Prof. Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, o ludzie, elitach i folwarcznym imaginarium z „Wesela”, z którego ciągle korzystamy, mówiąc o Polakach.
Coraz bardziej bezczelna polityka obozu władzy napotyka na bezradność opozycji.
Choć formalnie część lockdownowych ograniczeń już zniesiono, szturmu na restauracje, kina, teatry czy siłownie nie było. Wielkie otwarcie chyba przed nami. Po zimnej i „zamkniętej” majówce przed nami pierwszy „prawdziwy” długi weekend. Hotele zarezerwowane, bilety kupione, ciuchy do ćwiczeń spakowane...
Panowie, czy nadal uważacie, że Ameryka osłoni was przed konsekwencjami każdej awantury, którą wywołujecie z sąsiadami, i każdej niegodziwości, którą popełniacie w polityce wewnętrznej?
Dziki, wychowane na butelce przez braci Leszka i Bogdana Szydełów, żyły sobie spokojnie na podwórku gospodarstwa w Lutowie w województwie kujawsko-pomorskim.
Teraz w PKN Orlen uznano, że pora przetasowania kadrowe jakoś uzasadnić.
Prezydent Białorusi uznany został za państwowego terrorystę i ściągnął na siebie lawinę konsekwencji, których poznaliśmy dopiero początek.
Co o opozycji myśli opozycyjny elektorat? Co powinni zrobić przeciwnicy PiS, aby pokonać tę partię? Kto byłby najlepszym liderem antyPiSu? Czy do wyborów iść razem, trochę razem czy całkiem osobno? Te i inne pytania zadaliśmy w sondażu POLITYKI i Kantar Public.
Zapowiedziane w Nowym Ładzie zmiany systemu podatkowego wywołały gorącą debatę: kto zyska, kto straci. Od dawna nie mówiło się tyle o podziałach ekonomicznych w społeczeństwie. Jak dzisiaj wyglądają polskie klasy?
Adam Bielan, europoseł, który kilka miesięcy temu zakwestionował przywództwo Jarosława Gowina jako prezesa Porozumienia, znów atakuje.
Kiedy intelektualista idzie do polityki, to najczęściej po to, aby podnieść jej poziom. Przeważnie jednak kończy się na tym, że obniża swój własny. To przypadek Macieja Gduli.
Kruczek prawny pozwala Kościołowi przejmować za darmo grunty na Ziemiach Odzyskanych. Te przejęte są już większe niż małe państwa.
Dlaczego nadal tak wielu Polaków nie chce się szczepić na koronawirusa?
W 10-tysięcznym Władysławowie w weekend przebywa 100 tys. ludzi. W Dębkach, gdzie oficjalnie jest sześć obiektów noclegowych, naprawdę jest ponad 200. Bałtyk 2021: błękitne morze, złota plaża, a za nią szara strefa.
Szpitale tymczasowe otwierano z propagandowym hukiem. Pochłonęły kosmiczne pieniądze. Nawet w szczycie epidemii funkcjonowały na pół gwizdka. Teraz są zamykane, co też będzie kosztowne.
Prokuratura niesłusznie oskarżyła lekarkę o uśmiercenie pacjentki. Minęło 12 lat, dziś dr Katarzyna Stelczyk jest niewinnym bankrutem. Sąd właśnie uznał, że śledczy działali bezprawnie.
Polska przystąpiła do ewolucyjnego remontu stalowych hełmów bojowych wzór 1967.
Dla prawa o ruchu drogowym to mały krok, ale wielki dla bezpieczeństwa pieszych: od 1 czerwca zyskują pierwszeństwo przed samochodami, zanim jeszcze wejdą na przejście. Może to przybliży nas do unijnej „wizji zero”, czyli ruchu drogowego bez śmiertelnych ofiar. I bez horrendalnych kosztów: dziś na skutek wypadków tracimy rocznie blisko 60 mld zł.
Rząd chce uszczęśliwić polskie rodziny redukcją formalności związanych z budową małych, 70-metrowych domów. Nic nie wskazuje, by miało być to tanie, proste i powszechne. W ogóle niewiele wiadomo.
Rozmowa z Władimirem Miłowem, rosyjskim opozycjonistą i współpracownikiem Aleksieja Nawalnego, o tym, jak myśli władza na Kremlu. I czego się boi.
Za woltami Maria Vargasa Llosy niełatwo nadążyć. Słynny pisarz sam kiedyś, w poniżający sposób, przegrał wybory. Teraz startuje córka tego, który go pokonał i okazał się dyktatorem.
Arabska solidarność ujawniała się tylko w obliczu wroga. Nie ma dziś wroga – nie ma jedności. Reakcja na konflikt Izraela z Hamasem to najświeższy dowód.
Skandalizujący publicysta Eric Zemmour stał się wieszczem francuskiej skrajnej prawicy, z której właśnie próbuje się wypisać Marine Le Pen.
Wakacje w domku na drzewie, luksusowym namiocie czy w latarni morskiej? To wszystko w te wakacje oferuje Chorwacja.
Jak to się stało, że Bill Gates, cichy i niepozorny okularnik, archetyp szkolnego kujona, zdołał skupić na sobie nienawiść milionów?
