Episkopat Polski. 99 czynnych biskupów. W październiku pojadą do Watykanu zdać papieżowi Franciszkowi relację z sytuacji w kraju. Czy wrócą z dymisjami? Czy też opleceni wspólnotą interesów i omertą przetrwają i ten kryzys?
Polska polityka zagraniczna jest strefą porażek.
„Kim każesz, tym będę” – solennie kiedyś zapewnił prezesa PiS. I trzeba Ryszardowi Terleckiemu przyznać, że mimo przejściowych problemów dotrzymuje słowa.
Czesi w sprawie Turowa czują się mocniejsi i informują stronę polską: potraktujcie nasze postulaty poważnie, bo mamy na was prawnego haka i nie zawahamy się go wykorzystać.
Dla Ziobry ostatnia porażka jest chyba najboleśniejsza, bo dotyczy osoby, z którą przegrał proces o naruszenie dobrego imienia.
The International Auschwitz Committee to organizacja zrzeszająca Ocalałych z Auschwitz – w tym ich organizacje i fundacje z 19 państw.
Od kwietnia 2020 r. do marca 2021 r. urodziło się w Polsce 350 tys. osób i zmarło 508 tys. osób. Jest jeszcze gorzej niż w całym 2020 roku.
Dotąd w Czechach obowiązuje prawo metrykalne, zgodnie z którym każdej nowonarodzonej dziewczynce w dokumentach urzędowych dopisuje się żeńską, charakterystyczną dla języków słowiańskich końcówkę -ova.
Obóz władzy stoi przed wieloma istotnymi głosowaniami w Sejmie. Jednak Zjednoczona Prawica jest coraz mniej spójna i nie chodzi tylko o koalicjantów Jarosława Kaczyńskiego, ale też o sam PiS.
Donald Tusk wraca. Nie wtedy, kiedy wypatrywali go opozycyjni wyborcy, ale gdy już dawno przestali. Czy to się może udać?
Przyjęło się, że człowiek w koszulce ratownika jest przygotowany do tego, by nieść pomoc tonącym. Otóż nie. Niektórzy dzisiejsi ratownicy nawet nie potrafią dobrze pływać.
Rozmowa z Jerzym Białobokiem, byłym dyrektorem stadniny koni arabskich w Michałowie.
Ewie Bryle odebrano wszystkie dziewięcioro dzieci. Dziwi się opieka społeczna, dziwi gmina i powiat, a wieś złorzeczy pod adresem sądu i kuratora.
Rozmowa z dr. n. med. Jarosławem Derejczykiem o zgubnych wpływach pandemii na pokolenie seniorów, pułapkach telemedycyny i o tym, kto nas wyleczy z powikłań covidu.
Źródłem kolejnych napięć politycznych w Polsce będzie polityka energetyczna. Tykających bomb jest tu wiele, a szczególnie głośne tykanie niesie się z wiatrem.
Sobiesław Zasada, niegdyś znany kierowca rajdowy, a obecnie przedsiębiorca, pionier polskiego kapitalizmu, nie zdołał zrealizować dwóch wielkich marzeń: nie zbudował fabryki samochodów oraz nigdy nie wygrał afrykańskiego rajdu Safari, w którym brał udział osiem razy. Za kilka dni wystartuje po raz dziewiąty. W wieku 91 lat.
Szczyt Biden–Putin w Genewie tworzy błędne wrażenie równowagi między mocarstwami. I pośrednio autoryzuje rosyjski reżim.
Niezwykła grupa Chilijczyków napisze nową konstytucję swojego kraju. Rozpoczęli wywracanie ustroju, którego zręby powstały w latach dyktatury Pinocheta. Takiego eksperymentu jeszcze nie było.
Hollywoodzki aktor Matthew McConaughey przymierza się do walki o stanowisko gubernatora Teksasu. Chce być pośrodku.
Czy we współczesnym świecie potrzebni są jeszcze ambasadorzy? I dlaczego Twitter może doprowadzić do ich wyginięcia.
Kosmos nie zmierza ku śmierci (cieplnej), lecz do zawrotnego bogactwa form i znaczeń – twierdzi Julian Barbour, znakomity brytyjski kosmolog i historyk nauki.
Ta książka wszystko zawdzięcza testosteronowi – deklaruje jej autor Paul B. Preciado. „Testo ćpun” jest odważną próbą poszukiwania tożsamości seksualnej w świecie pełnym hormonalnych pokus i farmakologicznych miraży.
