawane w swoich mediach. Czy zmęczoną władzę stać jeszcze na zryw?
Niespełna 40-letni profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Marcin Wiącek, dotąd ostrożny i niewyrazisty, został następcą Adama Bodnara na urzędzie Rzecznika Praw Obywatelskich. Czy urząd go odmieni?
Czy za sprawą pandemii Polacy bardziej dbają o higienę, czy tylko udają?
Daniel z filmu „Boże Ciało” założył sutannę, żeby uciec od kryminalnej przeszłości i zdobyć szacunek. Patryk, którego życie było inspiracją dla postaci Daniela, udawał księdza, i to wykluczyło go ze wspólnoty. Grozi mu pięć lat.
Można spotkać samochód bliźniaczo podobny do naszego: ta sama marka, ten sam kolor. Ale co robić, gdy auto ma też takie same numery rejestracyjne?
„Dobra zmiana” w powiatowym sądzie? Niemal pięć miesięcy paraliżu.
Witajcie w nowym zielonym świecie, w jaki ma się zamienić Unia Europejska. Żeby to osiągnąć, czeka nas jednak trudna i wyboista droga. Jej szlak wyznacza ogłoszony właśnie nowy unijny plan Fit for 55.
Popularne lotnisko koło stolicy może zbankrutować już zimą, jeśli nie znajdą się dodatkowe pieniądze. Winna nie będzie pandemia, tylko długa wojna rządu z samorządem.
Łyk wolności może działać jak odkrycie seksu – napisała po protestach na Kubie niezależna blogerka. Chcesz więcej i więcej.
Sławiego Trifonowa w Bułgarii znają wszyscy. To wystarczyło, by wygrał wybory.
Huragan, który niedawno uderzył w Morawy, nie tylko pozrywał tysiące dachów, lecz także odsłonił patologię czeskiej branży komorniczej, ścigającej za długi nawet dzieci.
Pierwszy raz w historii najlepszym uczniem USA w spellingu – amerykańskim fenomenie kulturowym – została czarnoskóra dziewczynka Zaila Avant-garde.
Nasza wiedza o Układzie Słonecznym przechodzi obecnie rewolucję, a eksploracja kosmosu demokratyzuje się – mówi Artur B. Chmielewski, syn rysownika Papcia Chmiela, menedżer misji sond kosmicznych agencji NASA.
Odkrycie insuliny, hormonu zapewniającego dziś życie milionom chorych na cukrzycę, było możliwe dzięki pracy zespołowej i pomocy zwierząt.
O obozowym ruchu oporu w Auschwitz i buncie Sonderkommando opowiada Michał Wójcik, autor książki „Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady”.
Najsłynniejszy gangster stulecia Al Capone wybroniłby się, gdyby nie pycha i zamiłowanie do udzielania wywiadów.
Wystawa przypomina artystę, który bywał liryczny, dramatyczny, patetyczny, nostalgiczny czy dowcipny.
Pięcioodcinkowy serial dokumentalny z niezwykle popularnego gatunku true crime, własna produkcja CBS Reality, oferuje widzom wycieczkę w mroczną przeszłość.
Młodsza publiczność, spragniona widowiska, w którym dzieje się dużo i szybko, ma szansę na dobrą zabawę.
Wielbiciele stylu Kolskiego odnajdą tu echa „Jasminum” czy „Serca, serduszka”.
Od horroru zrealizowanego przez Argentynkę Natalię Metę nie należy oczekiwać scen mrożących krew w żyłach.
To jest pokusa, przed którą może stanąć każdy.
Wrażliwość Filipowicza wyprzedzała swój czas i dlatego czytamy te opowiadania, jakby były pisane dla nas dzisiaj.
O Alfredzie Hayesie słyszeliśmy dotąd niewiele, jego nazwisko mówiło cokolwiek głównie maniakom kinowym.
Dobra muzyka doskonale broni się po latach, a w wykonaniu takiej artystki jak Williams nabywa dodatkowych kolorów.
Album wypełniony doskonałą muzyką, do delektowania się każdym utworem.
Patronem tego wydania festiwalu jest Tadeusz Różewicz, który przywoływany będzie na rozmaite, czasem bardzo oryginalne sposoby (jak np. gra literacka „Pierwsze zdania… Różewicza”).
W tym roku w ramach festiwalu zainicjowanego przez laureatkę Paszportu POLITYKI Anię Karpowicz i pianistę Marka Brachę odwiedzimy m.in. podwórka warszawskich kamienic-ostańców.
Aktorską gwiazdą tegorocznej edycji będzie Agata Kulesza, przypomniane zostaną jej kreacje, m.in. w „Róży”, „Idzie” i „Śniegu już nigdy nie będzie”.
W Cieszynie widzowie będą mieli okazję obejrzeć w kinie wszystkie klasyki m.in. Miloša Formana, co w czasach rosnącego wpływu platform streamingowych jest unikatowym doświadczeniem.
W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?
„Sekret nadludzkiej siły” to poruszający i zabawny zapis zmagań Alison Bechdel z ciałem i umysłem. W komiksie autobiograficznym autorka nie ma sobie równych.
Rozmowa z byłą dyrektorką Zachęty Andą Rottenberg o próbach cenzury sztuki, cenie posiadania poglądów, kruczkach ustawy o artyście zawodowym i tym, dlaczego wystawę też powinno się traktować jak dzieło sztuki.
W jednym tygodniu na przełomie czerwca i lipca świat muzyki stracił dwie wielkie osobowości z tego samego pokolenia. Frederic Rzewski i Louis Andriessen serce mieli po lewej stronie.
Pośród okropieństw, grabieżczości i podłości bywało również pięknie między ludźmi.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
„Tłustą kotkę poznam. Cel matrymonialny niewykluczony”. (Ogłoszenie zasłyszane).
Regulowanie rzek, wycinanie lasów, utrzymywanie elektrowni Bełchatów – dlaczego obecny rząd uczepił się rozwiązań, które były nowinkami sto lat temu?
Wiele jest manipulacji i sofizmatów w tzw. dyskursie publicznym, lecz ten z „prawem naturalnym” to prawdziwy majstersztyk. Trick jest tak przebiegły, że właściwie nikt nie wie, o co chodzi, a przeto nie protestuje.
Zwycięstwo ministra Czarnka nad wadliwym dotychczas systemem edukacji stało się faktem.
Mimo starań rządu premiera Morawieckiego na razie nie wszyscy Polacy mają tak samo.
Czy dotknięty ateizmem lekarz, urzędnik, artysta lub poseł nie będzie nim atakował ludzkiego rozumu?
Podlasie to kulinarne bezdroże. Z dobrym przewodnikiem można się jednak pysznie zaskoczyć.
Rympał ryksztosuje
Po sześciu latach rządów PiS to już wiemy na pewno: tej władzy jest w Unii źle i niewygodnie.