Jeszcze w XIX w. poród i połóg były główną przyczyną śmierci młodych kobiet. Dlatego szukano nie tylko pomocy drugiego człowieka, ale i wsparcia mocy nadprzyrodzonych.
Rozmowa z prof. Janem Dumańskim i prof. Arkadiuszem Piotrowskim o tym, co predestynuje człowieka do powstawania różnych chorób i jak przyspieszyć diagnozę, aby zapobiec ich rozwojowi.
Otarcie się o śmierć może pozostawić w umyśle trwałe dziedzictwo – a także być źródłem wiedzy o tym, jak funkcjonuje mózg w ekstremalnych warunkach
Pod wieloma względami starzejemy się lepiej, ale pewnych granic nie przekroczymy.
Meteorologom coraz lepiej udaje się przewidzieć, czy za cztery tygodnie będzie ciepło lub zimno, wilgotno lub sucho
Liczba nowych odkryć rośnie lawinowo, więc kości dinozaurów będzie szybko przybywać
Zaskakująco mała wartość stałej kosmologicznej stanowi jedną z największych nierozwiązanych zagadek w fizyce
Stara barka zacumowana na Jeziorze Zegrzyńskim okazała się barką desantową z operacji Overlord. Amerykańscy żołnierze 77 lat temu dopłynęli nią na plażę Normandii. Oprócz niej na świecie pozostała jeszcze jedna.
W Imperium Romanum marzeniem każdego wodza legionów po zwycięstwie nad barbarzyńcami był triumfalny przemarsz ulicami Rzymu. Temu pragnieniu wiosną 1944 r. uległ dowódca amerykańskiej 5. Armii gen. Mark W. Clark.
Najnowsza powieść o przyszłej wojnie światowej z miejsca wskoczyła na listę bestsellerów „New York Timesa”.
Energia kontrkulturowej rewolucji co nieco osłabła, więc niektórzy mogą odebrać ten szyderczy atak na mieszczańską hipokryzję oraz religijne złudzenia jako wyważanie otwartych drzwi.
Tytuł filmu mówi wszystko, co trzeba wiedzieć: na ekranie starcie tytanów, pojedynek, w czasie którego trzęsą się góry, a drapacze chmur rozsypują niczym domki z kart.
Lekcja historii zamieniona w intensywne, emocjonujące kino.
Czwarty sezon „Terapii” pojawia się dekadę po trzecim i pokazuje, jak wielkie zmiany dokonały się przez ten czas w USA i na świecie.
Autobiografię w sensie ścisłym, a nawet umownym” Jerzy Pilch zapowiadał od lat.
Opowieść o pułapkach tożsamości i narodowości.
Łatwo poddać się literackiemu głosowi szwedzkiej autorki, bo jego siła jest z niczym nieporównywalna.
Każdy, kto decyduje się sięgnąć po utwory stworzone przez Boba Dylana, zderza się z trudnym wyborem.
Mruczane charakterystycznym, niskim głosem wykonania ballad White’a nie odbiegają jakością ani brzmieniem od tych wydanych za jego życia.
Te piosenki mają dużo siły działającej mocno w przekazie na żywo.
Jest efektownie, ale raczej ku namysłowi niż rozrywce.
W sopockiej Państwowej Galerii Sztuki obejrzeć można ciekawą wystawę o tym, jak Stany Zjednoczone z wyśmiewanej prowincji stały się po 1945 r. królestwem światowej sztuki, efektownie detronizując Europę.
Postaci są cyniczne, ich światem rządzi pieniądz, używają języka, by zyskać nad kimś przewagę – mówi rumuński reżyser Corneliu Porumboiu o swoim filmie „La Gomera”, komedii kryminalnej o mafii porozumiewającej się językiem gwizdów.
Zapowiedziana na 3 czerwca emisja filmu „Sailor Moon Eternal” otworzyła pokłady nostalgii. Dziewczęca ikona lat 90. wciąż żyje w memach i na T-shirtach.
Muzycy ruchu Radykalna Kultura Polska chcą odebrać hasła „ludowy” i „narodowy” populistom, grają na dżazie czy diabelskich skrzypcach i organizują paradę wiejskości.
Czego nauczyłem się od prof. Jolanty Brach-Czainy? Sposobu istnienia i sztuki utraty.
Kto wie, czy Kaczyński nie miałby więcej sympatii dla Budki, Schetyny i Trzaskowskiego, gdyby ci potrafili się przełamać i powiedzieć o jego śpiewie coś miłego.
Przypadkowymi bohaterami polszczyzny bywają niemal wyłącznie mężczyźni. Czy nie pora na wprowadzenie kobiecej bohaterki?
Jak mnie zapewnia Sztab Generalny, siły agresora zostały powstrzymane na wysokości kopalni Turów, gdzie się okopują, wydobywając przy pomocy saperek węgiel brunatny.
Psychologowie, jak politycy, dzielą się na populistów i mentorów.
W dniu, gdy PiS ogłaszał swój Polski Ład, Platforma miała sto razy ważniejszy temat do dyskusji: Czy Borys Budka powinien zrezygnować, czy też PO powinna zrezygnować z Budki.
Rozmowa z kucharzem Piotrem Ciemnym o powrocie do przeszłości i o tym, co można przyrządzić z chwastów.
Konieczne, niemożliwe
Coraz bardziej bezczelna polityka obozu władzy napotyka na bezradność opozycji.