Rozmowa z prof. Maciejem Wojtkowskim o tym, czym jest precyzyjna diagnostyka oka i w jaki sposób najnowsze technologie umożliwią rozpoznanie chorób na wczesnym etapie rozwoju.
O propagandowym i prawdziwym obrazie wojny między III Rzeszą a ZSRR w 80. rocznicę operacji Barbarossa opowiada Borys Sokołow, autor książki „Straszliwe zwycięstwo”.
Cesarz Fryderyk I Barbarossa trochę przez przypadek został patronem hitlerowskiej inwazji na Rosję. To krzywda dla władcy, który, jak mówią dziś historycy, zasługuje na przydomek Wielki.
Bardzo kameralny, wyciszony dramat.
Gdzie przebiega granica wyobraźni i emocjonalnego kłamstwa?
Antyczni herosi, bohaterowie kultury masowej, ludzie, których losy naznaczył nazizm, oraz duchy spotykają się w przestrzeni Hadesu/piekła, gdzie nic się nie kończy, czas ma charakter kolisty, nie linearny.
Mariusz Kwiecień zapowiadał, że jako szef artystyczny Opery Wrocławskiej będzie zapraszał nie tylko gwiazdy, ale też śpiewaków dopiero rozpoczynających drogę artystyczną, by dać im okazję efektownego debiutu.
Od pierwszych minut serialu wiadomo, że to dzieło Stephena Kinga.
Anna Cieplak ma talent do opisywania codzienności.
Największą zaletą książki jest to, że wręcz zmusza do przesłuchania od nowa dyskografii milczącego od lat bohatera.
Kańtoch biegle wykorzystuje kryminalną konwencję, by opowiedzieć o kruchości budowanych na kłamstwie rodzinnych relacji.
„Hardware” to solidna porcja tradycyjnego, kipiącego energią blues rocka w najlepszym wydaniu.
„Start It Over” to album wciągający, nakłaniający słuchacza do poddania się jego spokojnemu, relaksującemu rytmowi.
Hasło tegorocznej edycji Malta Festivalu brzmi „Powrót na ziemię/Back to the Ground”.
Abstrakcja ma już ponad sto lat, ale ciągle musi się bronić przed uwagami w rodzaju „sam bym tak namalował” albo „malarstwo o niczym”. Że to opinie niesprawiedliwe, przekonują dwie stołeczne wystawy.
Po raz 10. wybraliśmy laureata Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Jury uznało, że tym razem na Grand Prix najbardziej zasługuje kameralna, ale wyrafinowana estetycznie realizacja Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” w Warszawie.
Debata o zawodzie artysty i projekcie ustawy, który ma go regulować, wskrzesiła mit artysty darmozjada. Mocno w Polsce zakorzeniony.
Każda z moich bohaterek dojrzewa, niezależnie od tego, ile ma lat – mówi Marta Dzido, autorka książki „Sezon na truskawki”, zbioru opowiadań o dorastaniu i kobiecym pożądaniu.
Zdarza się, że zestawia się lirykę Kozioł z tym, co pisała Wisława Szymborska.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Tegoroczny French Open potwierdził, że kobiecy tenis jest nieprzewidywalny. Po ubiegłorocznym triumfie nastolatki z Raszyna teraz wygrała mało znana czeska specjalistka od gry deblowej.
Nasze domy znudziły nam się przez to nieustające siedzenie, znamy na pamięć każdą plamkę na suficie, rysę na podłodze. Chcemy odmiany.
Każde pokolenie ma swoich zetempowców. Współczesne należy do Ordo Iuris.
Kumpel z czasów szkolnych na swoje (!) 80. urodziny przysłał mi zdjęcie z Puszczy Augustowskiej.
W nocy polityki wszystkie koty są czarne.
Członków i przedstawicieli partii obowiązuje umiejętność oceny wszystkiego wedle skali: swoje – swojsze – najswojsze.
Gdzie zaczyna się Łódź? Co to jest łódzkość? Jakie duchy nawiedzają to miasto? Na te pytania już po raz 20. stara się odpowiedzieć Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi. W zależności od wieku, obejrzanych filmów, przeczytanych lektur zobaczymy miasto w różnych odsłonach.
Back and out
Polska polityka zagraniczna jest strefą porażek.